Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-699/13-2/PR
z 26 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko OSP przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2013 r. (data wpływu 19.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Ochotnicza Straż Pożarna posiada status Stowarzyszenia. Jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych o celach niezarobkowych w rozumieniu przepisów o stowarzyszeniach. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowane w urzędzie skarbowym jako podatnik podatku od towarów.

W dniu 29 września 2011 r. Ochotnicza Straż Pożarna złożyła wniosek do Lokalnej Grupy Działania (LGD) o dofinansowanie operacji pn. „Budowa placu zabaw we wsi” w ramach tzw. „Małych Projektów” PROW 2007-2013. Po pozytywnej ocenie wniosku przez LGD został on przekazany do oceny Urzędu Marszałkowskiego, Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich. W dniu 9 listopada 2012 r. została zawarta umowa o dofinansowanie operacji „Budowa placu zabaw” w ramach 4 osi „Leader” działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu małych projektów finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zgodnie z umową celem operacji jest poprawa oferty rekreacyjnej oraz komfortu i bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu poprzez budowę nowoczesnego, ogólnodostępnego placu zabaw we wsi . W ramach projektu Ochotnicza Straż Pożarna wybuduje plac zabaw. Zostaną zakupione i zamontowane urządzenia zabawowe takie jak: motor rajdowy na sprężynie, huśtawka podwójna z siedzeniem zwykłym i koszyczkowym, karuzela koszyczkowa, szcześciobok gimnastyczny, duża wieża. Plac zabaw zostanie wyposażony w elementy małej architektury typu ławki parkowo-ogrodowe z oparciem, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice z regulaminem. Operacja przewiduje również uporządkowanie placu zabaw oraz jego ogrodzenie. Plac zabaw będzie ogólnodostępny.

Za korzystanie z placu zabaw nie będą pobierane opłaty. Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia w Urzędzie Marszałkowskim wniosku o płatność w terminie 01-31.12.2013 r. Interpretacja indywidualna stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku o płatność na etapie refundowania wydatków. Wszystkie faktury będą wystawione na Wnioskodawcę i zostaną przedstawione do refundacji do Urzędu Marszałkowskiego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Ochotnicza Straż Pożarna ma możliwość odzyskania podatku VAT związanego z dokonanymi zakupami towarów i usług na realizację zadania pn. „Budowa placu zabaw” w ramach osi 4 „Leader” działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z zakresu „Małych Projektów”?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma on możliwości odzyskania podatku VAT w związku z zakupami towarów i usług poniesionymi na realizację zadania „Budowa placu zabaw we wsi” realizowanego w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” z zakresu „Małych Projektów” PROW 2007-2013 ponieważ nie prowadzi on działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) nie jest podatnikiem podatku VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej. OSP złożyła wniosek o dofinansowanie operacji pn. „Budowa placu zabaw we wsi” w ramach tzw. „Małych Projektów” PROW 2007-2013. Zgodnie z zawartą umową celem operacji jest poprawa oferty rekreacyjnej oraz komfortu i bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu poprzez budowę nowoczesnego, ogólnodostępnego placu zabaw. W ramach projektu OSP wybuduje plac zabaw. Operacja przewiduje również uporządkowanie placu zabaw oraz jego ogrodzenie. Plac zabaw będzie ogólnodostępny. Za korzystanie z placu zabaw nie będą pobierane opłaty. Wątpliwości OSP skupiają się na możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją w/w operacji.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż OSP nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabywane towary i usługi w ramach realizacji przedmiotowej operacji, mających na celu budowę placu zabaw we wsi, nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj