Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-292/13-4/MPe
z 10 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.03.2013 r. (data wpływu 02.04.2013 r.) uzupełnionym w dniu 20.05.2013r. (data wpływu 23.05.2013 r.) na wezwanie z dnia 08.05.2013 r. (skuteczne doręczenie w dniu 13.05.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe - w zakresie opodatkowania transakcji zbycia Nieruchomości Zabudowanej nr 1, 3 i 4,
  • nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania transakcji Nieruchomości Zabudowanej nr 2.


UZASADNIENIE


W dniu 02.04.2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Sp. z o.o. (dalej: „Zbywca”) sukcesywnie nabywała w latach 2005 — 2012 prawa do opisanych poniżej nieruchomości oraz podjęła pierwsze czynności w kierunku realizacji na nich projektu deweloperskiego polegającego na wybudowaniu wielorodzinnego budynku mieszkalnego z lokalami usługowymi i garażami. W związku z realizacją opisanego powyżej przedsięwzięcia, Zbywca rozwiązał umowy najmu dotyczące lokali znajdujących się w budynkach posadowionych na terenie nabytych nieruchomości, a także przeniósł na swoją rzecz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z dnia 4 maja 2011 roku, wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta na rzecz p. Bogdana S., ustalającą warunki zabudowy dla wszystkich opisanych poniżej nieruchomości oraz niektórych nieruchomości sąsiednich, umożliwiającą realizację planowanej inwestycji (dalej „Decyzja”).


Zbywca odstąpił od realizacji projektu deweloperskiego jeszcze przed uzyskaniem decyzji zezwalających na rozbiórkę budynków posadowionych na nieruchomościach, jak również przed uzyskaniem pozwolenia na budowę nowego obiektu, przed podpisaniem umów z architektami, wykonawcami oraz przed uzyskaniem finansowania i zamierza sprzedać spółce L. Sp. z o.o. (dalej: „Nabywca”):

  • prawo własności działki o powierzchni 1533 m², oznaczonej w ewidencji gruntów prowadzonej przez Prezydenta Miasta numerem 368/1 zabudowanej budynkiem trzykondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym oraz prawo własności działki o powierzchni 649 m², oznaczonej w ewidencji gruntów prowadzonej przez Prezydenta Miasta numerem 368/3, zabudowanej parterowym budynkiem przeznaczonym na cele użytkowe, dla których to nieruchomości Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW nr KR1P/xx/3 (dalej łącznie: „Nieruchomość Zabudowana 1”);
  • prawo własności działki o powierzchni 474 m², oznaczonej w ewidencji gruntów prowadzonej przez Prezydenta Miasta numerem 366, zgodnie z danymi ujawnionymi w księdze wieczystej zabudowanej budynkiem o powierzchni użytkowej 130,47 m², dla których to nieruchomości Sąd Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą (dalej łącznie: „Nieruchomość Zabudowana 2”);
  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 1918 m², oznaczonej w ewidencji gruntów prowadzonej przez Prezydenta Miasta numerem 368/5 oraz prawo własności posadowionego na opisanej powyżej nieruchomości budynku administracyjno-socjalnego z przychodnią zdrowia, budynku sportowego oraz zespołu garażowego, dla których to nieruchomości gruntowej i budynkowej Sąd Rejonowy IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW nr KR1P/00183961/5 (dalej łącznie: „Nieruchomość Zabudowana 3”);
  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 238 m², oznaczonej w ewidencji gruntów prowadzonej przez Prezydenta Miasta numerem 368/6 oraz prawo własności posadowionego na opisanej wyżej nieruchomości budynku biurowego o powierzchni 174.85 m², dla których to nieruchomości Sąd Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW nr xx/8 (dalej łącznie: „Nieruchomość Zabudowana 4”);

Opisane powyżej Nieruchomość Zabudowana 1, Nieruchomość Zabudowana 2, Nieruchomość Zabudowana 3 oraz Nieruchomość Zabudowana 4 będą dalej łącznie zwane „Nieruchomościami”.


Nieruchomość Zabudowana 1 została nabyta przez Zbywcę w 2006 roku w ramach dwóch umów sprzedaży zawartych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku VAT i dotyczących także zbudowanych na działce budynków biurowych i mieszkalnych, ich sprzedaż podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Lokale znajdujące się w budynku mieszkalnym posadowionym na działce oznaczonej numerem 368/1 były wynajmowane na rzecz osób trzecich.

Nieruchomość Zabudowana 2 została nabyta przez Zbywcę w 2005 roku, w ramach umowy nabycia Nieruchomości Zabudowanej 3. Zgodnie z danymi ujawnionymi w ewidencji gruntów przedmiotowa nieruchomość jest zabudowana budynkiem o powierzchni użytkowej 130,47 m². W rzeczywistości przedmiotowy budynek został wyburzony, co zostało już ujawnione w ewidencji gruntów. Na terenie przedmiotowej nieruchomości znajdują się dwa garaże, których łączna powierzchnia jest znacznie niższa od powierzchni pozostałej części nieruchomości, która pozostaje niezabudowana. Ponadto, wskazane wyżej garaże są posadowione w rogu działki stanowiącej Nieruchomość Zabudowaną 2, w związku z czym zdecydowana większość działki, w tym część działki, na której znajdował się budynek ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości, nadaje się do zagospodarowania. Tak jak już zostało to powiedziane wcześniej, Nieruchomość Zabudowana 2 jest objęta Decyzją ustalającą warunki zabudowy m.in. dla przedmiotowego terenu.

Nieruchomość Zabudowana 3 została nabyta przez Zbywcę na mocy umowy sprzedaży zawartej w 2005 roku. Budynki stanowiące odrębną własność, tj. budynek administracyjno-socjalny z przychodnią zdrowia, budynek sportowy oraz zespół garażowy, zostały zakwalifikowane w ramach ich sprzedaży, zostały, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa, zakwalifikowane w całości jako towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a w związku z tym prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynek jest posadowiony było także zwolnione od podatku VAT, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług VAT. Zgodnie z oświadczeniami złożonymi przez podmiot sprzedający Zbywcy Nieruchomość Zabudowaną 3, budynki posadowione na terenie przedmiotowej nieruchomości były oddane do korzystania osobie trzeciej na podstawie umowy najmu. Ponadto, budynki znajdujące się na terenie przedmiotowej nieruchomości były oddane do korzystania osobie trzeciej na podstawie umowy użyczenia. Zbywca nie poniósł od czasu nabycia żadnych wydatków na ulepszenie Nieruchomości Zabudowanej 3.

Nieruchomość Zabudowana 4 została nabyta przez Zbywcę wraz z prawem wieczystego użytkowania na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 19 października 2012 r. Umowa, na podstawie której Zbywca nabył Nieruchomość Zabudowaną 4, była objęta podatkiem od towarów i usług. Zbywca nie posiadał wiedzy na temat okoliczności nabycia lub wybudowania oraz korzystania przez ówczesnego sprzedającego z budynku znajdującego się na terenie przedmiotowej nieruchomości.


Przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży będą wszystkie opisane wyżej Nieruchomości. Planowanej transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie na Nabywcę jakichkolwiek należności i zobowiązań Zbywcy. Ponadto, lista składników majątku Zbywcy niepodlegających przeniesieniu na rzecz Nabywcy obejmuje:

  1. prawa i obowiązki wynikające z bieżącą obsługą Nieruchomości Zabudowanej 3 oraz Nieruchomości Zabudowanej 4 (w tym, umowy z ochroną, umowy z dostawcami mediów, umowy ubezpieczenia nieruchomości),
  2. środki pieniężne Zbywcy zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  3. tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know—how związany z procesem budowlanym,
  4. księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej.

Zbywca nie przenosi na Nabywcę pracowników, ponieważ wszelkie czynności związane z zarządzaniem, administracją i bieżącą obsługą Spółki, jak również bieżąca księgowość, doradztwo prawne i podatkowe są wykonywane na rzecz Zbywcy na podstawie umów zawartych z podmiotami trzecimi.

Nieruchomości będące przedmiotem planowanej transakcji, nie stanowią finansowo i organizacyjnie wydzielonych części przedsiębiorstwa Zbywcy, jak również nie są finansowo wydzielone dla celów rachunkowości zarządczej. Oprócz opisanych powyżej Nieruchomości Zbywcy przysługują również prawa do innych nieruchomości, które nie będą przedmiotem planowanej umowy sprzedaży, tj. (i) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu numer 36, znajdującego się w budynku, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW nr nnn/9 oraz (ii) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu numer 10, znajdującego się w budynku, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW nr yy/8.


Zarówno Zbywca jaki Nabywca są zarejestrowani dla celów VAT jako podatnicy VAT czynni.


W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku w zakresie Nieruchomości Zabudowanej 1 Spółka wskazała, iż zgodnie z oświadczeniami złożonymi przez podmiot sprzedający Zbywcy Nieruchomość Zabudowaną 1, budynek mieszkalny znajdujący się na działce oznaczonej numerem 368/1 został wybudowany w 1910 roku. Z dokumentów i informacji przekazanych Zbywcy wynika, że wszystkie lokale znajdujące się w przedmiotowym budynku były wynajmowane na rzecz różnych podmiotów w latach 1998 — 2008, przy czym okresy najmu poszczególnych lokali różniły się w zależności od najemcy. Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Spółkę jeden z najemców użytkował jeden z lokali mieszkalnych na podstawie decyzji Dzielnicowej Rady Narodowej z dnia 29 maja 1971 r.

Parterowy budynek użytkowy znajdujący się na działce oznaczonej numerem 368/3 był przedmiotem umowy dzierżawy w latach 2003- 2008 r. Zbywca nie posiada informacji dotyczących pierwszego oddania przedmiotowego budynku do użytkowania w ramach przedmiotowej umowy, gdyż Zbywca nabył Nieruchomość Zabudowaną 1 wraz z dzierżawcą, a następnie doprowadził do rozwiązania przedmiotowej umowy oraz opróżnienia przedmiotowej nieruchomości.


Aktualnie Nieruchomość Zabudowana 1 jest zabudowana wyłącznie trzykondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym oraz parterowym budynkiem użytkowym opisanymi we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.


Od momentu nabycia Nieruchomości Zabudowanej 1 Zbywca nie ponosił wydatków na polepszenie posadowionych na jej terenie budynków o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej.


Odnośnie Nieruchomości Zabudowanej 2 Spółka wskazała, iż Zbywca nie zawierał umów najmu, ani umów dzierżawy, ani umów o podobnym charakterze dotyczących garaży posadowionych na terenie Nieruchomości Zabudowanej 2, jak również Zbywca nie posiada wiedzy, by takie umowy były zawierane w stosunku do przedmiotowych nieruchomości w okresie przed dniem ich nabycia przez Zbywcę.


Od momentu nabycia Nieruchomości Zabudowanej 2 Zbywca nie ponosił wydatków na polepszenie posadowionych na jej terenie garaży o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej.


Natomiast odnośnie Nieruchomości Zabudowanej 3 wskazano, iż zgodnie z informacjami posiadanymi przez Zbywcę jeden z budynków posadowionych na Nieruchomości Zabudowanej 3 był przedmiotem umowy użyczenia zawartej w 1997 roku. Zbywca nie posiada informacji dotyczących pierwszego oddania do użytkowania budynków posadowionych na Nieruchomości Zabudowanej 3, gdyż Zbywca nabył przedmiotową nieruchomość wraz z najemcami i użytkownikiem, a następnie doprowadził do rozwiązania przedmiotowych umów.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy planowana transakcja zbycia na rzecz Nabywcy Nieruchomości Zabudowanej 1 oraz Nieruchomości Zabudowanej 3 będzie stanowić odpłatną dostawę budynków i budowli oraz prawa własności zabudowanego gruntu oraz wieczystego użytkowania gruntu zwolnioną z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z zastrzeżeniem, że Zbywca i Nabywca będą mogli zrezygnować ze zwolnienia z podatku VAT transakcji zbycia Nieruchomości Zabudowanej 1 oraz Nieruchomości Zabudowanej 3 na zasadach określonych w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT?
  2. Czy planowana transakcja zbycia Nieruchomości Zabudowanej 2 oraz Nieruchomości Zabudowanej 4 na rzecz Nabywcy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, Zdaniem Zbywcy planowana transakcja zbycia Nieruchomości będzie stanowić odpłatną dostawę budynków i budowli oraz prawa własności zabudowanego gruntu oraz wieczystego użytkowania gruntu podlegającą opodatkowaniu VAT.


Transakcja zbycia Nieruchomości Zabudowanej 1 oraz Nieruchomości Zabudowanej 3 będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy czym strony będą uprawnione do zrezygnowania z powyższego zwolnienia i wyboru opodatkowania przedmiotowej transakcji VAT.


Sprzedaż Nieruchomości Zabudowanej 2 oraz Nieruchomości Zabudowanej 4 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.


W celu rozstrzygnięcia, czy zbycie Nieruchomości może podlegać opodatkowaniu VAT, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy wspomniana transakcja mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT oraz czy żadne z wyłączeń z opodatkowania VAT, wskazanych w art. 6 ustawy o VAT, nie znajdzie zastosowania.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, jak również wszelkie postacie energii.

W świetle powyższej definicji towarów, jak również z uwagi na fakt, iż planowana transakcja będzie przeprowadzana za wynagrodzeniem, zdaniem Zbywcy mieści się ona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jako odpłatna dostawa towarów. Ponadto, zdaniem Zbywcy, transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie wyłączona z zakresu opodatkowania VAT, jako sprzedaż przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwa” dla celów tej ustawy. Ze względu na powyższe oraz uwzględniając definicję zawartą w innych ustawach, w doktrynie prawa podatkowego jest powszechnie akceptowane, iż dla celów podatku VAT - pojęcie przedsiębiorstwa powinno być rozumiane zgodnie jego definicją zawartą w art. 55¹ Kodeksu cywilnego. W myśl regulacji zawartej w tym artykule, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Z kolei w myśl regulacji art. 2 pkt 27 lit. e) ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Zdaniem Zbywcy, nie można uznać, że Nieruchomości stanowią Jego przedsiębiorstwo lub Jego zorganizowaną część. Wynika to z faktu, iż przedmiot planowanej transakcji nie wyczerpuje przytoczonej powyżej definicji przedsiębiorstwa. W szczególności, transakcji nie będzie towarzyszył transfer innych kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Zbywcy, obejmujących w szczególności:

  • należności i zobowiązania Zbywcy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Zbywcy, w tym należności i zobowiązania handlowe,
  • zobowiązania Zbywcy związane z finansowaniem nabycia poszczególnych Nieruchomości,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z zarządzaniem, umowy z dostawcami mediów, umowa ubezpieczenia nieruchomości,
  • środki pieniężne zgromadzone przez Zbywcę na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know—how związany z zamiarem wprowadzenia projektu deweloperskiego związanego ze sprzedawanymi Nieruchomościami,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Zbywcy.


Ponadto, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Zbywca posiadać będzie po sprzedaży jeszcze inne aktywa nieruchomościowe tj. (i) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu numer 36, znajdujące się w budynku, dla której to nieruchomości Sad Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczysta pod numerem KW xxx/9 oraz (ii) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu numer 10, znajdujące się w budynku, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy d, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą pod numerem KW aaa/8.

Stanowisko Zbywcy, zgodnie z którym zbywane składniki majątkowe nie stanowią przedsiębiorstwa, jest poparte interpretacją przepisów prawa, dokonaną przez Ministra Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 1718 z dnia 13.06.2003 r. Odpowiedź udzielona przez Ministra Finansów dotyczy treści art. 4a pkt 4 ustawyo podatku dochodowym od osób prawnych, która w przekonaniu Zbywcy może mieć również zastosowania w rozpatrywanym przypadku. Przedmiotowa interpretacja co należy zaznaczyć — była niejednokrotnie przytaczana przez organy podatkowe.


Z odpowiedzi Ministra Finansów na powołaną wyżej interpelację poselską można wywnioskować, iż za sprzedaż przedsiębiorstwa nie można uznać sprzedaży samego budynku, nawet wówczas, gdy jest on przeznaczony pod wynajem.


Przedsiębiorstwem, bowiem, może być budynek wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami najmu, zarządzania, dostawy mediów i innymi umowami związanymi z tym budynkiem i działalnością polegającą na wynajmie.


Tymczasem jak zaznaczono w stanie faktycznym — w analizowanym przypadku przedmiotowej transakcji nie będzie towarzyszył transfer żadnych wierzytelności ani zobowiązań Zbywcy. Kolejnego argumentu przemawiającego za tym, iż przedmiotem analizowanej transakcji nie jest przedsiębiorstwo Zbywcy, dostarczają orzeczenia sądów, w których wyrażono tezę, iż zbycie przez podatnika tylko części jego aktywów z definicji nie może być zakwalifikowane jako zbycie przedsiębiorstwa, choćby nawet przedmiotem zbycia bytu zdecydowana większość składników majątkowych funkcjonującego przedsiębiorstwa. Po dacie dokonania transakcji w rękach Zbywcy pozostaną pewne aktywa należące obecnie do jego przedsiębiorstwa, tj. środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie, tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy, know—how, księgi rachunkowe oraz inne nieruchomości.

Na uwagę zasługuje również zawarta w ustawowej definicji przedsiębiorstwa i niejednokrotnie podkreślana w orzecznictwie sądów kwestia, iż przedsiębiorstwo nie jest tylko sumą jego składników, lecz ich zorganizowanym zespołem. Zdaniem Zbywcy składniki majątkowe będące przedmiotem planowanej transakcji nie stanowią zorganizowanego zespołu gdyż know-how pozostający w związku z działalnością gospodarczą Zbywcy, prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, (umowy w zakresie projektu nieruchomościowego, z dostawcami mediów, umowy ubezpieczenia nieruchomości) nie zostaną przejęte przez Nabywcę. Zatem przedmiot analizowanej transakcji nie jest wystarczający, aby umożliwił Nabywcy prowadzenie działalności gospodarczej bez posiadania innych, wymienionych powyżej, składników - nie jest ani przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Na poparcie przedstawionego powyżej wywodu można przytoczyć: 1. Odpowiedź Ministra Finansów na zapytanie poselskie nr 1778 z dnia 13.06.2003 r. Odpowiedź udzielona przez Ministra Finansów dotyczy treści art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Jednakże w przekonaniu Zbywcy konkluzja zawarta w tej odpowiedzi może mieć również zastosowania w rozpatrywanym przypadku), 2. Wyrok NSA z dnia 6.10.1995 r., sygn.: SA/Gd 1959/94, 3. Wyrok NSA z dnia 22.01.1997 r., sygn.: SA/Sz 2724/95 oraz wyrok NSA z dnia 24.11.1999 r. sygn.: I SA/Kr 1189/99).

Z powyższych względów, zdaniem Zbywcy, nie ma podstaw, aby transakcje sprzedaży Nieruchomości zaklasyfikować jako zbycie przedsiębiorstwa Zbywcy. Słuszność powyższej tezy Zbywcy dodatkowo potwierdza fakt, iż wybrane składniki majątkowe będące przedmiotem analizowanej transakcji nie są finansowo i organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy. Dodatkowo, przenoszone w ramach przedmiotowej transakcji składniki majątkowe nie stanowią zespołu składników, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze u Nabywcy. Tym samym, sprzedawane składniki majątkowe nie będą spełniały definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, określonej w art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT.

Podsumowując — zdaniem Zbywcy przedmiotowa transakcja będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i nie będzie mieściła się w katalogu czynności niepodlegających przepisom ustawy o VAT, określonym w art. 6 ustawy o VAT.


Z uwagi na fakt, iż odnośnie Nieruchomości Zabudowanej 1 i Nieruchomości Zabudowanej 3 planowana transakcja stanowi dostawę budynków i budowli, jej opodatkowanie VAT będzie podlegało zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


W związku z tym, że zabudowane są zarówno dz. 368/1) jak i dz. 368/3, planowana sprzedaż Nieruchomości Zabudowanej 1 stanowi dostawę budynków i budowli w stosunku do obu działek.


Zgodnie z tym przepisem dostawa budynków, budowli i ich części jest zwolniona z VAT, poza następującymi wyjątkami:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się przy tym oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej,


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku, do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Ostatniego warunku nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).


Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji gdy dostawa budynków, budowli lub ich części jest objęta zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z pkt 10a jest bezzasadne.


Tak więc dostawa budowli, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z VAT, jednak tylko w sytuacji, gdy nie jest ona dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji gdy od momentu pierwszego zasiedlenia minęły co najmniej dwa lata.


Zdaniem Zbywcy, planowana transakcja zbycia Nieruchomości Zabudowanej 1 spełnia przesłanki zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ od pierwszego zasiedlenia budynków posadowionych na Nieruchomości Zabudowanej 1 upłynął okres dłuższy niż dwa lata od dnia dokonania pierwszej dostawy.


Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, i wybrać opodatkowanie VAT dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie VAT dostawy budynku, budowli lub ich części.

W analizowanym stanie faktycznym, zarówno Zbywca, jak i Nabywca są zarejestrowani dla celów VAT jako podatnicy VAT czynni. W związku z powyższym, zdaniem Zbywcy, będą oni uprawnieni, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT do wyboru opodatkowania przedmiotowej transakcji VAT, pod warunkiem złożenia, przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości Zabudowanej 1, naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Nabywcy, zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT przedmiotowej transakcji.

W opinii Zbywcy, pierwsze zasiedlenie Nieruchomości Zabudowanej 1 miało miejsce w czasie, gdy lokale mieszkalne znajdujące się w budynkach posadowionych na opisanych wyżej nieruchomościach były wynajmowane na rzecz osób trzecich W analizowanym stanie faktycznym dostawa nie będzie zatem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Nieruchomości Zabudowanej 1 upłynęło już ponad dwa lata. Dlatego, zdaniem Zbywcy, planowana transakcja zbycia Nieruchomości Zabudowanej 1 będzie więc podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy czym Strony będą uprawnione do zrezygnowania z powyższego zwolnienia i wyboru opodatkowania przedmiotowej transakcji VAT.

Zdaniem Zbywcy planowana dostawa Nieruchomości Zabudowanej 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Mimo informacji znajdującej się w księdze wieczystej, przedmiotowa nieruchomość nie jest już zabudowana budynkiem o powierzchni użytkowej 130,47 m². Aktualnie na terenie opisywanej nieruchomości znajdują się dwa garaże o łącznej powierzchni stanowiącej niewielką część Nieruchomości Zabudowanej 2. Ponadto, zgodnie z powołanymi wyżej informacjami, przedmiotowe garaże położone są na skraju przedmiotowej nieruchomości, w związku z czym zdecydowana większość Nieruchomości Zabudowanej 2 pozostaje wolna do zagospodarowania. W związku z powyższym należy uznać, że Nieruchomość Zabudowana 2, mimo faktu posadowienia na jej terenie dwóch garaży, pozostaje w swej istocie nieruchomością niezabudowaną, z opisanych wyżej względów możliwą do dalszej zabudowy bez konieczności wyburzania ujawnionych na jej terenie garaży. W związku z tym, że w stosunku m.in. do Nieruchomości Zabudowanej 2 została wydana opisana powyżej Decyzja, należy uznać, że przedmiotowa nieruchomość jest nieruchomością przeznaczoną pod zabudowę, która nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Odnosząc się do planowanej dostawy Nieruchomości Zabudowanej 3 należy zauważyć, że przedmiotowa nieruchomość była użytkowana przez osobę trzecią na podstawie umowy użyczenia. Ponadto, użytkownik Nieruchomości Zabudowanej 3 wzniósł z własnych środków znajdujący się na terenie opisanej wyżej nieruchomości budynek sportowy. Zdaniem Zbywcy, planowana dostawa Nieruchomości Zabudowanej 3 będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ustęp 1 pkt 10 ustawy o VAT. Posadowione na opisanej powyżej nieruchomości budynek administracyjno - socjalny z przychodnią zdrowia, budynek sportowy oraz zespół garażowy były zakwalifikowane przy sprzedaży dokonanej w 2005 roku jako budynki używane w rozumieniu obowiązujących wówczas przepisów prawa, czego skutkiem było zwolnienie ich sprzedaży z podatku VAT.


Definicja pierwszego zasiedlenia wskazana w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wymaga, aby oddanie do użytkowania budynków, budowli lub ich części następowało w ramach czynności opodatkowanych. W związku z brzmieniem przepisu art. 5 ustawy VAT wskazującego, jakie czynności podlegają podatkowaniu podatkiem VAT, jak również mając na uwadze fakt, zgodnie z którym w stanowiących ich rozwinięcie przepisach art. 7 i 8 ustawy o VAT nie ma żadnego odwołania do stawek podatku VAT czy też zwolnień z podatku VAT, należy uznać, że czynności zwolnione z podatku VAT na mocy art. 43 ustawy o VAT lub na mocy przepisów wykonawczych należy również uznać za czynności opodatkowane w rozumieniu przywołanych przepisów ustawy o VAT. W konsekwencji, dostawa budynku używanego, analogicznie jak wynajem budynku na cele mieszkaniowe na podstawie umowy najmu, należy uznać za czynność - co do zasady - opodatkowaną na podstawie przepisów o ustawy o VAT, lecz podlegającą zwolnieniu co do wysokości opodatkowania. Z przedstawioną wyżej opinią zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12.05.2010 r. (IPPP2/443-124/10-4/AO). W sprawie będącej podstawą powołanej interpretacji spółka nabyła w 2008 r. budynek mieszkalny, którego sprzedaż korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie ówczesnego zakresu przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Ponieważ przy zakupie nieruchomości podatek VAT nie wystąpił, Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego. We wskazanej wyżej interpretacji organ podatkowy jednoznacznie stwierdził, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie nabycia nieruchomości, bowiem sprzedaż nieruchomości wykazana, jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT, stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu. W sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej sytuacja jest bardzo podobna z tym zastrzeżeniem, że zwolnienie planowanej dostawy budynków i budowli opiera się na innej podstawie prawnej. Ponadto, jak wynika z powołanej powyżej umowy sprzedaży, część budynków była przedmiotem najmu, a więc czynności podlegającej podatkowi VAT, za wyjątkiem hali sportowej wybudowanej ze środków podmiotu, który korzystał z nieruchomości na podstawie umowy użyczenia.

W świetle posiadanych przez Zbywcę informacji planowana transakcja zbycia Nieruchomości Zabudowanej 3 może zostać uznana w całości jako dostawa budynków i budowli zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż w świetle powołanych wyżej okoliczności do pierwszego zasiedlenia budynków doszło w momencie sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej 3 Zbywcy w 2005 roku (czynność opodatkowana, ale zwolniona z podatku VAT). Za przyjęciem powyższej interpretacji przemawia również fakt, że zgodnie z oświadczeniami zawartymi w umowie sprzedaży Nieruchomości Zabudowanej 3 na rzecz Zbywcy, przynajmniej jeden z budynków był przedmiotem najmu.


Odnosząc się do planowanej dostawy Nieruchomości Zabudowanej 4 należy uznać, że zdaniem Zbywcy wskazana transakcja nie będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zbywca nie posiadał wiedzy dotyczącej okoliczności nabycia lub wybudowania oraz korzystania przez ówczesnego sprzedającego z budynku posadowionego na Nieruchomości Zabudowanej 4, w związku z czym Zbywca uznał, że nabycie przez Zbywcę Nieruchomości Zabudowanej 4 w dniu 19 października 2012 roku zostało dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia budynku i nie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Ponieważ planowana dostawa Nieruchomości Zabudowanej 4 na rzecz Nabywcy ma nastąpić przed upływem dwóch lat od dnia pierwszej dostawy Nieruchomości Zabudowanej 4, należy uznać, że nie może ona korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jednocześnie należy wskazać, że planowana dostawa Nieruchomości Zabudowanej 4 nie może podlegać zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż ze względu na objęcie umowy nabycia przez Zbywcę Nieruchomości Zabudowanej 4 podatkiem VAT, Zbywcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nieruchomość Zabudowana 3 i Nieruchomość Zabudowana 4 posadowione są na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Dla celów VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu traktowane jest jako odpłatna dostawa towarów, co wynika z art. 7 ust. 1 pkt 7 w związku z pkt 6 ustawy o VAT. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest grunt zabudowany (prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego), należy zastosować zasady opodatkowania, w tym zasady zwalniania z podatku VAT, właściwe dla sprzedawanego budynku/budowli.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w zakresie opodatkowania transakcji zbycia Nieruchomości Zabudowanej nr 1, 3 i 4, nieprawidłowe w zakresie opodatkowania transakcji Nieruchomości Zabudowanej nr 2.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy.


Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.


Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Stosownie zaś do § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 247 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części posadowione na tym gruncie. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzystać będzie ze zwolnienia od podatku.


Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).


Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Ponadto z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT wynika, iż przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).


Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.


Podsumowując, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).


Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca planuje zbyć na rzecz innej spółki z o.o. 4 nieruchomości, tj. prawo własności działki o powierzchni 1533 m², oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 368/1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym trzykondygnacyjnym oraz prawo własności działki o powierzchni 649 m², oznaczonej w ewidencji gruntów prowadzonej numerem 368/3, zabudowanej parterowym budynkiem przeznaczonym na cele użytkowe (Nieruchomość Zabudowana 1); prawo własności działki o powierzchni 474 m², oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 366, zgodnie z danymi ujawnionymi w księdze wieczystej zabudowanej budynkiem o powierzchni użytkowej 130,47 m² (Nieruchomość Zabudowana 2); prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 1918 m², oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 368/5 oraz prawo własności posadowionego na tej nieruchomości budynku administracyjno-socjalnego z przychodnią zdrowia, budynku sportowego oraz zespołu garażowego (Nieruchomość Zabudowana 3); prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 238 m², oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 368/6 oraz prawo własności posadowionego na tej nieruchomości budynku biurowego o powierzchni 174.85 m² (Nieruchomość Zabudowana 4).


Przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży będą wskazane wyżej Nieruchomości. Planowanej transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie na Nabywcę jakichkolwiek należności i zobowiązań Zbywcy. Ponadto, lista składników majątku Zbywcy niepodlegających przeniesieniu na rzecz Nabywcy obejmuje:

  1. prawa i obowiązki wynikające z bieżącą obsługą Nieruchomości Zabudowanej 3 oraz Nieruchomości Zabudowanej 4 (w tym, umowy z ochroną, umowy z dostawcami mediów, umowy ubezpieczenia nieruchomości),
  2. środki pieniężne Zbywcy zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  3. tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know—how związany z procesem budowlanym,
  4. księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej.

Zbywca nie przenosi na Nabywcę pracowników, ponieważ wszelkie czynności związane z zarządzaniem, administracją i bieżącą obsługą Spółki, jak również bieżąca księgowość, doradztwo prawne i podatkowe są wykonywane na rzecz Zbywcy na podstawie umów zawartych z podmiotami trzecimi.

Nieruchomości będące przedmiotem planowanej transakcji, nie stanowią finansowo i organizacyjnie wydzielonych części przedsiębiorstwa Zbywcy, jak również nie są finansowo wydzielone dla celów rachunkowości zarządczej. Oprócz opisanych powyżej Nieruchomości Zbywcy przysługują również prawa do innych nieruchomości, które nie będą przedmiotem planowanej umowy sprzedaży.

Odnosząc powyższe do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż do sprzedaży Nieruchomości nie będzie mieć zastosowania art. 6 pkt 1 cyt. ustawy. Sprzedawane Nieruchomości nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny, bowiem Nieruchomości nie stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT. Transakcji nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Zbywcy, które zostały wymienione w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku. Z perspektywy przedsiębiorstwa Zbywcy przedmiotem zbycia będą tylko niektóre składniki tego przedsiębiorstwa.

Sprzedaż przedmiotowych Nieruchomości nie będzie również stanowić zorganizowanej jego części, ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e cyt. ustawy. Zbywane składniki majątku (Nieruchomości) nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż przedmiot transakcji nie spełnia ustawowych przesłanek zawartych w definicji tego pojęcia, tj. nie stanowi masy majątkowej wydzielonej finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie, która umożliwiłaby funkcjonowanie jako oddzielne przedsiębiorstwo.


Zatem w powyższej części należy zgodzić się z zaprezentowaną przez Wnioskodawcę argumentacją.


Co do zasady, stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Natomiast w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r. stawki podatku wskazane w art. 41 ust. 1 i ust. 2 ulegają podwyższeniu, na podstawie art. 19 pkt 5) ustawy z dnia 26 listopada 2010r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 nr 238, poz. 1578). W myśl art. 146a pkt 1 cyt. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, o czym stanowi treść art. 43 ust. 7a cyt. ustawy.


Natomiast definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 cyt. ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik (bądź podmiot trzeci) wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem, które to czynności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zauważyć należy, iż zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem, wykonywane przez podatników podatku VAT są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.


Ponadto art. 43 ust. 10 cyt. ustawy wskazuje, iż Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Z art. 43 ust. 11 cyt. ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Dodatkowo, nadmienić należy, iż w myśl art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), przez obiekt budowlany należy rozumieć:

  1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
  2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
  3. obiekt małej architektury.

Zgodnie z pkt 2 tego artykułu, pod pojęciem budynku należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.


Przedstawiona w niniejszej interpretacji analiza prawna dotycząca zastosowania zwolnienia podatkowego dla dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż istotne jest każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów.


Ze względu na powyższe każdy z wymienionych w opisie sprawy budynków i budowli należy rozpatrywać odrębnie.


Jak wynika z opisu sprawy Nieruchomość Zabudowana 1 to działka o powierzchni 1533 m², oznaczona w ewidencji gruntów numerem 368/1 zabudowana budynkiem mieszkalnym trzykondygnacyjnym oraz działka o powierzchni 649 m², oznaczona w ewidencji gruntów numerem 368/3, zabudowana parterowym budynkiem przeznaczonym na cele użytkowe.

Nieruchomość Zabudowana 1 została nabyta przez Wnioskodawcę w 2006 roku w ramach dwóch umów sprzedaży zawartych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku VAT i dotyczących także zbudowanych na działce budynków biurowych i mieszkalnych. Ich sprzedaż podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Lokale znajdujące się w budynku mieszkalnym posadowionym na działce oznaczonej numerem 368/1 były wynajmowane na rzecz osób trzecich. Zgodnie z oświadczeniami złożonymi przez podmiot sprzedający Wnioskodawcy Nieruchomość Zabudowaną 1, budynek mieszkalny znajdujący się na działce oznaczonej numerem 368/1 został wybudowany w 1910 roku. Z dokumentów i informacji przekazanych Wnioskodawcy wynika, że wszystkie lokale znajdujące się w przedmiotowym budynku były wynajmowane na rzecz różnych podmiotów w latach 1998 — 2008, przy czym okresy najmu poszczególnych lokali różniły się w zależności od najemcy. Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Spółkę jeden z najemców użytkował jeden z lokali mieszkalnych na podstawie decyzji Dzielnicowej Rady Narodowej z dnia 29 maja 1971 r.

Parterowy budynek użytkowy znajdujący się na działce oznaczonej numerem 368/3 był przedmiotem umowy dzierżawy w latach 2003 - 2008 r. Wnioskodawcy nie posiada informacji dotyczących pierwszego oddania przedmiotowego budynku do użytkowania w ramach przedmiotowej umowy, gdyż Wnioskodawca nabył Nieruchomość Zabudowaną 1 wraz z dzierżawcą, a następnie doprowadził do rozwiązania przedmiotowej umowy oraz opróżnienia przedmiotowej nieruchomości.


Od momentu nabycia Nieruchomości Zabudowanej 1 Wnioskodawca nie ponosił wydatków na polepszenie posadowionych na jej terenie budynków o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej.


Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan sprawy, z którego wynika, iż znajdujący się na działce 368/1 budynek mieszkalny w latach 1998 — 2008 był w całości przedmiotem najmu a znajdujący się na działce 368/3 budynek użytkowy był przedmiotem umowy dzierżawy w latach 2003 - 2008 r., uznać należy, iż wraz z oddaniem przedmiotowych budynków w najem i dzierżawę doszło do ich pierwszego zasiedlenia. Tym samym spełniona została pierwsza z przesłanek niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10. Spełniona została również druga przesłanka wynikająca z tego przepisu, bowiem pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budynków upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Wobec tego dostawa budynku mieszkalnego i użytkowego, które znajdują się na Nieruchomości 1 opisanej we wniosku będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29 ust. 5 ustawy przy czym Spółka może wybrać opodatkowanie takiej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż transakcja zbycia Nieruchomości Zabudowanej 1 będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, przy czym strony transakcji będą uprawnione do wyboru opodatkowania przedmiotowej transakcji należało uznać za prawidłowe.

Nieruchomość Zabudowana 2 to działka o powierzchni 474 m², oznaczona w ewidencji gruntów numerem 366. Przedmiotowa Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę w 2005 roku, w ramach umowy nabycia Nieruchomości Zabudowanej 3, tj. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa jako towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z danymi ujawnionymi w ewidencji gruntów Nieruchomość 2 jest zabudowana budynkiem o powierzchni użytkowej 130,47 m². W rzeczywistości przedmiotowy budynek został wyburzony, co zostało już ujawnione w ewidencji gruntów. Na terenie przedmiotowej nieruchomości znajdują się dwa garaże, których łączna powierzchnia jest znacznie niższa od powierzchni pozostałej części nieruchomości, która pozostaje niezabudowana. Ponadto, wskazane garaże są posadowione w rogu działki stanowiącej Nieruchomość Zabudowaną 2, w związku z czym zdecydowana większość działki, w tym część działki, na której znajdował się budynek ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości, nadaje się do zagospodarowania.

Spółka wskazała, iż Zbywca nie zawierał umów najmu, ani umów dzierżawy, ani umów o podobnym charakterze dotyczących garaży posadowionych na terenie Nieruchomości Zabudowanej 2, jak również Zbywca nie posiada wiedzy, by takie umowy były zawierane w stosunku do przedmiotowych nieruchomości w okresie przed dniem ich nabycia przez Zbywcę.

Od momentu nabycia Nieruchomości Zabudowanej 2 Wnioskodawca nie ponosił wydatków na polepszenie posadowionych na jej terenie garaży o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej.


Z powyższego opisu sprawy wynika, iż w 2005 roku Spółka nabyła Nieruchomość 2, której sprzedaż jako towar używany na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy wykazana została jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług. Zatem uznać należy, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie nabycia Nieruchomości 2 bowiem jej sprzedaż wykazana jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu. Tym samym spełniona została pierwsza z przesłanek niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10. Spełniona została również druga przesłanka wynikająca z tego przepisu, bowiem pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Nieruchomości 2, na której obecnie znajdują się dwa garaże, (znajdujący się na niej budynek użytkowy wyburzono, co zostało ujawnione w ewidencji gruntów) upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Wobec tego dostawa garaży, które znajdują się na Nieruchomości 2 opisanej we wniosku będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29 ust. 5 ustawy przy czym Spółka może wybrać opodatkowanie takiej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż mimo posadowienia na skraju Nieruchomości Zabudowanej 2 garaży przedmiotową nieruchomość należy potraktować jako przeznaczoną pod zabudowę, która nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy należało uznać za nieprawidłowe.

Nieruchomość Zabudowana 3 to prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 1918 m², oznaczonej w ewidencji gruntów 368/5 oraz prawo własności posadowionego na niej budynku administracyjno-socjalnego z przychodnią zdrowia, budynku sportowego oraz zespołu garażowego. Przedmiotowa Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę na mocy umowy sprzedaży zawartej w 2005 roku. Budynki stanowiące odrębną własność, tj. budynek administracyjno-socjalny z przychodnią zdrowia, budynek sportowy oraz zespół garażowy, zostały zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa zakwalifikowane w całości jako towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a w związku z tym prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynek jest posadowiony było także zwolnione od podatku VAT, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z oświadczeniami złożonymi przez podmiot sprzedający Wnioskodawcy Nieruchomość Zabudowaną 3, budynki posadowione na terenie przedmiotowej nieruchomości były oddane do korzystania osobie trzeciej na podstawie umowy najmu. Ponadto, budynki znajdujące się na terenie przedmiotowej nieruchomości były oddane do korzystania osobie trzeciej na podstawie umowy użyczenia. Zbywca nie poniósł od czasu nabycia żadnych wydatków na ulepszenie Nieruchomości Zabudowanej 3.

Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Wnioskodawcę jeden z budynków posadowionych na Nieruchomości Zabudowanej 3 był przedmiotem umowy użyczenia zawartej w 1997 roku. Zbywca nie posiada informacji dotyczących pierwszego oddania do użytkowania budynków posadowionych na Nieruchomości Zabudowanej 3, gdyż Zbywca nabył przedmiotową nieruchomość wraz z najemcami i użytkownikiem, a następnie doprowadził do rozwiązania przedmiotowych umów.

Jak wynika z powyższego opisu sprawy, Nieruchomość Zabudowaną 3 Spółka nabyła w 2005 roku, której sprzedaż jako towar używany na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy wykazana została jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług i w związku z tym prawo użytkowania wieczystego gruntu także było zwolnione od podatku VAT. Zatem uznać należy, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce w momencie nabycia Nieruchomości 3 bowiem jej sprzedaż wykazana jako transakcja zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu. Tym samym spełniona została pierwsza z przesłanek niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10. Spełniona została również druga przesłanka wynikająca z tego przepisu, bowiem pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Nieruchomości 3 upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Wobec tego dostawa Nieruchomości Zabudowanej 3 opisanej we wniosku będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia przy czym Spółka może wybrać opodatkowanie takiej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż Nieruchomości Zabudowanej 3 będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, przy czym strony transakcji będą uprawnione do wyboru opodatkowania przedmiotowej transakcji należało uznać za prawidłowe.

Nieruchomość Zabudowana 4 to prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 238 m², oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 368/6 oraz prawo własności posadowionego na jej budynku biurowego o powierzchni 174.85 m². Przedmiotowa Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę wraz z prawem wieczystego użytkowania na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 19 października 2012 r. Umowa, na podstawie której Wnioskodawca nabył Nieruchomość Zabudowaną 4, była objęta podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie posiadał wiedzy na temat okoliczności nabycia lub wybudowania oraz korzystania przez ówczesnego sprzedającego z budynku znajdującego się na terenie przedmiotowej nieruchomości.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że nabycie przez Wnioskodawcę w dniu 19 października 2012 r. Nieruchomości Zabudowanej 4 odbyło się w ramach pierwszego zasiedlenia. Tym samym została spełniona pierwsza z przesłanek niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10. Nie została jednak Spełniona druga przesłanka wynikająca z tego przepisu, bowiem pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Nieruchomości 4 nie upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W takim przypadku należy rozważyć zastosowanie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. W przedmiotowej sytuacji Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 4, zatem pierwsza z przesłanek niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy nie jest spełniona. W związku z powyższym dostawę Nieruchomości Zabudowanej 4 należy opodatkować na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 i § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia, według stawki podstawowej, tj. 23%.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż dostawa Nieruchomości Zabudowanej 4 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj