Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-252/11-4/AF
z 24 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-252/11-4/AF
Data
2011.08.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
darowizna
dom
kredyt
sprzedaż mieszkania
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny.



Wniosek ORD-IN 398 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10.06.2011 r. (data wpływu 17.06.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny:

  • w części dotyczącej zapłaty podatku - jest prawidłowe,
  • w pozostałej części - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.06.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2009 roku w lipcu Wnioskodawca dostał od swojego ojca darowiznę w postaci mieszkania (nie jest w związku małżeńskim w tym dniu). We wrześniu 2009 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński. Wnioskodawca nie ma z żoną rozdzielności majątkowej. Powiększa im się rodzina (syn) a kolejne dziecko jest w drodze. W lipcu 2011 r. Wnioskodawca z żoną chcą kupić dom (stan surowy zamknięty) i wykończyć go. Na ten cel biorą kredyt (ok. 600 000 zł) Wnioskodawca z żoną planują w 2012 r. sprzedać mieszkanie, które Wnioskodawca otrzymał od ojca w 2009 r. Pieniądze ze sprzedaży w całości chcą przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu.

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, wobec czego pismem z dnia 29.07.2011 r. (data nadania 01.08.2011 r., data doręczenia 05.08.2011 r.) Nr IPPB2/415-524/11-2/MS1, IPPB2/436-252/11-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, poprzez:

  • uzupełnienie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez wskazanie czy kredyt już został zaciągnięty, jeżeli tak to organ poprosił o wskazanie:
    • daty zaciągnięcia kredytu,
    • jaki jest cel kredytu zgodnie z umową kredytową,
    • czy kredyt został udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek),
  • wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona zarówno w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca w części D.2 złożonego wniosku ORD-IN wskazał w poz. 40 – podatek dochodowy od osób fizycznych oraz w poz. 44 – podatek od spadków i darowizn. Natomiast w poz. 47 Wnioskodawca, jako przepisy prawa podatkowego, wskazał art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli więc interpretacja przepisów prawa podatkowego miała dotyczyć również podatku od spadków i darowizn, to Organ prosił o:

  • uzupełnienie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego poprzez wskazanie czy z tytułu otrzymanego w drodze darowizny mieszkania Wnioskodawca skorzystał z ulgi, o której mowa w art. 4a lub art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
  • sprecyzowanie pytania w zakresie podatku od spadków i darowizn przyporządkowane do przedstawionego stanu faktycznego.
  • przedstawienie własnego stanowiska adekwatnego do przedstawionego stanu faktycznego oraz zadanego pytania.
  • organ wskazał także, że jeżeli interpretacja będzie dotyczyła przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas należy dokonać dodatkowej opłaty od wniosku na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. organu.

Wnioskodawca odpowiedział w terminie pismem z dnia 05.08.2011 r. (data nadania w placówce pocztowej 06.08.2011 r., data wpływu 08.08.2011 r.) uzupełniając wniosek o następujące informacje.

Na dzień 05.08.2011 r. kredyt nie został jeszcze zaciągnięty, umowa kredytowa nie została jeszcze podpisana, jednakże Wnioskodawca wraz z małżonką uzyskali ewentualną pozytywną odpowiedź banku. Decyzję pozytywną i gotowość udzielenia kredytu wydał bank.

Zgodnie ze wzorem zaproponowanej umowy cel kredytu brzmi „Kredyt przeznaczony jest na:

  • Budowę nieruchomości nr 1,
  • Nabycie nieruchomości nr 1”.

Wnioskodawca wyjaśnił, że nieruchomość do dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej oraz grunt, na którym się znajduje. Poza tym nieruchomość nie jest jeszcze oddana do zamieszkania (zakupiona zostanie w stanie surowym), dlatego tez developer przepisze na nabywcę pozwolenie na budowę i dom zostanie wykończony ze środków nabywcy (tu: kredytobiorcy). Wkład własny nabywcy stanowi 20% wartości nieruchomości, o której mowa w umowie.

Wnioskodawca wskazał, że z tytułu otrzymanego w drodze darowizny mieszkania skorzystał z ulgi, o której mowa w art. 4a, art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (darowizna otrzymana od ojca).

W przedmiotowym uzupełnieniu Wnioskodawca sformułował pytanie oraz przedstawił własne stanowisko adekwatnie do tego pytania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w związku z opisaną sytuacją Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży otrzymanej od ojca darowizny (przed upływem 5-ciu lat od nabycia) ...
  2. Czy Wnioskodawca będzie mógł jednak skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego...
  3. Czy w chwili sprzedaży otrzymanej darowizny od ojca (która nie jest majątkiem wspólnym Wnioskodawcy i jego żony – zgodnie z opisem) Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek w świetle i zakresie zarówno ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również ustawy o podatku od spadków i darowizn...

Niniejsza interpretacja stanowi rozstrzygnięcie w zakresie od spadków i darowizn, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy

Wnioskodawca twierdzi, iż nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży tej nieruchomości z zaznaczeniem, iż środki uzyskane z jej sprzedaży zostają przeznaczone w całości na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Wnioskodawcę i jego małżonkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w zakresie zapłaty podatku z tytułu sprzedaży mieszkania, natomiast w pozostałej części za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  4. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia labo w postaci zapisu.

Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny. Należy zaznaczyć, że ustawodawca nie wymaga żadnej szczególnej formy oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Natomiast z treści art. 890 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. 16, poz. 93 ze zm.) wynika, iż oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron (art. 890 § 2 Kodeksu cywilnego).

Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują zatem szczególną formę dla umowy darowizny; umowa taka – powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Niezachowanie tej formy nie powoduje nieważności umowy tylko wówczas, gdy darowizna została spełniona, chyba, że przepisy wymagają formy szczególnej ze względu na przedmiot darowizny, np. akt notarialny przy darowiźnie nieruchomości.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Art. 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, stanowi, iż obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa. (art. 4 ust. 4)

Z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wynikają, dodatkowe warunki do skorzystania ze zwolnienia, w przypadku nabycia w drodze darowizny na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W tym przypadku nie jest konieczne zgłoszenie przez osoby objęte zwolnieniem właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w 2009 roku w lipcu Wnioskodawca dostał od swojego ojca darowiznę w postaci mieszkania (nie jest w związku małżeńskim w tym dniu). We wrześniu 2009 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński. Wnioskodawca nie ma z żoną rozdzielności majątkowej. Powiększa im się rodzina (syn) a kolejne dziecko jest w drodze. W lipcu 2011 r. Wnioskodawca z żoną chcą kupić dom (stan surowy zamknięty) i wykończyć go. Na ten cel biorą kredyt (ok. 600 000 zł) Wnioskodawca z żoną planują w 2012 r. sprzedać mieszkanie, które Wnioskodawca otrzymał od ojca w 2009 r. Pieniądze ze sprzedaży w całości chcą przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu. Na dzień 05.08.2011 r. kredyt nie został jeszcze zaciągnięty, umowa kredytowa nie została jeszcze podpisana, jednakże Wnioskodawca wraz z małżonką uzyskali ewentualną pozytywną odpowiedź banku. Decyzję pozytywną i gotowość udzielenia kredytu wydał bank. godnie ze wzorem zaproponowanej umowy cel kredytu brzmi „Kredyt przeznaczony jest na: Budowę nieruchomości nr 1, Nabycie nieruchomości nr 1”. Wnioskodawca wyjaśnił, że nieruchomość do dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej oraz grunt, na którym się znajduje. Poza tym nieruchomość nie jest jeszcze oddana do zamieszkania (zakupiona zostanie w stanie surowym), dlatego tez developer przepisze na nabywcę pozwolenie na budowę i dom zostanie wykończony ze środków nabywcy (tu: kredytobiorcy). Wkład własny nabywcy stanowi 20% wartości nieruchomości, o której mowa w umowie. Wnioskodawca wskazał, że z tytułu otrzymanego w drodze darowizny mieszkania skorzystał z ulgi, o której mowa w art. 4a, art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (darowizna otrzymana od ojca).

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż w chwili sprzedaży otrzymanego w drodze darowizny od ojca mieszkania, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia zawartego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy nie można było uznać go w całości za prawidłowe, bowiem bez znaczenia pozostaje fakt, iż środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania Wnioskodawca przeznaczy w całości na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Wnioskodawcę i jego małżonkę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj