Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-325/12/WN
z 10 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-325/12/WN
Data
2012.07.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
częstotliwość
nieruchomości
opodatkowanie


Istota interpretacji
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2012r. (data wpływu 3 kwietnia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 czerwca 2012r. (data wpływu 22 czerwca 2012r.) oraz pismem, które wpłynęło w dniu 3 lipca 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 czerwca 2012r. (data wpływu 22 czerwca 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 11 czerwca 2012r. znak: IBPP2/443-325/12/WN oraz pismem, które wpłynęło w dniu 3 lipca 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z dwoma osobami fizycznymi zakupił wspólnie działkę budowlaną, na której wybudowali budynek mieszkalno-usługowy z przeznaczeniem na sprzedaż. W budynku znajduje się dziewięć mieszkań oraz dwa lokale użytkowe. Dojazd i parking wykonany jest na koszt Wnioskodawcy (wraz z dwoma osobami fizycznymi). Budynek jest już ukończony a lokale wystawione na sprzedaż. Wszystkie koszty budowy budynku jak i dojazd z parkingiem są udokumentowane i policzone.

Sprzedając poszczególne lokale, zarówno użytkowe jak i mieszkalne, przysługuje zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do odliczenia od przychodu kosztów ich budowy. Jednakże koszty budowy dotyczą całej nieruchomości łącznie z placem, dojazdem i wartością gruntu.

W czasie trwania budowy Wnioskodawca wraz z dwoma osobami fizycznymi nie korzystał z żadnych odliczeń – zwrotu podatku VAT.

Obecnie Wnioskodawca (wraz z dwoma osobami fizycznymi) chce lokale zarówno mieszkalne jak i użytkowe w tym budynku sprzedać w terminach zależnych od znalezienia chętnych nabywców.

Więcej takich przedsięwzięć polegających na budowie i sprzedaży domu nie przewidują.

W piśmie z dnia 20 czerwca 2012r. będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca dodał, iż:

  1. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej ale osobiście nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.
  2. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż.
  3. Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej sprzedaży nieruchomości.
  4. Sprzedaż lokali będzie dokonywana przez właścicieli nieruchomości t.j. przez Wnioskodawcę oraz współwłaścicieli.
  5. Wnioskodawcy nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego VAT.
  6. Wnioskodawca nie zamierza korzystać z profesjonalnego marketingu, wystawione jest na budynku ogłoszenie o sprzedaży, ponadto rozpowszechnienie informacji wśród znajomych, sąsiadów itp.
  7. Środki uzyskane ze sprzedaży lokali wnioskodawca zamierza przeznaczyć na poprawę sytuacji materialnej rodziny oraz na osobiste oszczędności.

Dodatkowo Wnioskodawca pismem, które wpłynęło w dniu 3 lipca 2012r. uzupełnił pkt 4 pisma będącego odpowiedzią na wezwanie tut. organu, informując, że sprzedaż będzie odbywała się poza spółką jawną i nie będzie miała związku z jej działalnością. Sprzedaż będzie dokonywana przez trzech współwłaścicieli, w tym dwóch z nich jest współwłaścicielami spółki jawnej, natomiast trzeci jest osobą zupełnie nie związaną ze spółką.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż mieszkań będzie opodatkowana podatkiem VAT...
  2. Czy sprzedaż lokali użytkowych będzie opodatkowana podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, (sformułowanym ostatecznie w piśmie z dnia 15 czerwca 2012r.), na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług, uwzględniając stan faktyczny, sprzedaż zarówno mieszkań jak i lokali użytkowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, zgodnie z którą przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z kolei pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnikami – wg zapisu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest zatem każdy producent, handlowiec, usługodawca, rolnik, czy osoba wykonująca wolny zawód, który działalność gospodarczą wykonuje samodzielnie, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, bez względu na cel lub rezultat działalności. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „zamiar”, jak również nie precyzuje pojęcia „sposób częstotliwy”, w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jednokrotnie). W efekcie dostawa lokali mieszkalnych i użytkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca wraz z dwoma osobami fizycznymi zakupił wspólnie działkę budowlaną, na której wybudowali budynek mieszkalno-usługowy z przeznaczeniem na sprzedaż. W budynku znajduje się dziewięć mieszkań oraz dwa lokale użytkowe. Dojazd i parking wykonany jest na koszt Wnioskodawcy (oraz dwóch ich Współwłaścicieli). Budynek jest już ukończony a lokale wystawione na sprzedaż.

W czasie trwania budowy Wnioskodawca nie korzystał z żadnych odliczeń – zwrotu podatku VAT.

Obecnie Wnioskodawca (wraz z dwoma osobami fizycznymi) chce lokale zarówno mieszkalne jak i użytkowe w tym budynku sprzedać w terminach zależnych od znalezienia chętnych nabywców.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej ale osobiście nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż oraz nie dokonywał wcześniej sprzedaży nieruchomości.

Wnioskodawcy nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego VAT.

Wnioskodawca nie zamierza korzystać z profesjonalnego marketingu, wystawione jest na budynku ogłoszenie o sprzedaży, ponadto rozpowszechnienie informacji wśród znajomych, sąsiadów itp. Środki uzyskane ze sprzedaży lokali Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na poprawę sytuacji materialnej rodziny oraz na osobiste oszczędności.

Sprzedaż będzie odbywała się poza spółką jawną i nie będzie miała związku z jej działalnością. Sprzedaż będzie dokonywana przez trzech współwłaścicieli, w tym dwóch z nich jest współwłaścicielami spółki jawnej, natomiast trzeci jest osobą zupełnie nie związaną ze spółką.

Odnosząc zatem przytoczone regulacje prawne do opisu przedstawionego we wniosku, stwierdzić należy, że realizowana inwestycja podjęta została z zamiarem dokonania sprzedaży wybudowanych lokali mieszkalnych i użytkowych. Okoliczności te wskazują na komercyjny charakter podjętej inwestycji. Działania Wnioskodawcy – zmierzające do sprzedaży lokali mieszkalnych lub użytkowych – a zatem już na etapie podjęcia decyzji o zakupie działki budowlanej zostały spełnione warunki zawarte w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 powołanej ustawy.

Jak wynika z treści wniosku, wybudowanie budynku mieszkalno-usługowego nastąpiło celem osiągnięcia w przyszłości korzyści majątkowych, a więc zakupu działki budowlanej dokonano dla celów zarobkowych. Oczywistym bowiem jest, że dokonując inwestycji czyni się to z zamiarem osiągnięcia zysków w przyszłości, chociaż zamiar ten nie zawsze będzie zrealizowany. Niemniej jak stwierdzono powyżej o potrzebie traktowania danego podmiotu jako podatnika VAT przesądza sam zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, a nie istotny jest rezultat. W świetle cytowanych powyżej przepisów, sam zamiar prowadzenia działalności powiązany z zakupami dokonanymi w tym celu nadaje podmiotowi status podatnika VAT. Wnioskodawca wskazuje ponadto, iż środki uzyskane ze sprzedaży przedmiotowych mieszkań zamierza przeznaczyć na poprawę sytuacji materialnej rodziny oraz na osobiste oszczędności. Zatem należy zauważyć, iż Wnioskodawca, traktując ten zakup jako lokatę kapitału i podejmując czynności zmierzające następnie do sprzedaży, rozporządza swoim majątkiem w celu osiągnięcia zysku. W takiej sytuacji dostawa wskazanych we wniosku lokali mieszkalnych i lokali użytkowych kwalifikuje te czynności jako działalność gospodarczą podejmowaną w celach zarobkowych.

Wnioskodawca wskazał, iż sprzedaż lokali będzie odbywała się poza spółką jawną w której jest wspólnikiem, niemniej to kupno działki z zamiarem wybudowania na niej budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe z przeznaczeniem na sprzedaż stanowią działania, które są działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, bowiem Wnioskodawca dokonał zakupu omawianej działki budowlanej z zamiarem wykorzystania jej dla celów zarobkowych. Należy również zauważyć, iż w kontekście podstawowej zasady podatku VAT, jaką jest zasada neutralności, bezzasadnym byłoby przyjęcie przez ustawodawcę, iż ta sama czynność w przypadku podmiotu, który zarejestrował się jako podatnik VAT czynny i zgłosił działalność w zakresie handlu nieruchomościami byłaby opodatkowana inaczej (nieopodatkowana), niż w przypadku gdy dokonuje jej podmiot, który takiego zgłoszenia nie dokonał, kiedy zamiar i efekt zarobkowy obydwu transakcji jest identyczny. Różnica wynika tylko z kwestii formalnych dokonanych przez obydwa podmioty. Bezsprzecznie zatem wszystkie przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności w przedmiotowej sprawie wskazują na to, iż nabył on działkę budowlaną oraz wybudował budynek mieszkalno-usługowy z przeznaczeniem na sprzedaż a więc z zamiarem wykorzystania inwestycji do celów zarobkowych, co w stanowi w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarczą.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowych lokali mieszkalnych jak również lokali użytkowych nosi znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a dokonujący ich dostawy Wnioskodawca, mimo iż nie posiada jeszcze statusu zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, wykonuje czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zatem planowana dostawa przedmiotowych lokali, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach, czyli będzie opodatkowana właściwą stawką podatku, stosowną dla lokali mieszkalnych oraz dla lokali użytkowych.

Zatem mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż zarówno mieszkań jak i lokali użytkowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zauważyć jednak należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 14b § 2 ustawa – Ordynacja podatkowa). Zatem wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego. Z tych też względów – z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego – zaznacza się, iż niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Wnioskodawcy, nie dotyczy natomiast pozostałych współwłaścicieli przedmiotowych nieruchomości. Uwzględniając powyższe wskazać zatem należy, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych współwłaścicieli nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o zastosowaniu stawki VAT dla sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych, bowiem powyższe nie było przedmiotem zapytania jak również Wnioskodawca mnie przedstawił w tym zakresie stanowiska.

Jednocześnie należy wyjaśnić, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj