Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-213/13-4/WS
z 4 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z dnia 15 maja 2013 r. nr ILPB2/415-213/13-2/WS, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 15 maja 2013 r., skutecznie doręczono dnia 17 maja 2013 r., zaś w dniu 20 maja 2013 r. (data nadania 17 maja 2013 r.), do tut. organu wpłynęła odpowiedź, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Prokuratura w celu zasięgnięcia opinii biegłych, tłumaczy oraz innych jednostek organizacyjnych powołuje ich postanowieniem w postępowaniu przygotowawczym. Za wykonaną pracę biegli, tłumacze oraz inne jednostki organizacyjne wystawiają faktury. Należności biegłych, tłumaczy oraz innych jednostek organizacyjnych regulowane są przepisami ustawy z 31 sierpnia 2012 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego - Art. 618f, rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym (Dz. U. z 1975 Nr 46 poz. 254 z poźn. zm.), rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego ( Dz. U. z 2005 r. Nr 15 poz. 131 z późn. zm.). W przedmiotowej sprawie prokurator w postanowieniu powołuje biegłego z dziedziny kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych „XX mgr inż. YY”. Po wykonaniu ekspertyzy firma wystawia fakturę VAT. Wystawcą faktury jest firma „XX mgr inż. YY” oraz do faktury dołączona jest karta pracy biegłego - pracownika zatrudnionego w tej firmie Pana ZZ. Po otrzymaniu faktury prokurator wydaje postanowienie o przyznaniu wynagrodzenia w postępowaniu karnym firmie „XX mgr inż. YY”. Ponieważ faktura została wystawiona przez firmę prowadzącą działalność gospodarczą, prokuratura wypłaca całą należność bez potrącenia podatku dochodowego. Firma prowadzi książkę przychodów i rozchodów jako podmiot gospodarczy i samodzielnie dokonuje rozliczeń z urzędem skarbowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powołanie firmy prowadzącej działalność gospodarczą, która wykonuje ekspertyzy zgodnie z profilem prowadzonej działalności postanowieniem prokuratora o zasięgnięciu opinii, zwalnia płatnika czyli Prokuraturę od poboru zaliczki na podatek dochodowy, jeżeli nie to komu należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy w sytuacji gdy faktura jest wystawiona na firmę prowadząca działalność gospodarczą - fakturę podpisuje właściciel firmy, a do faktury dołączona jest karta pracy biegłego - pracownika firmy?

Zdaniem Wnioskodawcy, powołanie biegłego jako podmiotu gospodarczego, wystawienie faktury przez ten podmiot gospodarczy oraz przyznanie wynagrodzenia postanowieniem w przedmiocie kosztów postępowania przygotowawczego firmie, zwalnia płatnika od potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zatem pozarolnicza działalność gospodarcza i działalność wykonywana osobiście stanowią odrębne źródła przychodów.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prokuratura w celu zasięgnięcia opinii biegłych, tłumaczy oraz innych jednostek organizacyjnych powołuje ich postanowieniem w postępowaniu przygotowawczym. Za wykonaną pracę biegli, tłumacze oraz inne jednostki organizacyjne wystawiają faktury. W przedmiotowej sprawie prokurator w postanowieniu powołuje biegłego z dziedziny kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych „XX mgr inż. YY”. Po wykonaniu ekspertyzy firma wystawia fakturę VAT. Wystawcą faktury jest firma „XX mgr inż. YY” oraz do faktury dołączona jest karta pracy biegłego - pracownika zatrudnionego w tej firmie Pana ZZ. Po otrzymaniu faktury prokurator wydaje postanowienie o przyznaniu wynagrodzenia w postępowaniu karnym firmie „XX mgr inż. YY”. Ponieważ faktura została wystawiona przez firmę prowadzącą działalność gospodarczą, prokuratura wypłaca całą należność bez potrącenia podatku dochodowego. Firma prowadzi książkę przychodów i rozchodów jako podmiot gospodarczy i samodzielnie dokonuje rozliczeń z urzędem skarbowym.

Z powyższego wynika zatem, iż Wnioskodawca nie powołuje imiennie biegłego z dziedziny kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych, ale zwraca się w tym celu do firmy „XX mgr inż. YY”. Po wykonaniu ekspertyzy firma wystawia fakturę VAT. Wystawcą faktury jest firma, natomiast do faktury dołączona jest karta pracy biegłego - pracownika zatrudnionego w tej firmie. Po otrzymaniu faktury prokurator wydaje postanowienie o przyznaniu wynagrodzenia w postępowaniu karnym firmie, a nie pracownikowi – biegłemu.

W związku z tym, należności przekazane firmie, stanowią dla tej firmy przychód z działalności gospodarczej. Zatem na Wnioskodawcy nie ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj