Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-296/13-2/IG
z 24 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.04.2013 r. (data wpływu 12.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia spod opodatkowania wniesienia aportem składników wykorzystywanych w ramach prowadzonej przez wspólników w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej do spółki cypryjskiej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12.04.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia spod opodatkowania wniesienia aportem składników wykorzystywanych w ramach prowadzonej przez wspólników w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej do spółki cypryjskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka cywilna, (zwana dalej „Wnioskodawcą” lub „Spółką”) jest w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnicy Spółki prowadzą w tej formie działalność gospodarczą w zakresie najmu i dzierżawy nieruchomości.


Wspólnicy spółki zamierzają wnieść aportem wszystkie składniki wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej do spółki mającej osobowość prawną z siedzibą na Cyprze (dalej jako „spółka cypryjska”).


Przedmiotem aportu będą wszystkie składniki wykorzystywane w ramach prowadzonej przez wspólników działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, a w szczególności:

  • nieruchomości, wykorzystywane w ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów najmu i dzierżawy zawartych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej,
  • dokumentację spółki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy czynność wniesienia aportem składników wykorzystywanych w ramach prowadzonej przez wspólników w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej do spółki cypryjskiej będzie podlegała wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie stanu faktycznego czynność będzie podlegała wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.


Z reguły czynność aportu mieści się w zakresie przedmiotowym podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z treścią art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Należy jednak zaznaczyć, iż wolą ustawodawcy z zakresu przedmiotowego, wyłączone zostały jednak transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W ocenie Wnioskodawcy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego czynność wniesienia aportem do spółki cypryjskiej wszystkich składników wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej mieści się w zakresie normy prawnej z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Analizując treść powyższego przepisu należy zwrócić uwagę na dwa zasadnicze aspekty.

Primo w treści normy prawnej unormowanej w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawodawca posłużył się pojęciem „zbycia”, którego zakres jest znacznie szerszy od pojęcia „sprzedaży”, a zatem zdaniem Wnioskodawcy obejmuje również m. in. aport przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Po drugie, konieczne jest ustalenie zakresu znaczeniowego pojęcia przedsiębiorstwa. Należy bowiem zauważyć, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają jego definicji legalnej. Definicję przedsiębiorstwa zawierają natomiast przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm., zwana dalej „k. c.”), do których należy się odwołać mając na względzie dyrektywy wykładni systemowej. Zdaniem Wnioskodawcy, z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług istotna jest zatem definicja przedsiębiorstwa unormowana w art. 551 kc., która definiuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym i funkcjonalnym, W myśl art. 551 k. c. przedsiębiorstwo jest zespołem zorganizowanych składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przy czym - jak wyliczył prawodawca w unormowanym w tym przepisie otwartym katalogu - obejmuje ono w szczególności:


  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  • koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Jak podkreśla się w doktrynie prawa aby możliwe było uznanie określonego zespołu składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo konieczne jest ich takie zorganizowanie żeby mogły służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zaznacza się przy tym, że „dla uznania zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych za przedsiębiorstwo nie jest konieczne, aby ów zorganizowany zespół prowadził czynnie działalność gospodarczą, ale aby był jedynie zdolny do prowadzenia działalności tego typu” (Z. Gawlik, Komentarz do art. 551 Kodeksu cywilnego, w: Kodeks cywilny. Komentarz. Tom I. Część ogólna., red. A. Kidyba, opubl. LEX 2012).

Powyższe stanowisko znajduje dalsze potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, z których przykładowo można zacytować tezy do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 maja 2012 r.: „1. Pojęcia „przedsiębiorstwo” i „zorganizowana część przedsiębiorstwa” zawarte w art. 6 pkt 1 u.p.t.u. należy rozumieć w sposób funkcjonalny, a nie tylko werbalny, tzn. analizując, czy dany zespół aktywów (przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa), który jest przedmiotem zbycia, pozwalał na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której służy. 2. Za całkowicie prawidłowy uznać należy wniosek, że użyte w art. 6 ust. 1 u.p.t.u. pojęcie „przedsiębiorstwo” obejmuje każdy zespół składników materialnych i niematerialnych służących do realizacji określonych zadań gospodarczych, bez względu na to, czy obejmuje on całość, czy jedynie część majątku określonego podmiotu” (sygn. akt I FSK 1223/11, opubl. LEX nr 1228884) oraz tezę do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 października 2009 r., w myśl której „1. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.” (sygn. akt I SA/Po 490/09, opubl. LEX nr 541977).

Analizując powyższe rozważania w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uzasadniona wydaje się być konstatacja, iż spółka cywilna, a ściślej wszystkie składniki wykorzystywane w ramach prowadzonej w tej formie działalności gospodarczej, wyczerpują znamiona przedmiotowo - funkcjonalnej definicji unormowanej w art. 551 k.c. Przedmiot aportu będzie bowiem obejmował w szczególności nieruchomości, prawa i obowiązki wynikające z umów najmu, firmę pod którą wspólnicy spółki cywilnej prowadzą działalność gospodarczą oraz dokumentację spółki. Zatem wszystkie elementy, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej.

W opinii Wnioskodawcy, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego czynność wniesienia do spółki cypryjskiej aportu będzie podlegała wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj