Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-370/13-2/EL
z 4 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13.05.2013 r. (data wpływu 16.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16.05.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest organem reprezentującym fundusz inwestycyjny otwarty z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej, dalej jako Fundusz, utworzony i działający jako fundusz z wydzielonymi subfunduszami na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.), dalej jako ustawa o funduszach inwestycyjnych.

Uczestnikami Funduszu, zgodnie z art. 6 ust. 1ustawy o funduszach inwestycyjnych, są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na rzecz których w rejestrze uczestników Funduszu są zapisane jednostki uczestnictwa lub ich ułamkowe części, dalej jako Uczestnik.

Jednym z podstawowych praw uczestnika jest żądanie odkupienia przez Fundusz posiadanych przez niego jednostek uczestnictwa. W wyniku zrealizowania przez Fundusz powyższego żądania, z chwilą odkupienia, jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa. Fundusz jest zobowiązany do dokonania niezwłocznie wypłaty kwoty należnej uczestnikowi z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa.

W odniesieniu do wypłat kwot należnych z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa:

  1. na żądanie uczestników będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych
    • Fundusz, na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o pdof, jako płatnik potrąca z należnej kwoty z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% dochodu uzyskanego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof; wypłacie na rzecz uczestnika podlega kwota należna z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa po pomniejszeniu o pobrany przez Fundusz podatek;
  2. na żądanie uczestników będących podatnikami podatku dochodowemu od osób prawnych
    • Fundusz nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w związku ze zrealizowaniem żądania odkupieniem jednostek uczestnictwa, a zatem wypłata należnej z tego tytułu kwoty obejmuje pełną kwotę należną bez pomniejszania jej o jakikolwiek podatek lub zaliczkę na podatek.


W związku z tym, że Uczestnikami mogą być również spółki osobowe prawa handlowego (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna), które nie są ani podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych ani podatnikami podatku dochodowemu od osób prawnych, pojawiła się wątpliwość co do zakresu obowiązków Funduszu jako płatnika w odniesieniu do kwot należnych z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa na rzecz uczestników prowadzących działalność w formie spółek osobowych prawa handlowego mających siedzibę z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy na podstawie art. 41 ustawy o pdof Fundusz będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do kwot należnych z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa na rzecz uczestników prowadzących działalność w formie spółek osobowych, w zakresie w jakim wspólnikami tych spółek są osoby fizyczne?


Zdaniem Wnioskodawcy, Fundusz jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 41 ustawy o pdof, w stosunku do kwot należnych z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa na rzecz uczestników będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność w formie spółek osobowych, zwanych dalej jako Uczestnikami. Fundusz jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof, od części dochodu z udziału w funduszach kapitałowych przypadających proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku (udziału) wspólników będących osobami fizycznymi. Udział dotyczący wspólnika spółki osobowej będącego osobą prawną wypłacany jest przez fundusz bez potrącania podatku dochodowego od osób prawnych.

Przepisy ustawy o pdof regulują opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych, zaś przepisy ustawy o z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, zwana dalej ustawą o pdop (Dz.U. z 2011 roku Nr 74, poz. 397 ze zm.) regulują opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek osobowych. Spółki osobowe są w szczególny sposób traktowane przez prawo podatkowe, tj. nie posiadają tzw. zdolności podatkowej w podatku dochodowym, czyli zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków wynikających z prawa podatkowego.

Wspólnik spółki osobowej otrzymuje faktycznie dochód (przychód) w momencie, w którym otrzymuje go spółka i ma obowiązek go opodatkować, gdyż nie może tego uczynić spółka osobowa. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej jest uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a dochód wspólnika — osoby prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W świetle zarówno art. 8 ust. 1 ustawy o pdof, jak i art. 5 ust. 1 ustawy o pdop, przychody z udziału w spółce osobowej u każdego podatnika (wspólnika) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki osobowej.

Przychód uzyskany z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w związku ze zrealizowanym zleceniem odkupienia tych jednostek posiadanych przez Uczestnika jest kwalifikowany do przychodów z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ustawy o pdof. Stosownie do tego przepisu za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (art. 17 pkt 5 ustawy o pdof). Przychód z tego tytułu podlega opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% dochodu zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof. Płatnikiem tego podatku jest Fundusz, który, na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o pdof, jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10 ustawy o pdof.

Na podstawie przepisu art. 30 § 3 Ordynacji podatkowej płatnik odpowiada całym swoim majątkiem za niepobrany podatek lub podatek pobrany i niewpłacony do organu podatkowego. Jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi niepobranie podatku przez płatnika lub pobranie go i niewpłacenie do organu podatkowego, organ ten wydaje decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, w której określa wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, a niewpłaconego podatku (art. 30 § 4 Ordynacji podatkowej). Organ podatkowy nie wyda decyzji o odpowiedzialności płatnika, jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej, albo jeżeli podatek nie został pobrany z winy podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zatem przyjąć, że dochody (przychody) z tytułu udziału w funduszach kapitałowych wypłacane na rzecz Uczestników powinny być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w oparciu o przepisy ustawy o pdof. W odniesieniu do uczestników funduszu inwestycyjnego będących osobami prawnymi Fundusz nie ma obowiązku poboru podatku dochodowego od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj