Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-98/12-2/DS
z 4 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-98/12-2/DS
Data
2012.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
podatek dochodowy od osób prawnych
powstanie przychodu
przychód
spółka kapitałowa
spółka komandytowa
spółka komandytowo-akcyjna
spółka osobowa
wkłady do spółki


Istota interpretacji
Czy w wypadku wniesienia wkładu pieniężnego do zagranicznej spółki niebędącej osobą prawną, Spółka powinna wykazać w Polsce przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 413 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 07 marca 2012 r. (data wpływu 15 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodów z tytułu wniesienia wkładu pieniężnego do spółki osobowej zarejestrowanej na Cyprze – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodów z tytułu wniesienia wkładu pieniężnego do spółki osobowej zarejestrowanej na Cyprze.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka rozważa wniesienie wkładu pieniężnego do spółki osobowej („Spółka Z”) zarejestrowanej na Cyprze. Umowa Spółki Z zostanie zawarta przez wspólników (będących osobami fizycznymi i / lub osobami prawnymi) na czas nieokreślony. Wspólnicy ustalą między sobą zasady podziału zysku.

Spółka Z będzie podmiotem transparentnym podatkowo zgodnie z ustawodawstwem cypryjskim (tj. Spółka Z nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym; dochody osiągane przez Spółkę Z będą podlegać opodatkowaniu na poziomie wspólników Spółki Z).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wypadku wniesienia wkładu pieniężnego do Spółki Z, tj. zagranicznej spółki niebędącej osobą prawną, Spółka powinna wykazać w Polsce przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu wkładu pieniężnego wnoszonego do spółki niebędącej osobą prawną są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany na moment wniesienia wkładu pieniężnego do Spółki Z do rozpoznania i opodatkowania przychodu z tego tytułu.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności „nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”. W takim przypadku koszt uzyskania przychodu ustala się zgodnie z art. 15 ust. 1j ww. ustawy.

Jednocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera regulacji mających zastosowanie bezpośrednio do wkładów pieniężnych. Spółka zauważa, że omawiana ustawa nie przewiduje – odmiennie niż w przypadku objęcia udziałów / akcji w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa – żadnych odrębnych regulacji dotyczących zasad rozpoznawania przychodu podatkowego w przypadku objęcia udziałów / akcji w zamian za wkład pieniężny.

Podobnie, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje również żadnych przepisów dotyczących zasad ustalania kosztów podatkowych na moment objęcia udziałów / akcji w zamian za wkład pieniężny. Przepisy regulujące kwestię implikacji podatkowych w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny pojawiają się dopiero w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że nie uznaje się za koszty podatkowe wydatków na objęcie udziałów, wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów.

W tym kontekście, zdaniem Wnioskodawcy, na moment objęcia wkładów w spółce osobowej nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód do opodatkowania. Przychód ten mógłby powstać dopiero w momencie zbycia takich wkładów.

Wnioskodawca uważa przy tym, że przychód nie powinien zostać rozpoznany niezależnie od tego, czy wkład pieniężny jest wnoszony do polskiej lub zagranicznej spółki niebędącej osobą prawną. Przyjęcie odmiennego stanowiska mogłoby doprowadzić do naruszenia podstawowych swobód przewidzianych w prawie wspólnotowym UE.

Tym samym, Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu z tego tytułu bez względu na fakt, czy spółka, do której wnoszony jest wkład ma swoją siedzibę w Polsce, czy na Cyprze.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, iż wniesienie wkładu pieniężnego do Spółki Z nie powoduje obowiązku wykazania w Polsce przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W uzupełnieniu od powyższych rozważań, Wnioskodawca podkreśla, że Spółka Z jest spółką osobową. Zatem, według Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia wkładu do spółki niebędącej osobą prawną przychód po stronie wspólnika tej spółki w ogóle nie powstanie.

Przepis odnoszący się wprost do takiej sytuacji – w przypadku wkładu niepieniężnego – jest zawarty w art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, że do przychodów nie zalicza się, przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną.

Zdaniem Wnioskodawcy, podobne konkluzje, tj. brak przychodu podatkowego powinny znaleźć zastosowanie w przypadku wspólnika wnoszącego wkład pieniężny do spółki osobowej.

W ocenie Wnioskodawcy, przyjęcie odmiennego stanowiska, tj. ustalenie, iż wniesienie wkładu pieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną jest zdarzeniem kreującym obowiązek podatkowy, jest niedopuszczalne. Twierdzenie takie prowadziłoby do sytuacji, w której spółka dokonująca uszczuplenia swojego majątku w związku z wniesieniem wkładu do spółki osobowej byłaby zobowiązana do rozpoznania przychodu z tego tytułu, mimo że faktycznie nie doszło do przysporzenia majątkowego po jej stronie. W konsekwencji, wspólnik występujący w roli podatnika (spółka niebędąca osobą prawną nie jest podatnikiem podatku dochodowego), w przypadku osiągnięcia dochodu byłby zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, choć efektywnie nie tylko wyzbyłby się składnika majątku (na rzecz spółki), lecz nie uzyskał w zamian nic, prócz praw, których realizacja może nastąpić jedynie ze skutkiem pro futuro.

Podsumowanie.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie jest zobowiązany do rozpoznania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu wnoszonych wniesienia wkładu pieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio.

Z kolei, stosownie do art. 12 ust. 1b ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednoznacznie wynika, że dotyczy on jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki osobowej zarejestrowanej na Cyprze. Tytułem wkładu do spółki osobowej, Wnioskodawca zamierza wnieść wkład pieniężny.

Wobec powyższego, powołany art. 12 ust. 1 pkt 7 w związku z ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W tym miejscu wskazać należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu jako takiej, precyzując poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1 – 3 i 3c oraz ust. 4b rodzaje przychodów, np. otrzymane pieniądze, wartość nieodpłatnych świadczeń itd. oraz przychody należne związane z działalnością gospodarczą.

Ponadto, przepis art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie zalicza się do przychodów podatkowych. I tak, zgodnie z pkt 3c tej regulacji, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż o przychodzie można mówić wtedy, gdy następuje trwałe i definitywne przysporzenie majątkowe. Tymczasem w przypadku wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki osobowej nie występuje definitywny przyrost majątku, ponieważ wkład taki może być zwrócony w całości lub części.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wniesienie przez Spółkę wkładu pieniężnego do Spółki Z nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po Jej stronie.

Reasumując, wniesienie wkładu pieniężnego przez Wnioskodawcę do spółki osobowej zarejestrowanej na Cyprze nie spowoduje przysporzenia po Jego stronie, a co za tym idzie nie powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj