Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP1/443-698/12-4/AK
z 23 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP1/443-698/12-4/AK
Data
2012.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
pensjonat
prawo do odliczenia
usługi rehabilitacyjne
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Jaką stawkę VAT na usługi zabiegi np. masaże na łóżku nefrytowym, magnetronic, laser, turbosoric, ćwiczenia na Slender – Life, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforeza, galwanizacja, prądy DD, interferencja), ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe wykonywane ze skierowaniem od lekarza lub bez skierowania?



Wniosek ORD-IN 329 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2012r. (data wpływu 27 sierpnia 2012r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2012r. (data wpływu 29 października 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • stawki podatku VAT na usługi – zabiegi: masaże na łóżku nefrytowym, magnetronic, laser, turbosoric, ćwiczenia na Slender – Life, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforeza, galwanizacja, prądy DD, interferencja), ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe wykonywane ze skierowaniem od lekarza – jest prawidłowe,
  • stawki podatku VAT na ww. usługi – zabiegi wykonywane bez skierowania od lekarza– jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • stawki podatku VAT na usługi – zabiegi: masaże na łóżku nefrytowym, magnetronic, laser, turbosoric, ćwiczenia na Slender – Life, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforeza, galwanizacja, prądy DD, interferencja), ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe wykonywane ze skierowaniem od lekarza lub bez skierowania od lekarza,
  • stawki podatku VAT na pobyt w pensjonacie z wyżywieniem oraz uznanie pobytu w pensjonacie jako turnus wczasowy,
  • stawki podatku VAT na pobyt w hotelu + zabiegi, tj. laser, masaż, itp. oraz prawa do wystawienia łącznej faktury na turnus wczasowo – leczniczy ze stawką 8% dla osób bez skierowania od lekarza lub ze stawką zwolnioną dla osób ze skierowaniem od lekarza lub NFZ,
  • stawki VAT na pobyt w hotelu + dieta owocowo-warzywna – kuracja odchudzająca,
  • prawa do wystawienia faktury na nocleg jako oddzielnej pozycji ze stawką 8% VAT i oddzielnie z pozycjami na zabiegi (typu masaż, laser, turbosoric, itp.) na 8% stawki VAT dla osób bez skierowania i ze stawką zwolnioną dla osób ze skierowaniem,
  • zwolnienia z opodatkowania zabiegów i noclegów przy zabiegach zwolnionych z VAT

Wniosek uzupełniono w dniu 29 października 2012 r. w zakresie doprecyzowania stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny. (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, tj. Pensjonat, w wyposażonych gabinetach świadczone są usługi, które służą profilaktyce zachowania, przywracania bądź poprawie zdrowia. Są to: masaże na łóżku nefrytowym, Magnetronic, Laser, Turbosoric, ćwiczenia na Slender Life, sauna sucha, sauna na podczerwień Infrared, sauna mokra – łaźnia parowa, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforcza, galwanizacja, prądy DD, interferencja, ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe, dieta owocowo-warzywna.

Zabiegi, o których mowa wyżej wykonywane są przez zatrudnionych w pensjonacie pracowników posiadających kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodów medycznych w charakterze masażysta. Działalność ta jest zakwalifikowana pod PKD: 55.10.Z, 55.20.Z, 56.10.A, 96.04.Z, 86.90.E, 86.90.A.

Usługi masaży są świadczone zarówno w zakresie przywracania i poprawy zdrowia, jak również terapii. Będąc na wypoczynku w pensjonacie goście korzystają z zabiegów zarówno w celu poprawy zdrowia, schorzeń układu kostnego (kręgosłup, stawy). W przeważającej części są to osoby, które zmuszone są do korzystania z zabiegów jako formy przywracania i poprawy stanu zdrowia.

Usługi w postaci ww. zabiegów stosowane są zarówno na podstawie skierowania lekarskiego, jak również bez skierowania od lekarza. Jednocześnie Pensjonat w przeważającej części świadczy usługi w postaci diety owocowo-warzywnej – jest to kuracja oczyszczająca organizm.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT od 01 kwietnia 2010r. Zainteresowany jest podmiotem posiadającym wpis do rejestru wykonujących działalność leczniczą w oparciu o art. 104 ust. 1 w związku z art. 100 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. (Dz. U. z 2011r., Nr 112, poz. 654). Usługi wymienione w pytaniu nr 1 wniosku ORD-IN są usługami w zakresie opieki służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Usługi są świadczone przez osoby zatrudnione w Pensjonacie. Osoby, które wykonują zabiegi są zatrudnione jako rehabilitanci z przygotowaniem do tego zawodu. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654).

Poszczególne usługi polegają na:

  • Zabiegi na łóżkach slender life – cykl trwający 80 minut – na każdym łóżku trwa 10 minut. W tym czasie uruchamiają się wszystkie partie mięśni. Zabieg polecany szczególnie osobom cierpiącym na bóle stawów, pleców, kręgosłupa, osobom o słabej kondycji fizycznej, zestresowanym, zapracowanym, osobom cierpiącym na nadwagę lub cellulit.
  • Bicze szkockie (koniecznie wymagana zgoda lekarza) – bicze szkockie to zabieg hydroterapeutyczny, polegający na polewaniu ciała skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody, stosując na zmianę różnego rodzaju natryski. Zabieg polega na zróżnicowaniu temperatury wody np. przez 1-2 min. stosuje się wodę o temperaturze 40oC potem przez 20-30 sek. wodę o temperaturze 20oC lub niższej. Zabiegi w takim układzie powtarza się dwa razy, a oprócz działania termicznego mają silne działanie mechaniczne przez co stanowią odrębną formę masażu wodnego. Bicze szkockie mogą być wykonywane na całym ciele lub częściowo. Bicze wodne całkowite wpływają stabilizująco na autonomiczny układ nerwowy, pobudzają krążenie i oddychanie oraz przemianę materii.
  • Sauna (fińska) sucha – jest to znakomity sposób na stres, dzięki wysokiej temperaturze nasza skóra oczyszcza się z zanieczyszczeń. Kontuzje, zakwasy czy problemy ze stawami zaczynają się redukować, bóle mięśniowe oraz niektóre bóle reumatyczne przestaną się nasilać. Wszystko to zostanie osiągnięte w bardzo przyjemnych i wpływających na nasze samopoczucie warunkach.
  • Sauna podczerwona (Infrared) – to wyjątkowa sauna, w której oprócz wysokiej temperatury są fale podczerwieni rozgrzewające ciało od środka. Zaletami sauny działającej na podczerwień jest likwidacja zakwasów, odtrucie organizmu oraz relaks całego ciała. Poza tym ta metoda polecana jest szczególnie osobom mającym problemy z trądzikiem, cellulitem, egzemą i łuszczycą, bólami kręgosłupa, zapaleniem stawów i lumbago.
  • Sauna mokra (łaźnia parowa) – jest miejscem, w którym w trakcie regularnego korzystania w znaczący sposób poprawia się wydolność i krążenie. Główną jej zaletą jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz pełny relaks organizmu.
  • Ćwiczenie indywidualne PNF
  • Masaż na łóżku z kamieniami nefrytowymi – zabieg polegający na masażu pleców, karku i głowy o działaniu głęboko relaksacyjnym. Kamienie nefrytowe poprawiają funkcjonowanie nerek, wątroby oraz oczu.
  • Platforma odchudzająca Turbosonicprofessional – urządzenie wykorzystuje zasady wibracji do walki z nadwagą, poprawia stan zdrowia ujędrniając i modelując zarazem sylwetkę bez zbędnego wysiłku fizycznego. Poprawia również krążenie krwi i limfy.
  • Fotel RAMZES przystosowany do masażu całego ciała – łagodny lub energiczny masaż w wielu opcjach do wyboru: wałkujący, ugniatający, uciskający, ostukający, rozluźniający, regenerujący, rozluźniający, regenerujący. W zależności od potrzeb masowane są pojedyncze partie ciała lub całe ciało.
  • Zabiegi z wykorzystaniem lasera (również do biostymulacji) – działanie laserowe jest nowoczesną, interdyscyplinarną metodą leczniczą, znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Chroni przed powikłaniami, oszczędza choremu bólu i skraca znacznie czas powrotu do zdrowia. Zasadnicze efekty kliniczne i towarzyszące im procesy, zachodzące w jej wyniku na poziomie tkankowym i komórkowym, możemy podzielić na kilka rodzajów: działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, regenerujące, odpornościowo-stymulujące, polepszające mikrokrążenie oraz odczulające.
  • Zabiegi krioterapeutyczne miejscowe – metoda ta stosowana jest do leczenia łagodnych i złośliwych zmian skórnych, destrukcji łagodnych zmian nowotworowych w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza wątroby, zapalenia stawów, przewlekłego zapalenia kręgosłupa szyjnego, zapaleń okołostawowych i urazowych, skręceń stawów, zwalczania przewlekłego i patologicznego bólu, leczenie odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni w procesie rehabilitacji neurologicznej oraz leczenie ostrych i zadawnionych urazów sportowych i pooperacyjnych.
  • Zabieg na urządzeniu Magnetronic – użycie tego urządzenia zmniejsza dolegliwości związanych z bólem naświetlonego miejsca, zapobiega powstawaniu nowych ognisk zapalnych oraz przyspiesza leczenie już istniejących. Ponadto jest wspaniałym sposobem rozluźniania napiętych mięśni, poprawia metabolizm komórek. Polecany również przy ostrym i przewlekłym zapaleniu oskrzeli i zatok.
  • Hydromasaż – działanie kąpieli wzmacnia termicznie i hydrostatycznie klasyczny masaż. Masowanie ciała silnymi strumieniami wody zmieszanej z powietrzem wpływa korzystnie na skórę, usuwa zmęczenie, uspokaja i odpręża. Działa także kojąco na układ nerwowy i psychikę człowieka.
  • Ugul – kabiny UGUL przeznaczone są do leczenia schorzeń narządów ruchu za pomocą ruchowych ćwiczeń i usprawniania leczniczego. Stosuje się w niej zawieszenia całkowite, ćwiczenia czynne w odciążeniu oraz czynne z oporem i z zastosowaniem systemu bloczkowo – ciężarkowego.
  • Kąpiel mineralna (perełkowa) – działanie miejscowe polegające na drażnieniu przez składniki mineralne zakończeń nerwowych, rozszerzania naczyń krwionośnych i silnym ogrzaniu organizmu.
  • Elektroterapia – za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Przyśpiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śród-stawowych.
  • Ultradźwięki – dzięki destrukcji błon komórek tłuszczowych, pozbywamy się na danej powierzchni ciała niechcianych centymetrów. Odbywa się to bez uszkodzeń naczyń krwionośnych, nerwów i tkanki łącznej.
  • Rotor – przyrząd do rehabilitacji osób z problemami kończyn górnych i dolnych. Urządzenie najlepiej spisuje się w sytuacjach, kiedy potrzebne jest odbudowanie tkanki mięśniowej oraz przy przywracaniu sprawności po wylewach krwi do mózgu.
  • Stół do ćwiczeń manualnych – zabieg do usprawniania ruchowego osób z uszkodzonym centralnym układem nerwowym oraz do rehabilitacji osób z neurologicznymi zaburzeniami ruchu, po udarze mózgu jak również do wszelkiego rodzaju usprawniania ruchowego dzieci i dorosłych.
  • Lampy Sollux – promieniowanie podczerwone emitowane przez Lampę Sollux dostaje się głęboko pod skórę, dzięki czemu pobudzony zostaje układ krwionośny. Powoduje to wzmożone ukrwienie, naczynia krwionośne rozszerzają się, w konsekwencji czego naświetlane miejsce otrzymuje więcej substancji odżywczych i szybciej wydala elementy szkodliwe. Lampa Sollux hamuje rozwój niektórych chorób i schorzeń oraz pomaga w procesie ich leczenia.
  • PNF – PNF jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu – to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym. Metoda PNF znajduje zastosowanie w bardzo wielu jednostkach chorobowych, głównie z dziedziny neurologii i ortopedii. Leczenie ukierunkowane jest na odzyskanie utraconej w wyniku procesu chorobowego funkcji ruchowej.

Na usługę pobytu w Pensjonacie składa się dieta owocowo – warzywna (dieta odchudzająca) z noclegami. Dieta nie jest ze skierowaniem od lekarza.

Wnioskodawca nie posiada zezwolenia Wojewody na turnusy rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm.). Zainteresowany uzyskał wpis Wojewody z dnia 09 listopada 2011r. nr … gdzie w punkcie 5 niniejszego zaświadczenia jest wymieniony zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji medycznej wpisany do EDG nr ….. Ośrodek, w którym odbywają się turnusy wczasowe nie posiada wpisu do rejestru turnusów rehabilitacyjnych wydanych przez Wojewodę. Świadczone przez Pensjonat usługi – turnusy rehabilitacyjne nie są turnusem w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pensjonat świadczy usługi zakwaterowania i wyżywienia dla osób korzystających z zabiegów, ale też świadczy same zabiegi dla osób, które nie korzystają z zakwaterowania ani też z wyżywienia. Usługi wyżywienia i zakwaterowania są świadczone przez pracowników zatrudnionych w Pensjonacie. Usługi w postaci diety owocowo-warzywnej nie są zalecane przez lekarza, czyli osoby przyjeżdżające do Pensjonatu nie posiadają skierowania od lekarza w celu odbycia tej kuracji. Usługa w postaci diety owocowo-warzywnej ma na celu zmniejszenie wagi ciała, tj. odchudzanie, jest kuracją oczyszczającą organizm z toksyn, złogów tłuszczu.

Zgodnie z odpowiedzią Urzędu Statystycznego w piśmie z dnia 08 sierpnia 2012r. podano następujące klasyfikacje niniejszych usług: PKWiU – 96.04.10.0 – „Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej”, PKWiU – 86.90.1 – pozostałe usługi w zakresie opieki zdrowotnej (usługi świadczone przez sauny i łaźnie parowe).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę VAT na usługi zabiegi np. masaże na łóżku nefrytowym, magnetronic, laser, turbosoric, ćwiczenia na Slender – Life, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforeza, galwanizacja, prądy DD, interferencja), ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe wykonywane ze skierowaniem od lekarza lub bez skierowania...

Zdaniem Wnioskodawcy, w chwili obecnej Pensjonat stosuje 8% stawki VAT na wszystkie zabiegi medyczne dla osób, które nie posiadają skierowania od lekarze bądź z NFZ. Dla osób posiadających skierowanie od lekarza lub NFZ stosuje stawki zwolnione z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe - w zakresie stawki podatku VAT na usługi – zabiegi masaże na łóżku nefrytowym, magnetronic, laser, turbosoric, ćwiczenia na Slender – Life, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforeza, galwanizacja, prądy DD, interferencja), ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe wykonywane ze skierowaniem od lekarza
  • nieprawidłowe – w zakresie stawki podatku VAT na ww. usługi – zabiegi wykonywane bez skierowania od lekarza.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Należy zaznaczyć, że zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku, a nawet zwolnień od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, zwolnieniu podlegają również usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  • lekarza i lekarza dentysty,
  • pielęgniarki i położnej,
  • medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039),
  • psychologa.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy, zwalnia się od podatku świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.

Przepisy powyższe stanowią implementację do polskiego porządku prawnego przepisów art. 132 ust. 1 lit. b) i c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s.1) zgodnie z którymi zwolnieniu od podatku przez państwa członkowskie podlegają:

  • opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze;
  • świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Zwolnienie określone w art. 132 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Oznacza to, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług, wykonywanych przez zdefiniowany krąg podmiotów. Stąd też analogiczną konstrukcję zastosowano w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, wskazując, jaki rodzaj usług podlega zwolnieniu oraz definiując krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

Zwolnieniu z opodatkowania podlegają więc podmioty lecznicze (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy) oraz osoby wykonujące zawody wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy.

Określając krąg podmiotów objętych zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, ustawodawca odwołał się do ustawy z 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o działalności leczniczej, określenie osoba wykonująca zawód medyczny – oznacza osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Świadczeniem zdrowotnym stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o działalności leczniczej są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

W myśl art. 10 cyt. ustawy o działalności leczniczej, ambulatoryjne świadczenia zdrowotne obejmują świadczenia podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, udzielane w warunkach niewymagających ich udzielania w trybie stacjonarnym i całodobowym w odpowiednio urządzonym, stałym pomieszczeniu. Udzielanie tych świadczeń może odbywać się w pomieszczeniach przedsiębiorstwa, w tym w pojeździe przeznaczonym do udzielania tych świadczeń, lub w miejscu pobytu pacjenta.

Regulacje zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy, nie zwalniają więc od podatku wszystkich świadczeń opieki medycznej, ale tylko służące określonemu celowi. Ze zwolnienia korzystają zatem jedynie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Pozostałe usługi medyczne, jeśli nie odpowiadają koncepcji opieki medycznej, tzn. nie służą ww. celom, podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług. Zatem, decydujące znaczenie dla zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jest wykazanie nie tego, że dane czynności stanowią świadczenia medyczne, lecz celu wykonywanych usług, tj. że celem świadczonych usług w zakresie opieki medycznej jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia.

Należy podkreślić, iż z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, które służą unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich i które należy postrzegać w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT (wyrok C-473/08 w sprawie Eulitz, pkt 25). Ponadto, jak również wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości UE w swym orzecznictwie: pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy (obecnie art. 132 Dyrektywy 2006/112/WE Rady) powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.

Jednakże interpretacja tych pojęć powinna być zgodna z celami, do jakich dążą owe zwolnienia, oraz powinna spełniać wymogi zasady neutralności podatkowej, na której zasadza się wspólny system podatku VAT. Zatem powyższa zasada ścisłej interpretacji nie oznacza, że pojęcia użyte w celu opisania zwolnień z art. 13 (art. 132 Dyrektywy 112) powinny być interpretowane w sposób, który uniemożliwiałby osiągnięcie zakładanych przez nie skutków (pkt 27 ww. wyroku).

Zauważyć również należy, że definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani we wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku nie powinny podlegać takie usługi, których celem nie jest ochrona zdrowia. W wyroku z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie Margarete Unterpringer vs Pensionsversicherungsanstalt der Arbiter C-212/01 Trybunał stwierdził, iż „to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi”.

Należy podkreślić, że ani przytoczone przepisy Dyrektywy, ani orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE nie dają podstaw do tego, aby zakresem opieki medycznej podlegającej zwolnieniu objąć wszystkie działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Zatem czynności, których zasadniczym celem nie jest ochrona zdrowia, nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Ponadto, jak zauważył Rzecznik Generalny w sprawie C-262/08 „Cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia; jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania”. Ponadto Rzecznik wskazał, że „działalność, którą uznano za części składowe opieki medycznej (leczenia medycznego), obejmuje: opiekę terapeutyczną jako część usługi ambulatoryjnej świadczonej przez wykwalifikowane pielęgniarki; leczenie psychoterapeutyczne świadczone przez wykwalifikowanych psychologów; prowadzenie badań lekarskich bądź pobieranie krwi lub innych próbek do badania pod kątem występowania choroby, na rzecz pracodawców lub ubezpieczycieli, albo poświadczanie zdolności medycznej do odbycia podróży, jeżeli celem tych usług zasadniczo pozostaje ochrona zdrowia zainteresowanych osób; oraz badania medyczne umożliwiające obserwację i zbadanie pacjentów, zanim zajdzie konieczność diagnozowania, rozciągnięcia opieki bądź leczenia potencjalnej choroby, zlecone przez internistów i wykonywane przez zewnętrzne laboratoria prywatne”. Dodatkowo Rzecznik zauważa, iż „usługi są ściśle związane z opieką szpitalną i medyczną (leczeniem szpitalnym i medycznym) jedynie wówczas, gdy są one rzeczywiście świadczone jako usługi pomocnicze względem takiej opieki świadczonej pacjentom jako świadczenie główne, tylko wówczas jeżeli wpisują się one w logiczny sposób w ramy świadczenia tejże opieki i stanowią w procesie świadczenia tejże opieki niezbędny etap, aby osiągnąć cele terapeutyczne, którym służą, gdyż jedynie takie usługi mogą mieć wpływ na koszty opieki zdrowotnej, która staje się dostępna w drodze zwolnienia od podatku”.

Z orzecznictwa wynika zatem, że pojęcie „opieka medyczna” dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia. Jeżeli z kontekstu usługi wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

O ile świadczenia opieki medycznej powinny mieć cel terapeutyczny, to zauważyć należy, że terapeutycznemu celowi świadczenia nie należy nadawać szczególnie wąskiego znaczenia. Jak wynika z orzeczenia Trybunału w sprawie C-212/03 Margarete Unterpertinger pkt 40: „świadczenie profilaktycznych usług medycznych może być również zwolnione z od podatku nawet jeśli okaże się że osoby, które są poddane badaniom lub innym zabiegom medycznym o charakterze profilaktycznym nie cierpią na żadną chorobę lub anomalię zdrowotną.”

W uzasadnieniu do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie C-307/01 miedzy Peterem dAmbrumenilem i Dispute Resolution Services Ltd a Commissioners of Customs and Excise Trybunał stwierdził w pkt 57-60, iż „Jeżeli chodzi o pojęcie świadczenia opieki medycznej, Trybunał orzekł już w pkt 18 swojego wyroku w sprawie D. przeciwko W. oraz potwierdził w pkt 38 wyroku w sprawie Kügler, że pojęcia tego nie można poddać wykładni, która obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych. Chociaż z orzecznictwa tego wynika, że świadczeniu opieki medycznej musi przyświecać cel terapeutyczny, nie musi oznaczać to, że należy nadać celowi terapeutycznemu danej usługi szczególnie wąskie znaczenie (w tym celu zob. sprawa Komisja przeciwko Francji, pkt 23). Pkt 40 wyroku w sprawie Kügler pokazuje, że usługi medyczne realizowane w celach profilaktycznych mogą korzystać ze zwolnienia w ramach art. 13 część A ust. 1 lit. c). W rzeczywistości nawet jeżeli w pewnych przypadkach okaże się, że osoby poddane badaniom lub innym zabiegom medycznym o charakterze profilaktycznym nie cierpią z powodu jakiejkolwiek choroby lub zaburzeń zdrowia, to włączenie omawianych świadczeń w zakres pojęcia „świadczenia opieki medycznej” jest zgodne z celem redukcji kosztów opieki medycznej, który przyświeca zarówno przewidzianemu w art. 13 część A ust. 1 lit. b) szóstej dyrektywy zwolnieniu z opodatkowania, jak i zwolnieniu przewidzianemu w lit. c) tego samego ustępu (zob. sprawa Komisja przeciwko Francji pkt 23 oraz Kügler pkt 29).

Z drugiej strony, zgodnie z tym samym orzecznictwem usługi medyczne realizowane w innym celu niż ochrona zdrowia człowieka, w tym jego utrzymanie lub przywrócenie, nie mogą korzystać ze zwolnienia w ramach art. 13 część A ust. 1 lit. c) szóstej dyrektywy. Mając na uwadze cel tych usług, opodatkowanie ich podatkiem VAT nie jest sprzeczne z celem redukcji kosztów opieki medycznej oraz zwiększenia jej dostępności dla społeczeństwa. Jak słusznie podkreśliła pani rzecznik generalny w pkt 66 – 68 swojej opinii, to, czy dana usługa medyczna powinna zostać zwolniona z podatku VAT warunkuje jej cel. Dlatego, jeżeli kontekst, w jakim realizowana jest dana usługa medyczna pozwala określić, że jej podstawowym celem nie jest ochrona zdrowia, w tym jego utrzymanie lub przywrócenie, lecz raczej udzielenie porady wymaganej przed podjęciem decyzji wiążącej się z konsekwencjami prawnymi, zwolnienie w ramach art. 13 część A ust. 1 lit. c) nie ma zastosowania do tej usługi”.

Według definicji WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rehabilitacja to kompleksowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym.

W szeroko pojmowanym procesie rehabilitacji wyróżnia się rehabilitację medyczną inaczej leczniczą, społeczną i zawodową.

Na rehabilitację medyczną (fizjoterapię) składają się:

  • kinezyterapia, czyli leczenie ruchem,
  • fizykoterapia, to stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury,
  • masaż leczniczy, to wykorzystanie bodźców mechanicznych głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania odczynów fizjologicznych.

Pod pojęciem rehabilitacji leczniczej (medycznej) rozumie się proces leczenia, który umożliwia przyspieszenie procesu naturalnej regeneracji i zmniejszenia fizycznych i psychicznych następstw choroby.

Pojęcie „opieki medycznej” przewidziane w art. 43 ustawy obejmuje zatem świadczenia medyczne wykonywane w celu ochrony, w tym zachowania lub przywrócenia zdrowia osób. Innymi słowy pojęcie to obejmuje wszelkie działania podejmowane w procesie leczenia, poczynając od rozpoznania, czyli dokonania oceny objawów stwierdzonych w badaniu podmiotowym i przedmiotowym oraz w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, identyfikacji choroby lub zespołu chorobowego, na które cierpi pacjent, poprzez określenie przyczyn zaburzeń, ich stopnia nasilenia, zaawansowania lub fazy procesu chorobowego oraz przewidywanych następstw, kończąc na wypowiedzeniu się co do rokowania i zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT usług ważnym jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia. Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby. Interpretując natomiast termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, należy zastosować wykładnię literalną, zgodnie z którą wyrażenie to oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Podobnie należy postąpić dokonując wykładni pojęcia „przywracanie zdrowia”, które oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

W treści wniosku wskazano, iż Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi, które służą profilaktyce zachowania, przywracania bądź poprawie zdrowia. Są to: masaże na łóżku nefrytowym, Magnetronic, Laser, Turbosoric, ćwiczenia na Slender Life, sauna sucha, sauna na podczerwień Infrared, sauna mokra – łaźnia parowa, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforcza, galwanizacja, prądy DD, interferencja, ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe, dieta owocowo-warzywna. Zabiegi, o których mowa wyżej wykorzystywane są przez zatrudnionych w Pensjonacie pracowników posiadających kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodów medycznych w charakterze masażysta, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej. Usługi masaży są świadczone zarówno w zakresie przywracania i poprawy zdrowia, jak również terapii. Będąc na wypoczynku w pensjonacie goście korzystają z zabiegów zarówno w celu poprawy zdrowia, schorzeń układu kostnego (kręgosłup, stawy). W przeważającej części są to osoby, które zmuszone są do korzystania z zabiegów jako formy przywracania i poprawy stanu zdrowia. Usługi w postaci ww. zabiegów stosowane są zarówno na podstawie skierowania lekarskiego, jak również bez skierowania od lekarza. Jednocześnie Pensjonat w przeważającej części świadczy usługi w postaci diety owocowo-warzywnej – jest to kuracja oczyszczająca organizm. Zainteresowany jest podmiotem posiadającym wpis do rejestru wykonujących działalność leczniczą.

Przedstawiając stan sprawy, Zainteresowany wskazał, iż przedmiotowe zabiegi, wykonywane są przez zatrudnionych w Pensjonacie pracowników posiadających kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodów medycznych – rehabilitantów.

Zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych, np. zawód lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty, felczera, diagnosty laboratoryjnego.

Rehabilitacja medyczna (lecznicza) określana jest również jako fizjoterapia. Zawód fizjoterapeuty nie został dotychczas objęty unormowaniami odrębnych aktów prawnych. Został on jednak wymieniony na równi z innymi zawodami medycznymi w szeregu przepisach związanych z ochroną zdrowia, a ponadto kształcenie tego rodzaju specjalistów podjęły uczelnie wyższe, w których funkcjonują wydziały i kierunki fizjoterapii w formie 5-letnich studiów magisterskich i 3-letnich studiów licencjackich. Stosownie do przepisu § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U z 2002r. Nr 173 poz. 1419 ze zm.), fizjoterapia została wymieniona w wykazie podstawowych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty (specjalista w dziedzinie fizjoterapii).

W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 kwietnia 2010r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U Nr 82 poz. 537) fizjoterapeuci (2283) zostali wymienieni w grupie specjalistów do spraw zdrowia obejmującej również lekarzy, dentystów pielęgniarki i inne. Natomiast w grupie inny średni personel do spraw zdrowia wymieniono techników fizjoterapii i masażystów (3254).

Na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U z 2008r. Nr 164 poz. 1027 ze zm.) świadczenia gwarantowane przysługują m.in. dla świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Zaznaczenia wymaga, iż świadczeniodawcą w rozumieniu art. 5 pkt 41 lit. b ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może być osoba fizyczna inna niż wymieniona w lit a, która uzyskała fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Na podstawie dyspozycji zawartej w art. 31d ww. ustawy, wydane zostało rozporządzenie z dnia 30 sierpnia 2009r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U Nr 140, poz. 1145 ze zm.). W rozumieniu tego rozporządzenia zabieg fizjoterapeutyczny – to świadczenie gwarantowane udzielane w cyklach odpowiadających potrzebom zdrowotnym świadczeniobiorcy objętego leczeniem rehabilitacyjnym lub fizjoterapeutycznym (§ 2 pkt 7).

Mając na uwadze przedstawiony stan sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż przedmiotowe usługi, mające na celu (jak wskazał Wnioskodawca) przywracanie i poprawę zdrowia jak również terapii, wykonywane na podstawie skierowania od lekarza jak również bez skierowania są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu oraz poprawie zdrowia tj. spełniają przesłankę przedmiotową konieczną do zwolnienia od podatku VAT na mocy zarówno art. 43 ust. 1 pkt 18, jak i art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy.

Nadto jak wskazano we wniosku, Zainteresowany jest podmiotem posiadającym wpis do rejestru wykonujących działalność leczniczą w oparciu o art. 104 ust. 1 w związku z art. 100 ustawy o działalności leczniczej.

Wobec powyższego zostanie spełniona przesłanka podmiotowo-przedmiotowa, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Tym samym ww. usługi, które Wnioskodawca świadczy jako podmiot leczniczy będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Reasumując, wykonywane zarówno na podstawie skierowania od lekarza lub NFZ jak i bez ww. skierowania zabiegi rehabilitacyjne tj. masaże na łóżku nefrytowym, magnetronic, laser, turbosoric, ćwiczenia na Slender – Life, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforeza, galwanizacja, prądy DD, interferencja), ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca, służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Odnośnie dokumentów stanowiących załączniki do wniosku, tutejszy Organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny przesłanych załączników.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego w zakresie stawki podatku VAT na usługi – zabiegi np. masaże na łóżku nefrytowym, magnetronic, laser, turbosoric, ćwiczenia na Slender – Life, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia (jonoforeza, galwanizacja, prądy DD, interferencja), ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe wykonywane ze skierowaniem od lekarza oraz bez skierowania od lekarza.

Natomiast wniosek w części dotyczącej

  • stawki podatku VAT na pobyt w pensjonacie z wyżywieniem oraz uznanie pobytu w pensjonacie jako turnus wczasowy,
  • stawki podatku VAT na pobyt w hotelu + zabiegi, tj. laser, masaż, itp. oraz prawa do wystawienia łącznej faktury na turnus wczasowo – leczniczy ze stawką 8% dla osób bez skierowania od lekarza lub ze stawką zwolnioną dla osób ze skierowaniem od lekarza lub NFZ,
  • stawki VAT na pobyt w hotelu + dieta owocowo-warzywna – kuracja odchudzająca,
  • prawa do wystawienia faktury na nocleg jako oddzielnej pozycji ze stawką 8% VAT i oddzielnie z pozycjami na zabiegi (typu masaż, laser, turbosoric, itp.) na 8% stawki VAT dla osób bez skierowania i ze stawką zwolnioną dla osób ze skierowaniem,
  • zwolnienia z opodatkowania zabiegów i noclegów przy zabiegach zwolnionych z VAT został rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem nr Nr IPTPP1/443-698/12-5/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj