Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-182/12/NG
z 7 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 07 lutego 2012 r.), uzupełnionym, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w prawie własności niezabudowanych działek budowlanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w prawie własności niezabudowanych działek budowlanych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni w dniu 09 lutego 1998 r. - na podstawie umowy sprzedaży - nabyła udziały w prawie własności (w 620/1000 części) dwóch niezabudowanych działek nr 284/77 o pow. 1,4629 ha oraz 284/81 o pow. 3,4530 ha.

Działka nr 284/81 została w 1998 r. podzielona na dwie działki gruntu o nr 284/87 o pow. 15.000 m² oraz nr 284/88 o pow. 18.243 m². Podział został dokonany na wniosek Gminy w związku z przeznaczeniem części działki 284/81 pod poszerzenie drogi krajowej i przebudowę węzła komunikacyjnego. Na podział ten wnioskodawczyni wyraziła zgodę (podobnie jak pozostali współwłaściciele).

W dniu 30 listopada 1998 r. wnioskodawczyni sprzedała (pozostali współwłaściciele również) swój udział we własności (620/1000 części) działki nr 284/87 na rzecz osoby prawnej.

Zarówno działka 284/77, jak i działki powstałe z podziału działki nr 284/81 (tj. działki nr 284/87 oraz 284/88) objęte były ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek o nr 284/77, 284/81 i 284/84, zgodnie z którym znajdowały się one w terenach oznaczonych symbolem 1 AG przeznaczonych pod produkcję i budownictwo, obsługę firm, finanse, transport, handel hurtowy i detaliczny. Z kolei uchwałą Rady Gminy w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która obowiązuje od dnia 17 listopada 2007 r., przedmiotowe działki znajdują się w terenie o podanym wyżej przeznaczeniu - symbol 2AG i 4AG.

Wnioskodawczyni w dniu 06 lipca 2010 r. sprzedała (pozostali współwłaściciele również) swój udział we własności (620/1000 części) działki nr 284/88 na rzecz osoby prawnej.

Wnioskodawczyni aktualnie jest więc współwłaścicielem (w 620/1000 części) w prawie własności niezabudowanej działki o nr 284/77 o pow. 14.686 m². Zamierza zbyć prawa udziałowe w prawie własności do powyższej działki.

Ww. niezabudowanej działki budowlanej o nr 284/77 nie wykorzystywała nigdy do prowadzenia działalności gospodarczej, ani rolniczej. Działka ta stanowi jej majątek osobisty i nie służyła wnioskodawczyni w przeszłości, ani nie służy obecnie do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Nie prowadzi też żadnej działalności gospodarczej. Działka ta nie była też ze strony wnioskodawczyni nigdy przedmiotem najmu czy dzierżawy.

Oprócz w/w niezabudowanej działki budowlanej, jest ponadto współwłaścicielem następujących lokali mieszkalnych: nabytych wspólnie z mężem w dniu 24 maja 2007 r. na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży (na zasadach majątkowej wspólności małżeńskiej) trzech lokali mieszkalnych o pow. 35,10 m²; 4430 m² oraz 4630 m², z których własnością związany jest udział w nieruchomości wspólnej, tj. działki nr 237 o pow. 0,0228 ha oraz części budynku i urządzeniach nie służących wyłącznie do użytku właścicieli lokali (odpowiednio w 44/1000, 59/1000 i 60/1000 częściach). Ponadto w dniu 26 listopada 2007 r. za środki pochodzące z majątku wspólnego nabyła wraz z mężem na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży (na zasadach majątkowej wspólności małżeńskiej), lokal mieszkalny o pow. 70,02 m², z którego własnością związany jest udział w nieruchomości wspólnej wynoszący 188/1000 części. Własność tego mieszkania została przekazana w drodze darowizny na rzecz córki. Natomiast w dniu 07 lutego 2004 r. wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem, na podstawie umowy darowizny i ustanowienia prawa użytkowania, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o pow. 48 m², z jednoczesnym ustanowieniem na rzecz darczyńcy prawa dożywotniego użytkowania tego lokalu. Prawo do przedmiotowego lokalu wnioskodawczyni przekazała następnie na podstawie aktu darowizny dzieciom. Żadnego z pozostałych lokali mieszkalnych wnioskodawczyni wraz z mężem nie zamierza sprzedawać. Od 2003 r. wnioskodawczyni jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny z tytułu najmu stanowiących jej własność lokali mieszkalnych.

Wnioskodawczyni ponadto w dniu 23 maja 2007 r. sprzedała na rzecz osoby prawnej, stanowiące jej majątek osobisty, prawo wieczystego użytkowania działki budowlanej nr 6/1 o pow. 0,3756 ha (oznaczonej symbolem B- tereny mieszkaniowe) wraz prawem odrębnej od gruntu własności budynków (2 magazynów murowanych, portierni, wiaty magazynowej i wiaty murowanej), którą to działkę nabyła na podstawie umowy przeniesienia własności w dniu 08 listopada 2001 r. Działka ta również nigdy nie była przez wnioskodawczynię wykorzystywana, ani nie służyła ml do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Sprzedaży tej dokonała z powodu potrzeb osobistych wnioskodawczyni i jej rodziny. W przeszłości dokonywała zatem sporadycznie transakcji sprzedaży nieruchomości stanowiących jej majątek osobisty z przeznaczeniem uzyskanych środków na zaspokojenie potrzeb osobistych i potrzeb jej rodziny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko, że planowana przez wnioskodawczynię sprzedaż udziałów w prawie własności niezabudowanej działki budowlanej o nr 284/77 na rzecz spółki z o.o., której jest jednym ze wspólników, po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez nią udziałów w prawie własności tej działki, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (będzie zwolniona od podatku dochodowego)?

Zdaniem wnioskodawczyni, sprzedaż posiadanych przez nią udziałów w prawie własności dwóch niezabudowanych działek budowlanych na rzecz spółki z o.o. (której jest jednym ze wspólników), nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (…), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Zatem odpłatne zbycie nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. art. 10 ust. l pkt 8, jeżeli zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jak wynika z ww. art. 10 ust. l pkt 8 ww. ustawy, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki: odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia. W niniejszej sprawie pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. l pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdaniem wnioskodawczyni upłynął, gdyż dla działki nr 284/77 (której jest współwłaścicielem w 620/1000 części) należy go liczyć od końca 1998 r. Tym samym, ponieważ odpłatne zbycie udziałów w nieruchomości następować będzie po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie będzie dla niej źródłem przychodu w rozumieniu art. l0 ust. l pkt 8 ww. ustawy. Ponadto ustawa nie uzależnia zasad opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub udziału w nich od ilości posiadanych przez podatnika praw do nieruchomości lub praw do lokalu, ani też od ilości dokonywanych w przeszłości transakcji.

Także drugi - wynikający z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy - warunek nie podlegania opodatkowaniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości lub udziałów w nieruchomości będzie w niniejszej sprawie spełniony, gdyż planowane przez wnioskodawczynię zbycie udziałów w nieruchomości nie będzie dokonywane w ramach działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, d) prowadzoną we własnym Imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Zatem ustalając, czy dany przychód pochodzi z działalności gospodarczej, należy w pierwszym rzędzie podjąć próbę przypisania go do jednego z pozostałych wymienionych w ustawie źródeł.

W konsekwencji, ponieważ sprzedaż przez wnioskodawczynię udziałów w niezabudowanej działce budowlanej następować będzie po upływie 5 lat od jej nabycia, działkę tę nabyła do majątku odrębnego, nie prowadzi działalności gospodarczej, udziały w prawie własności działki (nr 284/77) nabyła w 1998 r., lokali mieszkalnych (których jest współwłaścicielem wraz z mężem na zasadach ustawowej wspólności majątkowej) sprzedawać nie zamierza, przeznaczenie działki nr 284/77 w planie zagospodarowania przestrzennego ustalone zostało z inicjatywy Rady Gminy, działka ta nie służyła wnioskodawczyni w przeszłości, ani nie służy obecnie do prowadzenia działalności gospodarczej - to przychód z planowanej przez wnioskodawczynię sprzedaży działki nr 284/77 korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. l0 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawczyni, jej stanowisko potwierdzają interpretacje podatkowe, w tym m.in.:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 lipca 2011 r., Znak: IBPB II/2/ 415-543/11/NG,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 listopada 2011 r., Znak: IBPB II/2/ 415-944/11/MM,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 stycznia 2011 r., Znak: ITPB 2/ 415-999/10/IL.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność),
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle powyższej definicji działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Definicja działalności gospodarczej wymaga również, aby działalność taka wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły. Przy tym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania, powtarzania określonego zespołu konkretnych działań. Kryterium ciągłości ma na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy planowana przez wnioskodawczynię sprzedaż wyodrębnionych lokali będzie wypełniać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Wnioskodawczyni przedstawiając swoje stanowisko zaznaczyła, że przedmiotowe działki stanowią jej majątek osobisty i nie służyły w przeszłości, ani nie służą obecnie do prowadzenia działalności gospodarczej. Działki te nie były też ze strony wnioskodawczyni nigdy przedmiotem najmu czy dzierżawy. Na etapie wydawania interpretacji indywidualnej nie było podstaw do przyjmowania poglądu odmiennego.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub praw przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że w 1998 r. wnioskodawczyni na podstawie umowy sprzedaży nabyła m.in. udziały w wysokości 620 /1000 części w prawie własności niezabudowanej działki nr 284/77. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotowy udział w działce na rzecz spółki z o.o. w której jest jednym ze wspólników. Wnioskodawczyni wskazuje, że udział w przedmiotowej niezabudowanej działce stanowi jej majątek osobisty i działka nie służyła w przeszłości, ani nie służy obecnie do prowadzenia działalności gospodarczej ani rolniczej. Działka ta nie była też ze strony wnioskodawczyni nigdy przedmiotem najmu czy dzierżawy. Ponadto wnioskodawczyni wskazała, że jest współwłaścicielem innych nieruchomości (lokali mieszkalnych) nabytych wraz z mężem do majątku wspólnego. Wnioskodawczyni wskazała także, że w przeszłości dokonywała sporadycznie transakcji sprzedaży nieruchomości stanowiących jej majątek osobisty z przeznaczeniem uzyskanych środków na zaspokojenie potrzeb osobistych wnioskodawczyni oraz jej rodziny.

Moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami prawa cywilnego. Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Odnosząc się do przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy że wnioskodawczyni wynoszący 620/1000 udział w działce o nr 284/77 nabyła w 1998 r. w drodze zawarcia umowy sprzedaży.

Zatem planowana sprzedaż ww. udziału w działce nastąpi po upływie 5 letniego terminu zawartego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym odpłatne zbycie udziału w ww. działce nie będzie stanowiło źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Wobec tego stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Krakowie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj