Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-456/13-2/KW
z 5 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2013 r. (data wpływu 10 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży wycofanych książek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży wycofanych książek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w celu aktualizacji kolekcji oraz dostosowania jej do potrzeb użytkowników wycofał część książek ze zbioru bibliotecznego. Wśród książek wycofanych znajdują się dublety, książki zaczytane oraz zniszczone przez czytelników. Są to książki używane. Część książek została nabyta w okresie od 1970 roku, zanim wprowadzono podatek VAT (wśród tych książek Wnioskodawca wyróżnia dwie grupy: pierwsza to książki z nr ISBN, a druga to książki bez tego numeru). Pozostała część książek została zakupiona w okresie obowiązywania podatku VAT, ze stawką VAT zw. oraz ze stawką 0% (książki te posiadają numer ISBN). Od zakupu tych książek Wnioskodawca nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego.

Obecnie Wnioskodawca wycofane książki zamierza sprzedać. Sprzedaż będzie dokonywana na rzecz nabywców indywidualnych oraz na rzecz podmiotów gospodarczych. Książki, które nie znajdą nabywców po upływie określonego czasu zostaną sprzedane do punktu skupu makulatury. Na fakturze jako nazwa sprzedawanego towaru będą widniały „książki” a nie „makulatura”. Wnioskodawca oświadcza, że przedmiotowe książki były używane przez okres dłuższy niż pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jaką stawką podatku VAT powinna być obciążoną sprzedaż dokonywana na rzecz nabywców indywidualnych oraz na rzecz podmiotów gospodarczych? Czy będzie to VAT 0%, 5%, 23% czy będzie to sprzedaż zwolniona od podatku VAT?
  2. Jaką stawką podatku VAT powinna być obciążona sprzedaż do punktu skupu makulatury? Czy będzie to VAT 0%, 5%, 23% czy będzie to sprzedaż zwolniona od podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

Sprzedaż taka powinna być na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona od podatku VAT.

Ad. 2.

Sprzedaż taka również powinna być na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwaną dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Ponadto, art. 8 ust. 1 ustawy określa, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W tym miejscu wskazać należy, że w myśl art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast według art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy).

Zauważyć należy, że wyrażony w cytowanym wyżej przepisie art. 43 ust. 2 ustawy, wymóg używania ruchomości odnosi się bezpośrednio do zbywcy i dotyczy faktycznego używania towaru. Przez używanie, w myśl Słownika języka polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., www.sjp.pwn.pl), należy rozumieć posługiwanie się, wykorzystywanie czegoś w charakterze narzędzia. Nie jest zatem wystarczające samo tylko posiadanie danego towaru, czy też prawa własności do towaru, przez wskazany przepisem czas, jeśli posiadaniu nie będzie towarzyszyć faktyczne wykorzystywanie towaru.

Zatem, dokonującym sprzedaży towaru używanego, w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy, jest jedynie taki jego właściciel, który korzysta z towaru w ten sposób, że faktycznie go używa, a nie tylko pobiera z tego towaru pożytki cywilne i inne dochody. Rzecz ruchoma może być uznana za towar używany wyłącznie wówczas, gdy przed sprzedażą była używana przez zbywcę co najmniej przez pół roku. Przez „używanie”, o którym mowa w ustawie, należy rozumieć faktyczne posługiwanie się zbywaną rzeczą.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w celu aktualizacji kolekcji oraz dostosowania jej do potrzeb użytkowników wycofał część książek ze zbioru bibliotecznego. Wśród książek wycofanych znajdują się dublety, książki zaczytane oraz zniszczone przez czytelników. Są to książki używane. Część książek została nabyta w okresie od 1970 roku, zanim wprowadzono podatek VAT (wśród tych książek Wnioskodawca wyróżnia dwie grupy: pierwsza to książki z nr ISBN, a druga to książki bez tego numeru). Pozostała część książek została zakupiona w okresie obowiązywania podatku VAT, ze stawką VAT zw. oraz ze stawką 0% (książki te posiadają numer ISBN). Od zakupu tych książek Wnioskodawca nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego. Obecnie Zainteresowany zamierza sprzedać wycofane książki. Sprzedaż będzie dokonywana na rzecz nabywców indywidualnych oraz na rzecz podmiotów gospodarczych. Książki, które nie znajdą nabywców po upływie określonego czasu zostaną sprzedane do punktu skupu makulatury. Na fakturze jako nazwa sprzedawanego towaru będą widniały „książki” a nie „makulatura”. Wnioskodawca oświadczył, że przedmiotowe książki były używane przez okres dłuższy niż pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku książek, które Wnioskodawca zamierza sprzedać na rzecz nabywców indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, a także do punktu skupu makulatury, Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem. Ponadto – jak wskazał Wnioskodawca – przedmiotowe książki były używane przez niego przez okres dłuższy niż pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Wobec powyższego dostawa ww. książek na rzecz nabywców indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, a także do punktu skupu makulatury korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj