Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1494/12/JG
z 13 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 15 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia akcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w latach 2007 i 2008 za pośrednictwem Biura Maklerskiego Banku P. nabył na giełdzie papierów wartościowych akcje pewnej spółki notowanej na giełdzie. Na potwierdzenie powyższego faktu posiada stosowne zaświadczenie wydane przez Dyrektora Banku P., w którym zawarł w 2006 r. umowę o świadczenie usług brokerskich. W 2008 r. na podstawie uchwały Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. nabyte przez wnioskodawcę akcje zostały wyksięgowane z rachunku papierów wartościowych i wycofane z obrotu giełdowego. W 2009 r. wnioskodawca od spółki, której akcje uprzednio nabył, uzyskał dokument potwierdzający fakt uczestniczenia w spółce z określonym udziałem, tj. odcinek zbiorowych akcji na okaziciela z podaniem numerów kolejnych posiadanych akcji. W dokumencie tym zapisano m.in., że akcje spółki są zbywalne (…) na podstawie obowiązujących powszechnie przepisów prawa. Wnioskodawca aktualnie zamierza odsprzedać przedmiotowe akcje za określoną kwotę swojej pełnoletniej córce na zasadzie umowy cywilnoprawnej sporządzonej u notariusza i w wykonaniu tej umowy przekazać córce posiadany odcinek zbiorowy akcji na okaziciela. Wnioskodawca niezwłocznie po zawarciu ww. umowy zamierza pisemnie poinformować spółkę o zmianie właściciela akcji o przydzielonych mu numerach kolejnych.W związku z zawarciem opisanej umowy zamierzać także poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego o fakcie odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Na okoliczność zbycia tych akcji nie będzie potwierdzenia wydanego przez biuro maklerskie w formie informacji PIT-8C.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż akcji w wyżej opisany sposób, tj. na zasadzie umowy cywilnoprawnej będzie stanowiła ich odpłatne zbycie przez wnioskodawcę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz interpretacji Ministra Finansów nr PB5/RD-033-2-106/04 w sprawie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych?

Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowych akcji spółki na zasadzie umowy cywilnoprawnej będzie stanowiła ich odpłatne zbycie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i cytowanej interpretacji Ministra Finansów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy, w którym ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód z kapitałów pieniężnych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

W świetle art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538). Papierami wartościowymi są w rozumieniu tej ustawy m.in. akcje.

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 tej ustawy (art. 17 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca w latach 2007 i 2008 na giełdzie papierów wartościowych nabył akcje pewnej spółki. Obecnie zamierza przedmiotowe akcje sprzedać za określoną kwotę swojej córce na zasadzie umowy cywilnoprawnej. Wątpliwość wnioskodawcy budzi kwestia czy sprzedaż akcji na zasadzie umowy cywilnoprawnej będzie stanowiła ich odpłatne zbycie.

Odnosząc się do powyższego stwierdzić zatem należy, iż pod pojęciem „odpłatnego zbycia” użytym w cytowanym wyżej art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każdą formą przeniesienia własności akcji w zamian za korzyść majątkową. Niewątpliwie odpłatnym zbyciem w rozumieniu ww. przepisu jest sprzedaż. Oznacza to, że sprzedaż akcji w drodze umowy cywilnoprawnej stanowi odpłatne zbycie tych akcji. Pojęcie „odpłatnego zbycia” obejmuje zarówno klasyczną sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym, czyli zobowiązanie się zbywcy do przeniesienia na nabywcę prawa własności rzeczy lub prawa majątkowego w zamian za zobowiązanie się nabywcy do zapłaty ceny ustalonej przez strony w umowie, jak i czynności prawne o podobnym charakterze (zamiana, inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych). Tym samym w przedmiotowej sprawie planowana przez wnioskodawcę czynność prawna mająca na celu sprzedaż akcji na zasadzie umowy cywilnoprawnej swojej córce będzie stanowiła odpłatne zbycie akcji na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro tak, dla wnioskodawcy oznacza to powstanie przychodu z odpłatnego zbycia akcji, który zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zakwalifikować, jako przychody z kapitałów pieniężnych.

Sposób opodatkowania tychże dochodów określa art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Przepis art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Zasady ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji), określone zostały w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak zgodnie z tym przepisem dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 – osiągnięta w roku podatkowym.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Powyższego nie zmienia fakt, że w związku ze zbyciem akcji na podstawie umowy cywilnoprawnej wnioskodawca nie będzie dysponował informacją PIT-8C.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, że sprzedaż akcji na zasadzie umowy cywilnoprawnej stanowi ich odpłatne zbycie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj