Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1577/12/MMa
z 8 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1577/12/MMa
Data
2013.03.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
nadwyżki
udział
wartość nominalna
wartość rynkowa


Istota interpretacji
Czy przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) należy rozumieć w ten sposób, że nadwyżka pomiędzy wartością rynkową udziałów objętych lub nabytych przez wnioskodawcę a wydatkami na ich objęcie lub nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie ich objęcie lub nabycia, a jeśli tak to w jaki sposób (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 05 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 08 i 12 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie opodatkowania nadwyżki pomiędzy wartością rynkową udziałów a wydatkami na ich objęcie lub nabycie (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie opodatkowania nadwyżki pomiędzy wartością rynkową udziałów a wydatkami na ich objęcie lub nabycie.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 04 lutego 2013 r. Znak: IBPBII/2/415-1577/12/MMa, IBPBII/2/415-1578/12/MMa wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 08 i 12 lutego 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca jest właścicielem udziałów (udziałowcem) spółki kapitałowej prawa cypryjskiego (spółki typu private company limited by shares będącej odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego, dalej określana zamiennie jako: „Spółka” albo „Spółka Cypryjska”) z siedzibą i zarządem na terytorium Republiki Cypru, która podlega na Cyprze opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Cypr. Jest on właścicielem 100% (w przeliczeniu na prawa głosu) udziałów w Spółce Cypryjskiej.

Kapitał zakładowy Spółki Cypryjskiej wynosi w chwili obecnej 1000 Euro i dzieli się na 1000 udziałów o wartości nominalnej 1 Euro za udział, z czego udziały reprezentujące 1000 Euro należą do wnioskodawcy.

Spółka Cypryjska prowadzi obecnie działalność holdingową, tj. poprzez posiadanie odpowiednich udziałów (akcji) w innych spółkach (spółkach zależnych) zapewnia sobie nad nimi kontrolę, z wyłączeniem zarządzania nimi oraz inwestycyjną obejmującą inwestycje kapitałowe w papiery wartościowe w Polsce i za granicą (tj. zakup głównie akcji spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych w Polsce i za granicą).

W Spółce Cypryjskiej dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego i objęcia nowych udziałów przez wnioskodawcę lub inną niż Spółka spółkę kapitałową prawa cypryjskiego z siedzibą i zarządem na Cyprze (spółkę typu private company limited by shares będącą odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego, dalej określana jako: „Spółka Cypryjska II”). Objęcie lub nabycie udziałów nie miało miejsca w 2012 r. a nastąpi najprawdopodobniej do końca 2013 r.

Następnie Spółka Cypryjska II sprzeda wszystkie nowo objęte udziały w Spółce Cypryjskiej (tj. te, które ona objęła) na rzecz wnioskodawcy za cenę odpowiadającą ich wartości nominalnej, czyli równej wydatkom na nabycie tych udziałów. Wnioskodawca nie pozostaje oraz nie będzie pozostawał ze Spółką Cypryjską w momencie nabycia udziałów w stosunku pracy lub podobnym.

Wnioskodawca nie posiada na terytorium Cypru stałego zakładu ani stałej placówki, którą dysponuje na Cyprze dla wykonywania wolnego zawodu.

W opisanym przypadku wydatki wnioskodawcy na objęcie lub nabycie udziałów w Spółce Cypryjskiej, równe wartości nominalnej obejmowanych lub nabywanych udziałów, będą niższe od ich wartości rynkowej. Pojawi się więc nadwyżka pomiędzy wartością rynkową udziałów objętych lub nabytych przez wnioskodawcę a wydatkami na ich objęcie lub nabycie.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) należy rozumieć w ten sposób, że nadwyżka pomiędzy wartością rynkową udziałów objętych lub nabytych przez wnioskodawcę a wydatkami na ich objęcie lub nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie ich objęcie lub nabycia, a jeśli tak to w jaki sposób (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)...

Zdaniem wnioskodawcy, w momencie objęcia lub nabycia udziałów w przedstawionych warunkach po stronie wnioskodawcy nie powstaje przychód lub dochód na jakiejkolwiek podstawie prawnej. W szczególności nie ma tu zastosowania art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiący o tym, iż jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w art. 11 ust. 2 lub ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Przepis ten reguluje sposób określenia wysokości przychodu z tytułu częściowo odpłatnych świadczeń. O tym jednak, czy w danym wypadku można mówić o powstaniu tego rodzaju przychodu rozstrzyga definicja przychodu zawarta w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oparta na tzw. metodzie kasowej, zgodnie z którą przychodem jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z definicji tej wynika, że za przychód mogą być uznane tylko takie nieodpłatne świadczenia, które zostały przez podatnika otrzymane, a więc które stanowią dla niego rzeczywiste i definitywne przysporzenie majątkowe.

Charakter praw majątkowych jakimi są udziały powoduje, że sam fakt ich objęcia lub nabycia po cenie niższej niż rynkowa nie stanowi jeszcze sam w sobie realnego przysporzenia majątkowego. Cechą udziałów jest to, iż generują one przychód dopiero w przyszłości, w postaci dywidendy lub też w przypadku odpłatnego ich zbycia - w postaci różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami poniesionymi na ich nabycie. Istniejąca w momencie objęcia lub nabycia udziałów na preferencyjnych warunkach różnica pomiędzy wydatkami na ich objęcie lub nabycie (ceną zapłaconą za te udziały) a ich wartością rynkową stanowi jedynie potencjalne (niezrealizowane) przysporzenie, które będzie mogło być faktycznie zrealizowane dopiero w momencie zbycia udziałów. Istnieje istotna różnica pomiędzy nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym objęciem lub nabyciem udziałów, a przypadkami nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego otrzymania środków produkcji, czy też różnego rodzaju usług. Te ostatnie bowiem mogą bezpośrednio służyć działalności prowadzonej przez podatnika, bądź też zaspokajać jego potrzeby konsumpcyjne. Natomiast specyfika udziałów powoduje, że nie mogą być one nośnikiem tego rodzaju natychmiastowych korzyści wynikających z samego faktu ich objęcia lub nabycia. Z tego powodu w momencie objęcie lub nabycia udziałów nie powstaje żadne przysporzenie majątkowe po stronie nabywcy - wnioskodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy, poza tym należy wskazać na istotne argumenty systemowe przemawiające za taką interpretacją. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Z powyższego przepisu wyraźnie wynika, że opodatkowanie zysku w postaci nadwyżki pomiędzy wartością rynkową udziałów objętych lub nabytych przez wnioskodawcę a wydatkami na ich objęcie lub nabycie powinno nastąpić dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów.

Można to zobrazować na następującym przykładzie:

  1. Wartość rynkowa udziałów z dnia objęcia lub nabycia = 5.000.000 zł;
  2. Wartość nominalna udziałów z dnia ich objęcia lub nabycia = 1.000 zł;
  3. Wydatki na objęcie lub nabycie udziałów = 1.000 zł;
  4. Wartość rynkowa udziałów z dnia ich odpłatnego zbycia (cena) = 10.000.000 zł;
  5. Zysk kapitałowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie odpłatnego zbycia udziałów = 9.999.000 zł;
  6. Podatek dochodowym od osób fizycznych od zysku kapitałowego (19%) = 1.899.810 zł;
  7. Efektywne opodatkowanie zysku kapitałowego = 19%.

Powyższy mechanizm wskazuje na zamierzone przez ustawodawcę odroczenie opodatkowania zysku kapitałowego wygenerowanego na sprzedaży udziałów do czasu ich odpłatnego zbycia.

Gdyby przyjąć odmienną interpretację, zgodnie z którą nadwyżka pomiędzy wartością rynkową udziałów objętych lub nabytych przez wnioskodawcę a wydatkami na ich objęcie lub nabycie podlega opodatkowaniu na dzień nabycia tych udziałów, to ten zysk kapitałowy byłby podwójnie opodatkowany, co można zobrazować na następującym przykładzie.

  1. Wartość rynkowa udziałów z dnia objęcie lub nabycia = 5.000.000 zł;
  2. Wartość nominalna udziałów z dnia ich objęcia lub nabycia = 1.000 zł;
  3. Podatek dochodowy od osób fizycznych na dzień nabycia (jako przychód ze świadczenia częściowo odpłatnego opodatkowany skalą podatkową) = 1.587.470 zł.
  4. Wydatki na objęcie lub nabycie udziałów = 1.000 zł;
  5. Wartość rynkowa udziałów z dnia ich odpłatnego zbycia (cena) = 10.000.000 zł;
  6. Zysk kapitałowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie odpłatnego zbycia udziałów=9.999.000 zł;
  7. Podatek dochodowy od osób fizycznych od zysku kapitałowego (19%) = 1.899.810 zł.
  8. Efektywne opodatkowanie zysku kapitałowego = 35%;

Wnioskodawca wskazuje, że ten sam dochód w tutaj hipotetycznej kwocie 5.000.000 zł podlegałaby dwukrotnemu, podwójnemu opodatkowaniu tym samym podatkiem. Taka sytuacja byłaby sprzeczna z zasadą demokratycznego państwa prawnego wyrażoną w Konstytucji RP.

W sprawie o prawie takim samym stanie faktycznym, w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 października 2012 r., Znak: ILPB2/415-663/12-2/JK Minister Finansów stwierdził, że: „przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymieniają przychodów z tytułu nabycia udziałów w spółkach kapitałowych za pieniądze. Ponadto należy wskazać, iż stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 cyt. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcje) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e. Przepis powyższy wyraża wprost zasadę, iż ustawodawca odracza moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia udziałów za pieniądze, aż do momentu ich zbycia”.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nadwyżki pomiędzy wartością rynkową udziałów a wydatkami na ich objęcie lub nabycie (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Ocena stanowiska w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie wyłączenia z opodatkowania nadwyżki pomiędzy wartością rynkową udziałów a wydatkami na ich objęcie lub nabycie, na podstawie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) została dokonana w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego, podatkiem dochodowym nie są objęte wyłącznie dochody wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochody, od których zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenie otrzymane przez podatnika.

Jednocześnie, stosownie do art. 11 ust. 2 ww. ustawy wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Na podstawie art. 11 ust. 2a ww. ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zgodnie natomiast z art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Uwzględniając zatem powyższe okoliczności faktyczne i prawne, nadwyżka pomiędzy wartością rynkową udziałów objętych lub nabytych przez wnioskodawcę a wydatkami na ich objęcie lub nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie ich objęcia lub nabycia.

Przychód w wysokości wartości rynkowej udziałów zakwalifikować należy do przychodów z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w cytowanym przepisie sformułowania „w szczególności” oznacza, że jest to tylko wyliczenie przykładowe i przychodami z innych źródeł są jeszcze inne przychody nie wymienione wprost w tym przepisie. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. W niniejszym przypadku będzie to przychód odpowiadający wartości rynkowej objętych lub nabytych udziałów pomniejszony o wydatki na ich objęcie lub nabycie. W przedmiotowej sprawie przychód powstanie w momencie otrzymania udziałów.

Mając na uwadze powyższe, w kontekście przedstawionego we wniosku zdarzenia stwierdzić należy, że wnioskodawca uzyska przychód w momencie objęcia lub nabycia udziałów w spółce kapitałowej prawa cypryjskiego, skoro poniesione przez niego wydatki będą niższe od wartości rynkowej tych udziałów. Stanowisko takie potwierdza treść art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyłącza z opodatkowania dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych (nabytych) a wydatkami poniesionymi na ich objęcie (nabycie). Owo wyłączenie, jak wskazuje treść przepisu, dotyczy jedynie akcji co oznacza, że nabycie w takich warunkach udziałów nie korzysta z wyłączenia od opodatkowania.

Wykładnia proponowana przez wnioskodawcę czyniłaby normę art. 24 ust. 11 ww. ustawy pustą, co z uwagi na racjonalność ustawodawcy, który nie tworzy takich norm, jest wykluczone.

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów przychód uzyskany z odpłatnego zbycia będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym do osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

W sytuacji nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład pieniężny zastosowanie znajdzie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W myśl natomiast art. 22 ust. 1d pkt 2 w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1. Zastosowanie tego przepisu wyklucza obawę podwójnego opodatkowania tego samego przychodu i zawyżenia zobowiązania podatkowego. Wnioskodawca w przypadku odpłatnego zbycia udziałów odliczyć od przychodu będzie mógł nie tylko faktycznie poniesiony przez siebie wydatek na nabycie udziałów, ale także uprzednio poddaną opodatkowaniu wartość przychodu określonego według art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w przypadku objęcia lub nabycia udziałów w spółce cypryjskiej poniżej ich wartości rynkowej, po stronie wnioskodawcy powstanie przychód stanowiący różnicę pomiędzy wartością rynkową tych udziałów, a odpłatnością poniesioną przez wnioskodawcę na ich objęcie lub nabycie. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia nie wynika, żeby wnioskodawcę łączył ze spółką cypryjską stosunek pracy lub inny stosunek o podobnym charakterze zatem nadwyżka pomiędzy ceną rynkową a wartością nominalną objętych lub nabytych udziałów stanowiła będzie przychód z innych źródeł. Przychód ten powstanie u wnioskodawcy w momencie objęcia lub nabycia udziałów.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Organ nadmienia również, że interpretacja powoływana przez wnioskodawcę dotyczy odmiennego zdarzenia, stąd odmienna była ocena jego skutków.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj