Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-408/13/AK
z 2 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 02 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy sprzedając wierzytelności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Fundacja jest obowiązana do zapłaty podatku od dochodu zwolnionego uprzednio z opodatkowania (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy sprzedając wierzytelności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Fundacja jest obowiązana do zapłaty podatku od dochodu zwolnionego uprzednio z opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Fundacja posiada siedzibę w Polsce i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Rokiem podatkowym Fundacji jest rok kalendarzowy. W poprzednich latach podatkowych Fundacja osiągała przychody związane z działalnością gospodarczą.

Datą powstania przychodu był dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności.

Datą powstania przychodu był również ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, o ile Fundacja i druga strona umowy ustaliły, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. W latach podatkowych, w których Fundacja osiągała wskazane wyżej przychody, Fundacja osiągała także dochód. Fundacja przeznaczała dochód na cele statutowe (działalność kulturalna), a w konsekwencji osiągany przez nią dochód korzystał ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „ustawa o CIT").

Niektórzy z kontrahentów Fundacji nie uregulowali wierzytelności związanych z działalnością gospodarczą Fundacji. Fundacja zamierza sprzedać te wierzytelności.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedając wierzytelności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Fundacja jest obowiązana, zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o CIT, do zapłaty podatku od dochodu zwolnionego uprzednio z opodatkowania? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o CIT, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele albo na cele określone w tych przepisach, ale po terminie w nich określonym - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 5a.

Z przepisu tego wynika, że obowiązek zapłaty podatku od dochodu uprzednio przeznaczonego na cele statutowe, a w konsekwencji zwolnionego z opodatkowania powstaje o ile dochód ten zostanie wydatkowany na inne cele. Sprzedając wierzytelności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Fundacja nie dokonuje wydatkowania dochodu na cele inne niż statutowe. „Wydatkować" to nic innego jak wydać pieniądze na coś, ponieść wydatki, zaś „wydać" to wyłożyć, wydatkować pieniądze na coś, zapłacić za coś. Z powyższego wynika, iż wydatkowanie to zapłacenie za coś, uregulowania własnego zobowiązania, co przy sprzedaży wierzytelności nie ma miejsca. Skutkiem dokonanej sprzedaży nie będzie zaś wypływ środków pieniężnych z Fundacji, lecz ich wpływ do Fundacji. Fundacja otrzyma bowiem środki pieniężne stanowiące równowartość ceny sprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Fundacji, sprzedając wierzytelności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Fundacja nie będzie obowiązana do zapłaty podatku od dochodu zwolnionego uprzednio z opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj