Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-138/11-2/MC
z 19 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-138/11-2/MC
Data
2011.04.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura
moment powstania przychodów
przedsiębiorstwa
rozliczanie (rozliczenia)
usługi spedycji
usługi transportowe


Istota interpretacji
CIT - w zakresie określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu wystawienia faktury zbiorczej za usługi transportowe.



Wniosek ORD-IN 341 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27.01.2011r. (data wpływu 10.02.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu wystawienia faktury zbiorczej za usługi transportowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.02.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu wystawienia faktury zbiorczej za usługi transportowe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P. Sp. z o.o. prowadzi działalność transportową oraz spedycyjną. Faktury za usługi transportowe wystawiane są w dniu zakończenia Usługi transportowej, który został przyjęty umownie (z powodu braku definicji w przepisach podatkowych) jako dzień rozładunku. Jeden ze strategicznych klientów firma l. ze względu na dużą ilość zleceń (około 600 szt miesięcznie) zwrócił się z prośbą o przyjęcie do rozliczeń usług transportowych i spedycyjnych terminu innego niż dotychczas stosowany. Klient proponuje wystawianie faktur zbiorczych dwa razy w tygodniu uwzględniając zlecenia wg daty załadunku. Każda faktura ujmowała będzie załadunki z okresu od 1 do 7 dni przed wystawieniem faktury.

Datę wystawienia faktury zgodnie z art. 12 ust. 3a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 roku z późniejszymi zmianami P. Sp. z o.o. przyjmie jako datę powstania przychodu oraz jednocześnie jako datę zakończenia usługi. Każda z wystawianych faktur zawiera 30 dniowy termin płatności. Zatem zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 Ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dni licząc od daty wykonania usługi (w tym przypadku licząc 30 dni od daty wystawienia faktury).

Opierając się na Piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 lipca 2009 roku nr ILPP2/433-472/09-4/SJ P. Sp. z o.o. chciałoby zastosować dla rozliczeń z w/w klientem moment zakończenia usługi jako datę wystawienia faktury zawierającej zlecenia których załadunki dotyczą okresu od 1 do 7 dni przed dniem wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy P. Sp. z o.o. dla rozliczeń z w/w klientem może przyjąć datę zakończenia usługi transportowej i spedycyjnej jako datę wystawienia faktury zbiorczej na której znajdują się zlecenia z datą załadunku z okresu od 1 do 7 dni przed dniem wystawienia faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy

Wobec braku regulacji w przepisach podatkowych pojęcia „moment zakończenia usługi transportowej”. P. Sp. z o.o. uważa iż przy założeniu że obie strony umowy na świadczenie usług transportowych i spedycyjnych wyrażą zgodę możliwe jest zastosowanie momentu zakończenia usług jako dzień wystawienia faktury zawierającej załadunki z okresu od 1 do 7 dni przed wystawieniem faktury. Mając na uwadze powyższe stanowisko moment wystawienia faktury będzie momentem powstania przychodu. Jednocześnie data wystawienia faktury będzie podstawą do wyliczenia terminu opodatkowania podatkiem VAT który powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dni licząc od daty wykonania usługi (wystawienia faktury).

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydana odrębna interpretacja.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj