Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-1089/11-4/PS
z 23 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-1089/11-4/PS
Data
2012.02.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
komandytariusz
Niemcy
opodatkowanie
przeniesienie prawa własności
udział
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Istota interpretacji
Czy nieodpłatne przeniesienie prawa własności wszystkich posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym spółki S. Sp. z.o.o. na spółkę S. L., komandytariusza Wnioskodawcy, będzie podlegało opodatkowaniu polskim podatkiem dochodowym od osób prawnych (zwanym dalej podatkiem CIT”)?



Wniosek ORD-IN 387 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2011 r. (data wpływu 15.11.2011 r.) uzupełnionego pismem z dnia 13.02.2012 r. (data wpływu 16.02.2012 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 01.02.2012 r. Nr IPPB5/423-1089/11-2/PS (data nadania 01.02.2012 r., data doręczenia 06.02.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 13 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12 poz. 90; dalej umowa polsko – niemiecka) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dnu 15.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 13 umowy polsko – niemieckiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (zwana dalej „Wnioskodawcą”) jest spółką komandytową prawa niemieckiego, której komplementariuszem jest spółka S. B., natomiast komandytariuszem jest spółka S. L. (obydwaj wspólnicy Wnioskodawcy są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego). Wnioskodawca jako spółka komandytowa (spółka osobowa) jest transparentny w zakresie podatku dochodowego, tj. do zapłaty podatku dochodowego od zysków osiągniętych przez Wnioskodawcę zobowiązani są jego wspólnicy. Ponieważ wspólnicy Wnioskodawcy są osobami prawnymi, zyski osiągnięte przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (w Niemczech zwanym Körperschaftssteuer).

Wnioskodawca posiada 95 % udziałów w kapitale zakładowym spółki S. Sp. z o.o. z siedzibą w G., wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie, w ramach zmian organizacyjnych i własnościowych w Grupie S., planowane jest nieodpłatne przeniesienie prawa własności wszystkich posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym spółki S. Sp. z o.o. na spółkę S. L., komandytariusza Wnioskodawcy. Umowa przekazania udziałów sporządzona na prawie niemieckim będzie miała charakter zbliżony do umowy cesji tych udziałów pomiędzy Wnioskodawcą a spółką S. L. Spółka S. Sp. z o.o. nie jest właścicielem nieruchomości czy też udziałów w nieruchomościach. W ewidencji środków trwałych spółka S. Sp. z o.o. wykazuje inwestycje w obcych nieruchomościach o wartości księgowej 15.856 złotych na dzień 31 grudnia 2010 r. Wartość przedmiotowych inwestycji w obcych nieruchomościach stanowi ok. 0,09 % sumy bilansowej spółki S. Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy nieodpłatne przeniesienie prawa własności wszystkich posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w kapitale zakładowym spółki S. Sp. z.o.o. na spółkę S. L., komandytariusza Wnioskodawcy, będzie podlegało opodatkowaniu polskim podatkiem dochodowym od osób prawnych (zwanym dalej podatkiem CIT”)...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Możliwość opodatkowania niemieckich osób prawnych (takimi podmiotami są wspólnicy Wnioskodawcy) podatkiem CIT uregulowane jest w dwóch aktach prawnych: UPO i ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) (zwanej dalej „UPDOP”). Zgodnie z art. 91 Konstytucji RP UPO ma pierwszeństwo w stosowaniu przed UPDOP. W myśl art. 22 UPO dochody niemieckich osób prawnych mogą być opodatkowane podatkiem CIT pod warunkiem zaliczenie ich do jednego z źródeł przychodów wymienionych w art. 6 do 8,w art. l0 do 14, w art. 17 UPO, tj. do: dochodów z majątku nieruchomego, zysków z działalności gospodarczej prowadzonej poprzez położony w Polsce zakład, zysków z transportu międzynarodowego (morskiego, śródlądowego i powietrznego), dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków z przeniesienia własności majątku, dochody z wykonywania wolnego zawodu albo dochodów z działalności artystycznej.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 UPO zyski z przeniesienia własności m.in. udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są opodatkowane podatkiem CIT i jeśli aktywa majątkowe takiej spółki składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w Polsce lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego. Natomiast zyski z przeniesienia własności min. udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której aktywa majątkowe nie składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę (art. 13 ust. 5 UPO). Aktywa majątkowe spółki S. sp. z o.o. nie składają się w żaden sposób (głównie, bezpośrednio czy też pośrednio) z majątku nieruchomego, położonego w Polsce lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego. Spółka S. Sp. z o.o. nie jest właścicielem nieruchomości czy też udziałów w nieruchomościach. W ewidencji środków trwałych spółka S. sp. z o.o. wykazuje jedynie inwestycje w obcych nieruchomościach o wartości księgowej 15.856 złotych na dzień 31 grudnia 2010 r. Wartość przedmiotowych inwestycji w obcych nieruchomościach stanowi ok. 0,09% sumy bilansowej spółki S. sp. z o.o. Dlatego też zyski z przeniesienia własności udziałów w kapitale zakładowym spółki S. Sp. z o.o. podlegają, zgodnie z art. 13 ust. 5 UPO, opodatkowaniu tylko w Niemczech, tj. w państwie, w którym ma siedzibę przenoszący własność udziałów, czyli Wnioskodawca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj