Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-316/11-4/JW
z 24 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-316/11-4/JW
Data
2011.06.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Definicja nadpłaty

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Wygaśnięcie prawa do zwrotu nadpłaty

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Przedawnienie --> Termin przedawnienia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Wygaśnięcie prawa do żądania stwierdzenia nadpłaty


Słowa kluczowe
kwota
nadwyżki
zwrot podatku


Istota interpretacji
Czy w przypadku, gdy Spółka nie wykona w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju ani czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce będzie przysługiwał, na jej umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową zwrot kwoty nadwyżki VAT, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia?



Wniosek ORD-IN 511 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 03.03.2011r. (data wpływu 14.03.2011r.) uzupełnione pismem z dnia 02.06.2011 r. (data wpływu 03.06.2011r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 24.05.2011 r. sygn. IPPP2/443-316/11-2/JW, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym wynikającej z prowadzonej inwestycji budowlanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.03.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym wynikającej z prowadzonej inwestycji budowlanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W analizowanej sytuacji:

  1. Sp. z o. o. („Spółka”) ponosiła m. in. w okresie od V 2001 r. do XI 2010 r. wydatki związane z prowadzoną przez siebie inwestycją budowlaną („Inwestycja”), przy czym niektóre z tych wydatków były dokumentowane fakturami VAT z wykazanym podatkiem VAT naliczonym („Wydatki”).
  2. Intencją Spółki było wykorzystywanie Inwestycji - po jej ukończeniu - do prowadzenia działalność podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Konsekwentnie, Spółka odliczała podatek VAT naliczony z dokonywanych wydatków, i - w związku z brakiem materialnych kwot podatku VAT należnego - wykazywała co do zasady w rozliczeniach za okresy od V 2001 r. do Xl 2010 r. nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
  3. W dniu 30 grudnia 2010 r. Spółka złożyła korektę deklaracji VAT-7 za XI 2010 r., wykazując w skorygowanej deklaracji:
    1. część nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym - wynikającą w całości z podatku VAT naliczonego z dokonywanych wydatków, który został przez Spółkę prawidłowo wykazany w deklaracjach (rozliczeniach) za okresy od XII 2004 r. do Xl 2010 r. - do zwrotu w terminie 180 dni, składając jednocześnie umotywowany wniosek o zwrot tej części nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym oraz;
    2. część nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym - wynikającą m.in. z podatku VAT naliczonego/odliczonego od wydatków, który został przez Spółkę prawidłowo wykazany w deklaracjach (rozliczeniach) za okresy od V 2001 r. do Xl 2004 r. („Nadwyżka VAT”) - do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
  4. W dniu 31 grudnia 2010 r. przedsiębiorstwo Spółki w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego zostało wniesione w postaci wkładu niepieniężnego do innej spółki, która będzie kontynuowała prowadzenie Inwestycji i zamierza wykorzystywać Inwestycję - po jej ukończeniu - do prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
  5. Do dnia złożenia niniejszego wniosku Spółka nie obniżyła podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego składającą się na nadwyżkę VAT ani nie wystąpiła o zwrot tego podatku Spółka pragnie uzyskać w niniejszej interpretacji indywidualnej potwierdzenie, że przysługuje jej prawo do zwrotu nadwyżki VAT.

Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku z dnia 02.06.2011r. (data wpływu 03.06.2011r.) zaznaczył, że:

  1. Spółka wskazała we wniosku z dnia 03.03.2011 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnej) („Wniosek”), że ponosiła wydatki związane z prowadzoną przez siebie inwestycją budowlaną („Inwestycja”), przy czym niektóre z tych wydatków były dokumentowane fakturami VAT z wykazanym podatkiem VAT naliczonym („Wydatki”).
  2. Intencją Spółki było wykorzystywanie Inwestycji - po jej ukończeniu - do prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, wobec czego Spółka nabyła prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego/związanego z dokonywanymi wydatkami.
  3. W ocenie Spółki, wniesienie w dniu 31 grudnia 2010 r. przedsiębiorstwa Spółki w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego w postaci wkładu niepieniężnego do spółki zależnej w niczym nie narusza powyższego prawa Spółki do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków; i tak w szczególności:
    1. w wyniku wniesienia przedsiębiorstwa Spółki aportem do spółki zależnej, Spółka nie utraciła bytu prawnego - Spółka wciąż istnieje, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i działa w takim charakterze (m.in. składa deklaracje VAT i może występować o zwrot nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym);
    2. brak jest jakiegokolwiek przepisu prawa, na podstawie którego - w wyniku wniesienia powyższego aportu - spółka zależna miałaby stać się sukcesorem prawnym Spółki w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków; konsekwentnie, prawo to nadal przysługuje Spółce (a nie spółce zależnej), i nadwyżka podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym wynikająca z rozliczeń Spółki do dnia wniesienia aportu nadal wykazywana jest w deklaracjach VAT Spółki (a nie spółki zależnej);
    3. prawo Spółki do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków powstało w momencie poniesienia tych Wydatków, w związku z istniejącą wówczas intencją Spółki wykorzystywania Inwestycji - po jej ukończeniu - do prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT; późniejsze wniesienie aportu w żaden sposób nie narusza istnienia powyższego prawa, lecz mogłoby jedynie skutkować obowiązkiem dokonania korekty odliczenia podatku VAT naliczonego;
    4. jednocześnie zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), ewentualny obowiązek dokonania takiej korekty nie spoczywa na Spółce, lecz na spółce zależnej jako nabywcy przedsiębiorstwa Spółki; Spółka raz jeszcze pragnie podkreślić, iż przepis ten nie ustanawia jakiejkolwiek sukcesji w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - sukcesja taka istnieje wyłącznie w zakresie ewentualnego obowiązku dokonania korekty VAT, który to obowiązek zostaje przeniesiony na nabywcę przedsiębiorstwa Spółki (spółkę zależną).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy Spółka nie wykona w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju ani czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce będzie przysługiwał, na jej umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową zwrot kwoty nadwyżki VAT, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy Spółka nie wykona w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju ani czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce będzie przysługiwał, na jej umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową zwrot kwoty nadwyżki VAT, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT:

  1. Co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatki naliczonego (art. 86 ust. 1).
  2. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w innych przepisach ustawy, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13).
  3. Jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19).
  4. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1).
  5. W przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19 (art. 87 ust. 5a).

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), jeżeli we wskazanym w ustawie okresie podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu, podatek naliczony za ten okres podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa(t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.):

  1. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1), przy czym zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego (art. 5).
  2. Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 79 § 2).
  3. Prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu (art. 80 § 1).
  4. Za nadpłatę uważa się kwotę:
    1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;
    2. podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
    3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
    4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokości zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej (art. 72 § 1).
  5. Jeżeli wpłata dotyczyła zaległości podatkowej, na równi z nadpłatą traktuje się także część wpłaty, która została zaliczona na poczet odsetek za zwłokę (art. 72 § 2).

W analizowanej sytuacji zdaniem Spółki:

  1. Z literalnego brzmienia powyższych przepisów ustawy o VAT, jednoznacznie wynika, że Spółce przysługuje prawo do:
    1. odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków w rozliczeniu za właściwy okres rozliczeniowy (skoro wydatki były ponoszone przez Spółkę w związku z Inwestycją, która miała służyć prowadzeniu działalności opodatkowanej) - przy czym prawo to zostało przez Spółkę zrealizowane w odniesieniu do nadwyżki VAT, jako że składający się na nią podatek VAT naliczony został przez Spółkę prawidłowo wykazany w deklaracjach (rozliczeniach) za okresy od V 2001 r. od Xl 2004 r. oraz;
    2. przenoszenia kwoty podatku VAT naliczonego od wydatków, w tym kwoty składającej się na Nadwyżkę VAT, do rozliczenia na następne okresy rozliczeniowe ( art. 86 ust. 19 ustawy o VAT).
  2. Jednocześnie brak jest w ustawie o VAT jakiegokolwiek przepisu, który ograniczałby powyższe prawa Spółki w czasie i mógłby mieć zastosowanie do nadwyżki VAT, w szczególności:
    1. art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, literalnie pozwala przenosić kwotę podatku VAT naliczonego do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych;
    2. art. 86 ust. 13 ustawy o VAT - ograniczający w czasie prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego nie odliczonego w terminach określonych w ustawie o VAT - nie znajduje w przedmiotowej sytuacji zastosowania, bowiem Spółka odliczyła podatek VAT naliczony w ustawowych terminach wykazując go w deklaracjach VAT za poprzednie okresy rozliczeniowe (podatek VAT naliczony składający się na nadwyżkę VAT został przez Spółkę odliczony / pierwotnie wykazany w rozliczeniach za okresy od V 2001 r. do Xl 2004 r.;
    3. ustawa o VAT nie zawiera przepisu analogicznego do art. 19 ust 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, pozbawiającego podatnika prawa do odliczenia w przypadku upływu 36-ciomiesięcznego okresu bez dokonania jakiejkolwiek czynności podlegającej opodatkowaniu VAT;
    4. Spółka nie znajduje jakiegokolwiek innego przepisu ustawy o VAT, który ograniczałby jej prawo do przenoszenia nadwyżki VAT do rozliczenia na następne okresy rozliczeniowe albo nakazywał dokonanie korekty prawidłowo odliczonego / wykazanego w rozliczeniach podatku VAT naliczonego ze względu na brak wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w określonym okresie czasu.
  3. Powyższe prawo Spółki do odliczenia podatku VAT naliczonego składającego się na Nadwyżkę VAT oraz prawo Spółki do „przenoszenia” nadwyżki VAT do rozliczenia na następne okresy rozliczeniowe nie są również ograniczone przepisami ustawy Ordynacja podatkowa w szczególności:
    1. upływem terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych - z literalnego brzmienia art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa jednoznacznie wynika, iż dyspozycją tego przepisu objęte jest wyłącznie przedawnienie zobowiązania podatkowego, tymczasem nadwyżka VAT nie spełnia ustawowej definicji zobowiązania podatkowego zawartej w art. 5 ustawy Ordynacja podatkowa;
    2. upływem terminu prawa do zwrotu nadpłaty - z literalnego brzmienia art. 79 § 2 oraz art. 80 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa jednoznacznie wynika, iż dyspozycją tych przepisów objęte jest wyłącznie (1) prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz (2) prawo do zwrotu nadpłaty, tymczasem nadwyżkę VAT nie spełnia ustawowej definicji nadpłaty zawartej w art. 72 ustawy Ordynacja podatkowa;
    3. Spółka nie znajduje jakiegokolwiek innego przepisu ustawy Ordynacja podatkowa, który ograniczałby jej prawo do „przenoszenia” nadwyżki VAT do rozliczenia na następne okresy rozliczeniowe.
  4. Konsekwentnie, zgodnie z zasadami językowej i systemowej wykładni przepisów prawa podatkowego, skoro Ustawodawca nie ograniczył jakimkolwiek przepisem prawa podatnika do przenoszenia nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych, Spółka jest uprawniona do dokonania rozliczenia Nadwyżki VAT w dowolnym okresie rozliczeniowym; natomiast jednym ze sposobów dokonania takiego rozliczenia jest wystąpienie o zwrot podatku w trybie art. 87 ust. 5a ustawy o VAT.
  5. Powyższa konkluzja znajduje też całkowite uzasadnienie w świetle zasady neutralności podatku VAT dla podatników, zgodnie z którą prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego jest fundamentalnym uprawnieniem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku VAT jako podatku od wartości dodanej.

W świetle powyższego, zgodnie z literalna treścią art. 87 ust. 5a ustawy o VAT, w przypadku, gdy Spółka nie wykona w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju ani czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwał, na jej umotywowany wniosek złożony wraz deklaracją podatkowa, zwrot kwoty Nadwyżki VAT, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 02.06.2011r. (data wpływu 03.06.2011r.) Wnioskodawca wskazał, iż stanowisko Spółki znajduje pełne potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w tym w szczególności w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 marca 2010 r., znak IPPP1-443-94/l0-2/JL, w której organ - odstępując od uzasadnienia prawnego - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko spółki, zgodnie z którym „ będzie ona miała prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nakładów poniesionych w związku z realizacją Projektu, do dnia aportu przedsiębiorstwa do spółki z o.o. Jednocześnie, w momencie wniesienia przedsiębiorstwa do spółki z o.o., Spółka zachowa prawo do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków”.

W konsekwencji, w ocenie Spółki, posiada ona prawo do odliczenia / zwrotu podatku VAT naliczonego od wydatków objętych Wnioskiem, i tym samym występując z Wnioskiem powinna zostać uznana za „Zainteresowanego” w rozumieniu art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj