Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-423/12-4/IM
z 17 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2012 r. (data wpływu 24 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 4 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 19 czerwca 2012 r., znak ILPB1/415-423/12-2/IM, ILPP1/443-380/12-2/AI na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 27 czerwca 2012 r., a w dniu 4 lipca 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 2 lipca 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie produkcji tulei papierowych zwijanych spiralnie, zamierza wnieść aportem własne przedsiębiorstwo do istniejącej spółki kapitałowej w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki. W chwili obecnej Zainteresowana jako udziałowiec tej istniejącej spółki kapitałowej do której zamierza wnieść aportem własne przedsiębiorstwo, posiada l00% udziałów w kapitale zakładowym tej spółki.

W skład majątku przedsiębiorstwa osoby fizycznej, który będzie stanowił przedmiot aportu do spółki kapitałowej wchodzą m.in.:

  1. aktywa trwałe przedsiębiorstwa w postaci nieruchomości, maszyn i urządzeń do produkcji, wyposażenia,
  2. aktywa obrotowe w postaci środków produkcji, towarów, zapasów, należności,
  3. zobowiązania,
  4. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy rzeczy ruchomych,
  5. księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym także dane klientów, cenniki, know-how, umowy z odbiorcami i dostawcami.

Wnioskodawczyni z całego majątku swojego przedsiębiorstwa, a co za tym idzie z przedmiotu aportu wyłączy środki transportu oraz nazwę przedsiębiorstwa, które w chwili obecnej posiada i będzie kontynuowała działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych.

Wartość nominalna udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym objętych przez Zainteresowaną w zamian za powyższy aport będzie odpowiadała wartości aportowanych składników majątku tego przedsiębiorstwa wynikającej z ewidencji księgowej na dzień objęcia udziałów.

W odpowiedzi na wezwanie Wnioskodawczyni wskazała, że wnoszony aportem do spółki kapitałowej zespół wymienionych w punkcie G wniosku składników majątku, będzie stanowił organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Strona podkreśla, że w przedstawionym stanie przyszłym, wkład niepieniężny wniesiony przez Wnioskodawczynię do spółki kapitałowej obejmować będzie składniki materialne w postaci m.in. nieruchomości i maszyn produkcyjnych oraz niematerialne w postaci danych klientów, produkcyjnego know-how, umów z dostawcami i odbiorcami a także zobowiązania (kredyty, leasingi, zobowiązania wobec dostawców). Tak więc do spółki kapitałowej zostanie wniesiony cały majątek (rzeczowy i obrotowy) związany z działalnością przedsiębiorstwa za wyjątkiem środków transportu i nazwy przedsiębiorstwa. Zaznaczyć należy że przedmiotem działalności Wnioskodawczyni nie było świadczenie usług transportowych posiadane środki transportu były wykorzystywane jako transport własny służący dostarczaniu do klientów sprzedanych towarów.

Reasumując powyższe, wnoszony przez Zainteresowaną aport do spółki kapitałowej mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wnoszony przez Wnioskodawczynię do spółki kapitałowej aport opisany powyżej stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 5a pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przypadku odpowiedzi twierdzącej na zadane pytanie nr 1, Zainteresowana zwraca się z pytaniem, czy wniesienie przez Wnioskodawczynię opisanego aportu do spółki kapitałowej w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spowoduje powstanie dla Niej przychodu z kapitałów pieniężnych zwolnionego od opodatkowania?

Zdaniem Wnioskodawczyni, wnoszony aportem do spółki kapitałowej, zespół wymienionych w punkcie G wniosku składników niematerialnych i materialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Definicja przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl przywołanego wyżej przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 55(2) k.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Powyższa definicja zawiera cztery przesłanki, które należy spełnić w celu uznania określonego zespołu składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Przesłanka 1: zespół składników majątku obejmuje zarówno składniki materialne i niematerialne a także zobowiązania. W omawianym przypadku wkład niepieniężny wniesiony przez Wnioskodawczynię do spółki kapitałowej obejmuje składniki materialne w postaci m.in. nieruchomości i maszyn produkcyjnych oraz niematerialne w postaci danych klientów, produkcyjnego know-how, umów z dostawcami i odbiorcami, a także zobowiązania (kredyty, leasingi, zobowiązania wobec dostawców.

Przesłanka 2: zespół składników majątku winien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie. W omawianym przypadku do Spółki kapitałowej zostanie wniesiony cały majątek (rzeczowy i obrotowy) związany z działalnością przedsiębiorstwa za wyjątkiem środków transportu i nazwy przedsiębiorstwa. Zaznaczyć należy że przedmiotem działalności Wnioskodawczyni nie było świadczenie usług transportowych - posiadane środki transportu były wykorzystywane jako transport własny służący dostarczaniu do klientów sprzedanych towarów. Tak więc w omawianym przypadku nie ma możliwości organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia składników majątku w istniejącym przedsiębiorstwie gdyż cały majątek służył jednemu rodzajowi działalności gospodarczej Wnioskodawczyni działalności produkcyjnej z którą były także związane wszystkie zobowiązania i należności.

Przesłanka 3: zespół składników winien być przeznaczony do realizacji konkretnych zadań. W omawianym przypadku należy stwierdzić, iż wniesiony do Spółki zespół składników majątku tworzy (wraz z zatrudnionymi pracownikami) składniki niezbędne do realizacji tychże zadań – tzn. działalności produkcyjnej w zakresie produkcji tulei papierowych.

Przesłanka 4: zespół składników majątku mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie swoje zadania. Przesłanka ta oznacza „potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego” Nie ulega wątpliwości, że zespół składników majątkowych, który zostanie wniesiony jako aport do Spółki, może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, gdyż został on wyposażony w niezbędne atrybuty do tego, aby móc stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

W związku z powyższym, zważywszy, że w analizowanym przypadku wszystkie cztery przesłanki wymagane prawem są spełnione, zdaniem Zainteresowanej przedstawiony wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawczyni wniesienie opisanego aportu do spółki kapitałowej w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spowoduje powstanie dla Niej przychodu zwolnionego od opodatkowania.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód ten (zgodnie z art. 17 ust 1a ustawy) powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Tak więc w razie wniesienia aportem majątku do spółki kapitałowej i otrzymaniem w zamian za to udziałów w tej spółce mamy do czynienia z powstaniem przychodów.

Niezależnie jednak od sposobu klasyfikacji wniesionego aportu (przedsiębiorstwo, czy też jego zorganizowana część), to zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 109 ustawy zwalnia się z podatku dochodowego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Tak więc w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu w postaci całego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powstaje przychód (do opodatkowania) z tytułu nominalnej wartości tych udziałów akcji objętych przez Wnioskodawczynię.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj