Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1017/12/CzP
z 13 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1017/12/CzP
Data
2012.11.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą


Słowa kluczowe
dywidendy
podatek pobierany u źródła
Ukraina
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
„W jaki sposób dokonać prawidłowego obliczenia wartości podatku dochodowego, zapłaconego przez Spółkę Y celem pomniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych Spółki zgodnie z art. 20 ust. 2? /pytanie oznaczone we wniosku Nr 4/?”



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obliczenia wartości podatku zapłaconego na Ukrainie z tytułu dywidendy uzyskanej przez Spółkę podlegającą odliczeniu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów /pytanie oznaczone we wniosku Nr 4/ - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obliczenia wartości podatku zapłaconego na Ukrainie z tytułu dywidendy uzyskanej przez Spółkę podlegającą odliczeniu od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada 100% udziałów w Spółce Y, mającej siedzibę i działającej na terytorium Ukrainy (Spółka Y podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Ukrainy). Spółka, w związku z posiadaniem udziałów w kapitale Spółki Y, uzyskuje przychody z tytułu dywidendy. Zgodnie z uchwałą podjętą przez walne zgromadzenie Spółki Y z dnia 08 czerwca 2012 r., Spółce została wypłacona dywidenda w wysokości 20.181.393,80 UAH.

Zgodnie z kolejnymi postanowieniami uchwały:

  • wypłata dywidendy nastąpi w USD,
  • Spółka Y potrąci podatek u źródła w wysokości 5% zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • prowizje banku za kupno i wypłatę pieniędzy nierezydentowi (dalej: „koszty bankowe”) pokrywa Spółka Y.

Spółka Y dokonała wypłaty dywidendy w dwóch transzach - 25 i 27 czerwca 2012 r. Jednocześnie, pomimo postanowień uchwały, Spółka Y potrąciła z kwoty wypłacanej dywidendy koszty bankowe. W konsekwencji na rachunek bankowy Spółki wpłynęła wartość dywidendy pomniejszona o podatek u źródła w wysokości 5% oraz o wartość kosztów bankowych. Ponadto równowartość przewidzianej uchwałą kwoty dywidendy wypłacona w USD została pomniejszona o kwotę 262,93 UAH, która nie zostanie dopłacona ze względu na fakt, że koszty bankowe dotyczące przelewu byłyby wyższe niż ta kwota. Podatek u źródła został pobrany przez Spółkę Y od całej kwoty dywidendy w UAH, czyli również od kwoty, która nie została Spółce wypłacona.

Spółka zamierza dokonać odliczenia podatku od dywidendy zapłaconego na Ukrainie oraz podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez Spółkę Y, stosownie do art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o PDOP.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób dokonać prawidłowego obliczenia wartości podatku dochodowego, zapłaconego przez Spółkę Y celem pomniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych Spółki zgodnie z art. 20 ust. 2... /pytanie oznaczone we wniosku Nr 4/

Zdaniem Spółki, celem prawidłowego obliczenia wartości podatku zapłaconego na Ukrainie, jaka może pomniejszyć należny podatek dochodowy obliczony od łącznej sumy dochodów, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • wielkość udziałów Spółki w wypłaconym zysku Spółki Y,
  • limit maksymalnego odliczenia zagranicznego podatku, wynikający z art. 20 ust. 6 ustawy o PDOP,
  • kurs do przeliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Jeżeli spełnione są warunki przewidziane w art. 20 ustawy o PDOP, podatnik może odliczyć od polskiego podatku zarówno zagraniczny podatek u źródła potrącony od wypłaconej dywidendy, jak również kwotę podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez spółkę zagraniczną w państwie jej siedziby (tzw. metoda zaliczenia pośredniego). Wprowadzając metodę zaliczenia pośredniego, art. 20 ust. 2 ustawy o PDOP stanowi, że pod pewnymi warunkami, odliczeniu od polskiego podatku podlega kwota podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony. Odliczenia dokonać można jedynie w części odpowiadającej udziałowi spółki otrzymującej dywidendę w wypłaconym zysku spółki wypłacającej dywidendę.

Ustawa o PDOP posługuje się w powyższym przepisie pojęciem „dochodów", tj. pojęciem z zakresu prawa podatkowego oraz pojęciem „zysku” tj. pojęciem z zakresu rachunkowości. Tymczasem, w praktyce wynik podatkowy może różnić się od wyniku bilansowego. Wówczas powstaje wątpliwość; w jaki sposób obliczyć kwotę podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony w rozumieniu art. 20 ust. 2 ustawy o PDOP.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę, że posiada ona 100% udziałów w Spółce Y, w przypadku wypłaty całego zysku za rok 2010 i 2011 w postaci dywidendy, Spółka jest uprawniona (z zastrzeżeniem limitu maksymalnego odliczenia wynikającego z art. 20 ust. 6 ustawy o PDOP) do odliczenia od polskiego podatku całej kwoty ukraińskiego podatku uiszczonego przez Spółkę Y za lata 2010 i 2011.

Zgodnie z art. 20 ust. 6 ustawy o PDOP, wskazując limit maksymalnego odliczenia zagranicznego podatku kwota odliczenia (…) nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu. Zatem, chodzi o dochód krajowy i zagraniczny przed opodatkowaniem, tj. w przypadku zagranicznej dywidendy przed potrąceniem zagranicznego podatku u źródła (tzw. dochód brutto), dlatego też, zdaniem Spółki, limit maksymalnego odliczenia, o którym mowa w art. 20 ust. 6 ustawy o PDOP, należy obliczyć jako: 19% x (A+B) x (A/(A+B) gdzie:

19% - stawka polskiego podatku,

A - Dochód zagraniczny (brutto),

B - Dochód krajowy.

Zdaniem Spółki, dla przeliczenia podatku dochodowego zapłaconego przez Spółkę Y, należy zastosować średni kurs ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu na rachunek Spółki dywidendy wypłaconej przez Spółkę Y. Zastosowanie tego kursu uzasadniają względy praktyczne. Przeliczenia zagranicznego podatku na PLN dokonuje się celem zastosowania odliczenia od podatku polskiego i uniknięcia podwójnego opodatkowania otrzymanej dywidendy w sensie ekonomicznym. Zatem, momentem decydującym powinna tu być data otrzymania dywidendy, nie zaś data faktycznej zapłaty podatku przez Spółkę Y.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „updop”), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 20 ust. 1 updop, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

W myśl art. 20 ust. 2 updop, w przypadku gdy:

  1. spółka posiadająca osobowość prawną mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskuje dochody (przychody) z tytułu dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, oraz
  2. dochody (przychody), o których mowa w pkt 1, uzyskiwane są z tytułu udziału w zyskach spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium państwa, z którym Rzeczpospolita Polska posiada obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacją Szwajcarską, oraz
  3. spółka, o której mowa w pkt 1, posiada w kapitale spółki, o której mowa w pkt 2, bezpośrednio nie mniej niż 75 % udziałów (akcji)

-odliczeniu podlega również kwota podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez spółkę, o której mowa w pkt 2, w państwie jej siedziby, w części odpowiadającej udziałowi spółki, o której mowa w pkt 1, w wypłaconym zysku spółki, o której mowa w pkt 2.

Na podstawie art. 20 ust. 6 updop, łączna kwota odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu.

Jak wynika z art. 20 ust. 8 updop, określając wielkość odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, oraz zwolnienia, o którym mowa w ust. 3, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Przepisy art. 20 - 22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 22a updop).

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada 100% udziałów w Spółce Y, mającej siedzibę i działającej na terytorium Ukrainy. W związku z posiadaniem udziałów w kapitale Spółki Y, Spółka uzyskuje przychody z tytułu dywidendy. Spółka Y podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Ukrainy.

Spółka zamierza dokonać odliczenia podatku od dywidendy zapłaconego na Ukrainie oraz podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez Spółkę Y, stosownie do art. 20 ust. 1 i 2 updop.

Aby dokonać prawidłowego obliczenia wartości podatku dochodowego, zapłaconego przez Spółkę Y celem pomniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka w swym stanowisku przedstawiła sposób jego odliczenia wg następującego wzoru:

19% x (A+B) x (A/(A+B), gdzie:

19% - stawka polskiego podatku,

A - Dochód zagraniczny (brutto),

B - Dochód krajowy.

Odnosząc się do powyższego, zdaniem tut. Organu, sposób wyliczenia przedstawiony przez Spółkę w powyższym wzorze jest zgodny z uregulowaniami wynikającymi z art. 20 ust. 6 w związku z art. 20 ust. 1 i 2 updop.

Odnosząc się natomiast do kursu jaki Spółka powinna zastosować należy wyjaśnić, że jeżeli podatek u źródła pobierany jest w formie potrącenia z kwoty należnej dywidendy, to taką operację traktuje się na równi z zapłatą tego podatku przez polskiego podatnika. Za dzień zapłaty podatku w takiej sytuacji należy zatem przyjąć dzień wpływu na rachunek podatnika dywidendy, od której kontrahent potrącił podatek u źródła. W świetle przedstawionych wyżej wyjaśnień oznacza to równocześnie, że do przeliczenia potrąconego podatku należy zastosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu dywidendy na rachunek Spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj