Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-216/13-2/MC
z 5 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania dochodu do opodatkowania z tytułu nabycia udziałów własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzeniajest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania dochodu do opodatkowania z tytułu nabycia udziałów własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka”) z siedzibą w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W związku ze zmianą struktury biznesowej, Wnioskodawca rozważa nabycie udziałów własnych w celu ich umorzenia. Przedmiotowa transakcja nastąpiłaby zgodnie z art. 199 § 3 k.s.h. tj. byłoby to dobrowolne umorzenie udziałów bez wynagrodzenia.

W konsekwencji, Wnioskodawca nie wypłaciłby wspólnikowi żadnego ekwiwalentu za umarzane udziały. Również Spółka nie uzyskałaby żadnego przysporzenia, gdyż nabyte udziały zostałby niezwłocznie umorzone.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z rozważanym nabyciem udziałów własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia powstanie po stronie Wnioskodawcy dochód do podatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2011. 74. 397. tj. ze zm.; dalej jako: „updop”)?

Zdaniem Spółki, w związku z nabyciem przez Spółkę udziałów własnych celem ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia, nie powstanie po stronie Wnioskodawcy dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Przepisy updop nie wskazują specyficznych skutków podatkowych nabycia udziałów własnych bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia. W konsekwencji zdaniem Spółki określenie czy planowane nabycie udziałów powinno skutkować obowiązkiem rozpoznania przychodu przez spółkę powinno zostać oparte na analizie postanowień art. 12 ust. 1 updop, wskazującego katalog przysporzeń stanowiących przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”).

Katalog wartości stanowiących przychód podlegający opodatkowaniu CIT zawarty w art. 12 ust. 1 updop jest katalogiem otwartym. Jednak, jak wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 maja 1998 r., Sygn. SA/SZ 1305/97: „z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem -jako źródłem dochodu -jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa”. Ponadto przychodami na gruncie updop są jedynie takie wartości, które „określają definitywny przyrost majątku podatnika” (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 listopada 2003 r., Sygn. III SA 3382/02).

W konsekwencji, zdaniem Spółki w przypadku transakcji, która nie skutkuje definitywnym zwiększeniem majątku podatnika (lub zmniejszeniem istniejących zobowiązań) nie powstaje przychód w rozumieniu przepisów updop.

Procedura umorzenia udziałów bez wynagrodzenia uregulowana została w art. 199 § 3 k.s.h., który wskazuje, że w przypadku wyrażenia zgody przez wspólnika, którego udziały są umarzane, umorzenie to może nastąpić bez wypłaty wynagrodzenia. Spółka w pierwszej kolejności nabywa od wspólnika własne udziały bez wynagrodzenia, a następnie niezwłocznie je umarza.

Należy zaznaczyć, że w praktyce podkreśla się, że w takim przypadku wspólnik, którego udziały są umarzane, nie nabywa jakichkolwiek roszczeń w stosunku do spółki Umarzającej udziały. Ponadto nabycie udziałów własnych bez wynagrodzenia oraz ich umorzenie nie wiąże się z jakimkolwiek zwiększeniem aktywów (lub zmniejszeniem pasywów) spółki, w której udziały są umarzane.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki w przypadku nabycia przez Spółkę udziałów własnych bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia jak i samego umorzenia Spółka, w której udziały są umarzane nie otrzymuje żadnego świadczenia od wspólnika, a jej stan majątkowy nie ulega zmianie. W rezultacie należy stwierdzić, że w wyniku nabycia przez Spółkę udziałów własnych od jej wspólnika bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia jak i samego umorzenia Spółka nie uzyskuje żadnego przysporzenia stanowiącego przychód podatkowy na gruncie updop.

Stanowisko Wnioskodawcy, zostało wielokrotnie potwierdzone w licznych interpretacjach Ministra Finansów, wydanych w analogicznych stanach taktycznych. Przykładowo są to następujące interpretacje:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 marca 2008 roku nr ITPB3/423-88/08/MT,

Należy zauważyć także, że w wyniku nieodpłatnego umorzenia udziałów jednego ze wspólników nie dochodzi do powstania faktycznego dochodu po stronie Spółki. Dochód ten powstanie dopiero w związku ze sprzedażą posiadanych udziałów na rzecz osoby trzeciej. Podsumowując, zdaniem Spółki nabycie przez nią udziałów własnych bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia jak i samo umorzenie będzie neutralne na gruncie przepisów updop. W szczególności nie będzie skutkować uzyskaniem przez spółkę przychodu podlegającego opodatkowaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj