Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-236/11-2/ŁM
z 7 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-236/11-2/ŁM
Data
2011.10.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs faktycznie zastosowany
kurs walut
netting
podmioty powiązane
potrącenie (kompensata)
potrącenie zobowiązań
przewalutowanie
przychód
rozliczanie (rozliczenia)
różnice kursowe
waluta obca


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kursu stosowanego do przeliczania różnic kursowych rozliczanych w systemie nettingowym.



Wniosek ORD-IN 463 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 05 lipca 2011 r. (data wpływu 07.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kursu stosowanego do przeliczania różnic kursowych rozliczanych w systemie nettingowym – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kursu stosowanego do przeliczania różnic kursowych rozliczanych w systemie nettingowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka należy do światowej grupy kapitałowej „A”. Spółka jest uczestnikiem grupowego systemu „nettingu”. Systemem tym zarządza grupowa spółka „B” S.A. z siedzibą w Luxemburgu.

W ramach tego systemu, zobowiązania i należności Spółki wobec podmiotów z grupy, które wyrażone są w innej walucie niż EURO są przeliczane (przewalutowane) na EURO i spłacane w EURO. Przeliczenie następuje wg kursu grupowego (kurs spot z dnia poprzedzającego dzień nettingu). Niektóre grupowe zobowiązania Spółki wyrażone są także w PLN. W ramach opisanego powyżej systemu również są one przeliczane na EURO wg kursu grupowego, a następnie spłacane w ustalonej wartości w EURO.

Po przeliczeniu następuje globalne skompensowanie łącznej kwoty zobowiązań z łączną kwotą należności. Kompensata odbywa się raz na miesiąc. Przeważnie zobowiązania Spółki zapadalne w danym miesiącu są wyższe niż należności, a zatem po dokonaniu kompensaty pozostaje kwota do zapłaty (w EURO). Spółka dokonuje zapłaty tej kwoty ze swojego konta walutowego na konto „B”. Kompensata i zapłata pozostałego zobowiązania następują jednego dnia. Po dokonaniu kompensaty i zapłaty, zobowiązania uznaje się za zapłacone, a należności za otrzymane, co znajduje odzwierciedlenie w księgach Spółki. Możliwa jest także sytuacja, w której kwota zobowiązań jest niższa niż kwota należności. W takiej sytuacji, po dokonaniu kompensaty Spółka otrzymuje od „B” na swoje konto walutowe pozostałą po kompensacie kwotę należności w EURO.

Zobowiązania Spółki wynikają m.in. z następujących tytułów:

  • zakup towarów,
  • zakup usług (np. szkoleniowych),
  • odsetki od płatności dokonywanych przez Spółkę po terminie,
  • skonto dla dłużników Spółki płacących zobowiązania przed terminem.

Należności Spółki wynikają m.in. z następujących tytułów:

  • skonto dla Spółki w związku z wcześniejszą płatnością zobowiązań Spółki,
  • odsetki płacone przez dłużników Spółki za opóźnioną płatność,
  • obciążenia zagranicznych dostawców za szkody w transporcie (tzw. „claims”),
  • zwrot kosztów reklamy prasowej (tzw. „space reimbursement”),
  • wynajmu powierzchni biurowej,
  • wynajmu personelu.

Spółka różnice kursowe ustala metodą podatkową - zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka różnice kursowe od powyższych transakcji rozlicza następująco:

  1. przychody (należności) w walucie obcej przeliczane są na PLN wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego osiągnięcie przychodu,
  2. koszty (zobowiązania) w walucie obcej przeliczane są na PLN wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego poniesienie kosztu,
  3. w związku z kompensatą ustalane są różnice kursowe na skompensowanych należnościach i zobowiązaniach; zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla ustalenia tych różnic, Spółka stosuje średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego z dnia poprzedzającego dzień kompensaty,
  4. w związku z faktyczną zapłatą pozostałej części zobowiązań, Spółka ustala różnice kursowe powstałe na zapłacie stosując faktycznie zastosowany kurs rozchodu waluty obcej z konta walutowego Spółki, ustalany wg metody FIFO,
  5. płacone (w EURO) są również zobowiązania Spółki wyrażone pierwotnie w walucie obcej innej niż EURO (np. USD); jak to zostało wskazane powyżej - są one najpierw przeliczane na EURO wg kursu grupowego; dla potrzeb ustalenia różnic kursowych powstałych przy spłacie takiego zobowiązania Spółka porównuje:
    • wartość zobowiązania wyrażonego w pierwotnej walucie (np. USD) przeliczoną na PLN wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego poniesienie związanego z tym zobowiązaniem kosztu z
    • wartością tego zobowiązania ustaloną wg kursu grupowego w EURO i przeliczoną w dacie zapłaty na PLN wg faktycznego kursu, po którym zobowiązanie to zostało spłacone w EURO - kurs ustalany wg metody FIFO - zgodnie z punktem d) powyżej.

Przykład:

Pierwotne zobowiązanie 100 USD przeliczone na PLN wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego poniesienie kosztu, np. 1 USD = 2,8 PLN, zobowiązanie 280 PLN.

Przeliczenie 100 USD na EURO wg grupowego kursu, np. 1 EURO = 1,4 USD, zobowiązanie 71 EURO.

Spłata 71 EURO z konta walutowego Spółki wg faktycznego kursu ustalonego metodą FIFO, np. 1 EUR = 4 PLN, zobowiązanie 284 PLN.

Różnica pomiędzy pierwotnym zobowiązaniem wyrażonym w PLN (280 PLN) a wartością zobowiązania faktycznie zapłaconego, wyrażoną w PLN (284 PLN) jest różnicą kursową, uwzględnianą dla celów podatkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości opisanej powyżej metody kalkulacji różnic kursowych, w szczególności:

  1. Czy w przypadku opisanej kompensaty w celu ustalenia różnic kursowych w dacie kompensaty należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień kompensaty...
  2. Czy w związku z zapłatą pozostałej części zobowiązań w celu ustalenia różnic kursowych należy przyjąć faktycznie zastosowany kurs ustalany wg stosowanej przez Spółkę metody wyceny środków na koncie walutowym (FIFO)...
  3. Czy w związku z zapłatą zobowiązań Spółki pierwotnie wyrażonych w innej walucie obcej, a na potrzeby spłaty „przewalutowanych” na EURO, Spółka prawidłowo ustala różnice kursowe w sposób wskazany w stanie faktycznym powyżej...
  4. Czy różnica wynikająca z zapłaty zobowiązania Spółki wyrażonego pierwotnie w PLN, a następnie przewalutowanego na EURO wg kursu grupowego i wyliczona pomiędzy kwotą pierwotnego zobowiązania (w PLN) a zapłaconą wartością w EURO przeliczoną na PLN wg faktycznie zastosowanego kursu ustalonego wg metody FIFO, stanowi odpowiednio koszt lub przychód podatkowy...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Spółki, w przypadku opisanej kompensaty w celu ustalenia różnic kursowych w dacie kompensaty należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień kompensaty.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 15a (metoda podatkowa) albo przepisów o rachunkowości (metoda rachunkowa). Spółka ustala różnice kursowe wg metody podatkowej. Zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe (dodatnie lub ujemne) powstają m.in. jeżeli wartość przychodu należnego / poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa / wyższa od wartości tego przychodu / kosztu w dniu jego otrzymania / zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z kompensatą należności i zobowiązań następującą w ramach wielostronnego systemu rozliczeń nettingowych, która stanowi w istocie umowne potrącenie wierzytelności. Nie dochodzi zatem do faktycznych płatności. Potrącenia są dokonywane w odniesieniu do wierzytelności w ramach Grupy wyrażonych w walutach obcych, przy ich potrącaniu nie jest ustalany więc jakikolwiek kurs złotego do walut obcych. Tym samym, w tym przypadku nie można mówić o jakimkolwiek (nawet hipotetycznym) kursie złotego do walut obcych, który mógłby mieć zastosowanie do wzajemnych potrąceń wierzytelności w ramach systemu nettingowego. W konsekwencji, spełniona jest dyspozycja z powołanego art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (brak możliwości ustalania kursu faktycznego), a zatem należy stosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień kompensaty.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów skarbowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 stycznia 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-20/10/AK, w której organ stwierdził: „Podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, a dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, wówczas w takich przypadkach uzasadnionym jest przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe. (…) odniesieniu do różnic kursowych z tytułu zapłaty poniesionego przez Spółkę kosztu wyrażonego w walucie obcej, Spółka powinna ustalać wartość zapłaconego kosztu przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty kosztów z danego Subkonta lub w dniu, w którym nastąpiło potrącenie wierzytelności przysługujących podmiotom z Grupy wobec Spółki z należnościami Spółki wyrażonymi w tej samej walucie (w tym także możliwe, iż w ramach wielostronnego systemu rozliczeń nettingowych)”.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Zdaniem Spółki, w związku z zapłatą zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, w celu ustalenia różnic kursowych należy przyjąć faktycznie zastosowany kurs ustalany wg stosowanej przez Spółkę metody wyceny środków na koncie walutowym (FIFO).

Jak zostało to wskazane powyżej, zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe (dodatnie lub ujemne) powstają jeżeli wartość przychodu należnego / poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa / wyższa od wartości tego przychodu / kosztu w dniu jego otrzymania / zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. W przypadku płatności z konta walutowego Spółki (gdy waluta nie jest nabywana od banku) faktycznie zastosowanym kursem będzie kurs, po którym Spółka nabyła / wyceniła środki znajdujące się na tym koncie, z których spłacane jest zobowiązanie. Jak to zostało wskazane powyżej, Spółka dla wyceny rozchodu waluty z konta walutowego stosuje metodę FIFO. W konsekwencji, w związku z zapłatą z konta walutowego Spółki zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, w celu ustalenia różnic kursowych należy przyjąć faktycznie zastosowany kurs ustalany wg stosowanej przez Spółkę metody wyceny środków na koncie walutowym (FIFO).

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów skarbowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 listopada 2009 r. sygn. lLPB3/423-650/09-2/ŁM.

Należy zauważyć, że taki sposób rozliczenia różnic kursowych uwzględnia (obejmuje) także różnice kursowe od tzw. środków własnych, z których spłacane jesz zobowiązanie.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Zdaniem Spółki, w związku z zapłatą zobowiązań Spółki pierwotnie wyrażonych w innej walucie obcej, a na potrzeby spłaty „przewalutowanych” na EURO, Spółka prawidłowo ustala różnice kursowe w sposób wskazany w stanie faktycznym powyżej.

Nie ma wątpliwości co do tego, że w przypadku zapłaty zobowiązania w walucie obcej powstają różnice kursowe, które traktowane są jako przychody lub koszty podatkowe. A zatem, w przedstawionym w stanie faktycznym przypadku, jeżeli zobowiązanie wyrażone pierwotnie w USD byłoby spłacone w USD powstałyby podatkowe różnice kursowe. Jedyną różnicą w analizowanym przypadku jest uprzednie przewalutowanie USD na EURO, co może doprowadzić do powstania dodatkowej różnicy kursowej. W ocenie Spółki, o ile samo przewalutowanie zobowiązania nie generuje różnic kursowych, to w związku ze spłatą takiego zobowiązania różnice powinny niewątpliwie być rozpoznane dla celów podatkowych wg zasad ogólnych - czyli wg faktycznie zastosowanego kursu. W analizowanym przypadku faktycznie zastosowany kurs to kurs rozchodu waluty EURO ustalony wg metody FIFO. Odzwierciedleniem powyższego jest metoda ustalania różnic kursowych opisana w stanie faktycznym powyżej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4.

Zdaniem Spółki, różnica wynikająca z zapłaty zobowiązania Spółki wyrażonego pierwotnie w PLN, a następnie przewalutowanego na EURO wg kursu grupowego i wyliczona pomiędzy kwotą pierwotnego zobowiązania (w PLN) a zapłaconą wartością w EURO przeliczoną na PLN wg faktycznie zastosowanego kursu ustalonego wg metody FIFO, stanowi odpowiednio koszt lub przychód podatkowy.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z przewalutowaniem kwoty zobowiązania z PLN na zobowiązanie wyrażone w EURO. Zdaniem Spółki, sam fakt przewalutowania nie prowadzi do powstania różnic kursowych. Niemniej jednak, po przewalutowaniu powstaje już zobowiązanie wyrażone w walucie obcej. Wyjściowa wartość tego zobowiązania w PLN jest znana, gdyż pierwotnie była wyznaczona w PLN. Jeżeli zatem na dzień spłaty tego zobowiązania w EURO, jego wartość ustalona w PLN wg kursu faktycznie zastosowanego będzie różna od tej wartości wyjściowej, to różnica będzie stanowić:

  • koszt podatkowy, jako faktyczny wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu, niewyłączony przez art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub
  • przychód podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.


Stosownie do treści art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Jak wynika z art. 15a ust. 2 tej ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Z kolei, w myśl art. 15 ust. 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.


Regulacje art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią wyczerpujący zestaw reguł, które są niezbędne do wyliczenia dodatnich oraz ujemnych różnic kursowych. Katalog, zarówno różnic dodatnich (art. 15a ust. 2 tej ustawy), jak i katalog ujemnych różnic kursowych (art. 15a ust. 3 ww. ustawy) jest katalogiem wyczerpującym, tj. zamkniętym. Natomiast istota podatkowych różnic kursowych jest następująca: dodatnie różnice kursowe wpływają na przychody, tj. zwiększają przychody, a ujemne różnice kursowe wpływają na koszty podatkowe, tj. zwiększają koszty uzyskania przychodów.

Ponadto, wskazać należy, iż w świetle ww. przepisów, aby powstały różnice kursowe muszą wystąpić łącznie dwa elementy:

  • określenie w fakturze należności / zobowiązania w walucie obcej,
  • otrzymanie faktycznej zapłaty / uregulowanie zobowiązania w walucie obcej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka jest uczestnikiem grupowego systemu „nettingu”. Systemem tym zarządza grupowa spółka z siedzibą w Luxemburgu.

Netting (określany zamiennie clearingiem) to bezgotówkowa forma rozliczeń między dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi, realizowana w ściśle określonym czasie. Kontrahenci zbierają dokumenty zawierające kwoty wzajemnych należności i zobowiązań, a następnie regulują jedynie powstałe saldo. Zazwyczaj podmiot nettingowy (clearingowy) działa jako pośrednik i przyjmuje na siebie rolę kupującego i sprzedającego w danej transakcji w celu zabezpieczenia zamówień między stronami. Praktyka taka stosowana jest zwłaszcza w obrocie międzynarodowym między podmiotami gospodarczymi, będącymi członkami zagranicznych grup kapitałowych. Inaczej nazywana jest praktyką transakcji kompensacyjnych.

Wzajemna kompensata wierzytelności, polegająca na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej - zwana również potrąceniem – w obrocie prawnym występuje w dwóch postaciach.

Pierwsza - to kompensata, u której podstaw leży umowa pomiędzy zainteresowanymi stronami (tzw. kompensata umowna), natomiast druga - to kompensata ustawowa (potrącenie), oparta na przepisach art. 498 - 505 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), dokonywana w drodze jednostronnej czynności prawnej przez jednego z wierzycieli i skuteczna o tyle, o ile zachowane zostaną przesłanki określone w tych przepisach.

Wygaśnięcie zobowiązania przez potrącenie, czyli kompensata wierzytelności, następuje wówczas, jeżeli jedna strona jest w stosunku do drugiej dłużnikiem i jednocześnie wierzycielem, tj. ma zarówno wierzytelności, jak i zobowiązania względem tej drugiej strony. Na skutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Nie dochodzi do efektywnej zapłaty w pieniądzu. Pomimo, iż potrącenie dotyczy zobowiązania do świadczeń tego samego rodzaju, nie prowadzi do ich realizacji, a jedynie do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, co w rezultacie skutkuje zaspokojeniem wierzyciela i osiągnięciem przez to celu zobowiązania. Na skutek potrącenia wierzytelności obydwu stron umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Potrącenie wierzytelności jest więc jedną z form wygaśnięcia zobowiązania w wyniku wykonania świadczenia poprzez umorzenie wzajemnych wierzytelności między stronami.

W myśl art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Ponadto, w art. 15a ust. 7 ww. ustawy wskazano, że za koszt poniesiony, o którym mowa w ust. 2 i 3, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3 – dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. W świetle wykładni językowej, faktycznie zastosowany kurs walutowy nie jest tylko kursem zrealizowanym, dlatego nie należy go wiązać wyłącznie z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej).

Zauważyć jednak należy, iż „faktycznie zastosowanego kursu” walutowego nie należy wiązać wyłącznie z sytuacjami związanymi z zakupem lub sprzedażą walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej). Przy operacjach bankowych w celu ustalenia różnic kursowych dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie bankowym, a więc kursie faktycznie zastosowanym. Zatem do wyceny wartości wpływu / wypływu waluty obcej na / z rachunek (-u) walutowy (-ego) w banku należy przyjmować kurs bankowy, tj. kurs faktycznie zastosowany (np. kurs kupna / sprzedaży banku, z którego usług korzysta podatnik). Natomiast w przypadku kompensaty dokonywanej w ramach nettingu, kursem faktycznie zastosowanym będzie kurs umowny uzgodniony między uczestnikami systemu.

Podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być zatem dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, a dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, wówczas w takich przypadkach uzasadnionym jest przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe.

W opisie zdarzenia przyszłego Spółka wskazała, iż w ramach nettingu przeliczanie zobowiązań i należności następuje wg kursów grupowych.

Tym samym, kurs podawany przez podmiot obsługujący system rozliczeń między podmiotami z Grupy (kurs grupowy PLN / EURO) stanowi kurs faktycznie zastosowany. Należy bowiem przyjąć, iż Spółka przystępując do systemu wzajemnych rozliczeń w Grupie, wyraża wolę (zgodę) stosowania tak przyjętych kursów walut obcych.

Spółka wskazała także, iż przeważnie Jej zobowiązania są wyższe od należności, dlatego Spółka dokonuje z Jej rachunku walutowego zapłaty pozostałego zobowiązania.

Wobec powyższego, kurem faktycznie zastosowanym będzie kurs bankowy, tj. kurs sprzedaży banku, z usług którego korzysta Spółka.

Wskazać również należy na przepis art. 15a ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

Jedną z takich metod – zgodnie z art. 35 ust. 8 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) – jest metoda FIFO, tj. pierwsze przyszło – pierwsze wyszło.

W tym miejscu należy jednak podkreślić, iż powyższa metoda znajduje jedynie zastosowanie przy obliczaniu różnic kursowych od środków własnych (art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i to tylko odnośnie kolejności wyceny, natomiast sama wycena następuje na podstawie faktycznie zastosowanego kursu w rozumieniu przepisów podatkowych.

Natomiast w odniesieniu do faktur, które wyrażone są w złotych, a ich zapłata następuje w drodze nettingu lub z rachunku walutowego, wskazać należy, iż nie wystąpią różnice kursowe, bowiem z przytoczonych wyżej regulacji art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż podatkowe różnice kursowe stanowią różnicę pomiędzy kwotą wyrażoną na fakturze w walucie obcej przeliczoną na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, a wartością tej kwoty w dniu jej otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Stąd, jeżeli faktura VAT wyrażona jest w PLN, to brak jest pierwszej przesłanki niezbędnej do obliczenia podatkowych różnic kursowych.

W związku z powyższym, w takim przypadku operacja ta będzie neutralna podatkowo, tj. nie wywoła żadnych skutków po stronie przychodów ani kosztów ich uzyskania.

Dodatkowo zauważyć należy, iż zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Reasumując, w przypadku kompensaty wzajemnych zobowiązań i należności wyrażonych w walutach obcych (EURO, USD) w ramach rozliczenia nettingowego jako faktycznie zastosowany kurs waluty należy przyjąć wskazany kurs grupowy.

Ponadto, w związku z zapłatą przez Spółkę zobowiązań wyrażonych w walucie obcej (EURO), w celu ustalenia różnic kursowych należy przyjąć kurs sprzedaży waluty banku, z którego usług Spółka korzysta.

Również w związku z zapłatą zobowiązań Spółki pierwotnie wyrażonych w innej walucie obcej, następnie przewalutowanych na EURO, Spółka powinna ustalać różnice kursowe w oparciu o kurs sprzedaży waluty banku, z którego usług Spółka korzysta.

Natomiast w przypadku regulowania zobowiązania wyrażonego pierwotnie w PLN nie wystąpią podatkowe różnice kursowe.

Ponadto należy zauważyć, że powołane przez Spółkę interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj