Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-274/13-2/MPe
z 4 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.03.2013r. (data wpływu 27.03.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedawanych napojów - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27.03.2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedawanych napojów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


W związku ze zmianą załącznika 10 do ustawy o VAT (poz. 31), która ma wejść w życie od 1 kwietnia 2013 i wyłączeniem z opodatkowania stawką 5% pozostałych napojów bezalkoholowych, zawierających tłuszcz mlekowy, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału % tego naparu w przygotowywanym napoju, Spółka ma następującą wątpliwość:


W ramach transakcji WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) Spółka A. S.A. kupuje z Danii gotowe, hermetycznie zapakowane w puszce bądź butelce, napoje mleczne smakowe:


  • waniliowy - X. - Vanilla,
  • kawowy - Y. - Espresso,
  • czekoladowy - Cocio Mleko Kakaowe.

Spółka sprzedaje wyżej wymienione towary ze stawką 5% z PKWiU ex 11.07.19.0.


Skład napoju kawowego jest następujący: mleko częściowo odtłuszczone (75%), kawa 19,8% (woda i ekstrakt kawy), cukier, syrop glukozowy, regulatory kwasowości: wodorowęglan sodu, fosforan diosodowy, aromat. Natomiast napój waniliowy zawiera: mleko częściowo odtłuszczone (75%), woda, cukier, ekstrakt kawy (0,9%), syrop glukozowy, regulator kwasowości: E500 i E339, aromat, kofeina.


Proces produkcji napojów Cocio wygląda następująco:


Producent komponuje związek, który zawiera: ekstrakt z kawy, syrop glukozowy, kwas E500, regulatory E339 i aromat. Następnie dodawana jest woda, która jest podgrzewana do 45 stopni Celsjusza, kolejno dodawany jest cukier i wyżej wymieniony związek. Końcowym etapem produkcji jest połączenie mieszanki z zimnym mlekiem. Następnie tak przygotowany napój jest hermetycznie zamykany w puszce bądź w butelce.

Od 1 kwietnia 2013 ulega zmianie załącznik numer 10 ustawy o VAT (poz. 31), który zmienia stawkę VAT na napoje przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar. Według słownika PWN napar oznacza zalanie wrzącą wodą ziół, jagód, liści itp. Inna definicja mówi, że napar po zalaniu wrzątkiem trzyma się przez określony czas w naczyniu pod przykryciem, a ze względu na jego nietrwałość przygotowuje się go każdorazowo bezpośrednio przed użyciem. Powyższe definicje sugerowałyby, że zmieniony przepis ustawy dotyczyć będzie przede wszystkim kawiarni, restauracji, czy stacji benzynowych, gdzie faktycznie przygotowanie napoju mlecznego z dodatkiem kawy (np. kawa latte, albo cappucino) wymaga użycia naparu, a przygotowany na miejscu napój jest od razu gotowy do spożycia.


Powyższa definicja podaje, iż do naparu wykorzystywana jest wrząca woda (to oznacza 100 stopni Celsjusza) natomiast do produkcji Cocio wykorzystywana jest woda podgrzana jedynie do 45 stopni Celsjusza.

Istotne jest również to iż A. S.A. na opakowaniu produktów podaje, iż w składzie napojów wykorzystywany jest ekstrakt kawowy. Według słownika PWN ekstrakt oznacza roztwór otrzymany w procesie ekstrakcji chemicznej. Inna definicja podaje że ekstrakt to inaczej wyciąg - roztwór związków chemicznych uzyskany w efekcie zakończonego procesu ekstrakcji. Ekstrakt może stanowić gotowy produkt sam w sobie lub też można z niego wyodrębnić czysty związek chemiczny poprzez destylację, wymrażanie lub krystalizację.

Biorąc pod uwagę słownikowe znaczenie słowa napar, które to słowo zostało użyte w załączniku numer 10 ustawy o VAT, w żaden sposób nie pasuje ono do napojów sprzedawanych przez A. S.A. Spółka nie wykorzystuje wrzątku do produkcji owego napoju a jedynie wodę podgrzaną do 45 stopni Celsjusza. Do produkcji używany jest również ekstrakt z kawy, który również wg definicji nie jest naparem.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowe jest podejście podatnika, iż dla sprzedaży gotowych napojów z ekstraktem z kawy: waniliowy - X. - Vanilla, kawowy - Y. - Espresso, od 01.04.2013 r. powinna być stosowana stawka VAT 5%?


Zdaniem Wnioskodawcy, napoje: waniliowy - X. - Vanilla, kawowy - Y. - Espresso, sprzedawane przez Spółkę nie powinny zostać wyłączone z opodatkowania stawką 5%, gdyż do ich produkcji nie jest używany napar z kawy. Do produkcji wyżej wymienionych napojów używana jest jedynie woda podgrzana do 45 stopni Celsjusza jak również używany jest ekstrakt z kawy.

Według A. S.A. nowe przepisy będą obejmować jedynie restauracje, kawiarnie, bary, stacje benzynowe. Te miejsca gdzie kawa przygotowywana jest na miejscu i bezpośrednio po przyrządzeniu podawana do konsumpcji.

Stanowisko to potwierdza wiele artykułów, które ukazały się w fachowej prasie jak i na portalach internetowych.

Pomimo bardzo wnikliwego szukania informacji na temat zmian stawki VAT nie znaleźliśmy żadnego artykułu, który wspominałby że nowe przepisy będą obejmować gotowe, szczelnie zamknięte napoje mleczne z dodatkiem kawy. Wszystkie przeczytane artykuły odnosiły się do restauracji, kawiarni czy stacji benzynowych.

Również słownikowa definicja słowa „napar”, które zostało użyte w przepisach różni się od procesu, który jest wykorzystywany w procesie produkcji napojów Cocio. Przy produkcji Cocio wykorzystywana jest woda podgrzana do 45 stopni Celsjusza, a według definicji „napar” oznacza zalanie wrzącą wodą ziół, jagód, liści itp.

Z powyższego wynika, iż Spółka A. S.A. nie stosuje wrzątku (woda podgrzana do 100 stopni Celsjusza), więc produkcja Cocio nie kwalifikowałaby się do zmiany stawki VAT z 5% na 23%.

Ważne jest również to, iż na opakowaniu produktów C A. S.A. podaje, iż w składzie napojów wykorzystywany jest ekstrakt kawowy.

Według słownika PWN ekstrakt oznacza roztwór otrzymany w procesie ekstrakcji chemicznej. Inna definicja podaje że ekstrakt to inaczej wyciąg - roztwór związków chemicznych uzyskany w efekcie zakończonego procesu ekstrakcji. Ekstrakt może stanowić gotowy produkt sam w sobie lub też można z niego wyodrębnić czysty związek chemiczny poprzez destylację, wymrażanie lub krystalizację.

A. S.A. uważa, że słowo napar, które zostało użyte w załączniku numer 10 ustawy o VAT, w żaden sposób nie pasuje do napojów sprzedawanych przez A. S.A. Tak jak już zostało to wspomniane wyżej Spółka nie wykorzystuje wrzątku do produkcji owych napojów a jedynie wodę podgrzaną do 45 stopni Celsjusza. Do produkcji używany jest również ekstrakt z kawy, który również wg definicji słownikowej nie jest naparem.

Tak jak wspomniano wyżej, Spółka A. S.A. poza napojami waniliowymi i kawowymi sprzedaje również napój mleczny Cocio Mleko Kakaowe. Wszystkie trzy napoje zakwalifikowane są do tego samego kodu PKWiU. Jeśli zmiana stawki VAT dotyczyłaby naszych towarów Cocio wanilia i kawa to okazałoby się, że pomimo iż towary te należą do tego samego kodu PKWiU byłyby sprzedawane z różną stawką VAT. Oznaczałoby to sprzedaż smaków wanilia i kawa ze stawką 23% a smak kakao 5%. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby stawka VAT na napoje mleczno-kawowe Cocio nie była podnoszona.

Podsumowując, Spółka A. S.A uważa, iż napoje Cocio, które są sprzedawane jako gotowe, hermetycznie zamknięte napoje nie powinny mieć zmienianej stawki VAT z 5% na 23%. Według Spółki zmiana przepisu dotyczy jedynie restauracji, kawiarni czy stacji benzynowych, gdzie na miejscu przygotowywany jest i podawany klientom napar z kawy, zalewany wrzątkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na mocy art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług, dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r., wykorzystywana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.). Jednocześnie należy wskazać, iż to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem i zaklasyfikowaniem wykonywanych czynności.

Stosownie bowiem do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji, zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Wynika to z faktu, że właśnie m.in. producent, bądź usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu, czy usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania lub przeznaczenia wyrobu, bądź zakresu świadczonych usług.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia kupuje z Danii gotowe, hermetycznie zapakowane w puszce bądź butelce, napoje mleczne smakowe: waniliowy - X. – Vanilla; kawowy - Y. – Espresso; czekoladowy - Cocio Mleko Kakaowe. Przedmiotowe napoje Spółka sprzedaje ze stawką 5% z PKWiU ex 11.07.19.0.

Skład napoju kawowego jest następujący: mleko częściowo odtłuszczone (75%), kawa 19,8% (woda i ekstrakt kawy), cukier, syrop glukozowy, regulatory kwasowości: wodorowęglan sodu, fosforan diosodowy, aromat.

Natomiast napój waniliowy zawiera: mleko częściowo odtłuszczone (75%), woda, cukier, ekstrakt kawy (0,9%), syrop glukozowy, regulator kwasowości: E500 i E339, aromat, kofeina.

Proces produkcji napojów Cocio wygląda w ten sposób, że producent komponuje związek, który zawiera: ekstrakt z kawy, syrop glukozowy, kwas E500, regulatory E339 i aromat. Następnie dodawana jest woda, która jest podgrzewana do 45 stopni Celsjusza, kolejno dodawany jest cukier i wyżej wymieniony związek. Końcowym etapem produkcji jest połączenie mieszanki z zimnym mlekiem. Następnie tak przygotowany napój jest hermetycznie zamykany w puszce bądź w butelce. Na opakowaniu przedmiotowych produktów Spółka podaje, iż w składzie napojów wykorzystywany jest ekstrakt kawowy.

Na tle tak przedstawionego opisu sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwość czy dla sprzedaży gotowych napojów z ekstraktem z kawy: waniliowy - X. – Vanilla; kawowy - Y. - Espresso, od 01.04.2013 r. powinna być stosowana stawka VAT 5%.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.


Jednocześnie, na mocy art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
  3. stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
  4. stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Ponadto, w myśl art. 41 ust. 2a, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.


W załączniku nr 10 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%, w pozycji 31 (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013r.) wymienione zostały również, sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 11.07.19.0, „Pozostałe napoje bezalkoholowe – wyłącznie niegazowane napoje:

  1. w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
  2. zawierające tłuszcz mlekowy.

W objaśnieniu do tego załącznika zaznaczono, iż symbol „ex” dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex – rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania danej stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)”.

Od 1 kwietnia 2013 r. na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013, poz. 35), weszła w życie zmiana do ustawy o podatku od towarów i usług, w której to w zał. Nr 10 – wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% pod poz. 31 wskazano - pozostałe napoje bezalkoholowe – wyłącznie niegazowane napoje:


  1. w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
  2. zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju.

Powołany zapis jednoznacznie wskazuje, że sprzedaż kawy, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju nie korzysta z preferencji w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie tego przepisu.

Kawa, co do zasady, podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku. Należy podkreślić, że pojęcia używane do oznaczenia towaru lub usługi opodatkowanych stawką obniżoną, należy interpretować ściśle, zważywszy, że możliwość zastosowania stawki preferencyjnej stanowi odstępstwo od ogólnej zasady, zgodnie z którą towary i usługi opodatkowane są stawką podstawową (art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy).

Stosowanie stawki podstawowej ma zatem charakter reguły ogólnej. Dlatego wszelkie wyjątki od tej reguły powinny być interpretowane w sposób ścisły, równocześnie zgodnie z celami realizowanymi przez te odstępstwa oraz zgodnie z zasadą neutralności i powszechności VAT.

Odnosząc się także do wskazanej zasady neutralności podatkowej, wielokrotnie przywoływanej przez Trybunał Sprawiedliwości UE, należy zauważyć, iż na jej podstawie podobne (zbliżone) usługi lub towary, które są względem siebie konkurencyjne, powinny być opodatkowane tą samą stawką VAT. Zdaniem Trybunału, państwo członkowskie, które korzysta z uprawnienia do nakładania stawek obniżonych, musi przestrzegać zasady neutralności fiskalnej, która wyklucza zwłaszcza różne traktowanie na użytek podatku VAT podobnych towarów i świadczenia usług, które pozostają ze sobą w relacji konkurencji.

W związku z powyższym, funkcją powołanej regulacji jest wyłączenie z możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami). Rozumiana ściśle winna odnosić się do każdego przypadku obrotu tymi towarami. Bez znaczenia pozostaje rodzaj prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Wnioskodawca uważa, iż sprzedawane przez Niego napoje: waniliowy - X. – Vanilla; kawowy - Y. - Espresso, nie powinny z dniem 01.04.2013 r. zostać wyłączone z opodatkowania stawką 5%, gdyż do ich produkcji nie jest używany napar z kawy. Do produkcji wyżej wymienionych napojów używana jest jedynie woda podgrzana do 45 stopni Celsjusza jak również używany jest ekstrakt z kawy.

Należy w tym miejscu wskazać, iż pojęcie „kawa” nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. W takim przypadku należy posłużyć się znaczeniem słownikowym, w myśl którego (według internetowego Słownika Języka Polskiego - http://sjp.pwn.pl) kawa to napój parzony z palonych i zmielonych ziaren kawowych lub przyrządzony z ekstraktu, namiastki kawy.

Natomiast pojęcie ekstrakt znaczy zagęszczony preparat wyciągu z substancji roślinnej lub zwierzęcej; np. ekstrakt kawowy (Źródło: Słownik Encyklopedyczny Wydawnictwo Europa).

Ustawodawca wskazał w pkt 31 załącznika nr 10 do ustawy, iż wskazane wyłączenie dotyczy napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju.

Synonim do słowa „napar” to dekokt, esencja, odwar, wywar, zaparzenie. Natomiast dla słowa „ekstrakt” to esencja, wyciąg, olejek, wywar. (http:/synonimy.net)

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest napój, w skład którego wchodzi ekstrakt z kawy, niezależnie od udziału procentowego, preferencyjna stawka podatku nie znajdzie zastosowania. Ekstrakt kawowy jest niczym innym jak zagęszczoną esencją/wywarem z kawy, czyli naparem powstałym na bazie kawy. Zatem w niniejszym przypadku będzie miało zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w pozycji 31 załącznika nr 10 do ustawy.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy, tut. Organ stwierdza, iż sprzedawane przez Wnioskodawcę napoje: waniliowy - X. – Vanilla; kawowy - Y. - Espresso, w skład których wchodzi ekstrakt z kawy nie będą podlegać opodatkowaniu preferencyjną 5% stawką podatku VAT. Zatem sprzedaż wskazanych napojów (mimo, że mieszczą się w grupowaniu PKWiU 11.07.19.0), w skład których wchodzi ekstrakt z kawy, opodatkowane będą podstawową stawką podatku 23%, w myśl art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ustawy.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj