Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-310/13/AB
z 20 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 26 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia momentu zmiany składu osobowego spółki jawnej, a tym samym i wysokości udziałów Wnioskodawcy w tej spółce – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. w niosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu zmiany składu osobowego spółki jawnej, a tym samym i wysokości udziałów Wnioskodawcy w tej spółce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jawna, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

  • działalność fizjoterapeutyczna 86.90.A
  • praktyka lekarska dentystyczna 86.23.Z
  • praktyka lekarska ogólna 86.21.Z.

Spółka jest przedmiotowo zwolniona z podatku VAT ze względu na zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Do dnia 31 maja 2011 r. spółkę tworzyło trzech wspólników z udziałami: 50%, 30% i 20%. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonowała w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Dnia 22 kwietnia 2011 r. wspólnik posiadający 20% udziałów złożył na ręce pozostałych wspólników oświadczenie, że z dniem 31 maja 2011 r. występuje ze spółki ze skutkiem natychmiastowym. Dnia 31 maja 2011 r. odbyło się zebranie wszystkich trzech wspólników, na którym dokonano zmiany umowy spółki podejmując uchwałę, iż od dnia 1 czerwca 2011 r. udziały będą podzielone na dwóch wspólników w proporcji: 60% do 40% (nie zmienił się jednak kapitał spółki). Głosowali wszyscy trzej wspólnicy. Od tego dnia podział przychodów, kosztów i dochodów rozliczany był na dwóch wspólników pozostających w spółce. Na dzień wystąpienia wspólnika, czyli 31 maja 2011 r. został sporządzony remanent, który był podstawą do rozliczenia dochodu uzyskanego do dnia wystąpienia ze spółki.

Od 1 czerwca 2011 r. wspólnik, który wystąpił ze spółki nie otrzymywał żadnych korzyści finansowych ze spółki, ani nie świadczył żadnej pracy na rzecz spółki. W sierpniu 2011 r. złożono wniosek o zmianę w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, poprzez wykreślenie z dniem 31 maja 2011 r. wspólnika posiadającego 20% udziałów. Jednak w grudniu 2011 r. otrzymano zwrot złożonego wniosku z odmową wykreślenia wspólnika z dniem 31 maja 2011 r. Sąd powołał się na art. 61 § 1 kodeksu spółek handlowych oraz § 10 umowy spółki jawnej, który mówi, iż wspólnik może wypowiedzieć umowę spółce na 3 miesiące naprzód na koniec roku obrotowego. Ostatecznie wykreślenia wspólnika Sąd dokonał 23 lipca 2012 r. z dniem 3 stycznia 2011 r. (winno być: 3 stycznia 2012 r.). Zeznanie roczne Wnioskodawca złożył uwzględniając okres od 01 czerwca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r., według nowych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z zaistniałą sytuacją przychód, koszty i dochód uzyskany w okresie od 1 czerwca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r., należy rozliczyć według nowych udziałów, czy też rozliczyć się na starych zasadach, tj. według udziałów z trzecim wspólnikiem?

Zdaniem Wnioskodawcy, okres od 1 czerwca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. powinien być wliczony do zeznania podatkowego za 2011 r. według nowych udziałów. Zyski wypracowane przez spółkę zostały podzielone tylko na dwóch pozostałych wspólników i to oni rozliczyli te dochody w zeznaniach rocznych za 2011 r. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z tytułu działalności gospodarczej stanowią otrzymane kwoty lub należne choćby nie zostały otrzymane (a w tej sytuacji nie miał zastosowania ten przepis, gdyż przychody nie były postawione do dyspozycji, ani nie zostały otrzymane przez wspólnika). Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, dochody uzyskane za okres od 1 czerwca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r., należy podzielić tylko na dwóch wspólników pozostałych w spółce po 31 maja 2011 r., gdyż to oni uzyskali korzyści finansowe z zysków wypracowanych przez spółkę, zgodnie z uchwałą podjętą dnia 31 maja 2011 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej „k.s.h.”), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Stosownie natomiast do art. 22 § 1 k.s.h., spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 (art. 22 § 2 k.s.h.). Zgodnie natomiast z art. 61 § 1 k.s.h., jeżeli spółkę zawarto na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego.

Ponieważ spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, na gruncie podatków dochodowych, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na transparentność podatkową spółki osobowej, przychód należny jest alokowany na poszczególnych wspólników w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypują w jej zyskach na podstawie umowy spółki.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną (art. 8 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 26 § 1 k.s.h., zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:

  1. firmę, siedzibę i adres spółki,
  2. przedmiot działalności spółki,
  3. nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
  4. nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji.

Wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu (art. 26 § 2 k.s.h.)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dnia 31 maja 2011 r. wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę, iż od dnia 1 czerwca 2011 r. udziały będą podzielone na dwóch wspólników, a tym samym dokonano zmiany umowy spółki. W sierpniu 2011 r. złożono wniosek o zmianę w Krajowym Rejestrze Sądowym, jednak w grudniu 2011 r. otrzymano zwrot złożonego wniosku z odmową wykreślenia wspólnika z dniem 31 maja 2011 r. Sąd powołał się na art. 61 § 1 kodeksu spółek handlowych oraz § 10 umowy spółki jawnej, z których wynika, iż wspólnik może wypowiedzieć umowę spółce na 3 miesiące naprzód na koniec roku obrotowego. Ostatecznie dnia 23 lipca 2012 r. Sąd dokonał wykreślenia wspólnika z dniem 3 stycznia 2012 r. Z powołanych przepisów wynika, że zmiana składu osobowego spółki jawnej wymaga zgłoszenia tejże zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego. Zatem z prawnopodatkowego punktu widzenia elementem decydującym w przedmiocie zmiany składu osobowego spółki jawnej jest moment wpisu tejże zmiany do KRS. Reasumując, dla celów prawnopodatkowych, za dzień zmiany udziałów wspólników pozostających w spółce należy uznać dzień na który Sąd wpisał zmianę w Krajowym Rejestrze Sądowym, tj. 3 stycznia 2012 r. Zatem od dnia 3 stycznia 2012 r., na podstawie art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca powinien rozliczać przychody oraz koszty (a więc ustalać dochód) z tytułu prawa do udziału w ww. spółce jawnej według wielkości nowych udziałów (przypadających dwóm wspólnikom). Natomiast przychody oraz koszty uzyskania przychodów (a tym samym i dochód podatkowy) dotyczące okresu od 1 czerwca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. należy rozliczyć z uwzględnieniem udziałów przypadających trzem wspólnikom tej spółki.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj