Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-389/13/BW
z 26 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2013r. (data wpływu 30 kwietnia 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2013r. (data wpływu 12 lipca 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT za wykonanie projektu budowlanego wraz z przeniesieniem praw autorskich do niego jest:

  • prawidłowe - w zakresie stawki podatku VAT za wykonanie projektu budowlanego,
  • nieprawidłowe – w zakresie stawki podatku VAT za przeniesienie majątkowych praw autorskich do niego.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2013r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 10 lipa 2013r. (data wpływu 12 lipca 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT za wykonanie projektu budowlanego wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do niego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka cywilna) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.

Współwłaściciel spółki wykonuje zawód architekta i posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń - spełnia przesłanki art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przedmiotem działalności spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest:

71.1 1.Z Działalność w zakresie architektury

71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne

82.19.Z Wykonywanie fotokopii przygotowywanie dokumentów i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie biura

18.12.Z Pozostałe drukowanie

18.13.Z Działalność usługowa związana z przygotowaniem do druku.


Wnioskodawca jako spółka cywilna jest płatnikiem podatku VAT.

Jako spółka cywilna podpisuje z inwestorem umowę na wykonanie projektu budowlanego obejmującą całość dokumentacji tj. projekt architektoniczny wraz z projektami branżowymi.

W umowie na wykonanie projektu jest klauzula obejmująca prawa autorskie o następującej treści:

  1. Projekty wykonane przez wykonawcę na podstawie niniejszej umowy pozostają pod ochroną przepisów prawa autorskiego.
  2. Z chwilą zapłaty wynagrodzenie za przedmiot umowy w pełnej wysokości na zamawiającego przechodzą autorskie prawa majątkowe do utworu architektonicznego zawartego w projekcie wyłącznie w zakresie wykorzystania projektu dla własnego użytku osobistego zamawiającego i wyłącznie w ramach jednej umowy.
  3. Na wykorzystanie projektu przez zamawiającego w ramach innej budowy lub budów wymagana jest odrębna zgoda wykonawcy wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności. Za dodatkową zapłatą ...% wynagrodzenia wykonawcy określonego w par. 5 ust. 1 niniejszej umowy - za każdą kolejną budowę. Dotyczy to także koncepcji i założeń projektowych, choćby zostały zmodyfikowane.
  4. Zamawiający nie jest uprawniony do przeniesienia nabytych praw autorskich majątkowych do utworu architektonicznego zawartego w projekcie na inne osoby bez dodatkowej zgody wykonawcy wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności i za zapłatą dodatkowego wynagrodzenia.
  5. Zamawiający nie jest uprawniony do:
    • Utrwalania i zwieloktrotniania utworu architektonicznego zawartego w projekcie jakąkolwiek metodą lub techniką w tym zwłaszcza techniką drukarską cyfrową zapisem magnetycznym.
    • Obrotu oryginałem albo egzemplarzami utworu architektonicznego zawartego w projekcie, w jakikolwiek sposób, w tym poprzez wprowadzenie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy.
    • Rozpowszechniania utworu architektonicznego zawartego w projekcie w jakikolwiek sposób, w tym poprzez publiczne wystawienie, wyświetlenie, czy publiczne udostępnianie go w taki sposób aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka jako płatnik podatku VAT może wystawić fakturę za wykonanie projektu budowlanego ze stawką obowiązującą na podstawie art. 146a pkt 1 z zastrzeżeniem art. 146f ustawy – tj. na dzień sporządzenia wniosku o wydanie interpretacji 23% podatku VAT, a za przeniesienie praw autorskich ze stawką obowiązującą na podstawie art. 146a pkt 2 z zastrzeżeniem art. 146f ustawy tj. na dzień sporządzenia wniosku o wydanie interpretacji - 8% podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT poz. 181 (tj. Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania) - zastosowanie będzie miała stawka podatku VAT określona w par. 146a pkt 2 z zastrzeżeniem art. 146f ustawy o VAT tj. na dzień sporządzenia wniosku o interpretację 8% do kwoty obejmującej przeniesienie majątkowych praw autorskich. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 6 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego są utwory architektoniczne, architektoniczno- urbanistyczne, urbanistyczne.

Wykonanie indywidualnego projektu architektonicznego wraz z projektami branżowymi stanowi spełnienie zapisów art. 1 ust. 1 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych a co za tym idzie spełniona jest przesłanka iż twórcy (w tym przypadku spółce cywilnej) przysługują zarówno prawa autorskie jak również autorskie prawa majątkowe.

W związku z powyższym podatnik tj. Spółka cywilna uważa iż za wykonanie projektu architektonicznego wraz z branżowymi należy zastosować stawkę podatku VAT określonej w par. 146a pkt 1 z zastrzeżeniem art. 146f tj. na dzień sporządzenia wniosku o interpretację w wysokości 23% a za przeniesienie majątkowych praw autorskich - stawkę podatku VAT określonej w par. 146 pkt 2 z zastrzeżeniem art. 146f tj. na dzień sporządzenia wniosku o interpretację w wysokości 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe - w zakresie stawki podatku VAT za wykonanie projektu budowlanego,
  • nieprawidłowe – w zakresie stawki podatku VAT za przeniesienie praw majątkowych do projektu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 – w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel /…/.

Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 /…/.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 5a ww. ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże, stosownie do treści art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8 %.

W poz. 181 załącznika nr 3 do ww. ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wymienione zostały (bez względu na symbol PKWiU) usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

W myśl przepisu art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Na podstawie ust. 2 pkt 6 powołanego artykułu, przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa z utworu pierwotnego.

Zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

  1. mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),
  2. stanowić przejaw działalności twórczej,
  3. posiadać indywidualny charakter.

W myśl art. 8 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Jak wynika z powyższego, twórcą w rozumieniu tej ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Natomiast użyte w art. 1 analizowanej ustawy określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym nowym wytworem intelektu.

Użycie w art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych określenia „utwory” wskazuje, że dla zakwalifikowania określonego rezultatu działalności architektonicznej lub architektoniczno-urbanistycznej (np. projektu architektonicznego) jako przedmiotu prawa autorskiego konieczne jest spełnienie przesłanek utworu określonych w art. 1 ust. 1 tej ustawy, tzn. aby był on przejawem działalności twórczej oraz miał indywidualny charakter. Tylko w razie spełnienia tych przesłanek przysługują twórcy zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu. Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność.

Należy jednak podkreślić, że nie każdy projekt architektoniczny lub architektoniczno-urbanistyczny spełnia przesłanki utworu w rozumieniu ww. ustawy. Dotyczy to w szczególności projektów będących powieleniem innych projektów, a więc niebędących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych, zawierających powtarzalne, nieoryginalne rozwiązania architektoniczne. Projekty takie nie podlegają ochronie autorskoprawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.

Współwłaściciel spółki wykonuje zawód architekta i posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń - spełnia przesłanki art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca jako spółka cywilna jest płatnikiem podatku VAT.

Jako spółka cywilna podpisuje z inwestorem umowę na wykonanie projektu budowlanego obejmującą całość dokumentacji tj. projekt architektoniczny wraz z projektami branżowymi.

W umowie na wykonanie projektu jest klauzula obejmująca prawa autorskie o następującej treści:

  1. Projekty wykonane przez wykonawcę na podstawie niniejszej umowy pozostają pod ochroną przepisów prawa autorskiego.
  2. Z chwilą zapłaty wynagrodzenia za przedmiot umowy w pełnej wysokości na zamawiającego przechodzą autorskie prawa majątkowe do utworu architektonicznego zawartego w projekcie wyłącznie w zakresie wykorzystania projektu dla własnego użytku osobistego zamawiającego i wyłącznie w ramach jednej umowy.
  3. Na wykorzystanie projektu przez zamawiającego w ramach innej budowy lub budów wymagana jest odrębna zgoda wykonawcy wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności. Za dodatkową zapłatą ...% wynagrodzenia wykonawcy określonego w par. 5 ust. 1 niniejszej umowy - za każdą kolejną budowę. Dotyczy to także koncepcji i założeń projektowych, choćby zostały zmodyfikowane.
  4. Zamawiający nie jest uprawniony do przeniesienia nabytych praw autorskich majątkowych do utworu architektonicznego zawartego w projekcie na inne osoby bez dodatkowej zgody wykonawcy wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności i za zapłatą dodatkowego wynagrodzenia.
  5. Zamawiający nie jest uprawniony do:
    • Utrwalania i zwieloktrotniania utworu architektonicznego zawartego w projekcie jakąkolwiek metodą lub techniką w tym zwłaszcza techniką drukarską cyfrową zapisem magnetycznym,
    • Obrotu oryginałem albo egzemplarzami utworu architektonicznego zawartego w projekcie, w jakikolwiek sposób, w tym poprzez wprowadzenie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy.
    • Rozpowszechniania utworu architektonicznego zawartego w projekcie w jakikolwiek sposób, w tym poprzez publiczne wystawienie, wyświetlenie, czy publiczne udostępnianie go w taki sposób aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.


Na tle tak przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca ma wątpliwości co do stawki podatku VAT do sprzedaży wykonanego projektu budowlanego obejmującego projekty branżowe oraz przeniesienia majątkowych praw autorskich do niego.

Odnosząc się do powyższej kwestii należy na wstępie wskazać, iż co do zasady stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%, jeżeli zatem z treści wskazanej ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca nie przewidział opodatkowania konkretnej usługi stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku, należy taką usługę opodatkować stawką podstawową.

Z przywołanych wcześniej przepisów, a w szczególności art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 i poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, wynika, że z 8% stawki podatku VAT korzystają usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Twórcy, zgodnie z przepisem art. 16 ustawy o prawie autorskim przysługują autorskie prawa osobiste obejmujące przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawienia utworu pod pseudonimem lub anonimowo. Można więc powiedzieć, że autorskie prawa osobiste chronią pewien „intelektualny” związek twórcy z dziełem.

Drugi rodzaj praw autorskich – prawa majątkowe mogą przysługiwać w niektórych sytuacjach również osobom innym niż twórca utworu z mocy ustawy lub z mocy stosownej umowy cywilnoprawnej. Dotyczy to np. autorskich praw majątkowych pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Z powyższego zatem wynika, iż pierwotne nabycie majątkowych praw autorskich może przysługiwać podmiotowi innemu niż twórca. Jednakże twórcą, w rozumieniu ustawy o prawie autorskich jest osoba lub grupa osób, którzy stworzyli dany projekt.

Należy jednoznacznie zauważyć, że w opisanej sytuacji podatnikiem podatku od towarów i usług, (z wszelkimi konsekwencjami z tego wynikającymi), jest Spółka Cywilna i to ona jest podmiotem tego podatku i wystawia faktury VAT.

Spółka cywilna występująca w przedmiotowej sprawie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, niewątpliwie nie jest osobą fizyczną lecz jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Zatem w tym przypadku, mając na względzie powołane powyżej przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie zostaje spełniona przesłanka do uznania Spółki Cywilnej za twórcę, o którym mowa w ww. ustawie. W związku z tym Spółce Cywilnej nie mogą przysługiwać autorskie prawa osobiste, o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Spółka Cywilna będąca podmiotem występującym w niniejszym wniosku, nie może również być podmiotem autorskich praw majątkowych pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór. Osoby które tworzą Spółkę Cywilną (jak to ma miejsce w sprawie niniejszej) nie są pracownikami tej Spółki lecz jej współwłaścicielami. W opisanej sytuacji nie występuje więc sytuacja, w której występują autorskie prawa majątkowe pracodawcy.

Zatem również w tym przypadku, mając na względzie powołane powyżej przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie zostaje spełniona przesłanka do uznania Spółki Cywilnej za twórcę, o którym mowa w ww. ustawie.

Dlatego też, mając na uwadze zapis pozycji 181 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że Spółce Cywilnej nie przysługuje prawo do stosowania preferencyjnej 8% stawki podatku dla przeniesienia majątkowych praw autorskich do wykonanego projektu budowlanego. Czynności te powinny być opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług.

Ponadto zauważyć należy iż usługi projektowe opodatkowane są podstawową stawką podatku w wysokości 23%.

Zatem zarówno wynagrodzenie za wykonanie projektu budowlanego obejmującego projekty branżowe, jak i za przeniesienie majątkowych praw autorskich do przedmiotowego projektu budowlanego wraz z projektami branżowymi winno zostać opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na mocy art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca winien opodatkować przedmiotowe usługi stawką podstawową zarówno w zakresie wynagrodzenia z tytułu wykonania projektu budowlanego jako nieobjętego preferencyjną stawką podatku VAT jak i z tytułu przeniesienia praw autorskich do tego projektu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj