Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-172/13-4/IM
z 21 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2013 r. (data wpływu 13 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 17 maja 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 8 maja 2013 r., znak ILPB1/415-172/13-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 13 maja 2013 r., a w dniu 17 maja 2013 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 16 maja 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W miesiącu marcu Wnioskodawca planował rozpocząć działalność gospodarczą związaną z budownictwem i sprzedażą domów. Podatek z działalności będzie odprowadzał w formie liniowej, oraz będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Wraz z małżonką łączy Zainteresowanego wspólność majątkowa.

W październiku 2012 roku zakupili działkę budowlaną, na której Wnioskodawca zamierza zbudować dom, a następnie go sprzedać. Budowa będzie prowadzona ze wspólnych (Zainteresowanego i Jego małżonki) środków finansowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może wprowadzić do ewidencji środków trwałych działkę budowlaną na podstawie oświadczenia podatnika, oraz uznać jako koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży domu wraz z działką?

(pytanie wynika z uzupełnienia wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy, działkę budowlaną zakupił „imiennie” na siebie i małżonkę, a wybudowany dom wraz z działką, chciałby sprzedać jako firma. Działkę budowlaną zamierza „wprowadzić” do działalności gospodarczej na podstawie „innego dowodu”, np. protokołu, wskazującego sposób nabycia, miejsca, ilości z wyszczególnieniem rodzaju, nazwy, cech charakterystycznych oraz datę. Załącznikiem do protokołu będzie akt notarialny oraz pozwolenie na budowę. Wnioskodawca uważa, że zaewidencjonowana działka na podstawie protokołu będzie kosztem Jego działalności.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że działkę budowlaną zakupił przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, na siebie i małżonkę. Wybudowany dom wraz z działką, Zainteresowany chciałby sprzedać w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Działkę budowlaną zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych na podstawie oświadczenia wskazującego sposób nabycia, miejsca, ilość z wyszczególnieniem rodzaju, nazwy, cech charakterystycznych, cenę zakupu oraz datę. Załącznikiem do oświadczenia będzie akt notarialny oraz pozwolenie na budowę. W momencie sprzedaży domu wraz z działką w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej rozpozna On koszt zakupu działki w cenie zakupu. Koszt zakupu działki stanie się dla Zainteresowanego wtedy kosztem uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 788 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Listę przedmiotów majątkowych stanowiących odrębny majątek każdego z małżonków zawiera art. 33 ww. ustawy. Przepis ten nie wymienia składników związanych z działalnością gospodarczą małżonka.

Zatem, jeśli składnik majątkowy został nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej i nie stanowi odrębnego majątku danego małżonka, stanowi on dorobek małżonków bez względu na to czy został zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków, czy też dla celów prywatnych.

Zgodnie z art. 43 § 1 ww. ustawy, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W myśl zaś art. 206 i 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli, natomiast pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Zatem współmałżonkowie posiadający prawo do rzeczy na zasadzie wspólności majątkowej mają równe prawo korzystania z rzeczy wspólnej oraz obowiązek dbania o nią.

Przechodząc na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), stwierdzić należy co następuje.

W myśl art. 22n ust. 2 ww. ustawy, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej, z zastrzeżeniem ust. 3, co najmniej:

  1. liczbę porządkową;
  2. datę nabycia;
  3. datę przyjęcia do używania;
  4. określenie dokumentu stwierdzającego nabycie;
  5. określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
  6. symbol Klasyfikacji Środków Trwałych;
  7. wartość początkową;
  8. stawkę amortyzacyjną;
  9. kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów, w tym także, gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji (wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony;
  10. zaktualizowaną wartość początkową;
  11. zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych;
  12. wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową;
  13. datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.

Przy czym zapisów dotyczących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się w ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4 (art. 22n ust. 4 cyt. ustawy).

Jednocześnie wskazać należy, że w myśl art. 22g ust. 11 ww. ustawy w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca planuje rozpocząć działalność gospodarczą związaną z budownictwem i sprzedażą domów. W październiku 2012 roku zakupił wraz z małżonką działkę budowlaną, na której zamierza zbudować dom, a następnie go sprzedać. Wybudowany dom wraz z działką, Zainteresowany chciałby sprzedać w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Działkę budowlaną zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych na podstawie oświadczenia.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują kwestii dotyczącej czynności udokumentowania wprowadzenia składnika majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przepisy te także nie zabraniają jednemu współmałżonkowi, będącemu współwłaścicielem danego składnika majątku, wprowadzenia tego składnika do własnej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych na podstawie protokołu przekazania środka trwałego.

Dlatego też w omawianej sprawie stwierdzić należy, iż właściwym dokumentem potwierdzającym dokonanie opisanej czynności wprowadzenia składnika majątku do wspomnianej ewidencji może być protokół, bądź oświadczenie o przekazaniu środka trwałego do używania. Wnioskodawca jest współwłaścicielem działki budowlanej i ma prawo do jego wprowadzenia do prowadzonej w ramach swojej działalności ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie bowiem z powołanymi wcześniej przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie jako współwłaściciele mają równe prawa do dysponowania danym składnikiem majątku, którego nabycie nastąpiło w trakcie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Zatem, Wnioskodawca może wprowadzić do ewidencji środków trwałych działkę budowlaną na podstawie oświadczenia.

Natomiast w odniesieniu do kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży domu wraz z działką tutejszy organ wskazuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast art. 10 ust. 1 ww. ustawy zawiera katalog źródeł przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 powołanej ustawy, źródłami przychodów są:

  1. pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  2. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    • innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (pkt 8).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy - nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Wnioskodawca wskazał, iż działkę budowlaną zakupił przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, na siebie i małżonkę. Wybudowany dom wraz z działką, Zainteresowany chciałby sprzedać w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Działkę budowlaną zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych na podstawie oświadczenia.

W przypadku sprzedaży środka trwałego zastosowanie znajdzie przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 w myśl którego przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Natomiast stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia;

Wyżej cytowane przepisy znajdują w przedmiotowej sprawie zastosowanie. Koszt zakupu gruntu wykorzystywanego dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowiącego w tej działalności środek trwały, będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego sprzedaży. Zainteresowany zamierza na zakupionej działce – w ramach prowadzonej działalności – wybudować dom w celu jego sprzedaży, prawidłowo więc uważa, iż koszt zakupu działki stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży domu wraz z działką.

W momencie sprzedaży domu wraz z działką Wnioskodawca ustalając dochód ze sprzedaży może w kosztach uzyskania przychodów uwzględnić koszt poniesiony na zakup działki.

Reasumując, Wnioskodawca może wprowadzić do ewidencji środków trwałych działkę budowlaną na podstawie oświadczenia podatnika, oraz uznać jako koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży domu wraz z działką.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji indywidualnej nie odniósł się do kwestii określenia wysokości kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży działki, poruszanej przez Zainteresowanego we własnym stanowisku w sprawie, albowiem problematyka ta nie była przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj