Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-1135/11/WN
z 10 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-1135/11/WN
Data
2012.01.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
obowiązek podatkowy
opłata licencyjna


Istota interpretacji
uznanie opłaty wstępnej z tytułu zawarcia umowy franczyzowej za opłatę licencyjną oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2011r. (data wpływu 10 października 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania opłaty wstępnej z tytułu zawarcia umowy franczyzowej za opłatę licencyjną oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie uznania opłaty wstępnej z tytułu zawarcia umowy franczyzowej za opłatę licencyjną oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również: Spółka) jest firmą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mebli. Oprócz swojej sieci sprzedaży rozwija także sieć sklepów franczyzowych, które będą sprzedawały towary Spółki, jako jedynego dostawcy, pod jej nazwą.

Zgodnie z warunkami zawartymi w umowie franczyzowej, którą podpisuje Spółka z franczyzobiorcami:

  1. „Franczyzobiorca zobowiązany jest do zapłacenia opłaty wstępnej, która to kwota zostanie powiększona o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, w terminie ... dni od daty wystawienia przez Spółkę faktury VAT, na konto wskazane na tej fakturze...".
  2. Franczyzobiorca zobowiązany jest do ponoszenia opłat bieżących w wysokości X% od obrotu netto pomiędzy Spółką a franczyzobiorcą, które to kwoty zostaną każdorazowo powiększone o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, płatne w terminie ... dni od daty wystawienia faktury VAT przez Spółkę franczyzobiorcy. Opłata bieżąca każdorazowo doliczana będzie do stosownej faktury VAT za sprzedane franczyzobiorcy towary.

Zgodnie z zapisami umowy franczyzowej:

  1. opłata wstępna to bezzwrotna opłata, płatna przez franczyzobiorcę na rzecz Spółki. W sposób i w wysokości określonej w umowie, za: przyznanie franczyzobiorcy prawa wykorzystywania systemu (opracowany przez Spółkę i opisany w preambule system funkcjonowania sieci sklepów Spółki obejmujący informacje poufne, system informatyczny oraz własność intelektualną) w celu prowadzenia działalności handlowej i usługowej w sklepie, rozumiane jako udzielenie licencji oraz za udostępnienie znaków i informacji poufnych oraz za opracowanie projektu urządzenia sklepu i projektu wizualizacji sklepu.
  2. Opłata bieżąca to procent od obrotu netto pomiędzy Spółką a franczyzobiorcą płatny przez franczyzobiorcę na rzecz Spółki w sposób i w wysokości określonych w umowie franczyzowej.

W związku z powyższym zadano m.in. pytanie:

Czy spółka prawidłowo traktuje opłatę wstępną uiszczaną przez franczyzobiorcę na podstawie wystawionej przez spółkę faktury jako opłatę licencyjną i odprowadza od niej należny podatek VAT zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 z chwilą otrzymana całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), obowiązek podatkowy z tytułu opłaty wstępnej od umowy franczyzowej powstanie z chwilą „... otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 28l pkt 1;". tj. „sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw”.

Przykładowo, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 października 2010r. (sygn. IPPP3/443-633/10-4/MG) „zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że umowa franczyzowa pod wieloma względami przypomina umowę licencyjną. Opłata wstępna, pobierana przy podpisywaniu umowy franczyzowej i warunkująca zawarcie tego kontraktu, zostaje utożsamiana z zapłatą (ceną) za udostępnienie licencji danego franczyzodawcy (...)".

Mając na uwadze powyższe, w przypadku opłaty wstępnej, którą można potraktować jako opłatę za udzielenie licencji, Spółka powinna rozpoznawać obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż z upływem terminu płatności określonego na fakturze lub w umowie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że umowa franczyzowa pod wieloma względami przypomina umowę licencyjną. Opłata wstępna, pobierana przy podpisywaniu umowy franczyzowej i warunkująca zawarcie tego kontraktu, zostaje utożsamiana z zapłatą (ceną) za udostępnienie licencji danego franczyzodawcy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 cyt. ustawy o VAT).

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 28l pkt 1.

W art. 28l pkt 1 ustawy o VAT zostały wymienione usługi sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca rozwija sieć sklepów franczyzowych, które będą sprzedawały towary Spółki, jako jedynego dostawcy, pod jej nazwą.

Zgodnie z warunkami zawartymi w umowie franczyzowej, którą podpisuje Spółka z franczyzobiorcami:

  • „Franczyzobiorca zobowiązany jest do zapłacenia opłaty wstępnej, która to kwota zostanie powiększona o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, w terminie ... dni od daty wystawienia przez Spółkę faktury VAT, na konto wskazane na tej fakturze...".
  • Franczyzobiorca zobowiązany jest do ponoszenia opłat bieżących w wysokości X% od obrotu netto pomiędzy Spółką a franczyzobiorcą, które to kwoty zostaną każdorazowo powiększone o podatek od towarów i usług VAT w obowiązującej stawce, płatne w terminie ... dni od daty wystawienia faktury VAT przez Spółkę franczyzobiorcy. Opłata bieżąca każdorazowo doliczana będzie do stosownej faktury VAT za sprzedane franczyzobiorcy towary.

Zgodnie z zapisami umowy franczyzowej, opłata wstępna to bezzwrotna opłata, płatna przez franczyzobiorcę na rzecz Spółki. W sposób i w wysokości określonej w umowie, za przyznanie franczyzobiorcy prawa wykorzystywania systemu (opracowany przez Spółkę i opisany w preambule system funkcjonowania sieci sklepów Spółki obejmujący informacje poufne, system informatyczny oraz własność intelektualną) w celu prowadzenia działalności handlowej i usługowej w sklepie, rozumiane jako udzielenie licencji oraz za udostępnienie znaków i informacji poufnych oraz za opracowanie projektu urządzenia sklepu i projektu wizualizacji sklepu.

Odnosząc zatem wskazany wyżej stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż opłatę wstępną, pobieraną przy podpisywaniu umowy franczyzowej, należy utożsamiać z zapłatą (ceną) za udostępnienie licencji franczyzodawcy (wnioskodawcy), zatem obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej przez Wnioskodawcę opłaty wstępnej uiszczonej przez franczyzobiorcę, powstał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego w zakresie uznania opłaty wstępnej z tytułu zawarcia umowy franczyzowej za opłatę licencyjną oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast wniosek w części dotyczącej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wystawienia faktury dokumentującej opłatę bieżącą wynikającą z zawartej umowy franczyzowej, zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj