Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-456/13/SK
z 1 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 10 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie momentu dokonania korekty przychodów w związku z udzielaniem rabatu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie momentu dokonania korekty przychodów w związku z udzielaniem rabatu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną na „zasadach ogólnych”. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W dniu 01 grudnia 2010 r. Wnioskodawca podpisał umowę z firmą „X”, której przedmiotem było świadczenie usług w zakresie przeglądów budowlanych oraz branżowych w obiektach wskazanych w załączniku do umowy. W umowie określono ceny jednostkowe poszczególnych usług. Na podstawie wyżej wymienionej umowy oraz zleceń przesłanych przez kontrahenta, usługi zostały wykonane w miesiącu grudniu 2010 r. i styczniu 2011 r. Faktury VAT dotyczące powyższych usług zostały wystawione w miesiącach grudniu 2010 r. i styczniu 2011 r. Wartości poszczególnych usług były zgodne z zapisami umowy. W dniu 03 lutego 2011 r., czyli już po wykonaniu usług i wystawieniu faktur VAT za wykonane usługi, firma „X” zwróciła się do Wnioskodawcy z żądaniami zmiany wartości cen jednostkowych (udzieleniem rabatu) dla części usług związanych z przeglądami instalacji elektrycznych. Propozycja zmian dotyczyła zarówno usług już wykonanych w latach 2010 i 2011, jak i usług, które miały być zlecone i wykonane w przyszłości. W wyniku negocjacji w dniu 14 marca 2011 r. został podpisany aneks nr 1 do umowy z dnia 01 grudnia 2010 r., który ustalał nowe, niższe stawki dla części usług związanych z przeglądami instalacji elektrycznych. W momencie sprzedaży usług nie było żadnych przesłanek mogących wskazywać, że firma „X” wystąpi z żądaniami zmiany wartości cen jednostkowych (udzieleniem rabatu). W związku z powyższymi ustaleniami, w dniu 15 marca 2011 r. zostały wystawione faktury korygujące do wystawionych wcześniej faktur VAT dotyczących usług objętych aneksem do umowy. Ze względu na to, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają przepisów regulujących zasady dokonywania korekty przychodów oraz nie zawierają uregulowań, dotyczących momentu powiększenia, czy pomniejszenia przychodów, wartość faktur korygujących została uwzględniona (zmniejszyła przychody) w bieżącym okresie w którym faktury korygujące zostały wystawione, czyli w marcu 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zdarzenie polegające na wystawieniu faktury korygującej w związku ze zmianą wartości ceny jednostkowej usługi powinno być uwzględnione w miesiącu w którym wystawiono fakturę korygującą, czy też w miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie pierwotne, czyli w miesiącu w którym wykonano usługę, wystawiono fakturę VAT i powstał przychód pierwotny, nawet gdy od tego momentu minęło już kilka miesięcy ?

Zdaniem Wnioskodawcy, zdarzenie udokumentowane za pomocą faktury korygującej wystawionej w marcu 2011 r. nie dokumentuje odrębnego i niezależnego zdarzenia, lecz jest ściśle powiązane ze zdarzeniem, które wystąpiło w przeszłości, czyli wykonaniem usługi, wystawieniem faktury VAT i powstaniem przychodu na przełomie 2010 i 2011 roku. Faktura korygująca nie spowodowała zatem zmiany daty powstania przychodu, lecz zmieniła (pomniejszyła) jedynie jego wysokość. W związku z tym, zdarzenie polegające na wystawieniu faktury korygującej powinno być uwzględnione w miesiącu pierwotnego powstania przychodu, nie zaś w miesiącu w którym wystawiono fakturę korygującą.

Elementy stanowiska Wnioskodawcy, zawarto również w części G poz. 68 wniosku ORD – IN, gdzie wskazano, iż stanowiska prezentowane przez organy podatkowe i sądy skłaniają się do stwierdzenia, że wystawienie faktur korygujących wpływa na zmniejszenie wcześniej uzyskanego przychodu i dlatego zdarzenia takie powinny być uwzględniane w wielkości przychodów w okresie sprawozdawczym, w którym te przychody pierwotnie powstały. Zgodnie z takim stanowiskiem, zdarzenie opisane powyżej (wystawienie faktur korygujących w związku z zmianą wartości cen jednostkowych - udzieleniem rabatu) powinno być uwzględnione w okresie (miesiącu) w którym przychody pierwotnie powstały, nie zaś w okresie (miesiącu) w którym wystawiono faktury korygujące.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności.

Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają przepisów regulujących zasady dokonywania korekty przychodów. Nie zawierają także uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) przychodów, tj. wskazujących czy przychód powiększa się (pomniejsza) w dacie wystawienia faktury korygującej (na bieżąco), czy też w dacie powstania przychodu należnego. Zauważyć jednak należy, iż faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje bowiem zmiany daty powstania przychodu, wpływa jedynie na jego wysokość. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 01 grudnia 2010 r. zawarł z firmą „X” umowę dotycząca wykonania usługi w zakresie przeglądów budowlanych oraz branżowych. Usługi zostały wykonane w grudniu 2010 r. i styczniu 2011 r., i zgodnie z zawartą umową wystawiono w tych miesiącach faktury w wartościach ustalonych umową. W dniu 03 lutego 2011 r. firma „X” zwróciła się do Wnioskodawcy w sprawie negocjacji cen jednostkowych. W wyniku negocjacji podpisano aneks do umowy, który ustalał nowe niższe stawki usług. W związku z powyższym Wnioskodawca w dniu 15 marca 2011 r. wystawił faktury korygujące do wystawionych wcześniej faktur.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w sytuacji gdy Wnioskodawca w wyniku podpisania aneksu do umowy wystawił faktury korygujące, to ich skutki winien odnieść wstecz, tj. do okresu zaewidencjonowania faktur pierwotnie wystawionych. Udzielenie rabatu winno bowiem korygować przychody związane z wykonaniem usług, z którymi rabaty te są związane, a zatem przychody okresu sprawozdawczego, w którym zostały pierwotnie zaewidencjonowane. O wartość zwróconych (udzielonych) rabatów Wnioskodawca winien zatem pomniejszyć pierwotnie uzyskane przychody. W konsekwencji Wnioskodawca winien także dokonywać stosownych korekt w miesiącu(-ach) (a zarazem w roku/latach), w którym pierwotnie wykazano zawyżony przychód.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj