Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1572/11/EK
z 8 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1572/11/EK
Data
2012.02.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
likwidacja spółki kapitałowej
podatnik podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy przekazanie wspólnikowi, w toku postępowania likwidacyjnego, majątku Spółki w postaci udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011 r. (data wpływu 8 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 stycznia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku likwidacyjnego jedynemu wspólnikowi Spółki – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 listopada 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 30 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku likwidacyjnego jedynemu wspólnikowi Spółki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest polskim rezydentem dla celów podatkowych i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przyszłości majątek Spółki będzie się składał prawie wyłącznie z udziałów w dwóch polskich spółkach kapitałowych. 100 % udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiada spółka kapitałowa z siedzibą na Cyprze (dalej: wspólnik), która jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W celu uproszczenia struktury kapitałowej, wspólnik prawdopodobnie podejmie decyzję o likwidacji Spółki. W ramach majątku likwidacyjnego, udziały w polskich spółkach zostaną wydane wspólnikowi likwidowanej Spółki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy przekazanie wspólnikowi, w toku postępowania likwidacyjnego, majątku Spółki w postaci udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, wydanie udziałów jedynemu wspólnikowi, w ramach procesu likwidacyjnego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

W opinii Spółki, przekazanie przez spółkę kapitałową majątku w ramach procesu likwidacyjnego nie zostało przewidziane przez ustawodawcę jako czynność podlegająca opodatkowaniu (w Dziale II ustawy o podatku od towarów i usług), ani na zasadach ogólnych (w oparciu o przepisy Rozdziału 1 i 2 tego Działu), ani też w oparciu o przepisy dotyczące likwidacji spółek (Rozdział 4).

Po powołaniu treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka wskazała, że wydanie majątku w ramach likwidacji, nie mieści się w definicji świadczenia usług. Stwierdziła, iż gdyby było inaczej, zbędny byłby Rozdział 4 ustawy o podatku od towarów i usług, który reguluje kwestię likwidacji w odniesieniu do jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych. Rozstrzygnięcie kwestii traktowania wydania majątku w ramach likwidacji w Rozdziale 4 oznacza, że czynność ta nie stanowi świadczenia usług, gdyż te są opisane w Rozdziale 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka podniosła, iż taki pogląd wyraził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 21 października 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 1379/10, wskazując, że w ustawie o podatku od towarów i usług brak jest przepisów odnoszących się do likwidacji spółki kapitałowej i przekazania jej majątku w ramach likwidacji innej spółce kapitałowej. Przepisy Rozdziału 4 regulują bowiem wyłącznie kwestię opodatkowania w przypadku wydania majątku spółki nie posiadającej osobowości prawnej.

Spółka powołała również fragment wyroku Naczelnego Sąd Administracyjny z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. akt I FSK 59/08.

Wskazała, że w świetle powyższego, opierając się o zasadę racjonalności ustawodawcy należy przyjąć, iż gdyby prawodawca chciał objąć podatkiem od towarów i usług przekazanie majątku udziałowcom likwidowanej spółki kapitałowej, to wprowadziłby do ustawy o podatku od towarów i usług odpowiednie przepisy tak, jak to uczynił w odniesieniu do likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych.

Podniosła, iż brak powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług po stronie likwidowanego podmiotu wynika z faktu, że likwidacja jest wynikiem decyzji podjętych przez samego udziałowca (tj. wspólnika), nie zaś Spółki działającej jako podatnik podatku od towarów i usług. Przejęcie składników majątku likwidowanej Spółki przez wspólników następuje z mocy prawa i nie stanowi rozdysponowania majątku w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przez podmiot likwidowany.

Spółka raz jeszcze wskazała, iż w konsekwencji powyższego, wydanie udziałów jedynemu wspólnikowi, w trakcie procedury likwidacji, nie stanowi transakcji objętej przedmiotowym zakresem ustawy o podatku od towarów i usług. Jako potwierdzenie swego stanowiska Spółka przytoczyła fragment interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 grudnia 2009 r. oraz powołała interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 marca 2009 r., nr IPPP1-443-105/09-5/JB.

Podniosła, że również w orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowany jest pogląd, zgodnie z którym objęcie przez wspólnika poszczególnych składników majątkowych likwidowanej spółki, jest neutralne podatkowo na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Zacytowała fragment powołanego wcześniej wyroku WSA w Krakowie z dnia 21 października 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 1379/10.

Stwierdziła, iż biorąc pod uwagę powyższe, wydanie przez Spółkę udziałów wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podniosła, że nawet gdyby uznać, iż wydanie udziałów wspólnikowi w ramach likwidacji Spółki stanowi świadczenie usług, to wspólnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku na Cyprze, tak więc czynność przekazania udziałów podlegałaby opodatkowaniu podatkiem wyłącznie w kraju siedziby wspólnika, a nie w Polsce, o czym stanowi powołany art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka raz jeszcze stwierdziła, że powyższe argumenty prowadzą do wniosku, iż wydanie majątku Spółki w postaci udziałów w spółkach kapitałowych jej jedynemu wspólnikowi, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednak w oparciu o inne, niż wskazane we wniosku argumenty.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W myśl art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:


  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.


Na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do brzmienia ust. 2 powyższego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w przyszłości majątek Spółki, która jest polskim rezydentem dla celów podatkowych i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, będzie się składał prawie wyłącznie z udziałów w dwóch polskich spółkach kapitałowych. 100 % udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiada spółka kapitałowa z siedzibą na Cyprze, która jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W celu uproszczenia struktury kapitałowej, wspólnik prawdopodobnie podejmie decyzję o likwidacji Spółki. W ramach majątku likwidacyjnego, udziały w polskich spółkach zostaną wydane wspólnikowi.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że treść wniosku nie wskazuje, by przedmiotem działalności Spółki było zbywanie udziałów, wobec czego przekazanie udziałów wspólnikowi, w toku postępowania likwidacyjnego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem w odniesieniu do tej czynności Spółka nie będzie występowała w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj