Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-998/12/WRz
z 7 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 23 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 30 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności wydawniczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz określenia stawki podatkowej właściwej do opodatkowania tych przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności wydawniczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz określenia stawki podatkowej właściwej do opodatkowania tych przychodów. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 16 listopada 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-998/12/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 30 listopada 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W najbliższym czasie Wnioskodawczyni zamierza założyć firmę wydawniczą w ramach której, będzie wydawać książki drukowane (nr PKWiU 58.11.1) oraz pozostałe wyroby drukowane (nr PKWiU 58.19.1). Niektóre wydawane przez firmę Wnioskodawczyni publikacje będą powstawać na zlecenie ewentualnych przyszłych kontrahentów. Od prowadzonej działalności zamierza płacić podatek ryczałtowy, tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 28 listopada 2012 r. Wnioskodawczyni wskazała, iż jeżeli klient będzie zamawiał u Niej opracowanie oraz druk broszury na wskazany przez siebie temat, wyznaczy szczegółowe parametry przyszłego produktu (zawartość poszczególnych rozdziałów, liczbę stron, długość tekstu, liczbę zdjęć, rodzaj oprawy, nakład, itp.). Jej zadaniem będzie opracowanie broszury wg tych parametrów (w tym napisanie tekstu, wykonanie zdjęć, opracowanie projektu graficznego, itp.), a także przygotowanie broszury do druku oraz druk (koszty druku poniesie Wnioskodawczyni). Klient otrzyma od Wnioskodawczyni (kupi od Niej) finalny produkt w postaci wydrukowanej broszury o ustalonym wcześniej nakładzie. W trakcie realizacji tego zlecenia wykonane zostaną np. usługi w postaci napisania tekstu, czy opracowania projektu graficznego, ale klientowi Wnioskodawczyni sprzeda już gotowy wyrób w postaci wydrukowanej w określonym nakładzie broszury. Jednocześnie nadmienia, że w swojej działalności nie zamierza świadczyć usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 58.11.60.0 oraz 58.19.30.0.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku tego typu działalności ma prawo do płacenia podatku w wysokości 5,5 % od przychodów ewidencjonowanych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, stawka 5,5% jest uzasadniona, ponieważ prowadzona przez Nią działalność będzie działalnością wytwórczą. Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tego typu działalność opodatkowana jest stawką 5,5 %. Wnioskodawczyni uważa, że klientowi dostarcza wyrób, a nie usługę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Przy czym, zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić należy, iż u osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdzie w pkt 3 lit. e), jako jedną z przesłanek negatywnych uniemożliwiających korzystanie z opodatkowania w tej formie, ustawodawca wymienił świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy.

W załączniku tym pod poz. 16 i 19 wymienione są usługi o symbolach:

  • PKWiU 58.11.60.0 – usługi licencyjne związane z nabywaniem praw do książek, broszur, ulotek, map itp. (poz. 16 zał.),
  • PKWiU 58.19.30.0 - usługi licencyjne związane z nabywaniem praw do pozostałych wyrobów drukowanych (poz. 19 zał.),

których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług lub sprzedaży wytworzonych wyrobów .

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., „działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88 poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem zawartym w pkt 2 definiującym działalność gastronomiczną i pkt 3 definiującym działalność usługową w zakresie handlu.

Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, działalność wytwórcza, to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług, bądź sprzedaży wytworzonych produktów do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności w ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 8,5 % przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (art. 12 ust.1 pkt 3 lit. b tej ustawy),
  • 5,5 % przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust.1 pkt 4 lit. a tej ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wydawania książek drukowanych oraz pozostałych wyrobów drukowanych sklasyfikowanych wg PKWiU z 2008 r., odpowiednio pod symbolem 58.11.1 oraz 58.19.1. Przy czym, niektóre z wydawanych przez Wnioskodawczynię publikacji będą powstawać na zlecenie ewentualnych przyszłych kontrahentów. Jednakże jak wynika z uzupełnienia wniosku, ujętego w piśmie z dnia 28 listopada 2012 r., w trakcie realizacji tego zlecenia wykonane zostaną usługi w postaci napisania tekstu, czy opracowania projektu graficznego, ale klientowi Wnioskodawczyni sprzeda już gotowy wyrób w postaci wydrukowanej w określonym nakładzie broszury. Wnioskodawczyni wskazała również, że w swojej działalności nie zamierza świadczyć usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 58.11.60.0 oraz 58.19.30.0..

Mając powyższe na względzie oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z działalności gospodarczej w zakresie wydawania książek oraz pozostałych wyrobów drukowanych, o podanych wyżej symbolach PKWiU z 2008 r., mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg wskazanej we wniosku 5,5 % stawki ryczałtu, o ile będą pochodzić z faktycznie prowadzonej działalności wydawniczej (wytwórczej), w wyniku której powstają nowe wyroby (publikacje), w tym również ze sprzedaży wyrobów własnej produkcji, tj. finalnych produktów (książek, broszur), zawierających w swej treści napisane i opracowane przez Wnioskodawczynię teksty oraz projekty graficzne.

Należy jednakże zwrócić uwagę, iż jeżeli książka lub inne wyroby drukowane wytwarzane przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą miały w całości cechy indywidualne (określone przez zamawiającego – np. co do treści, formy itp.), to przychody uzyskiwane z tego tytułu, jako przychody z prowadzonej działalności usługowej opodatkowane będą 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wskazać jednak należy, że dokonanie oceny w ww. zakresie w istocie wykracza poza ramy postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej, a charakter prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej może zostać zweryfikowany w toku ewentualnego postępowania prowadzonego przez uprawnione organy podatkowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj