Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-657/12-2/TS
z 30 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-657/12-2/TS
Data
2012.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
członek zarządu
dochody uzyskiwane za granicą
opodatkowanie
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wynagrodzenia
Zjednoczone Emiraty Arabskie


Istota interpretacji
Czy wynagrodzenie, które Wnioskodawczyni będzie otrzymywała na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników spółki z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu oraz inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu przysługujące Wnioskodawczyni na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników spółki, będzie opodatkowane wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?



Wniosek ORD-IN 295 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012 r. (data wpływu 17 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.). Na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co potwierdza certyfikat inkorporacji spółki (ang. certificate of incorporation) – dalej: spółka – Wnioskodawczyni została powołana w skład zarządu spółki w charakterze członka zarządu (ang. director). Z tytułu pełnionej funkcji i sprawowania obowiązków członka zarządu spółki Wnioskodawczyni będzie otrzymywała wynagrodzenie oraz inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wynagrodzenie, które Wnioskodawczyni będzie otrzymywała na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników spółki z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu oraz inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu przysługujące Wnioskodawczyni na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników spółki, będzie opodatkowane wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich...
  2. Czy ww. dochody Wnioskodawczyni będą brane pod uwagę w Polsce wyłącznie na potrzeby ustalenia efektywnej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT), którą będą opodatkowane dochody Wnioskodawczyni podlegające w Polsce opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych...
  3. Czy w przypadku braku osiągnięcia w danym roku podatkowym innych dochodów, niż te, o których mowa w pytaniu nr 1, w szczególności dochodów (przychodów) ze źródeł położonych w Polsce, przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodów, o których mowa w pytaniu nr 1 wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do składania rocznego zeznania podatkowego...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Natomiast w zakresie pytania nr 2 i nr 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni (odnośnie pytania nr 1), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, co wynika z art. 4a ww. ustawy.

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdą przepisy Umowy zawartej dnia 31 stycznia 1993 r. w Abu Zabi pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1994 r. nr 81, poz. 373, dalej: Umowa ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi). Art. 19 ww. Umowy stanowi, iż wynagrodzenie i inne należności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej otrzymuje z tytułu członkostwa w zarządzie, radzie nadzorczej, lub innym podobnym organie spółki mającej siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, może być opodatkowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dochody te mogą być opodatkowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bez względu na miejsce wykonywania funkcji członka zarządu spółki.

Z kolei przepis art. 24 ust. 1 lit. a) Umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wskazuje, iż dochody te, czyli wynagrodzenie, które Wnioskodawczyni ma otrzymywać na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu Spółki oraz inne należności i świadczenia związane z pełnieniem funkcji członka zarządu Spółki przysługujące mu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników spółki będą opodatkowane wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (tzw. metoda wyłączenia z progresją).

Rzeczpospolita Polska ma zatem, na gruncie regulacji art. 24 ust. 1 lit. a) Umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi obowiązek zwolnić ww. dochody z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez względu na to, czy dochody te faktycznie będą podlegały opodatkowaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podsumowując, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż ww. dochody Wnioskodawczyni uzyskane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą na mocy Umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi zwolnione od opodatkowania w Polsce, przy czym jeżeli Wnioskodawczyni uzyskałaby inne dochody w danym roku podatkowym, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych w Polsce, to zgodnie z ww. metodą wyłączenia z progresją, dochód uzyskany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczania stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Wnioskodawczyni podkreśla, iż powyższy pogląd cieszy się jednolitym uznaniem organów podatkowych, znajdując potwierdzenie w następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 9 lipca 2012 r., sygn. IPTPB2/415-298/12-2/TS,
  • Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 marca 2012 r., sygn. IBPBII/1/415-1017/11/AA,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 listopada 2011 r., sygn. IPPB2/415-797/11-2/AK,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 stycznia 2011 r., sygn. IPPB2/415-853/10-2/AK,
  • Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 maja 2008 r., sygn. ILPB2/415-134/08-2/PW,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 maja 2008 r., sygn. ILPB2/415-134/08-3/PW.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj