Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-431/13-2/MPe
z 17 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 06.05.2013r. (data wpływu 08.05.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla organizacji kolonii letnich, obozów i zimowisk dla dzieci i młodzieży - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 08.05.2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla organizacji kolonii letnich, obozów i zimowisk dla dzieci i młodzieży.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządowym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 07.04.1998 r. prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. nr 19, poz. 855 z póź. zm.), ustawy z dnia 18.01.1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 1996 r. nr 25 poz. 113 z póź. zm.). Stowarzyszenie jest osobą prawną. wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszeń. Stowarzyszenie jest klubem sportowym. Przedmiotem działalności Stowarzyszenia według PKD jest: rodzaj przeważającej działalności 94.99 Z - działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana, 93.19 Z - pozostała działalność związana ze sportem, 93.11 Z - działalność obiektów sportowych.

Stowarzyszenie może prowadzić dodatkowo działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jego celów statutowych. Cały uzyskany przez Stowarzyszenie dochód przeznaczony jest na realizację celów statutowych.

Do ubocznej działalności gospodarczej Stowarzyszenia należy według PKD: 73.11 Z – działalność reklamowa, 79.12 Z - działalność organizatorów turystyki, 81.21 Z - niespecjalizowane sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych.

Stowarzyszenie realizuje swoje zadania statutowe uczestnicząc w rozgrywkach sportowych o zasięgu lokalnym i ogólnokrajowym organizowanych przez odpowiednie związki sportowe, organizację zajęć dydaktycznych, prowadzenie i organizowanie zajęć szkoleniowych i treningowych dla dzieci i młodzieży. Szkolenie dzieci i młodzieży prowadzone jest przez kadrę trenerską zatrudnioną przez Stowarzyszenie. Organizowanie imprez sportowo -rekreacyjnych, wycieczek i rajdów.

Stowarzyszenie w okresach letnich oraz w okresach zimowych planuje organizować dla dzieci i młodzieży z zewnątrz Stowarzyszenia wypoczynek letni (kolonie, obozy), jak również ferie zimowe.

Stowarzyszenie nie posiada własnych obiektów krótkotrwałego zakwaterowania, nie posiada własnego transportu. Wspomniane usługi nabywałoby z zewnątrz. Natomiast skorzysta z własnej kadry trenerskiej i własnej opieki medycznej. Stowarzyszenie nie jest objęte systemem oświaty, natomiast organizacja wypoczynku zgłoszona będzie do kuratorium oświaty i wychowania.

Stowarzyszenie odpowiedzialne będzie za sprawy bytowe i wychowawcze dzieci i młodzieży korzystających z wypoczynku. Urząd statystyczny w Łodzi na wniosek Stowarzyszenia zaliczył organizowanie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży (kolonie, obozy) obejmujące zapewnienie zakwaterowania w obiekcie dzierżawionym lub na zasadzie wykupu miejsc zakwaterowania, wyżywienia, części rekreacyjnej, sportowej lub edukacyjnej, przy czym organizator odpowiedzialny jest za sprawy bytowe i wychowawcze dzieci, zatrudnienie odpowiedniego personelu oraz zgłoszenie w kuratorium do grupy PKWiU 55.20.19.0 ,,pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi”.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy usługa organizowania kolonii letnich, obozów i zimowisk dla dzieci i młodzieży podlega stawce VAT w wysokości 8%?


Zdaniem Wnioskodawcy, nadany symbol PKWiU 55.20.19.0 oraz załącznik nr 3 do ustawy poz. 163 wskazuje na zastosowanie stawki obniżonej podatku VAT 8% od zorganizowanych kolonii letnich, obozów czy zimowisk dla dzieci i młodzieży w okresie wolnym od zajęć szkolnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a ustawy, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stawka podatku – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod pozycją 163 wymieniono „Usługi związane z zakwaterowaniem” (PKWiU 55).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Stowarzyszenie w okresach letnich oraz w okresach zimowych planuje organizować dla dzieci i młodzieży z zewnątrz Stowarzyszenia wypoczynek letni (kolonie, obozy), jak również ferie zimowe. Stowarzyszenie nie posiada własnych obiektów krótkotrwałego zakwaterowania, nie posiada własnego transportu, w związku z czym przedmiotowe usługi nabywane byłyby z zewnątrz. Stowarzyszenie skorzysta z własnej kadry trenerskiej i własnej opieki medycznej. Stowarzyszenie nie jest objęte systemem oświaty, natomiast organizacja wypoczynku zgłoszona będzie do kuratorium oświaty i wychowania. Stowarzyszenie odpowiedzialne będzie za sprawy bytowe i wychowawcze dzieci i młodzieży korzystających z wypoczynku. Urząd statystyczny w Łodzi na wniosek Stowarzyszenia zaliczył organizowanie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży (kolonie, obozy) obejmujące zapewnienie zakwaterowania w obiekcie dzierżawionym lub na zasadzie wykupu miejsc zakwaterowania, wyżywienia, części rekreacyjnej, sportowej lub edukacyjnej, przy czym organizator odpowiedzialny jest za sprawy bytowe i wychowawcze dzieci, zatrudnienie odpowiedniego personelu oraz zgłoszenie w kuratorium do grupy PKWiU 55.20.19.0 ,,pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi”.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, iż w świetle powołanych przepisów art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy, w powiązaniu z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, świadczone przez Stowarzyszenie usługi w zakresie organizacji kolonii letnich, obozów i zimowisk dla dzieci i młodzieży, sklasyfikowane na wniosek Stowarzyszenia przez Urząd Statystyczny w grupowaniu PKWiU 55.20.19.0 jako „Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi”, podlegają opodatkowaniu według stawki podatku 8%.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług. Zatem tut. organ nie dokonywał oceny poprawności przedstawionych przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznych. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj