Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-321/13/AMP
z 19 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013r. (data wpływu 11 kwietnia 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 czerwca 2013r. (data wpływu 28 czerwca 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży samochodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży samochodu.

Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 26 czerwca 2013r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 18 czerwca 2013r. znak: IBPP2/443-321/13/AMP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się na zasadach ogólnych na podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jest podatnikiem VAT.

W 2010 roku zawarta została umowa leasingowa na samochód ciężarowy z kratką. Odliczano pełny VAT od faktur z rat leasingowych. Umowa ta w związku ze zmianą przepisów została zarejestrowana w wyznaczonym terminie w urzędzie skarbowym i ta rejestracja pozwalała na pełne odliczenie podatku VAT od rat leasingowych. Samochód nadal był traktowany jak samochód ciężarowy. Kwota netto z faktury księgowana była do kosztów podatkowych.

Wnioskodawca zamierza dokonać rozwiązania umowy leasingowej oraz planuje wykupić ten samochód na cele osobiste. Zostanie wystawiona faktura na wykup na imię i nazwisko - wykup prywatny bez NIP firmy. Z faktury wykupowej nie będzie odliczany VAT w wysokości 60 % podatku VAT oraz nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie będzie amortyzowany. Koszt wykupu nie zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Samochód ten nie będzie stanowił majątku firmy. Wnioskodawca zamierza po upływie 6 miesięcy od wykupu sprzedać ten samochód.

W ww. piśmie z dnia 26 czerwca 2013r., uzupełniając przedstawiony opis sprawy, Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Jest czynnym podatnikiem VAT.
  2. Samochód, o którym mowa we wniosku, jest przedmiotem umowy leasingu operacyjnego.
  3. Zawarta umowa leasingu przewiduje wykupienie przedmiotowego samochodu przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy leasingu. Jak wynika z umowy "po zakończeniu umowy leasingobiorcy przysługuje prawo nabycia samochodu. Leasingobiorca może je zrealizować w terminie 14 dni od wygaśnięcia umowy leasingu pod warunkiem uiszczenia opłat i należności wynikających z umowy. W przypadku gdy leasingobiorca nie nabędzie sprzętu w określonym terminie jest zobowiązany do niezwłocznego jego zwrotu". Z umowy wynika, że nabycie samochodu po zakończeniu umowy następuje z wyłączeniem rękojmi oraz na niebezpieczeństwo nabywcy. Wyrażona w złotych cena sprzedaży nie może być niższa od wartości hipotetycznej wyliczonej zgodnie z art. 17a pkt 6 ustawy o podatku od osób prawnych. Umowa przewiduje również możliwość rozwiązania umowy przed terminem jej zakończenia na wniosek leasingobiorcy. Leasingobiorca płaci wówczas jednorazowo pozostałe do uiszczenia czynsze. Lesingobiorcy przysługuje prawo nabycia za cenę ustaloną przez leasingodawcę odpowiadającą aktulanej wartości rynkowej.
  4. Pod pojęciem wykupu rozumie prawo do nabycia sprzętu po zakończeniu umowy leasingu. Nabycie sprzętu przysługuje leasingobiorcy po zakończeniu umowy leasingu. Możliwość nabycia wynika z umowy nie jest odrębną czynnością.
  5. W momencie gdy przedmiotowy samochód zostanie wykupiony (nabyty) nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie użytkowany tylko na cele prywatne - osobiste. Faktura dokumentująca zakup będzie wystawiona na imię i nazwisko bez NIP firmy. W/w faktura nie będzie zaliczona do kosztów podatkowych oraz nie będzie ujęta w rejestrze zakupu VAT. Nie będzie ten samochód stanowił środka trwałego firmy.

W związku z powyższym w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 2):

Czy sprzedaż przedmiotowego samochodu, będzie powodować obowiązek odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży?

Stanowisko Wnioskodawcy (oznaczone we wniosku nr 2):

Faktura dokumentująca wykup samochodu z leasingu wystawiona będzie na imię i nazwisko bez NIP firmy - będzie to wykup na cele osobiste. Powyższa faktura nie będzie ujęta w ewidencji zakupu VAT - nie będzie odliczony VAT w wysokości 60 % od wykupu samochodu. Wykup nie będzie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca planuje sprzedać powyższy samochód po upływie 6 miesięcy od wykupu. W związku z tym, że nie nastąpi odliczenie podatku VAT od wykupu samochodu nie powstanie obowiązek odprowadzenia podatku VAT w momencie jego sprzedaży. Powyższa sprzedaż nie będzie musiała być rozliczona w działalności gospodarczej i nie wywoła żadnych obowiązków w podatku VAT. Nie znajdzie tu zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie nastąpi nieodpłatne przekazanie na cele osobiste. Faktura dokumentująca wykup samochodu nie będzie się wiązała z prowadzoną działalnością gospodarczą więc nie nastąpi odliczenie podatku VAT. Wnioskodawca uważa, że nie będzie miał obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej i nie będzie musiał wykazywać przyszłej sprzedaży w deklaracji VAT-7. Nie znajdzie tu zastosowania art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Par. 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT mówiący o zwolnieniu od podatku VAT towarów używanych dłużej niż pół roku również nie znajdzie zastosowania w przypadku sprzedaży tego samochodu. Nie będzie musiała być wystawiona faktura na stawkę zwolnioną tylko zostanie wypisana umowa kupna-sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w kwestii objętej pytaniem oznaczonym we wniosku nr 2, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług

(t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Art. 15 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wskazać należy zatem, iż odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W 2010r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingową na samochód ciężarowy z kratką i odliczał pełny VAT od faktur z rat leasingowych. Wnioskodawca planuje wykupić ww. samochód na cele osobiste. W momencie gdy przedmiotowy samochód zostanie wykupiony (nabyty) nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie użytkowany tylko na cele prywatne - osobiste. Faktura dokumentująca zakup będzie wystawiona na imię i nazwisko, bez NIP firmy. Ww. faktura nie będzie zaliczona do kosztów podatkowych oraz nie będzie ujęta w rejestrze zakupu VAT. Przedmiotowy samochód nie będzie stanowił środka trwałego firmy. Z faktury wykupowej nie będzie odliczany podatek VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy w rozpatrywanej sprawie odnoszą się do zdarzenia przyszłego i dotyczą obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży ww. samochodu po upływie 6 miesięcy od jego wykupu.

Jak wskazano wyżej, określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Mając na względzie powołane przepisy prawa podatkowego oraz opis sprawy przedstawiony we wniosku, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca dokonując sprzedaży ww. samochodu po upływie 6 miesięcy od wykupu, nie będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż sprzedaż przez Wnioskodawcę samochodu wykorzystywanego na wyłącznie na cele prywatne – osobiste potrzeby Wnioskodawcy, stanowi zwykłe wykonywanie prawa własności. Tym samym, w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca, zbywając samochód stanowiący jego majątek prywatny, korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

Reasumując, sprzedaż ww. samochodu nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji powyższego u Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek odprowadzenia podatku VAT od przedmiotowej sprzedaży.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w kwestii objętej pytaniem oznaczonym we wniosku nr 2, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, (…), po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj