Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-329/13/MN
z 25 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym w dniu 13 czerwca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 13 czerwca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (jako osoba fizyczna) i nie stosuje metody kasowej. Podatek VAT rozliczany jest miesięcznie.

  1. Wnioskodawca nabył w ramach podróży służbowych usługi transportu osób taborem samochodowym, kolejowym oraz samolotami, Ponadto nabył również usługi budowlane oraz budowlano-montażowe w celu realizacji inwestycji lub remontów środków trwałych. Ww. faktury VAT Wnioskodawca otrzymał w marcu. Faktury zawierały informację: data wystawienia i data wykonania usług - 25 marca, termin płatności przypadał na dzień 28 marca. Termin ten nie został zachowany z powodu braku środków finansowych. Zobowiązanie Wnioskodawca uregulował w kwietniu.
  2. Wnioskodawca nabył usługi prawne, najmu, dzierżawy – np. powierzchni reklamowych oraz usługi leasingu operacyjnego samochodu. Faktury zawierają informację dotyczącą daty wystawienia faktury tj. marzec, okresu wykonania usługi – marzec oraz termin płatności – 29 marca. Faktury wpłynęły w marcu. W/w f-ry zostały zapłacone w kwietniu.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie, sformułowane w uzupełnieniu do wniosku.


W jakim terminie Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT zawarty w w/w fakturach?


Prezentując własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego oznaczonego nr 1, zawarte w uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż wg art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy, podatek VAT zawarty w otrzymanych fakturach z tytułu zakupu usług transportowych (osoby, ładunek, samolot), usług budowlanych i montażowych odlicza w momencie zapłaty nie później niż 30. dnia licząc od wykonania usługi, czyli podatek VAT Wnioskodawca ma prawo odliczyć w kwietniu.

W odniesieniu do stanu faktycznego oznaczonego nr 2 Wnioskodawca wskazał, że wg art. 19 ust. 13 pkt 4 podatek VAT zawarty w otrzymanych fakturach z tytułu zakupu usług najmu, dzierżawy, ochrony, pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług prawnych odlicza w momencie zapłaty, nie później niż termin płatności - w opisanym przypadku termin ten przypadł na dzień 29 marca, więc Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek VAT w marcu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia podatku należnego, ustawodawca określił w art. 86 ust. 10-18 ustawy.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z powyższych przepisów wynika więc, że aby termin realizacji prawa uwarunkowany zależny jest przede wszystkim od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik otrzymał fakturę (może być ono bowiem zrealizowane w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.)

Jednakże z art. 86 ust. 12 ustawy wynika, że w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.


Na podstawie art. 86 ust. 12a ustawy, przepisu ust. 12 nie stosuje się do przypadków, gdy:

  1. faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11;
  2. nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonanie usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury.


Z kolei, w myśl art. 86 ust. 13 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.


Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług:

  1. transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
  2. spedycyjnych i przeładunkowych,
  3. w portach morskich i handlowych,
  4. budowlanych lub budowlano-montażowych.


Natomiast w myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Jak wynika z przedstawionych we wniosku okoliczności, Wnioskodawca nabył w ramach podróży służbowych usługi transportu osób taborem samochodowym, kolejowym oraz samolotami. Ponadto nabył również usługi budowlane oraz budowlano-montażowe w celu realizacji inwestycji lub remontów środków trwałych. W/w faktury VAT otrzymał w marcu. Faktury zawierały informację: data wystawienia i data wykonania usług - 25 marca, termin płatności przypadał na dzień 28 marca. Termin ten nie został zachowany z powodu braku środków finansowych. Zobowiązanie Wnioskodawca uregulował w kwietniu.

Ponadto Wnioskodawca nabył usługi prawne, najmu, dzierżawy – np. powierzchni reklamowych oraz usługi leasingu operacyjnego samochodu. Faktury zawierają informację dotyczącą daty wystawienia faktury tj. marzec, okresu wykonania usługi – marzec oraz termin płatności – 29 marca. Faktury wpłynęły w marcu. W/w f-ry zostały zapłacone w kwietniu.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do terminu odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących opisane usługi.

Analiza przedstawionych stanów faktycznych na tle zacytowanych przepisów prowadzi do wniosku, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w terminie wynikającym z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał ww. faktury, z uwzględnieniem zapisu art. 86 ust. 11 i 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wskazać bowiem należy, że w odniesieniu to faktur dokumentujących czynności, od których obowiązek podatkowy powstał m.in. zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 i 4, przepis art. 86 ust. 12 o podatku od towarów i usług ustawy nie ma zastosowania, na podstawie art. 86 ust. 12a tej ustawy.

Reasumując, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur otrzymanych od kontrahentów w opisanych we wniosku sytuacjach (zarówno w stanie faktycznym nr 1, jak i nr 2) , Wnioskodawcy przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał faktury, czyli w marcu, z uwzględnieniem treści art. 86 ust. 11 i 13 ustawy o podatku od towarów i usług.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy oceniając całościowo uznano je za nieprawidłowe.


Końcowo wskazać należy, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłączenie o terminach odliczenia podatku naliczonego, przy założeniu, że odliczenie podatku naliczonego zwartego w opisanych fakturach jest zasadne w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 tej ustawy, a także z art. 3-6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawie o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 ze zm.).


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj