Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-437/10/JJ
z 18 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-437/10/JJ
Data
2010.05.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
czasopisma specjalistyczne
czasopisma specjalistyczne
dostawa towarów
dostawa towarów
faktura
faktura
książka
książka
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania obowiązku podatkowego


Istota interpretacji
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy książek i czasopism specjalistycznych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2010r. (data wpływu 22 lutego 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy książek i czasopism specjalistycznych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy książek i czasopism specjalistycznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W wyniku otrzymanego zlecenia Wnioskodawca wykonuje na rzecz zleceniodawcy, który jest zazwyczaj wydawcą, czynności polegające na drukowaniu książki czy też czasopisma. Wyroby oznaczane są odpowiednimi symbolami ISBN (w przypadku książek) lub też ISSN (w przypadku czasopism). Symbole ISBN jak też ISSN, które są umieszczone na książce czy czasopiśmie podawane są przez zleceniodawcę - wydawcę. Książki klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 22.11, a czasopisma specjalistyczne w grupowaniu 22.13. W ramach czynności drukowania książek lub czasopism Wnioskodawca wykonuje następujące czynności:

  1. przygotowanie do druku (przygotowanie impozycji - ustawienie stron, ozalid papierowy lub elektroniczny – wzór, cyfrowy proff kolorystyczny – wzór kolorystyczny, płyty drukarskie),
  2. druk,
  3. procesy introligatorskie (np.: falcowanie, cięcie, szycie), oprawa, klejenie, dziurkowanie, sztancowanie,
  4. opakowanie i wysyłka w zbiorczych opakowaniach.

Materiały używane w procesie drukowania czyli papier, farba, chemia do produkcji, materiały opakowaniowe są własnością firmy Wnioskodawcy.

W pojedynczych przypadkach dla wykonania czynności opisanych w pkt 1 lub 3 Wnioskodawca korzysta z usług podwykonawcy.

Drukowane książki nie są książkami adresowymi, książkami telefonicznymi, teleksami, telefaksami, nutami, mapami lub ulotkami. Drukowane czasopisma są czasopismami specjalistycznymi, o których mowa w par. 39 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dostawa książek lub czasopism specjalistycznych, w przypadku gdy w całości czynności drukowania wykonywane są w zakładzie Wnioskodawcy lub też część z nich Wnioskodawca podzleca innym wykonawcom, korzysta w okresie do 31 grudnia 2010r. ze stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% i dla tej dostawy należy rozpoznać obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, dla dostawy książek lub czasopism winien być stosowany szczególny tryb powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy VAT, który przewiduje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawiania faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 60 dni od dnia wydania (umowa nie przewiduje zwrotów co determinuje, że nie stosowany jest termin 120 dni od dnia wydania). Uwzględniając przepisy par. 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku przy braku zapłaty należności za dostawę, fakturę Wnioskodawca może wystawić nie wcześniej niż 30 dni przed wydaniem książek lub czasopism, ale nie później niż 60 dni od dnia tego wydania. W tym przypadku (brak zapłaty) obowiązek podatkowy dla tej dostawy powstanie z chwilą wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2–21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 3 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Z powyższego wynika, iż określone w art. 19 ust. 2-21 ustawy o VAT, a więc także te wskazane w ww. przepisie ust. 13 pkt 3 tegoż artykułu, zasady powstawania obowiązku podatkowego mają pierwszeństwo zastosowania, jako przepisy lex specjalis, względem zasady ogólnej wynikającej z ust. 1. Moment powstania obowiązku podatkowego należy ustalać na podstawie przepisu najbardziej szczególnego. Pierwszeństwo w tym względzie mają regulacje zawarte w ust. 13 art. 19 ustawy o VAT. One - jako najbardziej szczególne - wyłączają zastosowanie wcześniejszych, bardziej ogólnych, reguł ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego.

Na mocy art. 106 ust. 1 powołanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 11 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

W myśl ust. 2 powołanego paragrafu, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż w wyniku otrzymanego zlecenia wykonuje na rzecz zleceniodawcy, który jest zazwyczaj wydawcą, czynności polegające na drukowaniu książki czy też czasopisma. Wyroby oznaczane są odpowiednimi symbolami ISBN (w przypadku książek) lub też ISSN (w przypadku czasopism). Symbole ISBN jak też ISSN, które są umieszczone na książce czy czasopiśmie podawane są przez zleceniodawcę - wydawcę. Książki klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 22.11, a czasopisma specjalistyczne w grupowaniu 22.13. W ramach czynności drukowania książek lub czasopism Wnioskodawca wykonuje następujące czynności:

  1. przygotowanie do druku (przygotowanie impozycji - ustawienie stron, ozalid papierowy lub elektroniczny – wzór, cyfrowy proff kolorystyczny – wzór kolorystyczny, płyty drukarskie),
  2. druk,
  3. procesy introligatorskie (np: falcowanie, cięcie, szycie), oprawa, klejenie, dziurkowanie, sztancowanie,
  4. opakowanie i wysyłka w zbiorczych opakowaniach.

Materiały używane w procesie drukowania czyli papier, farba, chemia do produkcji, materiały opakowaniowe są własnością firmy Wnioskodawcy.

W pojedynczych przypadkach dla wykonania czynności opisanych w pkt 1 lub 3 Wnioskodawca korzysta z usług podwykonawcy.

Drukowane książki nie są książkami adresowymi, książkami telefonicznymi, teleksami, telefaksami, nutami, mapami lub ulotkami. Drukowane czasopisma są czasopismami specjalistycznym, o których mowa w § 39 ust 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze wskazane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że wobec uznania, iż opisany we wniosku proces drukowania, na zlecenie wydawcy, książek i czasopism w oparciu o własne materiały a następnie ich sprzedaż na rzecz zleceniodawcy, stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, co było przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej przez tut. organ w dniu 18 maja 2010r. znak: IBPP2/443-164/10/JJ, w sytuacji przedstawionej we wniosku, Wnioskodawca, określając moment powstania obowiązku podatkowego, winien kierować się przepisem art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dokonania przez Wnioskodawcę dostawy ww. towarów (w zależności od tego który ze wskazanych warunków spełni się jako pierwszy), nie później jednak niż 60. dnia od dnia ich wydania. W sytuacji gdy nie będzie zapłaty obowiązek podatkowy powstanie w 60. dniu od dnia wydania towarów, chyba że wcześnie Wnioskodawca wystawi fakturę dokumentującą tę dostawę.

Należy przy tym pamiętać, iż zgodnie z przywołanym wcześniej przepisem § 11 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Wobec tego przepisu, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, w sytuacji gdy Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty za dostarczony towar, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia przez niego faktury, nie później jednak niż 60. dnia od dnia wydania towarów, jednakże faktura winna być wystawiona nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, przy czym nie może być ona wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Należy dodatkowo zauważyć, iż ta część przepisu art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którą jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania, gdyż jak wskazał to Wnioskodawca, umowa nie przewiduje zwrotów.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznające, iż fakturę może on wystawić nie wcześniej niż 30 dni przed wydaniem książek lub czasopism ale nie później niż 60 dni od dnia tego wydania, przy czym obowiązek dla tej dostawy powstanie z chwilą wystawienia faktury, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy, w części dotyczącej określenia czy dostawa książek lub czasopism specjalistycznych korzysta ze stawki podatku w wysokości 0%, zawarta została w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj