Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-424/13/ŚS
z 24 czerwca 2013 r.

 

Zmieniona przez interpretację nr DD9/033/60/SEW/2014/RD-3321 w trakcie porządkowania

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 25 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatków poniesionych z tytułu najmu samochodu osobowego wykorzystywanego w tej działalności – jest prawidłowe,
  • uznania, iż czynsz za najem ww. samochodu nie mieści się w pojęciu „wydatków z tytułu używania” – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości wydatków związanych z wynajmem samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, z którego korzysta na podstawie umowy najmu od innego przedsiębiorcy. Wynajmujący wystawia najemcy fakturę za każdy miesiąc użytkowania samochodu w stałej kwocie wynikającej z umowy najmu. Jednym z przedmiotów działalności prowadzonej przez Wynajmującego jest wynajem samochodów osobowych. Wnioskodawczyni (Najemca), która faktycznie użytkuje samochód w swojej działalności do tej pory zaliczała do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z faktury najmu (kwotę netto powiększoną o niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług), jednak kwotę powyższą ograniczała do wysokości, tzw. kilometrówki, tzn. kwotę powyższą sumowała z innymi kosztami eksploatacji pojazdu i ograniczała koszty podatkowe do wysokości nie wyższej, niż odpowiadająca kwocie wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki dotyczące kosztów najmu wskazanego samochodu są dla Wnioskodawczyni, kosztami uzyskania przychodów w pełnej poniesionej wysokości...

Zdaniem Wnioskodawczyni, do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu, limitowanych tzw. kilometrówką należy zakwalifikować jedynie wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne, w odróżnieniu od wydatków ponoszonych na uzyskanie samego tytułu prawnego, umożliwiającego używanie samochodu. Czynsz najmu powinien więc stanowić koszt uzyskania przychodu bezpośrednio i w pełnej wysokości. Ograniczenia, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można stosować do kosztów związanych z uzyskaniem możliwości używania takiego samochodu.

Istotną część stanowiska, Wnioskodawczyni zawarła również w części G poz. 68 wniosku, gdzie wskazano, iż Wnioskodawczyni uważa, iż koszt czynszu stanowiący wynagrodzenie za prawo do korzystania z samochodu jest kategorią odrębną od kosztów eksploatacji samochodu. Jak twierdzi, art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy wyłącznie wydatków z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących majątku podatnika, a więc kosztów posługiwania się tym samochodem, wykorzystywania go. Ograniczenia, o którym mowa w ww. przepisie, nie można natomiast stosować do kosztów związanych z uzyskaniem możliwości używania takiego samochodu. Stąd do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu należy zakwalifikować jedynie wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne, w odróżnieniu od wydatków ponoszonych na uzyskanie samego tytułu prawnego, umożliwiającego używanie samochodu. O ile zatem wydatki na zakup paliwa, opłaty za autostrady, parkingi itp. należą do kosztów używania samochodu, a więc kosztów eksploatacyjnych (limitowanych kilometrówką), to już wydatki ponoszone z tytułu czynszu najmu samochodu do kosztów jego używania nie należą, są bowiem wydatkami na uzyskanie tytułu prawnego, umożliwiającego używanie samochodu.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała wyroki:

  • NSA sygn. akt II FSK 2030/10,
  • NSA sygn. akt II FSK 467/11.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu, każdorazowo spoczywa na podatniku.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Stosownie do postanowień art. 23 ust. 5 ww. ustawy, przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 36 i 46, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Zaznaczyć także należy, iż podatnik zobowiązany jest posiadać dowody dokumentujące poniesienie wydatków (stwierdzające ich wysokość). Elementy jakie powinna zawierać prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu określa art. 23 ust. 7 ww. ustawy.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż warunkiem koniecznym zaliczania do kosztów podatkowych wydatków dotyczących wynajmowanego samochodu osobowego, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

Zauważyć przy tym należy, iż ustawodawca na gruncie prawa podatkowego nie definiuje pojęcia „wydatków z tytułu używania”, należy więc w tym zakresie odwołać się do słownika języka polskiego, w którym, przez „wydatek” rozumie się „sumę, która ma być wydana" lub „sumę wydaną na coś", natomiast „używać" oznacza „stosować coś, użytkować, posługiwać się czymś, robić z czegoś użytek" (Słownik Współczesnego Języka Polskiego pod. red. Bogusława Dunaja, Warszawa 1996, s. 1200 i 1262). Są to zatem wszelkie sumy wydane w związku z posługiwaniem się rzeczą, korzystaniem z rzeczy.

Przenosząc tę definicję na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznać należy, iż „wydatkami z tytułu używania samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych” będą wszelkie wydatki, które podatnik ponosi w związku z wykorzystywaniem samochodu osobowego dla swoich potrzeb, jako podmiotu gospodarczego, np. takie jak zakup paliwa, koszty drobnych napraw i części zamiennych, przeglądów technicznych, opłaty parkingowe oraz za przejazd autostradą, pod warunkiem ich zgodnego z przepisami udokumentowania. Również wydatki z tytułu czynszu za najem, jako opłata za możliwość korzystania z rzeczy, mieszczą się w tym pojęciu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni wynajmuje samochód osobowy dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej opłacając czynsz z tytułu najmu. Do tej pory Wnioskodawczyni zaliczała do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z faktury najmu jednak kwotę powyższą ograniczała do wysokości tzw. kilometrówki (tzn. kwotę powyższą sumowała z innymi kosztami eksploatacji pojazdu i ograniczała koszty podatkowe do wysokości nie wyższej, niż odpowiadająca kwocie wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu). Uważa jednakże, iż czynsz najmu przedmiotowego samochodu nie powinien być rozliczany w ww. sposób, lecz stanowić w całości koszt podatkowy.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jak wskazano powyżej, czynsz za najem, jako opłata za możliwość korzystania z rzeczy, mieści się w pojęciu „wydatków z tytułu używania”. Zatem w przypadku wykorzystywania w działalności gospodarczej wynajętego samochodu osobowego, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć poniesione i udokumentowane wydatki z tytułu użytkowania tych samochodów, tj. m.in. opłatę z tytułu najmu samochodu - jednak wyłącznie do wysokości nie wyższej niż odpowiadająca kwocie wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Warunkiem zaliczenia ww. wydatków z tytułu najmu samochodu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, jest prowadzenie przez Nią ewidencji przebiegu pojazdu i ujmowanie w tej ewidencji wydatków z ww. tytułu. Brak ewidencji przebiegu pojazdu lub prowadzenie jej w sposób nie pozwalający na stwierdzenie warunków, o których mowa w ww. art. 23 ust. 5 ww. ustawy, powoduje, iż wydatek poniesiony z tytułu używania samochodu osobowego niestanowiącego składnika majątku Wnioskodawczyni, a wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy najmu, nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

W związku z powyższym, jeżeli w istocie Wnioskodawczyni prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego, o którym mowa we wniosku i ujmuje w tej ewidencji udokumentowane (stosownie do prowadzonej ewidencji księgowej) wydatki z tytułu używania tego samochodu, to do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej może zaliczyć wydatki z ww. tytułu jedynie do wysokości nieprzekraczającej kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach (ustalonej na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu tego pojazdu). Przy czym, w kwocie ww. wydatków Wnioskodawczyni powinna również uwzględnić wydatki ponoszone tytułem czynszu za wynajęty samochód osobowy.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie:

  • sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatków poniesionych z tytułu najmu samochodu osobowego wykorzystywanego w tej działalności – jest prawidłowe,
  • uznania, iż czynsz za najem ww. samochodu nie mieści się w pojęciu „wydatków z tytułu używania” – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanych we wniosku wyroków sądów, zauważyć należy, iż tut. Organ zapoznał się z ich treścią, jednakże nie podziela prezentowanego w nich stanowiska. Ponadto przedstawiony w nich stan faktyczny dotyczy przepisów podatku dochodowego od osób prawnych.

Wskazać przy tym należy, iż stanowisko Organu przedstawione w niniejszej interpretacji indywidualnej znalazło swoje potwierdzenie, m.in. w wyrokach:

  • NSA z dnia 25 marca 2010 r., sygn. II FSK 1890/08,
  • WSA we Wrocławiu z dnia 06 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 412/11,
  • WSA we Wrocławiu z dnia 06 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 413/11,
  • WSA w Białymstoku z dnia 11 października 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 314/11,
  • WSA w Lublinie z dnia 09 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Lu 186/08.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj