Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-773/12-6/KSM
z 14 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2012 r. (data wpływu 13 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 stycznia 2013 r. (data wpływu 7 stycznia 2013 r.) oraz pismem z dnia 15 lutego 2013 r. (data wpływu 21 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 5 grudnia 2012 r., Nr IPTPB2/415-773/12-2/KSM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, wystąpił do Wnioskodawczyni o usunięcie braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 27 grudnia 2012 r., natomiast w dniu 7 stycznia 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 3 stycznia 2013 r.).

Następnie pismem z dnia 7 lutego 2013 r., Nr IPTPB2/415-773/12-4/KSM, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ww. ustawy Ordynacja podatkowa – ponownie wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 7 lutego 2013 r., (skutecznie doręczono dnia 11 lutego 2013 r.), zaś w dniu 15 lutego 2013 r. (data nadania 18 lutego 2013 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 4 listopada 1999 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymała przydział lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu.

W dniu 10 lipca 2006 r. Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską, ustanawiającą rozdzielność majątkową. Następnie w dniu 25 września 2006 r. zawarła z mężem umowę o podział majątku dorobkowego, w wyniku której spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu oraz niezabudowana nieruchomość rolna przeszła na Jej własność.

W dniu 19 lutego 2008 r. w związku z tym, że Wnioskodawczyni była jedynym właścicielem ww. nieruchomości rolnej uzyskała pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

W dniu 17 marca 2008 r. wraz z mężem zawarła umowę z bankiem o kredyt budowlano – hipoteczny przeznaczony na finansowanie inwestycji w postaci budynku mieszkalnego. Mąż Wnioskodawczyni w dniu 14 sierpnia 2009 r. zawarł umowę o kredyt gotówkowy, który przeznaczony został na finansowanie budowy domu.

W dniu 1 lipca 2010 r. ze środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu dokonano spłaty, zaciągniętego przez męża Wnioskodawczyni kredytu gotówkowego.

Zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej i podziale majątku podyktowane było koniecznością zabezpieczenia majątku dorobkowego. Mąż Wnioskodawczyni prowadził działalność gospodarczą, co w warunkach wciąż niedojrzałej gospodarki wolnorynkowej wiązało się z ryzykiem nietrafionych działań gospodarczych, nierzetelnych kontrahentów itp., a w dalszej konsekwencji narażało na ewentualny uszczerbek wspólnie zgromadzone mienie.

Po uzyskaniu przez Wnioskodawczynię pozwolenia na budowę domu, wraz z mężem otrzymała kredyt budowlano – hipoteczny. Kredyt ten – jak się w trakcie prac budowlanych okazało – nie był wystarczający. Bank udzielający tego kredytu negatywnie ustosunkował się do nowego wniosku Wnioskodawczyni i Jej męża, o jego zwiększenie. Zatem, oboje podjęli decyzję o sprzedaży lokalu mieszkalnego, w którym do tej pory zamieszkiwali.

Ponieważ sprzedaż mieszkania przedłużała się, a Wnioskodawczyni wraz z mężem była zobligowana umową kredytową do zakończenia inwestycji w określonym czasie, zmuszona była – w celu dokończenia budowy – zaciągnąć kredyt gotówkowy.

Według wstępnych informacji uzyskanych w różnych bankach Wnioskodawczyni nie mogła liczyć na udzielenie kolejnego kredytu. O udzielenie kredytu wstąpił więc mąż. Kredyt ten przeznaczyli na kontynuację budowy domu. Po dokonaniu transakcji sprzedaży mieszkania środki uzyskane z tej sprzedaży przeznaczone zostały, m.in. na spłatę zaciągniętego przez męża kredytu, tj. kwoty 151.557,22 zł. Wnioskodawczyni wskazuje, iż dysponuje rachunkami z okresu zawarcia umowy o kredyt gotówkowy do dnia sprzedaży mieszkania potwierdzającymi, że środki uzyskane z tego kredytu wydatkowane zostały na cele mieszkaniowe.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 15 lutego 2013 r., Wnioskodawczyni doprecyzowała, że udział jaki przypadł Jej w wyniku podziału majątku dorobkowego przekroczył udział jaki przypadał Jej w majątku wspólnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w części wydatkowanej na spłatę bankowego kredytu gotówkowego zaciągniętego przez męża Wnioskodawczyni, który to kredyt przeznaczony został na kontynuację budowy domu mieszkalnego, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zwolnienie od podatku ustanowione w przepisach ma na celu wspieranie podatników, którzy podejmują trud zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych np. poprzez budowę. Wskazuje, iż z powodów niezależnych od Niej i męża, nie mogli uzyskać zwiększenia kwoty uzyskanego kredytu budowlano – hipotecznego, bez pogorszenia warunków umowy kredytowej.

Wysokość dochodów Wnioskodawczyni, obciążonych już pierwszym kredytem, nie kwalifikowała Jej do ubiegania się o inny kredyt. Kredyt taki uzyskał mąż Wnioskodawczyni, który spożytkował na budowę domu (czyli cele mieszkaniowe). Kredyt ten został spłacony przez Wnioskodawczynię z uzyskanych ze sprzedaży mieszkania środków.

Dalej Wnioskodawczyni podaje, iż w wybudowanym domu mieszkają oboje z mężem. Wydaje się więc uprawnione twierdzenie, że spełnione zostały warunki przewidziane przez ustawodawcę, a co za tym idzie przychód uzyskany z tej sprzedaży zwolniony jest od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia prawa majątkowego nabytego do dnia 31 grudnia 2006 r.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni dodała, iż w Jej przekonaniu przychód uzyskany przez Nią ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w części wydatkowanej na spłatę bankowego kredytu gotówkowego zaciągniętego przez męża, przeznaczonego na dokończenie budowy domu mieszkalnego, korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Powyższe Wnioskodawczyni, argumentuje tym, że ziściła przesłanki wymienione w tym przepisie, a mianowicie:

  • przychód ze sprzedaży prawa majątkowego uzyskała w dniu 1 lipca 2010 r.;
  • wydatkowanie nastąpiło nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży;
  • wydatkowanie to dotyczyło spłaty kredytu gotówkowego – zaciągniętego przez męża w banku mającym siedzibę na terytorium RP – przeznaczonego na budowę domu.

Wszelkie zwolnienia od podatków związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, w tym wskazany przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzemieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., mają na celu wspieranie podatników, którzy podejmują trud zaspokojenia tych potrzeb, np. poprzez budowę domu mieszkalnego. Wnioskodawczyni wraz z mężem podjęli ten trud, jednak z powodów od Nich niezależnych (w tym zmieniającej się niekorzystnie sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, załamaniu rynków finansowych) nie mogli uzyskać zwiększenia kwoty przyznanego wcześniej kredytu budowlano – hipotecznego, co było niezbędne do zakończenia inwestycji.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, w brzemieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. uprawnione jest, w opinii Wnioskodawczyni, twierdzenie, że spełnione zostały warunki przewidziane przez ustawodawcę, a co za tym idzie przychód uzyskany z ww. sprzedaży w części wydatkowanej na spłatę ww. kredytu zwolniony jest od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia prawa majątkowego nabytego do dnia 31 grudnia 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak zatem wynika z powyższego przepisu, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomości oraz praw majątkowych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data ich nabycia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawczyni wskazuje, iż w dniu 4 listopada 1999 r. wraz z mężem otrzymała przydział lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu. W dniu 10 lipca 2006 r. zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską, ustanawiającą rozdzielność majątkową. Następnie w dniu 25 września 2006 r. zawarła z mężem umowę o podział majątku dorobkowego, w wyniku którego spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu oraz niezabudowana nieruchomość rolna przeszły na Jej własność. W dniu 19 lutego 2008 r. w związku z tym, że Wnioskodawczyni była jedynym właścicielem ww. nieruchomości rolnej uzyskała pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. W dniu 17 marca 2008 r., wraz z mężem zawarła umowę z bankiem o kredyt budowlano – hipoteczny przeznaczony na finansowanie inwestycji w postaci budynku mieszkalnego. Mąż Wnioskodawczyni w dniu 14 sierpnia 2009 r. zawarł umowę o kredyt gotówkowy, który przeznaczony został na finansowanie budowy domu. W dniu 1 lipca 2010 r. Wnioskodawczyni sprzedała lokal mieszkalny, co do którego przysługiwało Jej spółdzielcze własnościowe prawo. W tym samym dniu ze środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu dokonana została spłata, zaciągniętego przez męża kredytu gotówkowego.

Z uzupełnienia wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni w wyniku podziału majątku dorobkowego uzyskała udział przekraczający udział przysługujący Jej pierwotnie.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 788). Zgodnie z art. 31 § 1 tej ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Wspólność ustawowa ma charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności.

Zgodnie z ogólną zasadą uregulowaną w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 ww. ustawy), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 ww. ustawy) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 powołanej ustawy).

Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa, jak i w przypadku zniesienia tej wspólności przez sąd a także w wyniku ustania małżeństwa, między małżonkami (byłymi małżonkami) ustaje wspólność ustawowa, a do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Stosownie do art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy.

Mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Zatem, za datę nabycia rzeczy i praw, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego), ale pod warunkiem, że podział taki jest ekwiwalentny w naturze bez spłat i dopłat lub wartość otrzymanych przez daną osobę rzeczy i praw w wyniku tego podziału mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast podział odbył się w naturze, lecz w sposób, który był nieekwiwalentny i towarzyszyły mu spłaty lub dopłaty bądź gdy wartość otrzymanych przez byłego małżonka rzeczy lub praw przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tego udziału w rzeczy lub prawie, który przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie (czyli bez spłat i dopłat).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny wskazać należy, iż Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w dwóch datach: w 1999 r. – w wyniku otrzymania przydziału lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu, oraz w 2006 r. wskutek podziału majątku dorobkowego.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawczyni wskazała, iż w dniu 1 lipca 2010 r. dokonała odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny uznać należy, iż przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udział należącego do Wnioskodawczyni, w części nabytej w 1999 r., w skutek otrzymania przydziału lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu, który mieści się w udziale jaki przysługiwał Wnioskodawczyni pierwotnie, tj. w majątku dorobkowym małżeńskim, nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym miało miejsce nabycie.

Natomiast w odniesieniu do przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia udziału nabytego w 2006 r., w wyniku podziału majątku dorobkowego, wskazać należy, iż w związku z tym, że przekraczał on udział jaki przysługiwał Wnioskodawczyni pierwotnie, w majątku wspólnym, była Ona zatem zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwagi na dokonanie odpłatnego zbycia, przed upływem terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, tj. przed dniem 31 grudnia 2011 r.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Natomiast w myśl art. 28 ust. 2 i ust. 2a podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części, własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na nabycie gruntu, zakup, budowę, rozbudowę lub remont budynku albo jego części, przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Wskazać należy, iż podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnień wynikających z powołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., jest fakt wydatkowania (nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży) przychodu wyłącznie na enumeratywnie wskazane w ustawie cele mieszkaniowe.

Zawarty w powyższym artykule katalog wydatków, uprawniających do zwolnienia jest katalogiem zamkniętym, w związku z czym wydatki inne, niż te które są w nim wymienione, nie będą uprawniały do skorzystania ze zwolnienia.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni w dniu 1 lipca 2010 r. dokonała spłaty kredytu gotówkowego zaciągniętego przez Jej męża, ze środków uzyskanych ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Podkreślić należy, iż – zgodnie ze stanowiskiem utrwalonym zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa – zwolnienia podatkowe (ulgi, preferencje) stanowią wyłom od zasady powszechności opodatkowania oraz mają charakter przywileju, z którego podatnik ma prawo, a nie obowiązek korzystania; muszą one być zatem interpretowane bez dokonywania wykładni rozszerzającej, a także zawężającej danego przepisu prawa podatkowego. Nadto przy wszelkiej interpretacji przepisów prawa podatkowego i próbach odkodowania zawartych w nich norm prawnych należy posługiwać się przede wszystkim wykładnią językową.

W związku z tym, wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomości oraz praw majątkowych, wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) – c), wyłącznie na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.

Mając na względzie powyższe, podkreślić należy, iż spłata przez Wnioskodawczynię kredytu gotówkowego, zaciągniętego przez Jej męża, ze środków uzyskanych z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi realizacji własnego celu mieszkaniowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy. Wskazać należy, że kredytobiorcą nie była Wnioskodawczyni, tylko Jej mąż, z którym zawarta została umowa majątkowa małżeńska ustanawiająca rozdzielność majątkową. Zatem z powyższego wynika, iż Wnioskodawczyni dokonała spłaty kredytu gotówkowego należącego do innej osoby fizycznej. Takiego zaś przeznaczenia środków nie przewiduje ww. przepis. Zatem, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydatkowany na spłatę kredytu gotówkowego zaciągniętego przez męża Wnioskodawczyni, nie korzysta ze zwolnienia od podatku, bowiem nie spełnia wymogów zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, tut. Organ wskazuje, iż przychód osiągnięty z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w 1999 r. w ramach przydziału lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu, w części przypadającej Wnioskodawczyni, nie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Zatem ulga mieszkaniowa, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma w tym przypadku zastosowania.

Natomiast, w odniesieniu do przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału nabytego w 2006 r. na skutek podziału majątku dorobkowego, w wyniku którego Wnioskodawczyni, otrzymała wartość przekraczającą udział jaki przysługiwał Jej pierwotnie w majątku wspólnym, należy stwierdzić, iż była Ona zobowiązana do uiszczenia podatku, na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 i ust. 2a ww. ustawy, od wartości ponad udział w majątku wspólnym. Ponadto, Wnioskodawczyni nie przysługiwała ulga mieszkaniowa wynikająca z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ze względu na to, iż spłata kredytu gotówkowego zaciągniętego przez inną osobę fizyczną nie mieści się w katalogu zwolnień zawartych w ww. przepisie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj