Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-386/12-2/AM
z 14 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-386/12-2/AM
Data
2012.08.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
akcja
obowiązek podatkowy
zbycie udziału
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, w zdarzeniu przyszłym polegającym na zbyciu udziałów i akcji Spółek Zależnych na rzecz FIZ w zamian za certyfikaty inwestycyjne FIZ zgodnie ze statutem FIZ i odpowiednimi przepisami Ustawy o FIZ, dochód ze zbycia tych udziałów i akcji jest zwolniony z opodatkowania i dla Wnioskodawcy nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym?2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, w zdarzeniu przyszłym polegającym na zbyciu udziałów i akcji Spółek Zależnych na rzecz FIZ w zamian za określoną cenę wyrażoną w pieniądzu a następnie potrąceniu wierzytelności z tytułu zapłaty ceny sprzedaży z kwoty należnej FIZ z tytułu zapisania się przez Wnioskodawcę na certyfikaty inwestycyjne FIZ objęte za wkład pieniężny, dochód ze zbycia tych udziałów / akcji jest zwolniony z opodatkowania i dla Wnioskodawcy nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym?



Wniosek ORD-IN 512 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2012 r. (data wpływu 16 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca („NFI”) jest narodowym funduszem inwestycyjnym utworzonym i działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z późn. zm. 19). Wnioskodawca jest udziałowcem kilku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcjonariuszem w kilku spółkach akcyjnych oraz spółce komandytowo - akcyjnej (dalej: „Spółki Zależne”). Spółki Zależne mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca jest uczestnikiem w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (dalej: „FIZ”) działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. 2004 nr 146 poz. 1546 z późn zm., dalej: „Ustawa o FI”). FIZ jest zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które nie jest powiązane z Wnioskodawcą ale możliwe jest, że zarządzanie FIZ zostanie przejęte przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych zależne od Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zamierza zbyć udziały i akcje w Spółkach Zależnych na rzecz FIZ.

Zbycie udziałów i akcji w Spółkach Zależnych nastąpi w dwojaki sposób:

  1. po pierwsze Wnioskodawca zamierza zbyć udziały i akcje w Spółkach Zależnych poprzez dokonanie wpłat do FIZ w postaci tychże udziałów i akcji w zamian za certyfikaty inwestycyjne FIZ zgodnie ze statutem FIZ i odpowiednimi przepisami Ustawy o FIZ,
  2. po drugie Wnioskodawca zamierza zbyć udziały i akcje w Spółkach Zależnych w zamian za określoną cenę wyrażoną w pieniądzu, a następnie potrącić swoją wierzytelność z tytułu zapłaty ceny sprzedaży z kwoty należnej FIZ z tytułu zapisania się przez Wnioskodawcę na certyfikaty inwestycyjne FIZ objęte za wkład pieniężny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, w zdarzeniu przyszłym polegającym na zbyciu udziałów i akcji Spółek Zależnych na rzecz FIZ w zamian za certyfikaty inwestycyjne FIZ zgodnie ze statutem FIZ i odpowiednimi przepisami Ustawy o FIZ, dochód ze zbycia tych udziałów i akcji jest zwolniony z opodatkowania i dla Wnioskodawcy nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, w zdarzeniu przyszłym polegającym na zbyciu udziałów i akcji Spółek Zależnych na rzecz FIZ w zamian za określoną cenę wyrażoną w pieniądzu a następnie potrąceniu wierzytelności z tytułu zapłaty ceny sprzedaży z kwoty należnej FIZ z tytułu zapisania się przez Wnioskodawcę na certyfikaty inwestycyjne FIZ objęte za wkład pieniężny, dochód ze zbycia tych udziałów / akcji jest zwolniony z opodatkowania i dla Wnioskodawcy nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskany przez NFI z tytułu zbycia akcji oraz udziałów w Spółkach Zależnych na rzecz FIZ będzie zwolniony od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej jako: „ustawa o pdop”) również w przypadku gdy zbycie tych akcji oraz udziałów nastąpi w zamian za certyfikaty inwestycyjne FIZ.

Zgodnie z art. 7 ust. 2, art. 28 ust. 2 oraz art. 130 ust. 2 Ustawy o FIZ, wpłaty do FIZ w ramach zapisów na certyfikaty inwestycyjne nowej emisji mogą być dokonywane w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych (np.: akcjach) oraz udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością jeśli statut FIZ tak stanowi. W takim wypadku zgodnie z Ustawą o FIZ, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów wartościowych (akcji) lub udziałów na FIZ oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych - także te papiery, a jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

Z chwilą zawarcia umowy zbycia akcji i udziałów Spółek Zależnych w ramach zapisów na certyfikaty inwestycyjne FIZ, prawa te przechodzą definitywnie na FIZ. Przy wnoszeniu papierów wartościowych oraz udziałów do FIZ tytułem wpłaty dochodzi do zbycia akcji lub udziałów, a jednocześnie do nabycia certyfikatów inwestycyjnych przez podmiot zapisujący się na certyfikaty inwestycyjne. Zbycie akcji i udziałów ma zatem charakter odpłaty już w momencie wniesienia akcji lub udziałów do FIZ. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów lub akcji do FIZ będzie równoznaczne z ich odpłatnym zbyciem (sprzedażą). Nastąpi bowiem przeniesienie własności wnoszonych udziałów, a Wnioskodawca otrzyma w zamian certyfikaty inwestycyjne określonej wartości.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza następujące interpretacje indywidualne oraz wyroki sądowe:

  1. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 03.12.2008 r. sygn. ILPB2/415-577/08-3/AJ,
  2. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17.03.2010 r. sygn. IBPB/II/2/415-1270/09-/HS.

W przypadku dokonywania wpłat na certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z o.o. wyceniane są one według metody przyjętej przez fundusz dla wyceny aktywów netto (art. 128 Ustawy o FIZ). W momencie wniesienia papierów wartościowych lub udziałów do funduszu ustalana jest zatem ich wartość pieniężna, która stanowi de facto cenę, po której owe papiery są zbywane. W konsekwencji powyższego, wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych przez Wnioskodawcę, w zamian za udziały/akcje Spółek Zależnych stanowić będzie przychód Wnioskodawcy na dzień objęcia certyfikatów, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pdop z tytułu odpłatnego zbycia (sprzedaży) tych udziałów/akcji.

W momencie zbycia akcji lub udziałów Spółek Zależnych na rzecz FIZ w zamian za certyfikaty inwestycyjne FIZ zastosowanie znajdą odpowiednie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiące o powstaniu przychodu z tego tytułu w szczególności zaś art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy pdop. W przypadku zaś Wnioskodawcy będącego narodowym funduszem inwestycyjnym dochód uzyskany ze zbycia akcji lub udziałów na rzecz FIZ w zamian za certyfikaty inwestycyjne zostanie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy pdop zwolniony od opodatkowania jako dochód ze sprzedaży (odpłatnego zbycia) akcji lub udziałów.

Ad. 2

Dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży akcji lub udziałów w Spółkach Zależnych będzie zwolniony od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych(t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.) niezależnie od sposobu zapłaty wybranego przez strony transakcji tj. niezależnie od tego czy nastąpi zapłata pieniężna czy też zapłata poprzez potrącenie wzajemnych należności ze zobowiązaniami.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdop, wolne od podatku są dochody narodowych funduszy inwestycyjnych utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z póz. zm.), pochodzące z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy powyższego przepisu, zwolnieniu od podatku podlegają m.in. dochody z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z intencją Wnioskodawca zamierza dokonać transakcji sprzedaży akcji oraz udziałów w Spółkach Zależnych. Umowa sprzedaży będzie regulować warunki transakcji oraz będzie określać cenę sprzedaży akcji. W konsekwencji przedmiotowej transakcji właścicielem zbywanych akcji będzie FIZ. Jednocześnie po stronie FIZ powstanie zobowiązanie z tytułu zapłaty ceny nabycia. W przypadku gdy wynagrodzenie za akcje lub udziały zostanie zapłacone w formie potrącenia należności przysługujących FIZ z tytułu objęcia przez Wnioskodawcę certyfikatów inwestycyjnych FIZ, dochód uzyskany przez NFI z tytułu sprzedaży akcji będzie zwolniony od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdop.

Zgodnie z art. 498 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.) gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Jednocześnie, zgodnie z art. 498 § 2 kodeksu cywilnego, wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Tym samym, jeżeli należność Wnioskodawcy będzie niższa niż należność FIZ, wówczas pozostała kwota ceny sprzedaży akcji zostanie uregulowana przez FIZ w formie pieniężnej.

W ocenie Wnioskodawcy fakt, czy zapłata zostanie rozliczona w formie pieniężnej czy też poprzez potrącenie nie wpływa na skutki podatkowe samej sprzedaży (w zakresie przewidzianego ustawą o pdop zwolnienia od podatku dochodowego).

W konsekwencji niezależnie od tego czy NFI otrzyma zapłatę pieniężną czy tez zapłata ceny sprzedaży nastąpi w wyniku potrącenia, transakcja sprzedaży akcji przez NFI będzie podlegać zwolnieniu na mocy art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje za nieprawidłowe.

Ad. 1 i 2

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) dochody narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z późn. zm.), pochodzące z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy powyższego art. 17 ust. 1 pkt 20 updop narodowe fundusze inwestycyjne zostały zwolnione z podatku dochodowego w zakresie dochodów z tytułu udziału w zyskach krajowych osób prawnych bez względu na to czy akcje lub udziały spółek zostały wniesione do funduszy przez Skarb Państwa, czy też fundusze uzyskały je w wyniku prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Fundusze mają także prawo do zwolnienia z podatku dochodowego dochodów z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek tylko w przypadku gdy osoba prawna, o której mowa w tym przepisie ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W razie zatem otrzymania dywidendy lub innego przychodu z udziału w zysku podmiotu, który tego warunku nie spełnia, albo też sprzedaży akcji lub udziałów takiego podmiotu, dochód narodowego funduszu inwestycyjnego będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Uwzględniając zatem fakt, iż w szeregu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca posługuje się pojęciem „odpłatne zbycie”, użycie przez ustawodawcę w tym przepisie określenia „sprzedaż” oznacza, iż wynikające z tego przepisu zwolnienie dotyczy tylko sprzedaży posiadanych przez NFI udziałów i akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie wszystkich form odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji.

Wnioskodawca jest narodowym funduszem inwestycyjnym utworzonym i działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z późn. zm. 19).

Wnioskodawca jest udziałowcem kilku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcjonariuszem w kilku spółkach akcyjnych oraz spółce komandytowo – akcyjnej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca zamierza zbyć udziały i akcje w Spółkach Zależnych na rzecz FIZ.

Zbycie udziałów i akcji w Spółkach Zależnych nastąpi w dwojaki sposób:

  1. po pierwsze Wnioskodawca zamierza zbyć udziały i akcje w Spółkach Zależnych poprzez dokonanie wpłat do FIZ w postaci tychże udziałów i akcji w zamian za certyfikaty inwestycyjne FIZ zgodnie ze statutem FIZ i odpowiednimi przepisami Ustawy o FIZ,
  2. po drugie Wnioskodawca zamierza zbyć udziały i akcje w Spółkach Zależnych w zamian za określoną cenę wyrażoną w pieniądzu, a następnie potrącić swoją wierzytelność z tytułu zapłaty ceny sprzedaży z kwoty należnej FIZ z tytułu zapisania się przez Wnioskodawcę na certyfikaty inwestycyjne FIZ objęte za wkład pieniężny.

W tym miejscu właściwym jest odniesienie się do przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.).

Stosownie do art. 7 ust. 1 tejże ustawy wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane w formie pieniężnej. Natomiast ust. 2 tego przepisu wskazuje, iż do funduszu inwestycyjnego mogą zostać również wniesione zdematerializowane papiery wartościowe oraz inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o wpłatach, rozumie się przez to również wniesienie do funduszu praw majątkowych, o których mowa powyżej.

A zatem przepisy te przewidują dwie formy nabycia certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego:

  • poprzez dokonanie wpłaty w formie pieniężnej i wówczas - stosownie do treści art. 28 ust. 1 - 2a wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane na wydzielony rachunek bankowy, albo
  • poprzez wniesienie do takiego funduszu papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o., praw własności lub współwłasności nieruchomości gruntowych w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami, budynków i lokali stanowiących odrębne nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Przyjęte przez NFI konstrukcje prowadzą zaś do sytuacji, w której spółka ta w związku z nabyciem certyfikatów inwestycyjnych:

  • nie będzie dokonywać w formie pieniężnej wpłaty na wydzielony rachunek bankowy funduszu inwestycyjnego,
  • przeniesie na własność FIZ posiadane udziały lub akcje.

Zgodnie natomiast z art. 535208 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży w ujęciu przepisów KC jest umową dwustronnie zobowiązującą. W związku z zawarciem umowy sprzedaży sprzedawca staje się zobowiązany do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz do wydania przedmiotu sprzedaży kupującemu. Z kolei treścią zobowiązania kupującego jest zapłacenie ceny oraz odebranie rzeczy. Umowa sprzedaży jest umową odpłatną. Kupujący zobowiązany jest do zapłaty ceny w zamian za nabywaną rzecz lub prawo. Cena stanowi tu ekwiwalent świadczenia sprzedawcy. W kontekście umowy sprzedaży pod pojęciem ceny należy rozumieć wyłącznie świadczenie pieniężne. Jeżeli natomiast ekwiwalent za zbywaną rzecz oznaczany jest w innej postaci aniżeli świadczenie pieniężne, umowa taka przyjmuje wówczas - w całości albo w odpowiednim zakresie - kwalifikację umowy zamiany (W. Katner, System PrPryw, t. VII, s. 12). Istotą ceny w ramach umowy sprzedaży jest jej pieniężny charakter. Nie jest możliwe uiszczenie ceny w innych aktywach niż środki pieniężne. W takim przypadku umowa, w której świadczenia obu stron mają charakter świadczenia niepieniężnego, nie może być kwalifikowana jako umowa sprzedaży w rozumieniu przepisów KC.

Stosownie do art. 555 KC przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio m.in. do sprzedaży praw majątkowych. Z kolei, zgodnie z art. 603 KC przez umowę zamiany rozumie się taką umowę, na mocy której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż planowane przez NFI operacje (zbycia udziałów i akcji w Spółkach Zależnych w zamian za certyfikaty inwestycyjne albo w zamian za określoną cenę wyrażoną w pieniądzu, a następnie potrąceniu swojej wierzytelności z tytułu zapłaty ceny sprzedaży kwoty należnej FIZ za certyfikaty inwestycyjne) – choć prowadzić będą do odpłatnego zbycia posiadanych przez NFI udziałów lub akcji w Spółkach Zależnych – to w świetle Kodeksu cywilnego nie będą stanowiły „sprzedaży” w rozumieniu przepisów prawa cywilnego oraz przepisów art. 17 ust. 1 pkt 20 updop.

Konkludując, Wnioskodawca, narodowy fundusz inwestycyjny dokonując zbycia udziałów i akcji w Spółkach Zależnych:

  1. poprzez dokonanie wpłat do funduszu inwestycyjnego zamkniętego w postaci tychże udziałów i akcji w zamian za certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego zamkniętego, jak również
  2. poprzez potrącenie swojej wierzytelności z tytułu zapłaty ceny sprzedaży z kwoty należnej funduszowi inwestycyjnemu zamkniętemu z tytułu zapisania się przez Wnioskodawcę na certyfikaty inwestycyjne funduszu objęte za wkład niepieniężny
    - nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z uwagi na fakt, iż we wniosku z dnia 10 maja 2012 r. został przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, należy wyjaśnić iż mocy ustawy z dnia 30 marca 2012 r. o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 101, poz. 595), która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. uchylony został pkt 20 w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie przepisów przejściowych zawartych w art. 14 ww. ustawy zwolnienie powyższe ma zastosowanie do uzyskanych do dnia 31 grudnia 2013 r. dochodów NFI, ze sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nabytych przed 1 stycznia 2013 r.

Zwolnienie określone w art. 17 ust. 1 pkt 20 ma zastosowanie do dochodów NFI pochodzących z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do których prawo zostało ustalone przed dniem wejścia w życie ustawy uchylającej ustawę o narodowych funduszach inwestycyjnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj