Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-764/10-2/ES
z 20 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-764/10-2/ES
Data
2010.09.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
grunty
grunty
lokal mieszkalny
lokal mieszkalny
nabycie
nabycie
nieruchomości
nieruchomości
przychód
przychód
sprzedaż
sprzedaż
udział
udział
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy uzyskany w 2008 r. przychód ze sprzedaży lokalu, wydatkowany na cele mieszkaniowe w tym spłatę kredytu na zakup domu oraz jego remont, podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw?



Wniosek ORD-IN 517 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu 21 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 10 lipca 2003 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem, z którym posiada małżeńską wspólność majątkową, zakupili położony w Polsce lokal mieszkalny wraz z udziałem we współwłasności w części budynku oraz we współwłasności gruntu. Natomiast w dniu 30 maja 2008 r. małżonkowie zakupili położony na terytorium RP dom ze środków pochodzących z kredytu bankowego przeznaczonego na zakup nieruchomości oraz części oszczędności. Przedmiotowy dom nie jest przeznaczony na cele rekreacyjne, a kredyt został zaciągnięty w banku mającym siedzibę na terytorium RP. W dniu 25 czerwca 2008 r. Zainteresowana wraz z małżonkiem podpisali umowę przedwstępną na sprzedaż lokalu pobierając zadatek, a w dniu 3 listopada 2008 r. lokal został sprzedany. Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśniła, iż sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej oraz, że małżonkowie nie korzystali z prawa do odliczania odsetek od zaciągniętego kredytu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodała Ona również, że cena zakupu domu stanowiła ok. 2/3 ceny sprzedaży lokalu. Z kolei w listopadzie 2008 r. po otrzymaniu całości ceny ze sprzedaży lokalu spłacili zaciągnięty kredyt, z którego sfinansowali zakup domu. Zakupiony dom został wyremontowany ze środków pochodzących ze środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzyskany w 2008 r. przychód ze sprzedaży lokalu, wydatkowany na cele mieszkaniowe w tym spłatę kredytu na zakup domu oraz jego remont, podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw...

Zdaniem Wnioskodawczyni, uzyskany w 2008 r. przychód ze sprzedaży przedmiotowego lokalu, wydatkowany na spłatę kredytu, z którego sfinansowano zakup domu oraz jego remont, podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 32 ww. ustawy wolne od podatku są m.in. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a: w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in.: na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, oraz na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego. Powyższy przepis (i z nim powiązane) obowiązywał do 31 grudnia 2006 r.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 29 listopada 2006 r.):

  • do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Na mocy ww. powołanego przepisu sprzedaż lokalu w listopadzie 2008 r. podlegała przepisowi art. 21 ust 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującego wobec zbytych nieruchomości, które nabyto lub wybudowano do 31 grudnia 2006 r.

Przesłanką negatywną dla zastosowania ww. art. 21 ust 1 pkt 32 ww. ustawy jest aby podatnik nie korzystał z prawa do odliczania odsetek od zaciągniętego kredytu na podstawie art. 26b tej ustawy, co jak przedstawiono w stanie faktycznym nie miało miejsca. Istotą omawianego przepisu jest zwolnienie uzyskanego przychodu ze sprzedały nieruchomości, pod warunkiem że w okresie dwóch lat zostanie on przeznaczony (wydatkowany) na cele mieszkaniowe podatnika. Omawiany przepis pozwała na wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w sposób bezpośredni na nabycie nowej nieruchomości, tj. uzyskanych wprost ze sprzedaży nieruchomości lub też w sposób pośredni, tj. na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości i spłatę tego kredytu środkami uzyskanymi ze sprzedaży pierwszej nieruchomości.

Wskazany przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 cyt. powyżej ustawy za warunek konieczny do uzyskania zwolnienia nakazywał jedynie aby środki ze sprzedaży nieruchomości wydatkowanej były na cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat, co w przedmiotowej sytuacji miało miejsce. Tym samym nie uzależniał on kolejności wydatkowania i pozyskania środków finansowych pomiędzy sprzedażą a nabyciem nieruchomości w tym również finansowania zakupu nieruchomości z kredytu, który został przeznaczony na zakup nieruchomości.

Również wydatkowane w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży lokalu środki, przeznaczone na remont i prace wykończeniowe, mieszczą się w zakresie normy art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawidłowość powyższego stanowiska potwierdza orzecznictwo sądowe.

  • I SAIWr 1524/07 wyrok WSA 2008.03.12 we Wrocławiu LEX nr 468803:

Teza nr 2. W kwestii zaliczenia konkretnych wydatków nie można kierować się tylko chronologią ich poniesienia bez uwzględnienia celowości i możliwych źródeł finansowania. Zwrócić przy tym należy uwagę, iż przy tego rodzaju zwolnieniu podatkowym istotnym jest czy w danym czasie podatnik posiadał środki finansowe ze sprzedaży skonkretyzowanych nieruchomości i innych praw majątkowych, które mógł gromadzić ze środkami pochodzącymi z innych źródeł (kumulacja środków finansowych), bowiem brak jest obowiązku ścisłego przyporządkowania indywidualnie oznaczonych środków pieniężnych na linii przychodów wydatków, tj. operowania tylko tymi samymi pieniędzmi (banknotami i monetami) czy też dokonywania przelewów wyłącznie pomiędzy celowo wyodrębnionymi kontami rachunkowymi.

  • I SA/Łd 881/08 wyrok WSA 2009.01.15 w Łodzi LEX nr 493662:

Teza nr 1. Przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne są od podatku w części wydatkowanej nie później niż w okresie 2 lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na cele wymienione w lit. a) art. 21 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, a pojęcie spłaty kredytu lub pożyczki obejmuje także odsetki.

  • I SA/Wr 1420/07 wyrok WSA 2007.12.07 we Wrocławiu LEX nr 483132:

Ustawodawca zwolnił z obowiązku podatkowego również te przychody, które zostaną wydatkowane na spłatę kredytów i pożyczek zaciągniętych przed dniem tych przychodów, pod warunkiem jednakże, iż te kredyty i pożyczki zostały zaciągnięte na jeden z celów taksatywnie wymienionych pod lit. a) punktu 32 ust. 1 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa nie określa sposobu i typu kredytowania (odpowiednio pożyczkobrania), ani też nie zakazuje wielokrotnego pobierania kredytów, w tym też tzw. kredytów konsolidacyjnych przeznaczonych na spłatę wcześniejszych kredytów, gdyż jedynym warunkiem jest to aby uzyskane środki finansowe służyły zaspokojenie aktualnych potrzeb mieszkaniowych podatników.

Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż w dniu 28 maja 2010 r. Minister Finansów wydał interpretację nr MF (…), którą potwierdził stanowisko wyrażone we wniosku przez Jej męża w niniejszym stanie faktycznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z uwagi na to, iż lokal mieszkalny wraz z udziałem we współwłasności w części budynku oraz we współwłasności gruntu, ze sprzedaży którego uzyskane środki Wnioskodawczyni i Jej mąż przeznaczyli na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup budynku mieszkalnego i jego remont, został nabyty w dniu 10 lipca 2003 r., w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.), podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wynika, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, iż okolicznością decydującą o prawie do zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia działki budowlanej wydatkowanego na spłatę kredytu (pożyczki) jest cel zaciągnięcia tej pożyczki (kredytu). Kredyt musi być zaciągnięty na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy kredytowej.

Podatnicy mają zatem prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w każdym przypadku wydatkowania, w przewidzianym ustawą terminie, przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na spłatę kredytu zaciągniętego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy. Bez znaczenia pozostaje przy tym data zaciągnięcia kredytu (pożyczki) i to, której nieruchomości lub prawa ten kredyt (pożyczka) dotyczy. Ważny jest natomiast moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Środki przeznaczone na spłatę kredytu muszą pochodzić ze sprzedaży nieruchomości.

Zgodnie z art. 21 ust. 2, przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
    1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
    2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b tej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 10 lipca 2003 r. Zainteresowana wspólnie z małżonkiem, z którym posiada małżeńską wspólność majątkową, zakupiła lokal mieszkalny wraz z udziałem we współwłasności w części budynku oraz we współwłasności gruntu. Następnie w dniu 25 czerwca 2008 r. została przez nich podpisana umowa przedwstępna sprzedaży tego lokalu i pobrany zadatek, a w dniu 3 listopada 2008 r. lokal został sprzedany. Środki uzyskane w 2008 r. ze sprzedaży przedmiotowego lokalu zostały przez małżonków przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup domu mieszkalnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nabytego w dniu 30 maja 2008 r., oraz remont tego domu.

Zainteresowana wskazuje, iż przedmiotowy kredyt został zaciągnięty w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto ani Ona ani Jej mąż nie korzystali z prawa do odliczania odsetek od zaciągniętego kredytu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni wskazała również, iż zakupiony dom nie jest przeznaczony na cele rekreacyjne oraz że sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.

Reasumując, przychód uzyskany w 2008 r. przez Wnioskodawczynię z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem we współwłasności w części budynku oraz we współwłasności gruntu, w części wydatkowanej na spłatę wskazanego wyżej kredytu oraz remont domu mieszkalnego, podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Należy jednak zauważyć, iż Wnioskodawczyni, jako odrębny podatnik, uzyskała dochód w wysokości połowy wartości przedmiotowej nieruchomości, a zatem zastosowanie rzeczonego zwolnienia, ze względu na spełnienie wyżej wskazanych warunków, dotyczy uzyskanej ze sprzedaży połowy wartości nieruchomości.

Jednocześnie tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), został złożony przez jednego z małżonków zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla małżonka Wnioskodawczyni.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj