Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-259/13-2/MZ
z 17 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-259/13-2/MZ
Data
2013.06.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
fundacje
pożyczka
skutki podatkowe
umowa pożyczki


Istota interpretacji
Zakres skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.



Wniosek ORD-IN 537 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.05.2013 r. (data wpływu 13.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.05.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Fundacja dalej (Fundacja) została – zgodnie z brzmieniem jej statutu – ustanowiona do realizacji następujących celów:

  1. Oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem następujących zasad: a) wychowywanie i edukacja dzieci i młodzieży zgodnie z integralną koncepcją osoby ludzkiej, jej godnością i wolnością, przez rozwijanie cnót ludzkich, takich jak sprawiedliwość, odpowiedzialność, szacunek dla innych ludzi, dążenie do poznawania prawdy, solidarność, uczciwość, prawdomówność, lojalność, pracowitość, roztropność, czerpiąc z najlepszego dorobku kultury chrześcijańskiej: polskiej i europejskiej, b) dążenie do umożliwienia dzieciom i młodzieży zdobycia wykształcenia na najwyższym poziomie oraz rozwijanie ich aspiracji edukacyjnych, naukowych i kulturalnych, c) zindywidualizowania nauczania i wychowania, umożliwiającego każdemu dziecku i uczniowi maksymalne wykorzystanie jego zdolności, rozwiązywanie jego problemów i dostosowanie toku nauczania do jego aspiracji, d) wspierania rodzin w procesie wychowania oraz bliskiej współpracy rodziców i nauczycieli w dziedzinie wychowania i nauczania, mając na uwadze to, iż rodzice są pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich dzieci, e) umożliwienie dzieciom i młodzieży praktykowania i pogłębiania wiary katolickiej i zdobywania formacji moralnej, na zasadzie pełnej dobrowolności i w poszanowaniu wolności sumień i wolności wyznania, f) rozwijania kultury fizycznej i sportowych zdolności dzieci i młodzieży, g) umożliwienia korzystania z działalności inicjowanej i wspieranej przez Fundację osobom ze wszystkich środowisk, w duchu tolerancji i bez dyskryminacji ze względu na kulturę, rasę, płeć, itp.
  2. Integrowania i rozwijania współpracy między ludźmi i organizacjami dążącymi do realizowania celów podobnych do celów Fundacji wymienionych w pkt 1 powyżej oraz upowszechnianie podobnej koncepcji oświaty i wychowania, w tym przedstawienie jej wobec organów państwowych i samorządowych oraz innych instytucji i osób.
  3. Dążenie do tworzenia warunków ułatwiających realizację podobnych projektów oświatowych i wychowawczych oraz w celu promowania takich inicjatyw.
  4. Pomocy społecznej, w tym pomocy materialnej dla osób uboższych, w w szczególności rodzin wielodzietnych, w ponoszeniu kosztów kształcenia dzieci i młodzieży.
  5. Kultury fizycznej i sportu, z zachowaniem zasad określonych w ust. 1.
  6. Wychowania dzieci i młodzieży, z zachowaniem zasad określonych w ust. 1.
  7. Działalnosci na rzecz rodziny, poprzez wspieranie rodziców w ich zadaniach wychowawczych i edukacyjnych, z zachowaniem zasad określonych w ust. 1.
  8. Działalności na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych działających w sferze edukacji, oświaty i wychowania, z zachowaniem zasad określonych w ust. 1.

Zgodnie ze statutem, Fundacja realizuje w/w cele poprzez następujące działania: a) udzielanie wsparcia o charakterze finansowym w różnych formach, a w szczególności poprzez udzielanie darowizn, nieodpłatnych świadczeń, pożyczek, ponoszenie określonych kosztów i wydatków – na rzecz organizacji pozarządowych działających w dziedzinie edukacji, oświaty i wychowania, b) udzielanie innego rodzaju wsparcia, w tym wsparcia o charakterze rzeczowym, organizacyjnym, technicznym, szkoleniowym i informacyjnym – na rzecz organizacji pozarządowych działających w dziedzinie edukacji, oświaty i wychowania, c) udzielanie wsparcia finansowego, organizacyjnego, informacyjnego i rzeczowego na rzecz organizacji pozarządowych działających w dziedzinie edukacji, oświaty i wychowania, d) wspieranie działalności operacyjnej i inwestycyjnej organizacji pozarządowych działających w sferze edukacji, oświaty i wychowania, w tym fundowanie określonych obiektów, przedsięwzięć lub programów, e) udzielaniem pomocy finansowej konkretnym osobom lub grupom osób w celu pokrycia przez nie kosztów nauki, w tym czesnego i innych opłat – w formie stypendiów, pożyczek, pokrywania wydatków i w innych formach, f) prowadzenie szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych, g) prowadzenie szkoleń, kursów, konferencji, seminariów, odczytów i podobnych spotkań, h) organizowanie zbiórek i innych akcji mających na celu pozyskanie środków finansowych, i) wspieranie, pośrednio lub bezpośrednio, działalności spółek, w tym w szczególności spółek posiadających status organizacji pożytku publicznego lub innych spółek o celach niezarobkowych, których celem statutowym jest prowadzenie działalności oświatowej lub wspieranie takiej działalności, w szczególności w formie: darowizn, fundowania stypendiów lub dokonywania wpłat na fundusz stypendialny, pożyczek, obejmowania lub nabywania udziałów lub akcji w takich spółkach, dopłat, współdziałania w formach dozwolonych prawem, j) wspieranie tworzenia i organizowania przedszkoli i szkół, k) wspieranie i prowadzenie ośrodków kształcenia nauczycieli, i) wspieranie i prowadzenie internatów i akademików, ł) organizowanie imprez kulturalnych, oświatowych, turystycznych i sportowych, m) prowadzenie i wspieranie działalności wydawniczej, n) wspieranie i prowadzenie działalności szkoleniowej, o) udział w spółkach, kapitałowych i osobowych, prowadzącą działalność zgodną z celami Fundacji, p) współpracę z krajowymi i zagranicznymi specjalistami i organizacjami w zakresie objętym celami Fundacji.

Zgodnie ze swoim statutem, Fundacja realizuje swoje cele statutowe przez własną działalność, a także poprzez udział w innych organizacjach pozarządowych, które tworzy sama lub wspólnie z innymi osobami. Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez prowadzenie własnej działalności, jak również poprzez wspieranie innych organizacji pozarządowych prowadzących działalność w zakresie tych celów. Fundacja prowadzi działalność na rzecz ogółu społeczności. Ponadto statut Fundacji daje jej możliwość wykonywania działalności jako działalności odpłatnej lub nieodpłatnej pożytku publicznego, przy czym w chwili obecnej Fundacja nie posiada jeszcze formalnie statusu organizacji pożytku publicznego.

Fundacja spodziewa się, że dla realizacji swoich celów pozyska szereg osób i instytucji, które zechcą ją wspierać m.in. poprzez udzielanie jej nieoprocentowanych pożyczek pieniężnych. Fundacja będzie takie pożyczki zaciągała wyłącznie na cele statutowe i zgodnie z celami statutowymi pożyczone kwoty będzie wydatkowała.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przychód (dochód) Fundacji z tytułu nieodpłatnie otrzymanych świadczeń (pożyczek, o których mowa w opisie stanu faktycznego) będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych...
  2. Czy zaciąganie przez Fundację pożyczek, o których mowa w opisie stanu faktycznego, będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zaciąganie przez Fundację pożyczek, o których mowa w opisie stanu faktycznego, nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) PCCU, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej. Wszystkie cele statutowe Fundacji są celami w zakresie szkolnictwa. Wobec tego zaciąganie przez Fundację pożyczek nie będzie podlegało PCC o ile będą one zaciągane na cele statutowe Fundacji i na te cele w całości, wydatkowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj