Interpretacja Ministra Finansów
DD9/033/331/BRT/2011/PK-1642
z 17 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
DD9/033/331/BRT/2011/PK-1642
Data
2012.07.17



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
aport
działalność gospodarcza
kodeks spółek handlowych
przychód z kapitału pieniężnego
spółka jawna
wspólnik


Istota interpretacji
skutki podatkowe w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki jawnej



Wniosek ORD-IN 792 kB


ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 27 października 2010 r. Nr IPPB1/415-719/10-4/KS wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 06 sierpnia 2010 r. uzupełnionym pismem z dnia 18 października 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki jawnej, jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 27 października 2010 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia aportem nieruchomości gruntowej do spółki jawnej. Interpretacja wydana została na ww. wniosek z dnia 06 sierpnia 2010 r., uzupełniony pismem z dnia 18 października 2010 r.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca (dalej: Podatnik) był właścicielem nieruchomości gruntowej składającej się z czterech działek o numerach 231, 232, 233, 23.

Zgodnie z zapisami w księdze wieczystej działki o numerze 233 oraz 234 są sklasyfikowane jako grunty orne, natomiast działki o numerze 231 oraz 232 jako nieruchomości niezabudowane.

Jedna z działek została nabyta bezpośrednio przez Podatnika. Nabycie pozostałych trzech działek Podatnik zlecił Spółkom: K. (dalej: K. sp. k-a) oraz K. (dalej: K. sp. z o.o.) zwane łącznie Spółki K.

Spółka K. sp. k-a w ramach realizacji umowy zlecenia nabyła dwie działki, których własność następnie przeniosła na zleceniodawcę - Podatnika. Ponadto 3519/21168 udziału w trzeciej działce (działka nr 233) Podatnik kupił we własnym imieniu, a następnie sprzedał K. sp. k-a. Spółka K. sp. k-a w ramach realizacji umowy zlecenia nabyła pozostałą część udziałów w działce nr 233 i następnie przeniosła nabytą w ramach umowy zlecenia część udziałów w własności działki nr 233 na zleceniodawcę - Podatnika. Udział w wysokości 3519/21168 w działce 233 został powtórnie sprzedany przez K. sp. k-a na rzecz Podatnika.

Wszystkie działki zostały nabyte od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Podatnik nie prowadzi działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. Nr 80 poz. 350 ze zm.) . Nabyta nieruchomość nie była przez Podatnika wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym.

Podatnik wniósł posiadaną nieruchomość gruntową do spółki jawnej działającej pod firmą „A.” spółka jawna , w której jest wspólnikiem.

Wnioskodawca pismem z dnia 18 października 2010 r. uzupełnił przedstawiony stan faktyczny informując, iż przed wniesieniem wkładu prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której dokonał nabycia przedmiotowej nieruchomości gruntowej. Powyższa nieruchomości nie była, ze względu na swój charakter wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej, tzn. nie stanowiła przedmiotu dzierżawy, najmu itp.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie: Czy wniesienie nieruchomości gruntowej składającej się z czterech działek do spółki jawnej rodzi obowiązek wykazania przychodu podatkowego po stronie Podatnika...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej powyżej sytuacji nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie zaprezentować poniższe argumenty.


Brak przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. Nr 80, poz. 350 ze zm.) - dalej ustawa o podatku dochodowym, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości bądź ich części oraz odpłatne zbycie udziału w nieruchomości.

Zasada ta ulega jednak modyfikacji na mocy art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym który wskazuje, iż przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstaje w przypadku odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Przytoczone regulacje jednoznacznie wskazują, iż przy transakcjach wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek, po stronie wnoszącego nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. W świetle tych regulacji zatem, Podatnik w momencie wniesienia nieruchomości do spółki jawnej nie jest zobligowany do rozpoznania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Powyższe uwagi potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 10 marca 2009 roku (sygn. IPPB1/415-1375/08-4/EC), w której czytamy: „wkład w postaci nieruchomości w momencie jego wniesienia do spółki osobowej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład, jak również u pozostałych wspólników, żadnych skutków w podatku dochodowym, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, o czym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzuje, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych”.


Analogiczne stanowisko znalazło się także w:

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 stycznia 2009 roku (sygn. IPPB1/415-1258/08-2/JB,
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 stycznia 2009 roku (sygn. IBPB1/415-794/08/MWO oraz
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 listopada 2009 roku (sygn. ILPB1/415-586/08-2/IM.


Brak przychodów z kapitałów pieniężnych.

Podatnik stoi na stanowisku, iż wniesienie nieruchomości do spółki jawnej nie skutkuje powstaniem po jego stronie przychodu ze źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne.

Zgodnie bowiem z regulacją art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian z a wkład niepieniężny.

Powyższa regulacja wskazuje, iż przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie wartość nominalna udziałów, jakie otrzyma podatnik w zamian za wniesienie do spółki mającej osobowość prawną wkładu niepieniężnego. Regulacja ta swoją dyspozycją obejmuje wyłącznie wkłady wnoszone do spółek posiadających osobowość prawną czyli do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej. W sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej analizowana regulacja nie będzie miała zastosowania. Opierając się na zasadzie racjonalności ustawodawcy, gdyby chciał on opodatkować także wniesienie wkładów niepieniężnych do spółek osobowych dałby temu wyraz wprost poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w ustawie o podatku dochodowym.

W świetle zatem powyższych argumentów, po stronie Podatnika nie powstanie również przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki jawnej.

Podatnik pragnie wskazać, iż zaprezentowane przez niego stanowisko jest w pełni akceptowane przez organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2009 roku (sygn. IPPB1/415-1258/08-2/JB) wskazał, iż wniesienie wkładu niepieniężnego w formie nieruchomości (grunt, lokal mieszkalny stanowiący odrębny przedmiot własności) do nowoutworzonej spółki cywilnej w momencie jego wniesienia nie rodzi u wspólnika wnoszącego żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. (...) Z treści art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT wynika jednak, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. (...).

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy jakim są kapitały pieniężne, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną albo wkładów do spółdzielni. Nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej.”.

Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 4 listopada 2008 roku, sygn. ILPB1/415-585/08-2/IM.

Podobne zdanie wyraził także Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim w interpretacji z dnia 29 września 2005 roku (sygn. US l/1-415/13/2005) wskazując, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki nie jest źródłem przychodu. Stanowisko podatnika odnośnie nie powstania przychodu i dochodu na dzień wniesienia aportem nieruchomości stanowiącej majątek prywatny do spółki komandytowej tut. organ uznaje za prawidłowe”.


Brak przychodu z działalności gospodarczej.

Podatnik stoi na stanowisku, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie powoduje powstania przychodu ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawodawca wprost wskazał, iż tylko odpłatne zbycie składników majątku zaliczanych do środków trwałych będzie stanowiło przychód z działalności gospodarczej. Zbycie bez uzyskania zapłaty nie stanowi zatem przychodu z działalności gospodarczej.

Podatnik pragnie wskazać, iż operacja wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jak najbardziej jest zbyciem nieruchomości aczkolwiek nie jego odpłatną formą co wyłącza obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego z tego tytułu. Podatnik pragnie wskazać, iż aby zbycie generowało przychód podlegający opodatkowaniu, musiałoby to być zbycie o charakterze odpłatnym, a więc skutkującym uzyskaniem przez wspólnika wnoszącego wkład konkretnego, definitywnego i trwałego przysporzenia majątkowego. W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej cena (żądanie zapłaty ceny) nie występuje. Wspólnik co prawda uzyskuje „udział” w spółce osobowej, jednakże nabycie udziału nie stanowi przysporzenia, które mogłoby być traktowane jako forma odpłatności za wniesienie wkładu do spółki jawnej.

Ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem odpłatności, czy też odpłatnego zbycia. Sięgnąwszy zatem do Słownika Języka Polskiego PWN (wersja interaktywna) czytamy, iż odpłatny to „taki, za który się płaci”. Zatem odpłatne zbycie to taki sposób przeniesienia prawa do rozporządzania danym przedmiotem, za który zbywcy należy się określona zapłata.

Wniesienie wkładu niepieniężnego nie wiąże się natomiast w żaden sposób z koniecznością zapłaty ze strony beneficjenta (de facto spółki jawnej) za otrzymane prawo do określonego przedmiotu wkładu. W związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego Podatnik zyskuje prawo uczestnictwa w spółce – ogół praw i obowiązków przysługujących wspólnikowi wobec spółki jawnej oraz wobec innych wspólników, z którymi wiąże się możliwość uzyskania przychodu w przyszłości, tzn. w sytuacji, w której działalność spółki jawnej będzie przynosiła zysk. Ponadto, nie da się ustalić wartości udziału w spółce jawnej, obejmowanego w zamian za wkład niepieniężny, bowiem udział ten z samego faktu jego uzyskania nie stanowi żadnego konkretnego i definitywnego przysporzenia majątkowego. Samo prawo do udziału w przyszłych i niepewnych dochodach spółki jawnej nie może być w żaden sposób uznane za formę odpłatności za wniesiony wkład niepieniężny.

Z powyższym stanowiskiem zdaniem Wnioskodawcy zgadzają się także sądy administracyjne.

Jak słusznie zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który w wyroku z dnia 19 maja 2010 roku (sygn. akt I SA/Lu 95/10) „poza sporem jest bowiem, że wnoszony do spółki jawnej aport nie skutkuje, dla osoby go wnoszącej, powstaniem konkretnego i wymiernego przysporzenia majątkowego, tj. innymi słowy nie powoduje po jej stronie przyrostu majątkowego. Tym samym nie stanowi dochodu (...) brak jest jakichkolwiek podstaw, aby zasadnie można było uznać, że objęcie udziału w tworzonej spółce jawnej w zamian za wniesienie niepieniężnego aportu do niej rodzi konsekwencje podatkowo-prawne w postaci opodatkowania tego rodzaju operacji podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Operacji tego rodzaju nie towarzyszy bowiem, co ma znaczenie z punktu widzenia istoty podatku dochodowego, ekwiwalentność świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. W tym kontekście ponownie podkreślić należy, że w analizowanej sytuacji, w zamian za wniesiony aport, osoba go wnosząca otrzymuje udział w spółce jawnej, który jakkolwiek posiada określoną wartość materialną to jednak nie stanowi ceny nabycia, w związku z czym nie sposób kwalifikować go jako formy świadczenia wzajemnego. Obejmując udział wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z zawiązaniem spółki jawnej.” W związku z powyższym stanowczo należy stwierdzić, że brak jest jakichkolwiek podstaw, aby zasadnie można było bronić tezy, iż po stronie obejmującego udział w spółce osobowej w zamian za wkład niepieniężny pojawia się dochód podlegający opodatkowaniu (por. również np.: wyrok WSA w Warszawie z 7 sierpnia 2009 r., sygn. akt III SA/WA 384/09: wyrok WSA w Warszawie z 2 czerwca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 346/09; wyrok WSA w Kielcach z 29 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Ke 121/09; wyrok WSA w Lublinie z 23 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 96/10).


Podsumowanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości nie stanowi przychodu ze źródła jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości. Ustawodawca wprost wyłączył wniesienie wkładów niepieniężnych do spółek z dyspozycji art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym. Z takim podejściem zgadzają się także organy podatkowe.

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości gruntowej nie stanowi także przychodu z kapitałów pieniężnych określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym. Dyspozycja bowiem niniejszej regulacji odnosi się wyłącznie do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek posiadających osobowość prawną. Podatnik wniósł wkład do spółki jawnej, która osobowości prawnej nie posiada.

Ponadto, wniesienie nieruchomości do spółki jawnej nie skutkuje powstaniem przychodu ze źródła działalność gospodarcza, gdyż wniesienie to pozbawione jest elementu odpłatności, który jest warunkiem koniecznym dla powstania obowiązku wykazania przychodu podatkowego z działalności gospodarczej.

W świetle powyższych argumentów Podatnik wnosi o uznanie jego stanowiska za prawidłowe.

Wydając w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną z dnia 27 października 2010 r., Nr IPPB1/415-719/10-4/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Wnioskodawcy w części za nieprawidłowe, stwierdzając m.in., że: (…) wniesienie wkładu do spółki osobowej lub spółki cywilnej (wbrew stanowisku Wnioskodawcy) jest formą ich odpłatnego zbycia. (…).


Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważył, co następuje.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z kolei art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, a także nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zagadnienie czy wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje skutki prawnopodatkowe znalazło odzwierciedlenie w wyrokach sądów administracyjnych. Jednakże orzecznictwo w tym zakresie nie było jednolite.

Z uwagi na rozbieżne rozstrzygnięcia sądów administracyjnych, Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów w dniu 14 marca 2011 r. podjął uchwałę sygn. akt II FPS 8/10. W uchwale Sąd wskazał m.in., że (…) Wniesienie aportu do spółki osobowej nie jest zatem „zbyciem udziałów”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a/ u.p.d.o.f. Relacja tego przepisu ustawy do jej art. 17 ust. 1 pkt 9 jest jak lex specjalis do lex generali. Jeśli w majątku podatnika pojawia się przychód otrzymany w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki, to przychód taki jest opodatkowany tylko wówczas, gdy spółka ta posiada osobowość prawną. Otrzymanie udziałów w spółce osobowej w zamian za wkład niepieniężny jest więc podatkowo obojętne. Tym samym w związku z wniesieniem wkładu do spółki osobowej w drodze aportu nie powstaje przychód, który mógłby być opodatkowany. (…).

Podjęcie uchwały w przedmiocie wyjaśnienia przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych, spowodowało wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych.

Minister Finansów, stosownie do art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli stwierdzi nieprawidłowość wydanej interpretacji indywidualnej dokonuje, z urzędu, jej zmiany, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów administracyjnych.

Odnosząc się zatem do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego stwierdza się brak podstaw do zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy, bowiem działanie jakie zamierza podjąć Wnioskodawca nie spowoduje powstania przychodu, gdyż transakcja wniesienia do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości gruntowej, nie stanowi odpłatnego zbycia, o którym mowa w tym przepisie. Zastosowania nie ma również art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy, który wprost definiuje jako przychód z kapitałów pieniężnych nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny, gdyż spółka jawna, w której obejmowane są udziały, jest spółką osobową. Wymienione regulacje prawne nie dotyczą wkładów wniesionych do spółek niebędących osobą prawną.

Wniesienie do spółki jawnej wyżej wymienionego wkładu niepieniężnego, nie spowoduje także wystąpienia po stronie Wnioskodawcy przychodu z tytułu odpłatnego zbycia składników majątkowych wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniesienie tego wkładu nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem składników majątkowych będących przedmiotem aportu.

Osoba fizyczna wnosząca wkład niepieniężny do spółki osobowej otrzymuje udziały w tej spółce, których wartość materialna nie stanowi ceny nabycia tych udziałów. Otrzymujący udziały wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym w ramach spółki osobowej, do której przystąpił przez wniesienie wkładu. Po stronie wspólnika nie powstaje jednak dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czynność wniesienia do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości gruntowej, pozostaje neutralna podatkowo i nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie wnoszącego wkład niepieniężny, co znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych np.: wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 912/09, wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lutego 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 1043/10, wyrok NSA z dnia 23 marca 2011 r. sygn. akt 1974/09, wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2011 r. sygn. akt II FSK 1202/10.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zaistniałego stanu faktycznego, jest prawidłowe.

W konsekwencji należało, z urzędu, dokonać zmiany pisemnej interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów, gdyż stwierdzono jej nieprawidłowość.


Zmieniona interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu zmienionej interpretacji – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), na adres: ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj