Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1040/11/AK
z 21 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1040/11/AK
Data
2011.12.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcja
opcja na akcje
sprzedaż
źródła przychodu


Istota interpretacji
Sposób opodatkowani akcji przyznanych w wyniku realizacji opcji na akcje.



Wniosek ORD-IN 777 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 23 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Z dniem 03 grudnia 2002 r. wnioskodawczyni przeszła na emeryturę, na której pozostaje nieprzerwanie do dnia złożenia wniosku. Wnioskodawczyni zatrudniona była na podstawie umowy o pracę na stanowisku jednego z dyrektorów oraz była członkiem zarządu firmy w oddziale w Polsce.

W roku 2007 wnioskodawczyni powiadomiona została o przyznaniu jej w dniu 31 stycznia 2001 r. opcji na akcje firmy, w której do dnia 02 grudnia 2002 r. pracowała. Wnioskodawczyni opcje zrealizowała, czyli sprzedała akcje na giełdzie w miesiącu grudniu 2010 r. Sprzedaż została zrealizowana na giełdzie nowojorskiej poprzez wyznaczoną dla tego typu operacji agendę firmy. Po dokonaniu sprzedaży wnioskodawczyni otrzymała na rachunek bankowy równowartość sprzedanych akcji, ale pomniejszoną o podatek dochodowy w wysokości 32%, o składkę ubezpieczeniową, jak również o składkę zdrowotną. W firmie potraktowano zatem dochód wnioskodawczyni ze sprzedaży akcji jako wynagrodzenie za pracę (w ocenie wnioskodawczyni ze wszystkimi niekorzystnymi dla niej konsekwencjami finansowymi, jak m.in. składka ubezpieczeniowa), a nie jako transakcję i dochód kapitałowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzyskany przez wnioskodawczynię dochód ze sprzedaży akcji został prawidłowo opodatkowany...

Zdaniem wnioskodawczyni, uzyskany dochód ze sprzedaży akcji powinien być opodatkowany stawką 19% zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni wskazała, że naruszono przepis art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż nie łączy się dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że przedstawiając stan faktyczny sprawy wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 31 stycznia 2001 r. zostały jej przyznane opcje na akcje firmy, w której wtedy pracowała. Natomiast w grudniu 2010 r. sprzedała akcje na giełdzie nowojorskiej poprzez wyznaczoną do tego typu operacji agendę firmy, co w jej przekonaniu jest równoznaczne z realizacją opcji. Tymczasem zbycie (sprzedaż) akcji nie stanowi realizacji opcji.

W doktrynie i judykaturze przyjmuje się, iż opcja jest pochodnym instrumentem finansowym, dającym posiadaczowi prawo do zawarcia transakcji określonym instrumentem bazowym (a wiec do kupna lub sprzedaży akcji, walut, indeksów giełdowych itd.) w przyszłym terminie, po z góry określonej cenie.

Źródłem powstania opcji jest kontrakt opcyjny, będący umową, w której jedna strona zobowiązuje się, na żądanie drugiej strony, do kupna lub sprzedaży w określonym momencie w przyszłości oznaczonej liczby akcji po z góry ustalonej cenie albo do dokonania rozliczenia pieniężnego, gdzie nie ma miejsca faktyczna dostawa instrumentu bazowego a jedynie realizacja kwoty pieniężnej odpowiadającej wartości tego instrumentu.

Innymi słowy, realizacja praw wynikających z opcji może nastąpić poprzez wybór jednego z dwóch następujących wariantów:

  1. nabycie akcji (lub innego instrumentu bazowego) wystawcy opcji po cenie określonej w momencie przyznania opcji,
  2. otrzymanie od wystawcy opcji kwoty rozliczenia odpowiadającej wartości instrumentu bazowego.

Zatem w przedmiotowej sprawie sprzedając w grudniu 2010 r. akcje wnioskodawczyni nie zrealizowała opcji, a dokonała wyłącznie sprzedaży akcji nabytych poprzez realizację opcji. Natomiast opcje zrealizowała wcześniej w związku z czym zostały jej przyznane akcje, które następnie sprzedała. Wnioskodawczyni realizując opcje, otrzymała w zamian akcje, które w 2010 r. sprzedała. Zatem realizacja opcji jak i sprzedaż akcji nabytych w wyniku realizacji opcji są to dwie odrębne czynności. Zbycie akcji stanowi kolejną po realizacji opcji czynność.

Wątpliwość wnioskodawczyni budzi sposób opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży akcji.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) wyżej wymienionej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 5a pkt 11 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 ze zm.). Pod pojęciem tym mieszczą się m.in. akcje.

Jak wynika z powyższego, w przypadku sprzedaży akcji osoby zbywające akcje uzyskują przychód z odpłatnego zbycia akcji, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy wskazuje bowiem, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji). W świetle powyższych przepisów przychody z odpłatnego zbycia (m.in. sprzedaży) akcji w spółkach mających osobowość prawną nabytych w wyniku realizacji opcji stanowią przychody z kapitałów pieniężnych.

Przychód ten nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega doliczeniu do innych przychodów opodatkowanych zgodnie z zasadami określonymi w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma znaczenia fakt, iż wnioskodawczyni sprzedane w 2010 r. akcje uzyskała w wyniku realizacji opcji, które zostały jej przyznane jako pracownikowi firmy, w której wtedy pracowała. Opcje zostały przyznane wnioskodawczyni jako pracownikowi firmy (w związku z pełnieniem funkcji jednego z dyrektorów i bycia członkiem zarządu firmy), jednak w momencie realizacji praw z opcji wnioskodawczyni nabyła (objęła) akcje. Tym samym w momencie sprzedaży akcji uzyskała przychód, który należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do kapitałów pieniężnych.

Dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, co wynika z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazała wnioskodawczyni z art. 30a ust. 1 ww. ustawy. W myśl bowiem art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) jest różnica pomiędzy przychodami z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 – osiągnięta w roku podatkowym.

Ustawodawca regulując zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji, uzależnił je od sposobu nabycia (objęcia) zbywanych akcji.

W przypadku, gdy zbywane akcje były nabyte (objęte) w wyniku realizacji opcji na akcje zastosowanie znajdzie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zatem kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji objętych (nabytych) w wyniku realizacji opcji będą wydatki poniesione na objęcie (nabycie) akcji. W takim przypadku wnioskodawczyni objęła (nabyła) bowiem akcje po cenie ustalonej w dniu przyznania opcji (cena historyczna), a więc objęła (nabyła) akcje po cenie wynikającej z opcji. Tym samym wydatki poniesione na objęcie (nabycie) akcji będą stanowiły koszty uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia.

Przepis art. 30b ust. 5 ww. ustawy stanowi, iż dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (według skali podatkowej) oraz w art. 30c (tzw. podatek liniowy z działalności gospodarczej).

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 w związku z art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W tym samym terminie jest obowiązany do wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Powyższe oznacza, że po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (czyli do końca kwietnia 2011 r.) wnioskodawczyni obowiązana była w zeznaniu podatkowym PIT-38 wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z kapitałów pieniężnych, w tym również dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji). Przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowane są bowiem na zasadzie samoopodatkowania i to na wnioskodawczyni ciążył obowiązek dotyczący rozliczenia podatku.

Podsumowując, Organ podziela stanowisko wnioskodawczyni w kwestii, iż zbycie akcji nabytych w wyniku realizacji opcji należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych, a zatem dochód ze sprzedaży akcji winien być opodatkowany stawką 19% i nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27. Tym samym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Zauważyć jednak należy, że wnioskodawczyni błędnie wskazała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na których oparła własne stanowisko w sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj