Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-113/11-4/KSU
z 26 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB1/415-113/11-4/KSU
Data
2011.10.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
handel
sprzedaż
stawki ryczałtu
towar handlowy


Istota interpretacji
Fakt dokonania w 2011 r. sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedmiotowej nieruchomości, która objęta jest zakresem usług sklasyfikowanych w grupie PKWiU 68.10.1 – spowoduje z dniem dokonania pierwszej sprzedaży, utratę prawa do zryczałtowanego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, z którą łączyć się będzie obowiązek zaprowadzenia właściwych ksiąg i opłacania podatku dochodowego na ogólnych zasadach.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2011 r. (data wpływu 8 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 września 2011 r. (data wpływu 6 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ww. ustawy, pismem z dnia 26 sierpnia 2011 r., Nr IPTPB1/415-113/11-2/KSU, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono dnia 30 sierpnia 2011 r. Wniosek uzupełniono w dniu 6 września 2011 r. (data nadania w polskiej placówce operatora publicznego 2 września 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W maju 2007 r. Wnioskodawca nabył działkę budowlaną. Zakup dokonany był na firmę i zarejestrowany jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży. Cena zakupu zawierała również podatek od towarów i usług, który został odpisany przez firmę Wnioskodawcy. Firma, na którą był dokonany zakup ma w zakresie działalności gospodarczej kupno i sprzedaż nieruchomości. Wnioskodawca opłaca podatek w formie ryczałtu od dochodu. Cena sprzedaży nieruchomości zawierała podatek od towarów i usług, który został odprowadzony. Obecnie, zgodnie z wiedzą i informacją z urzędu skarbowego został odprowadzony podatek w formie ryczałtu od wartości sprzedaży w wysokości 3%.

W uzupełnieniu wniosku dodano, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpiła w roku 2011., symbol PKWiU prowadzonej działalności gospodarczej w 2011 r. to 68.10.Z., a Wnioskodawca był płatnikiem podatku od towarów i usług w roku nabycia nieruchomości i w roku jej sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej wysokości Wnioskodawca ma zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości (działki budowlanej)...

Zdaniem Wnioskodawcy, korzystając z wiedzy własnej i organów podatkowych (konsultacja z właściwym urzędem skarbowym), podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 3%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Stosowanie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 8 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak wynika z treści art. 8 ust.1 pkt 3 lit. e) tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Tak więc możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy od rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, "działalność usługowa" to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5a ww. ustawy definiuje pojęcie - towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Przepisy art. 12 ww. ustawy określają wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rodzaj prowadzonej działalności sklasyfikowanej do określonego typu wyznacza wysokość zryczałtowanej stawki podatkowej. Zatem, klasyfikacja usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej według PKWiU jest podstawą do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) tej ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Załącznik Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W załączniku tym pod pozycją 27 wymienione zostały usługi związane z kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek (grupa PKWiU 68.10.1).

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Wskazać należy, że z brzmienia powołanego powyżej art. 8 ust. 3 ww. ustawy, nie wynika, by przeszkodą do opodatkowania przychodów wymienionych w załączniku nr 2 do opodatkowania ryczałtem było samo zadeklarowanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wskazanym w tym załączniku. Taką okolicznością jest dopiero osiągnięcie przychodu z tej działalności.

W związku z uzyskaniem przychodu z działalności wymienionej w załączniku nr 2 powodującej utratę prawa do opodatkowania w formie ryczałtu, podatnik zobowiązany jest do poddania się reżimowi opodatkowania na zasadach ogólnych. Skutek ten ma charakter skutku następującego ex nunc, czyli działającego „na przyszłość” Zaistnienie przesłanki utraty prawa do opodatkowania ryczałtem, nie powoduje zmian w zakresie opodatkowania za wcześniejszą, tj. przed utratą prawa do ryczałtu część roku podatkowego. Podatnik jest w tym przypadku traktowany jako podatnik przez część roku opodatkowany ryczałtem, zaś przez pozostałą część roku – na zasadach ogólnych. Podatnik taki nie ma co prawda ustawowego obowiązku, ale porządkowo powinien zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów w związku z utratą prawa do opodatkowania na ryczałcie.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi – chyba, że jest zwolniony z tego obowiązku – i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 22 ust. 2 ww. ustawy).

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca wskazuje, iż w maju 2007 r. nabył działkę budowlaną. Zakup dokonany był na firmę i zarejestrowany jako towar handlowy do dalszej odsprzedaży. Firma, na którą był dokonany zakup ma w zakresie działalności gospodarczej kupno i sprzedaż nieruchomości. Symbol PKWiU prowadzonej działalności gospodarczej w 2011 r. to 68.10.Z. Zbycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w roku 2011.

W świetle powyżej powołanych przepisów zauważyć należy, że fakt dokonania w 2011 r. sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedmiotowej nieruchomości, która objęta jest zakresem usług sklasyfikowanych w grupie PKWiU 68.10.1 – spowoduje z dniem dokonania pierwszej sprzedaży, utratę prawa do zryczałtowanego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, z którą łączyć się będzie obowiązek zaprowadzenia właściwych ksiąg i opłacania podatku dochodowego na ogólnych zasadach.

Wobec powyższego, zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko w kwestii możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3% przychodów uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, sklasyfikowanej w grupie PKWiU 68.10.1 – uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj