Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-590/12-4/JM
z 22 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-590/12-4/JM
Data
2012.11.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
przekazanie
remanent likwidacyjny
zbycie


Istota interpretacji
Czy nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa mężowi, a następnie zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej spowoduje konieczność zapłaty podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 279 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Łodzi 20 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 listopada 2012 r. (data wpływu 14 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu przekazania przedsiębiorstwa oraz zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej po ww. przekazaniu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu przekazania przedsiębiorstwa oraz zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej po ww. przekazaniu.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 listopada 2012 r. (data wpływu 14 listopada 2012 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych.

Z podatku dochodowego Wnioskodawczyni rozlicza się na zasadach ogólnych wg skali na podstawie danych wynikających z podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Od kwietnia 2004 r. Zainteresowana jest czynnym podatnikiem VAT wykonującym czynności wyłącznie opodatkowane podatkiem VAT.

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od kwietnia 2004 r. do listopada 2005 r. Wnioskodawczyni ponosiła wydatki na przebudowę i rozbudowę nieruchomości, która służyć miała jako sala imprez.

Nieruchomość ta została nabyta przez męża Wnioskodawczyni 07.01.2002 r. w drodze spadku.

07.02.2005 r. aktem notarialnym Zainteresowana wraz z mężem dokonali rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej co do tej nieruchomości.

Od wydatków poniesionych na przebudowę i rozbudowę Wnioskodawczyni odliczyła podatek VAT w wysokości 29.460 zł.

Po zakończeniu rozbudowy i uzyskaniu decyzji o spełnianiu wymagań przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego powyższy lokal w grudniu 2005 r. Wnioskodawczyni wprowadziła do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła jego użytkowanie.

W grudniu 2012 r. Wnioskodawczyni zamierza nieodpłatnie przekazać całe prowadzone przedsiębiorstwo mężowi Zainteresowanej, z którym Wnioskodawczyni pozostaje w małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej.

Przed dokonaniem czynności przekazania firmy, mąż założy jednoosobową działalność gospodarczą pod tą sama nazwą z uwzględnieniem faktu, że działalność prowadzona będzie przez męża.

Przekazaniu podlegać będą wszystkie składniki wchodzące w skład firmy takie jak: nieruchomość, środki trwałe, wyposażenie, materiały, a także kredyt bankowy, który został zaciągnięty w związku z rozbudową nieruchomości.

Na okoliczność nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa sporządzony zostanie protokół przekazania przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia.

Po dokonaniu czynności przekazania Wnioskodawczyni zamierza dokonać likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu poz. 68 wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Zainteresowana informuje, iż firma którą zamierza przekazać jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), ponieważ jest zorganizowanym zespołem składników zarówno materialnych, jak i niematerialnych:

  1. posiada indywidualizującą firmę, oznaczenie, (po przekazaniu nazwa nie ulegnie zmianie);
  2. działalność prowadzona jest we własnej nieruchomości (po przekazaniu będzie prowadzona tam nadal);
  3. posiada wymagane do tego typu wyposażenie (po przekazaniu pozostanie ono w firmie);
  4. środki trwałe są amortyzowane (po przekazaniu będzie kontynuowana amortyzacja tych środków na tych samych zasadach);
  5. na potrzeby prowadzonej działalności prowadzona jest księga przychodów i rozchodów (po przekazaniu zasady rozliczania się z Urzędem Skarbowym nie ulegną zmianie).

Reasumując przekazywane przez Wnioskodawczynię przedsiębiorstwo będzie nadal mogło służyć kontynuowaniu dotychczasowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa mężowi, a następnie zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej spowoduje konieczność zapłaty podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, do opisanego przez Zainteresowaną zdarzenia przyszłego będzie miał zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług mówiący o tym, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wg oceny Wnioskodawczyni przekazane przez Zainteresowaną przedsiębiorstwo mieści się w definicji przedsiębiorstwa zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego i w związku z tym czynność przekazania przedsiębiorstwa będzie wyłączona spod działania ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Ze względu na to, że przekazanie całego przedsiębiorstwa mężowi nastąpi przed likwidacją działalności gospodarczej, nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu na dzień zaprzestania działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Według art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Przepisy ustawy nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Definicję taką zawiera ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 K.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Jak wynika z powyższych przepisów, przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, aby można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa majątkowa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (art. 14 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 14 ust. 4 ustawy, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5 ustawy).

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych. Od kwietnia 2004 r. Zainteresowana jest czynnym podatnikiem VAT wykonującym czynności wyłącznie opodatkowane podatkiem VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od kwietnia 2004 r. do listopada 2005 r. Wnioskodawczyni ponosiła wydatki na przebudowę i rozbudowę nieruchomości, która służyć miała jako sala imprez. Nieruchomość ta została nabyta przez męża Wnioskodawczyni 07.01.2002 r. w drodze spadku. W dniu 07.02.2005 r. aktem notarialnym Zainteresowana wraz z mężem dokonali rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej co do tej nieruchomości. Od wydatków poniesionych na przebudowę i rozbudowę Wnioskodawczyni odliczyła podatek VAT w wysokości 29.460 zł. Po zakończeniu rozbudowy i uzyskaniu decyzji o spełnianiu wymagań przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego powyższy lokal w grudniu 2005 r. Wnioskodawczyni wprowadziła do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła jego użytkowanie. W grudniu 2012 r. Wnioskodawczyni zamierza nieodpłatnie przekazać całe prowadzone przedsiębiorstwo mężowi Zainteresowanej, z którym Wnioskodawczyni pozostaje w małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej. Przed dokonaniem czynności przekazania firmy, mąż założy jednoosobową działalność gospodarczą pod tą sama nazwą z uwzględnieniem faktu, że działalność prowadzona będzie przez męża. Przekazaniu podlegać będą wszystkie składniki wchodzące w skład firmy takie jak: nieruchomość, środki trwałe, wyposażenie, materiały, a także kredyt bankowy, który został zaciągnięty w związku z rozbudową nieruchomości. Wnioskodawczyni wskazała, że firma którą zamierza przekazać jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro - jak wskazano we wniosku - przedmiotem nieodpłatnego przekazania będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c., to stosownie do treści art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta nie będzie objęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli przekazanie całego prowadzonego przez Wnioskodawczynię przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 K.c.), nastąpi przed zaprzestaniem działalności gospodarczej, wówczas na dzień zaprzestania nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu, a zatem remanent likwidacyjny będzie wynosić „0”, a tym samym nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT z tego tytułu.

Końcowo należy wskazać, iż definitywnej oceny przedmiotu czynności prawnej dokonuje sam podatnik, który jest w pełni zorientowany, czy zbywane składniki majątku stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu powołanych przepisów.

Podkreślić również należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj