Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-245/13/MW
z 28 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (data wpływu do Organu 28 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 30 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • obowiązków płatnika ciążących na Spółce w związku z wypłatą kwot z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki akcyjnej – jest prawidłowe,
  • możliwości zaliczenia do kosztów nabycia (objęcia) akcji ceny emisyjnej akcji, ceny nabycia wynikającej z dokumentów oraz podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe,
  • możliwości zaliczenia do kosztów nabycia (objęcia) akcji kosztów odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego na nabycie (objęcie) akcji – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Spółce w związku z wypłatą kwot z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki akcyjnej oraz ustalenia kosztów nabycia (objęcia) akcji.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 17 kwietnia 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-245/13/MW i IBPB II/2/423-14/13/MW wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 30 kwietnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dom Maklerski (dalej: „wnioskodawca”) jest podmiotem prowadzącym działalność maklerską na terytorium Polski. Wnioskodawca na podstawie art. 69 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.) przechowuje w prowadzonym przez siebie Depozycie Instrumentów Rynku Niepublicznego (dalej „Depozyt”) między innymi akcje na okaziciela spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zawiązanej i działającej na podstawie przepisów prawa krajowego (dalej „Emitent”).

Akcje Emitenta nie są akcjami zdematerializowanymi w rozumieniu art. 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zostały wystawione w formie dokumentów, które są przez wnioskodawcę fizycznie przechowywane w Depozycie. Równocześnie wnioskodawca dla każdego akcjonariusza prowadzi imienny rachunek (konto) depozytowe, na którym rejestruje liczbę akcji Emitenta przechowywanych dla akcjonariusza w Depozycie. Emitent znajduje się w stanie likwidacji, przewiduje dokonywanie na rzecz akcjonariuszy wypłaty kwot pieniężnych tytułem podziału majątku spółki pozostałego po jej likwidacji (art. 474 k.s.h., dalej „Kwota likwidacyjna”). W związku z charakterem akcji na okaziciela Emitent nie posiada wiedzy pozwalającej na identyfikację akcjonariuszy, zaś wnioskodawca w związku z obowiązującą go tajemnicą maklerską (art. 147 i nast. ustawy o obrocie instrumentami finansowymi) nie może takiej informacji przekazać Emitentowi.

W powyższych okolicznościach, na podstawie umowy zawartej z Emitentem, wnioskodawca na rzecz akcjonariuszy, na których rachunkach (kontach) depozytowych zapisane są akcje i przechowywane są te akcje w Depozycie, będzie dokonywał wypłaty kwoty likwidacyjnej poprzez zapisanie tej kwoty na rachunku pieniężnym służącym do obsługi rachunku (konta) depozytowego w Depozycie, a następnie, w miarę otrzymywanych dyspozycji posiadaczy tych rachunków - wypłat na wskazane rachunki bankowe. Następnie, w wyniku wykreślenia Emitenta z Rejestru Przedsiębiorców KRS wnioskodawca wyksięguje akcje z rachunków (kont) akcjonariuszy w Depozycie, a dokumenty akcji (które w związku z wykreśleniem Emitenta z KRS utracą moc prawną) podda protokolarnemu zniszczeniu.

Środki akcjonariuszy, którzy nie złożą dyspozycji wypłaty będą przechowywane na ich rachunkach pieniężnych służących do obsługi rachunku (konta depozytowego), a w razie zamknięcia tego rachunku mogą być złożone do depozytu sądowego. Akcjonariuszami Emitenta są zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca, rejestrując w Depozycie zmiany stanu posiadania akcji wynikające z zawieranych przez akcjonariuszy umów sprzedaży czy darowizny tych akcji, jak również rejestrując zmiany stanu własności akcji wynikające ze spadkobrania, gromadzi również informacje dotyczące kosztów nabywania tychże akcji przez akcjonariuszy, pochodzące z umów kupna-sprzedaży, aktów darowizny, stwierdzeń nabycia spadku, umów działu spadku itp. Wnioskodawca gromadzi również certyfikaty rezydencji podatników, mające znaczenie dla ewentualnego stosowania regulacji dotyczących unikania podwójnego opodatkowania.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.Czy wnioskodawca prowadzący na rzecz akcjonariuszy Emitenta (spółki akcyjnej prawa polskiego z siedzibą na terytorium kraju) rachunki (konta) depozytowe oraz przechowujący akcje Emitenta w prowadzonym przez siebie depozycie, dokonując jako dom maklerski na rzecz akcjonariuszy Emitenta wypłaty kwoty likwidacyjnej (art. 474 k.s.h.), będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych?

2.Czy płatnik, dokonując w powyżej opisanej sytuacji obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku od osób fizycznych jest zobowiązany do uwzględnienia wyłączenia spod opodatkowania przychodów w części wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględniając:

  1. w przypadku akcji objętych przez akcjonariuszy, na rzecz których dokonuje wypłaty - pomniejszenie przychodu podlegającego opodatkowaniu o cenę emisyjną akcji?,
  2. w przypadku akcji nabytych przez akcjonariuszy, na rzecz których dokonuje wypłaty - pomniejszenie przychodu podlegającego opodatkowaniu o cenę nabycia tych akcji wynikającą z dokumentów (w tym umów sprzedaży) przedłożonych przez akcjonariuszy?,
  3. w przypadku akcji objętych/nabytych z wykorzystaniem kredytu lub pożyczki - koszty prowizji, opłat i oprocentowania zapłaconego od tego kredytu lub pożyczki?,
  4. podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez nabywcę akcji w transakcji podlegającej takiemu podatkowi?

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ww. ustawy, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni). Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych - w myśl art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy - jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - z zastrzeżeniem art. 52a - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ww. ustawy). Jednocześnie należy zwrócić uwagę na treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1 tej ustawy, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, na podstawie którego zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, w zakresie dywidendy oraz dochodów (przychodów) określonych m.in. w art. 24 ust. 5 pkt 3, pobierają jako płatnicy, podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników, jeżeli dochody (przychody) te zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach, a wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem tych podmiotów.

W powyższym stanie prawnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wypłacając kwoty likwidacyjne akcjonariuszom, na rzecz których przechowuje akcje likwidowanej spółki jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 41 ust. 4 ustawy). Wnioskodawca jest podmiotem dokonującym wypłaty środków lub stawiającym do dyspozycji akcjonariuszy środki pieniężne poprzez zapisanie ich na rachunkach (kontach) w Depozycie. Powyższe operacje prowadzą do uzyskania przez akcjonariuszy faktycznej i prawnej możliwości dysponowania środkami pieniężnymi stanowiącymi majątek likwidacyjny przypadający akcjonariuszom, co stanowi o powstaniu obowiązku podatkowego. Wnioskodawca, przechowując akcje w Depozycie, odpowiada za należyte rejestrowanie stanu posiadania akcji, co uwzględniając prawne właściwości akcji na okaziciela jest równoznaczne z rejestrowaniem podmiotów posiadających legitymację formalną z akcji, która przesądza o uprawnieniu akcjonariusza do otrzymania świadczenia w postaci kwoty likwidacyjnej przypadającej na akcje.

Równocześnie wnioskodawca podnosi, iż Emitent nie mając wiedzy o stanie posiadania akcji nie jest w stanie zrealizować prawnych obowiązków należytego obliczenia i wpłaty podatku, które obciążają płatnika. W odróżnieniu od wnioskodawcy Emitent nie posiada wiedzy odnośnie:

  1. wydatków jakie akcjonariusze ponieśli na nabycie akcji,
  2. kwot przychodów osiąganych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, a tym samym jakie przychody winny być obciążone danym podatkiem,
  3. czy i którzy akcjonariusze korzystają ze zwolnień wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  4. danych pozwalających na sporządzenie imiennych informacji o wysokości osiągniętego przychodu.

Z uwagi na wskazane we wniosku regulacje dotyczące tajemnicy zawodowej związanej z działalnością maklerską wnioskodawca nie może udzielić Emitentowi powyższych informacji. W rezultacie wyłącznie wnioskodawca posiada możliwość wypełnienia prawnych obowiązków spoczywających na płatniku. Należy również zważyć, że wypłata kwoty likwidacyjnej jest ostatnią czynnością jakiej dokonuje likwidator spółki przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS wskutek czego spółka traci byt prawny. W związku z powyższym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dokonując wpłaty na rachunki pieniężne akcjonariuszy prowadzone w ramach Depozytu - jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ad. 2

Obowiązkiem płatnika podatku, stosownie do art. 8 Ordynacji podatkowej, jest obliczenie i pobranie od podatnika podatku i wpłacenie go we właściwym terminie organowi podatkowemu. W ocenie wnioskodawcy, dla należytego obliczenia podatku zryczałtowanego niezbędne jest uwzględnienie przez płatnika wyłączenia spod opodatkowania przychodów w części wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnik, dokonując wyłączeń, winien uwzględnić wszelkie, wynikające z niebudzących wątpliwości dokumentów, kwoty wyłączeń. I tak, w ocenie wnioskodawcy, wyłączeniu podlega jako bezpośredni koszt nabycia: cena emisyjna akcji, którą akcjonariusz może wykazać przedkładając akt zawiązania spółki lub umowę objęcia akcji, cena nabycia akcji, którą akcjonariusz może wykazać przedkładając umowę kupna-sprzedaży akcji. W ocenie wnioskodawcy, wyłączeniu z opodatkowanego przychodu podlegają również wydatki pośrednio związane z nabyciem akcji takie jak w szczególności uiszczone opłaty, prowizje i oprocentowanie kredytu (pożyczki) zaciągniętego na objęcie lub nabycie akcji, które akcjonariusz może wykazać przedkładając dokumenty potwierdzające naliczenie i uiszczenie tych kwot. Podobnie, w ocenie wnioskodawcy, wyłączeniu winny podlegać kwoty uiszczonego przez akcjonariusza przy kupnie akcji podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Spółce w związku z wypłatą kwot z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki akcyjnej oraz ustalenia kosztów nabycia (objęcia) akcji w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ocena stanowiska w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Spółce w związku z wypłatą kwot z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki akcyjnej oraz ustalenia kosztów nabycia (objęcia) akcji w podatku dochodowym od osób prawnych została zawarta w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ww. ustawy stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

Tryb likwidacji spółek akcyjnych został uregulowany przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Stosownie do treści art. 474 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych, podział między akcjonariuszy majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem roku od dnia ostatniego ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między akcjonariuszy w stosunku do dokonywanych przez każdego z nich wpłat na kapitał zakładowy. Statut może określać inne zasady podziału majątku (art. 474 § 4 Kodeksu).

Z treści art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, w tym z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

Stosownie do art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnicy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, obowiązani są pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 i 10.

W myśl art. 41 ust. 4d ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, w zakresie dywidendy oraz dochodów (przychodów) określonych w art. 24 ust. 5 pkt 1, 3 lub 6, a także zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 2 i 5, pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników, jeżeli dochody (przychody) te zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach, a wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem tych podmiotów.

Płatnicy, zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast w oparciu o art. 42 ust. 1a ww. ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wnioskodawca prowadzący na rzecz akcjonariuszy Emitenta (spółki akcyjnej prawa polskiego z siedzibą na terytorium kraju) rachunki (konta) depozytowe oraz przechowujący akcje Emitenta w prowadzonym przez siebie depozycie, dokonując jako Dom Maklerski na rzecz akcjonariuszy Emitenta wypłaty kwoty likwidacyjnej zobowiązany będzie do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dokonując obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego wnioskodawca winien mieć na względzie treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni.

W konsekwencji, kwota otrzymana w związku z likwidacją spółki akcyjnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy, w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia akcji. Natomiast różnica pomiędzy kwotą otrzymaną w wyniku likwidacji a kosztem nabycia lub objęcia akcji, którego wartość jest zwolniona z podatku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do kwestii, co w przedmiotowej sprawie stanowi koszt nabycia (objęcia) akcji, a tym samym jaka część przychodu podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50a ww. ustawy zauważyć należy, iż koszty nabycia (objęcia) akcji traktować należy jako kategorię kosztów uzyskania przychodów. Przy czym termin „koszt nabycia lub objęcia akcji” powinien być odniesiony jedynie do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie akcji, to jest takich, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie.

Zauważyć należy, iż w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W świetle powyższego uznać należy, iż do kosztów nabycia (objęcia) zaliczyć należy w przedmiotowej sprawie wydatki poniesione na nabycie (objęcie) akcji, a mianowicie cenę emisyjną akcji – w przypadku akcji objętych na wkład pieniężny, cenę nabycia wynikającą z dokumentów (w tym umów sprzedaży) – w przypadku nabycia akcji oraz zapłacony przez akcjonariusza podatek od czynności cywilnoprawnych związany z transakcją, na podstawie której nabyto akcje.

W odniesieniu natomiast do kosztów prowizji i odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie (objęcie) akcji zauważyć należy, iż w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38b ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów zapłaconych odsetek i prowizji od kredytu, za który nabyto papiery wartościowe, udziały lub pochodne instrumenty finansowe, przypadających proporcjonalnie na tę część kredytu, która nie została wydatkowana na nabycie tych papierów wartościowych, udziałów lub pochodnych instrumentów finansowych.

Jednakże w myśl art. 23 ust. 8 ww. ustawy przepis ust. 1 pkt 38b stosuje się wyłącznie przy określaniu dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 oraz art. 30b ust. 2 pkt 1-4.

Z powołanych wyżej przepisów wynika bezsprzecznie, iż odsetki i prowizje od kredytu zaciągniętego na nabycie m.in. akcji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale tylko i wyłącznie przy określaniu dochodów, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 oraz art. 30b ust. 2 pkt 1-4, a więc przy ustalaniu dochodu:

  1. z umorzenia udziałów (akcji),
  2. z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
  3. z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych,
  4. ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
  5. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż koszty odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego na nabycie (objęcie) akcji nie stanowią kosztów nabycia (objęcia) akcji ponieważ nie są one wydatkami bezpośrednio warunkującymi nabycie akcji, lecz związane są ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków. Ponadto przepisy art. 23 ust. 1 pkt 38b w związku z art. 23 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost zabraniają uwzględniania tego rodzaju wydatków przy ustalaniu dochodu z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki kapitałowej.

Reasumując, wnioskodawca prowadzący na rzecz akcjonariuszy Emitenta (spółki akcyjnej prawa polskiego z siedzibą na terytorium kraju) rachunki (konta) depozytowe oraz przechowujący akcje Emitenta w prowadzonym przez siebie depozycie, dokonując jako Dom Maklerski na rzecz akcjonariuszy Emitenta wypłaty kwoty likwidacyjnej zobowiązany będzie do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Dokonując obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego wnioskodawca winien mieć na względzie treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiącego o zwolnieniu z opodatkowania wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia akcji. Do kosztów nabycia (objęcia) akcji, o których mowa w tym przepisie wnioskodawca winien zaliczyć cenę emisyjną akcji – w przypadku akcji objętych za wkład pieniężny, cenę nabycia wynikającą z dokumentów (w tym umów sprzedaży) – w przypadku nabycia akcji oraz zapłacony przez akcjonariusza podatek od czynności cywilnoprawnych związany z transakcją, na podstawie której nabyto akcje. Do kosztów nabycia (objęcia) akcji nie mogą natomiast zostać zaliczone koszty odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego na nabycie (objęcie) akcji ponieważ nie są one wydatkami bezpośrednio warunkującymi nabycie akcji, lecz związane są ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków. Ponadto przepisy art. 23 ust. 1 pkt 38b w związku z art. 23 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost zabraniają uwzględniania tego rodzaju wydatków przy ustalaniu dochodu z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki kapitałowej.

W związku z powyższym, stanowiska wnioskodawcy nie można było uznać w całości za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj