IBPBI/1/415-629/12/AB, Dyrektor - IBPBI/1/415-627/12/AB">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-627/12/AB
z 21 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-627/12/AB
Data
2012.08.21


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
spółka osobowa
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Dot. skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 15 maja 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 22 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniach 7 i 8 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki komandytowej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 31 lipca 2012 r. Znak: IBPP1/443-546/12/AL, IBPBI/1/415-627/12/AB, IBPBI/1/415-628/12/AB, IBPBI/1/415-629/12/AB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 7 i 8 sierpnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, jako komandytariusz, zamierza wnieść aportem do nowo utworzonej spółki komandytowej wkład niepieniężny w postaci całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ kodeksu cywilnego. Przedmiotem tego aportu będą więc zarówno środki obrotowe, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, nazwa firmy, prawa wynikające z decyzji oraz inne.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem całego przedsiębiorstwa, stanowiącego własność osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, po stronie wnoszącego ten aport, powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zgodnie ze znowelizowanym art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), zwolnione z podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Zatem zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku wniesienia prowadzonego przez Nią przedsiębiorstwa, jako aportu do spółki komandytowej, po Jej stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego z tego tytułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, mając na względzie treść pisma Wnioskodawczyni z dnia 7 sierpnia 2012 r. (będącego uzupełnieniem wniosku) z którego wynika, iż nie zgadza się Ona z ustaloną przez tut. Organ ilością zdarzeń przyszłych, jaką objęty jest wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, zauważyć należy, iż zgodnie z art. 14f § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749), wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Co do zasady, określenie liczby stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych) powinno być odnoszone do ilości regulacji, które są przedmiotem interpretacji. Oznacza to, iż jeżeli w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawczyni przedstawi:

  • zagadnienie dotyczące jednego podatku, to jest to jedno zdarzenie przyszłe, bądź zaistniały stan faktyczny,
  • zagadnienie dotyczące kilku różnych podatków (np. podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług, itp.), oznacza to, iż wniosek dotyczy kilku zdarzeń przyszłych lub zaistniałych stanów faktycznych, odpowiednio do ilości przedstawionych w nim regulacji (podatków).

Wskazać również należy, iż jeżeli we wniosku, w odniesieniu do jednego podatku przedstawiono kilka zagadnień podatkowych, posiadających odrębne uregulowania (np. na gruncie ustaw o podatkach dochodowych wniosek dot. przychodów i kosztów podatkowych), wniosek dotyczy zdarzeń przyszłych lub zaistniałych stanów faktycznych, odpowiednio do ilości przedstawionych w nim zagadnień podatkowych.

W konsekwencji tut. Organ podatkowy uznał, iż wniosek z dnia 15 maja 2012 r. dotyczy 4 zdarzeń przyszłych, tj.:

  1. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tym podatkiem czynności wniesienia całego przedsiębiorstwa stanowiącego własność osoby fizyczne, jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej,
  2. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
    • skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki komandytowej,
    • możliwości amortyzowania, jako całości, wartości przedsiębiorstwa osoby fizycznej, które zostało wniesione w formie aportu do spółki komandytowej,
    • skutków podatkowych odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.


Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1, 3 i 4 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 – 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj