Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-565/12/AL
z 7 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2012r. (data wpływu 29 maja 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 sierpnia 2012r. (data wpływu 30 sierpnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług (oprócz nabycia usługi gastronomicznej) związanych z organizacją spotkania z kontrahentami – jest prawidłowe,
  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej nabycie usługi gastronomicznej związanej z organizacją spotkania z kontrahentami – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z organizacją spotkania z kontrahentami.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 sierpnia 2012r. (data wpływu 30 sierpnia 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-565/12/AL z dnia 17 sierpnia 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o wydanie interpretacji w sprawie spotkania z największymi potencjalnymi kontrahentami i sprzedawcami z branży Wnioskodawcy.

Spotkanie miało charakter konferencji. Pierwszego dnia odbyło się przywitanie gości i kolacja okolicznościowa w hotelu. Na drugi dzień odbyło się zwiedzanie fabryki (w tym drobny poczęstunek tj. kawa, herbata ciastka), prezentacja historii i rozwoju. Celem drugiego dnia było zareklamowanie produktów podatnika, rozpowszechnianie jego marki i logo, zainteresowanie wyrobami podatnika, a w szczególności zachęcanie do ich nabywania, ukazywanie ich wyższości nad produktami konkurencji. Konferencja miała również na celu budowanie relacji z zaproszonymi firmami i zbudowaniu w ich oczach pozytywnego wizerunku firmy.

Tego dnia zorganizowane zostały: program rozrywkowy polegający na zwiedzaniu okolicy bryczką, ognisko z różnymi atrakcjami:

  1. Pierwszy dzień i usługi hotelowe i gastronomiczne zostały zorganizowane przez hotel.
  2. Zakupiono i wręczono przybyłym gościom celem prezentacji firmy różne gadżety z logo firmy i herbem miejsca odbywania się konferencji oraz pamiątkowe tabliczki. Dodatkowo został wynajęty przewodnik oprowadzający po okolicznych zabytkach, który wystawił fakturę za „usługi przewodnicze”. Gadżety i tabliczki zakupiono w różnych firmach - w treści faktur: „gadżety”, „tabliczki pamiątkowe”.

Natomiast drugi dzień zorganizowany był przez jedną firmę, która zajęła się kompleksowo zarówno posiłkami jak i przejazdem bryczką i atrakcjami związanymi z ogniskiem wystawiła na powyższe usługi jedna fakturę w treści: „usługi cateringowe”

W uzupełnieniu wniosku z dnia 27 sierpnia 2012r. Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie: Produkcja pozostałych mebli - kod PKD 3109Z.

Towary i usługi nabyte przez Wnioskodawcę w związku z organizacją konferencji były przekazywane wyłącznie kontrahentom z branży - nie były przekazywane pracownikom Wnioskodawcy.

Dokonywane w pierwszym dniu konferencji zakupy usług gastronomicznych i hotelowych były dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Zakup kawy, herbaty i ciastek, dokonywany w celu drobnego poczęstunku, był dokumentowany fakturami wystawionymi na Wnioskodawcę.

Kawa, herbata oraz ciastka byty serwowane wyłącznie kontrahentom z branży - nie były serwowane pracownikom Wnioskodawcy.

Kawa, herbata oraz ciastka byty serwowane bezpośrednio przez Wnioskodawcę w siedzibie firmy - nie były serwowane przez hotel jako towar, ani usługa gastronomiczna, ani żadna inna usługa.

Wnioskodawca pod pojęciem „gadżety” z logo firmy rozumie następujące towary:

  1. pojemniki na napoje z logo firmy,
  2. tabliczki z herbem miejsca siedziby firmy.

Nabycie towarów i usług związanych z realizacją konferencji ma związek z wykonywaną przez Wnioskodawcę wyłącznie działalnością opodatkowaną - produkcją pozostałych mebli.

Zakup towarów, o których mowa we wniosku (kawy, herbaty, ciastek)w celu ich zużycia na terenie firmy podczas konferencji, był niezbędny w celu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy. W momencie zakupu wnioskodawca wiedział, że nabyte artykuły spożywcze (kawa, herbata, ciastka) zostaną zużyte w takim a nie innym celu.

Zakup towarów, o których mowa we wniosku (gadżetów, tabliczek pamiątkowych) oraz zakup usług (hotelowej, gastronomicznej, cateringowej) w celu ich przekazania podczas konferencji, był niezbędny w celu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

W momencie zakupu towarów (gadżetów i tabliczek pamiątkowych) i usług, o których mowa we wniosku Wnioskodawca wiedział, że nabyte towary i usługi zostaną przekazane kontrahentom.

Towary i usługi zostały przekazane kontrahentom nieodpłatnie - pracownikom nie zostały przekazane.

Przekazane kontrahentom towary stanowiły drukowane materiały reklamowe i informacyjne oraz jednocześnie prezenty o małej wartości. Jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku) przekraczała 10 zł. Łączna wartość towarów przekazywana jednej osobie (kontrahentowi) nie przekraczała w roku podatkowym kwoty 100 zł. Wnioskodawca ma możliwość ustalenia listy osób, którym przekazał towary.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 27 sierpnia 2012r.):

Czy od wszystkich opisanych w stanie faktycznym towarów (kawy, herbaty, ciastek, pojemników na napoje z logo firmy, tabliczek z herbem miejsca siedziby firmy) oraz zakupu usług hotelowej, gastronomicznej, cateringowej) przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z dnia 27 sierpnia 2012r.) faktury za usługi hotelowe będą wyłączone z podatku od towarów i usług. Natomiast koszty za faktury za pozostałe towary (kawa, herbata, ciastka, pojemniki na napoje z logo firmy, tabliczki z herbem miejsca siedziby firmy) i zakup usług (gastronomicznej, cateringowej) były poniesione celem uzyskania przychodu, pozyskania nowych kontrahentów, rynków i rozwojowi firmy. Zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe – w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług (oprócz nabycia usługi gastronomicznej) związanych z organizacją spotkania z kontrahentami,
  • nieprawidłowe – w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej nabycie usługi gastronomicznej związanej z organizacją spotkania z kontrahentami.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl natomiast art. 86 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 (przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek).

Analizując powyższe należy stwierdzić, że podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Zgodnie z art. 88. ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Natomiast art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a i b ustawy o VAT stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie:

  1. zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7,
  2. nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Ponadto w myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podatnika, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podatnika obrotów. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego, obsługi prawnej.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca, będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi wyłącznie opodatkowaną działalność gospodarczą w zakresie – pozostała sprzedaż mebli.

Wnioskodawca zorganizował dla swoich największych potencjalnych kontrahentów i sprzedawców z branży dwudniowe spotkanie – konferencję.

W związku z powyższym w ramach pierwszego dnia spotkania, Wnioskodawca dokonał zakupu od hotelu usług gastronomicznych i hotelowych.

W drugim dniu odbyło się zwiedzanie fabryki (w tym drobny poczęstunek na terenie fabryki w postaci kawy herbaty, ciastek) oraz prezentacja historii i rozwoju. Wręczono przybyłym gościom, celem prezentacji firmy, różne gadżety z logo firmy tj. pojemniki na napoje z logo firmy i tabliczki z herbem miejsca siedziby firmy oraz pamiątkowe tabliczki.

Drugi dzień zorganizowany był przez firmę, która zajęła się kompleksowo zarówno posiłkami jak i przejazdem bryczką i atrakcjami związanymi z organizacją ogniska. Powyższe zostało udokumentowane fakturą VAT za usługi cateringowe, wystawiona na Wnioskodawcę.

Również zakupy: kawy, herbaty ciastek gadżetów, tabliczek pamiątkowych oraz usług gastronomicznych, hotelowych, przewodniczych, gastronomicznych, cateringowych były dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wskazał, iż zakup towarów i usług, o których mowa we wniosku był niezbędny w celu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy i miał związek z wykonywaną przez Wnioskodawcę wyłącznie działalnością opodatkowaną.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż konferencja miała na celu budowanie relacji z zaproszonymi firmami i zbudowania w ich oczach pozytywnego wizerunku firmy. Ponadto celem było również zareklamowanie produktów podatnika, rozpowszechnianie jego marki i logo, zainteresowanie wyrobami podatnika, a w szczególności zachęcenie do ich nabywania, ukazywania ich wyższości nad produktami konkurencji..

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę opis stanu faktycznego tut. organ stoi na stanowisku, iż zużycie przez kontrahentów w trakcie spotkania – konferencji takich produktów jak kawa, herbata, ciastka oraz przekazanie usług cateringowej jak również pojemników na napoje z logo firmy, tabliczek z herbem miejsca siedziby firmy nie nosi znamion zużycia (lub świadczenia usług) na cele osobiste podatnika, bowiem jak wskazał Wnioskodawca konferencja miała na celu budowanie pozytywnego wizerunku i relacji z kontrahentami, zareklamowanie produktów podatnika, rozpowszechnianie jego marki i logo, zainteresowanie wyrobami podatnika poprzez zachęcenie do ich nabywania, co bezsprzecznie jest związane z działalnością gospodarczą (opodatkowaną) Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zakupy ww. artykułów spożywczych (kawy, herbaty, ciastek) oraz usługi cateringowej jak również pojemników na napoje z logo firmy, tabliczek z herbem miejsca siedziby firmy mają związek z działalnością Wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis stanu faktycznego, w oparciu o wskazane przepisy prawa podatkowego, Wnioskodawca ma zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy ww. towarów i usług zużytych przez kontrahentów oraz przekazanych, w zakresie w jakim towary i usługi są związane pośrednio z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością opodatkowaną.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż miał on prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanego z fakturami VAT dokumentującymi nabycie towarów (kawy, herbaty, ciastek, jak również pojemników na napoje z logo firmy, tabliczek z herbem miejsca siedziby firmy) oraz usługi cateringowej - uznać należy za prawidłowe.

Jednocześnie z wniosku wynika, że Wnioskodawca, w celu realizacji spotkania – konferencji nabył również usługę gastronomiczną i hotelową.

W tym miejscu nie można pominąć przepisów art. 88 ustawy o VAT wskazującego przypadki, w których prawo do odliczenia nie przysługuje. Zgodnie z tym przepisem prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie przysługuje m.in. od nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Zatem Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia usług gastronomicznych i hotelowych zgodnie z wyłączeniem zawartym w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż nie miał on prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanego z fakturą VAT dokumentującą nabycie usługi hotelowej należy uznać za prawidłowe.

Natomiast stanowisko Wnioskodawcy, iż miał on prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanego z fakturą VAT dokumentującą nabycie usługi gastronomicznej należy uznać za nieprawidłowe.

W zakresie podatku dochodowego wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj