Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-434/13/RS
z 24 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 479 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2013 r. (data wpływu 9 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu podatku z tytułu nabycia nieruchomości przez członka personelu zagranicznego Kwatery Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu podatku z tytułu nabycia nieruchomości przez członka personelu zagranicznego Kwatery Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan obywatelem Danii, żołnierzem, członkiem personelu zagranicznego Kwatery Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego z siedzibą w Polsce. Nie uzyskuje żadnych przychodów jak również nie ma stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Ze względu na status żołnierza obcych sił zbrojnych nie ma Pan obowiązku rejestrowania swojego pobytu. Nie posiada Pan nr PESEL ani NIP. Pełni Pan służbę w Kwaterze od dnia 5 września 2012 r. a przewidywany termin jej zakończenia to dzień 31 października 2016 r. Pozostaje Pan w związku małżeńskim z obywatelką Polski. Wspólnie z żoną ma Pan podpisaną umowę notarialną o rozdzielności majątkowej. W najbliższym czasie ma Pan zamiar nabyć od polskiej spółki nowe mieszkanie położone w województwie (…).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku zakupu ww. nieruchomości będzie mógł Pan skorzystać z ulgi w postaci zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie oryginału faktury?


Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomość w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest towarem, natomiast rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu daje możliwość skorzystania z takiego zwrotu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu (Dz. U. z 2012 r. poz. 32), zwrot podatku, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje personelowi zagranicznemu Kwatery lub członkom jego rodzin - z tytułu nabycia towarów i usług na terytorium kraju, w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe.


Stosownie do treści ust. 2 ww. paragrafu, w przypadku nabycia samochodów osobowych lub innych pojazdów przez personel zagraniczny Kwatery zwrot podatku przysługuje wyłącznie temu personelowi w odniesieniu do:


  1. jednej sztuki samochodu osobowego,
  2. innych pojazdów - w miarę uzasadnionych potrzeb

- nie częściej niż raz na trzy lata.


Jak stanowi § 2 pkt 8 rozporządzenia, ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o Kwaterze należy przez to rozumieć Kwaterę Główną, o której mowa w art. 2 lit. b Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, sporządzonej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 259).

Zgodnie z pkt 9 ww. paragrafu, ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o personelu zagranicznym Kwatery należy przez to rozumieć osoby oddelegowane do Kwatery Głównej Korpusu lub zatrudnione w Kwaterze Głównej Korpusu przez każdą ze Stron Konwencji, niemające stałego miejsca zamieszkania w Polsce.

W myśl § 9 ust. 1 powyższego rozporządzenia, dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatku podlegającego zwrotowi Kwaterze oraz personelowi zagranicznemu Kwatery i członkom jego rodzin jest faktura wystawiona przy zakupie towarów, potwierdzająca ich nabycie przez Kwaterę lub personel zagraniczny Kwatery, jak również członków ich rodzin.

Na podstawie ust. 2 tegoż paragrafu, zwrot podatku zawartego w cenach towarów nabytych przez Kwaterę oraz przez personel zagraniczny Kwatery i członków jego rodzin obejmuje kwotę podatku określoną w fakturze.

Treść ust. 3 ww. paragrafu wskazuje, że faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach.

Jak stanowi ust. 4 powołanego paragrafu, oryginał faktury wraz z jedną kopią otrzymuje nabywca.

Przepisy ust. 3 i 4 nie mają zastosowania do faktur przesyłanych, w tym udostępnianych, w formie elektronicznej (§ 9 ust. 5 ww. rozporządzenia).

Stosownie do postanowień § 10 ust. 1 rozporządzenia, wniosek w sprawie zwrotu podatku przekazywany jest przez Kwaterę Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.


Z ust. 2 ww. paragrafu wynika, że wniosek w sprawie zwrotu podatku określa:


  1. kwotę podatku, o której zwrot ubiega się Kwatera oraz personel zagraniczny Kwatery i członkowie jego rodzin, z wyszczególnieniem kwoty podatku związanego z nabyciem towarów lub usług na cele Kwatery oraz cele prywatne personelu zagranicznego i członków jego rodzin;
  2. numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku.


Na podstawie ust. 3 ww. paragrafu, do wniosku dołącza się następujące dokumenty:


  1. wykaz towarów i usług nabytych przez Kwaterę, z wyszczególnieniem towarów lub usług przeznaczonych na zaopatrzenie barów, mes i kantyn, prowadzonych na terenie Kwatery;
  2. listę personelu zagranicznego Kwatery i członków jego rodzin, którym przysługuje zwrot podatku z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatku przypadających do zwrotu;
  3. oryginały faktur, z których wynikają wnioskowane kwoty zwrotu podatku, albo uwierzytelnione kserokopie takich faktur, jeżeli oryginały tych faktur zostały dołączone do wniosku o zwrot podatku akcyzowego.


W myśl ust. 5 ww. paragrafu, wniosek składany jest za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który składany jest wniosek, przy uwzględnieniu kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych w danym kwartale.

Zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia, zwrotu podatku dokonuje Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie w złotych polskich na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 10 ust. 1, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania wraz z dokumentami, o których mowa w § 10 ust. 3 i 4.

Z treści wniosku wynika, że jest Pan obywatelem Danii, żołnierzem, członkiem personelu zagranicznego Kwatery Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego z siedzibą w Polsce. Nie uzyskuje Pan żadnych przychodów, jak również nie ma stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Ze względu na status żołnierza obcych sił zbrojnych nie ma obowiązku rejestrowania swojego pobytu. Nie posiada nr PESEL ani NIP. Pełni Pan służbę w Kwaterze od dnia 5 września 2012 r. a przewidywany termin jej zakończenia to dzień 31 października 2016 r. Pozostaje Pan w związku małżeńskim z obywatelką Polski, z którą ma podpisaną umowę notarialną o rozdzielności majątkowej. W najbliższym czasie ma Pan zamiar nabyć od polskiej spółki nowe mieszkanie położone w województwie zachodniopomorskim.

Biorąc pod uwagę powyższe jak i treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro jest Pan członkiem personelu zagranicznego Kwatery Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przysługiwać będzie Panu - na podstawie § 8 ust. 2 wskazanego rozporządzenia - zwrot podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze VAT z tytułu nabycia nieruchomości położonej w Polsce, o ile zostaną spełnione warunki, o których mowa w powołanym rozporządzeniu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj