Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-125/11/TJ
z 3 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-125/11/TJ
Data
2011.11.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
opodatkowanie
spadek
zgłoszenie
zwolnienie


Istota interpretacji
Obowiązek złożenia zgłoszenia SD-Z2.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2011 r. (data wpływu 5 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie złożenia zgłoszenia SD-Z2 w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie złożenia zgłoszenia SD-Z2 w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 22 grudnia 2008 r. w wypadku samochodowy zginął Pani ojciec. Jest Pani jego jedyną spadkobierczynią. Sprawa o nabycie spadku rozpoczęła się w styczniu 2009 r., a zakończyła postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocniło się w dniu 19 lutego 2009 r. Zaświadczenie o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn otrzymała Pani z urzędu skarbowego w połowie 2009 r. Zgodnie z posiadaną w tamtym czasie wiedzą do urzędu skarbowego została zgłoszona całość nabytego majątku, a cała procedura odbyła się terminowo. W skład majątku wchodziły m.in. nieruchomości wpisane do kilku ksiąg wieczystych. W lipcu 2011 r. Pani sąsiad rozpoczął starania o wykreślenie ze swoich ksiąg wieczystych służebności, które nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego (są bezprzedmiotowe). W związku z tym zwrócił się do Pani oraz do pozostałych osób, których służebności te dotyczą, o zrzeczenie się ich. Zrzeczenie to wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Do pomocy w uregulowaniu tej sprawy wyznaczony został notariusz, który poprosił każdego z właścicieli o przedstawienie ksiąg wieczystych związanych ze służebnością. W tym celu udała się Pani do sądu, gdzie po uzyskaniu odpisów dowiedziała się, że włada nieruchomością, która nie została zgłoszona do urzędu skarbowego, a która wchodziła w skład spadku. Nieruchomość ta to działka , o powierzchni 264 m2, będąca częścią drogi dojazdowej do posesji Bolesława i Magdy S. oraz Doroty S.-S. Do momentu otrzymania odpisu z księgi wieczystej była Pani przekonana, że działka ta jest własnością państwa S. gdyż za życia ojca nie interesowała się Pani sposobem, w jaki zarządzał on swoja własnością, w związku z czym nie wiedziała Pani, że droga dojazdowa składa się z dwóch działek, z czego jedna należy do państwa S. zaś druga to działka , należąca do Pani ojca. Obecnie chciałaby Pani uzupełnić swoje zgłoszenie do urzędu skarbowego o nabyciu spadku o działkę oraz uzyskać zaświadczenie o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


W jaki sposób powinno się dokonać zgłoszenia posiadania działki i czy od tego nabycia powinien zostać zapłacony podatek od spadków i darowizn...


Zdaniem Wnioskodawczyni, działka została nabyta wraz z całością spadku wprost i nie jest to nowe nabycie. Działka ta nie została zgłoszona do urzędu skarbowego jedynie przez niewiedzę Wnioskodawczyni. W związku z tym powinna zgłosić działkę do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 oraz zostać zwolniona z obowiązku płacenia podatku od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. W myśl natomiast art. 4a ust. 2 ww. ustawy jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

Stosownie do art. 5 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Natomiast zgodnie z dyspozycją wyrażoną w art. 6 ust. 1 pkt 1, przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje on z chwilą przyjęcia spadku. Zgodnie z art. 6 ust. 4 tej ustawy, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Natomiast w myśl art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:


  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.


Stosownie do ust. 2 ww. przepisu, jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że po zgłoszeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia spadku po zmarłym w dniu 22 grudnia 2008 r. ojcu, w 2011 r. dowiedziała się Pani o nowym składniku majątkowym stanowiącym część spadku – nieruchomości gruntowej o powierzchni 264 m2.

Odnosząc się do powyższego wyjaśnić należy, że w opisanej sytuacji istotne znaczenie ma art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten dotyczy bowiem przypadku, kiedy nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy. Omawiane zwolnienie stosuje się wówczas, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu (nie wiąże się z nowym tytułem nabycia). Podkreślenia wymaga, że w takiej sytuacji ustawodawca nakłada obowiązek złożenia zgłoszenia, a nie korekty zgłoszenia złożonego wcześniej.

Mając zatem na uwadze przytoczone powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycia opisanej we wniosku nieruchomości winna Pani zgłosić nabycie tej nieruchomości naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się Pani o jej nabyciu oraz uprawdopodobnić fakt późniejszego powzięcia wiadomości o tym nabyciu. Wskazać przy tym należy, że uprawdopodobnienie oznacza nie konieczność udowodnienia faktu późniejszego powzięcia wiadomości o nabyciu, a jedynie powinność uwiarygodnienia tej okoliczności stosowną argumentacją.

Końcowo jedynie wyjaśnić należy, że w przypadku złożenia zgłoszenia po upływie wyznaczonego terminu nabycie to podlegało będzie opodatkowaniu, zgodnie z art. 4a ust. 3 na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj