Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-650/12-2/KC
z 18 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-650/12-2/KC
Data
2012.09.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podatnik podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
W zakresie miejsca świadczenia usługi świadczonej na rzecz podmiotu z siedzibą we Francji oraz prawa do odliczenia.



Wniosek ORD-IN 302 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.06.2012 r. (data wpływu 27.06.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi świadczonej na rzecz podmiotu z siedzibą we Francji oraz prawa do odliczenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi świadczonej na rzecz podmiotu z siedzibą we Francji oraz prawa do odliczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz kontrahenta (dalej „zleceniodawca”) kompleksowe usługi o charakterze niematerialnym w zakresie niezbędnym do realizacji zamierzonego celu, tj. sprzedaży i dystrybucji produktów zleceniodawcy, polegające m.in. na inicjowaniu i prowadzeniu badań rynku oraz rozwoju planów marketingowych, przygotowaniu i dystrybucji materiałów informacyjnych (ulotek itp.), reklamowaniu, promowaniu farmaceutyków w środowisku medycznym, informowaniu o właściwościach farmaceutyków i ich promowaniu na kongresach lekarzy, prowadzeniu kampanii informacyjnych, reprezentowaniu klientów w kontaktach z hurtowniami, przeprowadzaniu badań dotyczących działań farmaceutyków, wykonywaniu czynności związanych z rejestracją farmaceutyków, monitoring działań niepożądanych itp.

W ramach przedmiotowej umowy Spółka nie zajmuje się sprzedażą produktów, nie zawiera umów w imieniu i na rzecz zleceniodawcy.

Nabywcą usług jest spółka mająca siedzibę działalności gospodarczej we Francji będąca podatnikiem francuskiego podatku od wartości dodanej i niemająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi opisane w treści pytania wykonywane na rzecz kontrahenta wskazanego w opisie stanu faktycznego podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług, a jeżeli nie to czy Spółka ma prawo do rozliczania podatku od towarów i usług związanego ze świadczeniem takich usług...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Usługi opisane w treści pytania wykonywane na rzecz kontrahenta wskazanego w opisie stanu faktycznego nie podlegają opodatkowaniu polski podatkiem od towarów i usług, ale Spółka ma prawo do rozliczania podatku od towarów i usług związanego ze świadczeniem takich usług na warunkach określonych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.

Podatek od towarów i usług jest daniną terytorialną, którą obciążone są te czynności, miejsce świadczenia których znajduje się w Polsce. Oczywiście definiując miejsce świadczenia należy odwoływać się do polskich przepisów podatkowych. Obecnie, w większości przypadków, w których nabywcą usługi jest podatnik miejsce opodatkowania wyznaczane jest na podstawie art. 28b ustawy o VAT. Według takiego miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. l i la, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n ustawy o VAT). W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. W przypadku świadczenia usług, które są przeznaczone wyłącznie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych lub członków stowarzyszenia, do określenia miejsca świadczenia stosuje się odpowiednio przepisy art. 28c ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę to, że Spółka świadczy usługi, dla których prawodawca podatkowy nie przewidział szczególnego sposobu wyznaczania miejsca opodatkowania a nabywcą jest podmiot mający status podatnika podatku od wartości dodanej, uznać należy, iż właściwym jest zastosowanie przepisu art. 28b ustawy o VAT. W konsekwencji, usługi wskazane we wniosku winny być uznane za niepodlegające opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie należy odwołać się do przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, wedle którego podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami W konsekwencji, w takim zakresie w jakim wobec nabywanych świadczeń nie mają zastosowania wyłączenia zapisane w art. 88 ustawy o VAT, i pod warunkiem wykazania i udokumentowania związku pomiędzy nabytymi świadczeniami a sprzedażą, której dotyczy niniejszy wniosek (niepodlegającą opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług), Spółka może skorzystać z prawa do rozliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054)), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…). W celu określenia, czy konkretne usługi, podlegają opodatkowaniu w Polsce, należy ustalić miejsce świadczenia tych usług.

Generalna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług (na rzecz podatników) została określona w art. 28b ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Wnioskodawca jako polski podatnik VAT, w ramach swojej działalności świadczy na rzecz francuskiego podatnika podatku od wartości dodanej z siedziba we Francji usługi kompleksowe usługi o charakterze niematerialnym. Jak wskazuje w stanie faktycznym, usługi zakres tych usług obejmuje realizację zamierzonego celu tj. sprzedaż i dystrybucję produktów zleceniodawcy, polegające m.in. na inicjowaniu i prowadzeniu badań rynku oraz rozwoju planów marketingowych, przygotowaniu i dystrybucji materiałów informacyjnych, reklamowaniu, promowaniu farmaceutyków w środowisku medycznym, informowaniu o właściwościach farmaceutyków i ich promowaniu na kongresach lekarzy, prowadzeniu kampanii informacyjnych, reprezentowaniu klientów w kontaktach z hurtowniami, przeprowadzaniu badań dotyczących działań farmaceutyków, wykonywaniu czynności związanych z rejestracją farmaceutyków, monitoring działań niepożądanych itp.

Wnioskodawca nie zajmuje się sprzedażą produktów, nie zawiera umów w imieniu i na rzecz francuskiego zleceniodawcy.

W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przedmiotowe usługi wykonywane na rzecz francuskiego kontrahenta podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług, a jeżeli nie to czy ma prawo do rozliczania podatku od towarów i usług związanego ze świadczeniem takich usług.

Analizując treść wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, iż nabywcą kompleksowej usługi o charakterze niematerialnym wykonywanej przez Wnioskodawcę będzie, podmiot prowadzący działalność gospodarczą we Francji, zidentyfikowany tam dla celów podatku od wartości dodanej. Jednocześnie podmiot ten nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, wobec świadczonych przez Wnioskodawcę usług nie znajdzie zastosowania żaden z wyjątków od zasady ogólnej określony w przepisach art. 28b ust. 3 i 4, oraz art. 28e, art. 28f, art. 28g, art. 28i, 28j i 28n ustawy.

Mając na uwadze powyższe, miejscem świadczenia kompleksowej usługi o charakterze niematerialnym przez Wnioskodawcę będzie państwo siedziby usługobiorcy - tj. Francja. Tym samym przedmiotowe usługi pozostaną poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem VAT, a Wnioskodawca jako świadczący usługę nie będzie zobowiązany do rozliczenia w kraju podatku VAT należnego z tytułu ich świadczenia.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do kwestii prawa do rozliczenia podatku VAT związanego z tymi usługami, to należy przywołać treść art. 86 ustawy, gdzie w ustępie 1 stwierdza się że, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy, kwotę „podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług — z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż świadczone przez Wnioskodawcę kompleksowe usługi o charakterze niematerialnym, polegające m.in. na inicjowaniu i prowadzeniu badań rynku oraz rozwoju planów marketingowych, przygotowaniu i dystrybucji materiałów informacyjnych (ulotek itp.), reklamowaniu, promowaniu farmaceutyków w środowisku medycznym, informowaniu o właściwościach farmaceutyków i ich promowaniu na kongresach lekarzy, prowadzeniu kampanii informacyjnych, reprezentowaniu klientów w kontaktach z hurtowniami, przeprowadzaniu badań dotyczących działań farmaceutyków, wykonywaniu czynności związanych z rejestracją farmaceutyków, monitoring działań niepożądanych itp. stanowią w Polsce usługę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Zatem wykonując tą czynność w Polsce, Wnioskodawca posiadałaby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego pod warunkiem odpowiedniego udokumentowania związku odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z powyższym, uzyskiwany przez Wnioskodawcę obrót z tytułu świadczenia przedmiotowych usług na rzecz podatnika z Francji jest po stronie Wnioskodawcy obrotem uprawniającym do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu dokonywanych usług, zgodnie z art. 86 ust. 8 ustawy.

Zatem i w tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj