Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-261/12/AK
z 7 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-261/12/AK
Data
2012.05.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
kwartał
podatek
rozliczanie (rozliczenia)
wpłata
zaliczka
zaliczka na podatek


Istota interpretacji
Czy Spółka może wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie? (pytanie przedstawione we wniosku jako drugie)



Wniosek ORD-IN 1021 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 06 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka może wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie (pytanie przedstawione we wniosku jako drugie) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lutego 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka może wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie (pytanie przedstawione we wniosku jako drugie).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka została zawiązana w dniu 13 września 2011 r. Zgodnie z zawartą umową spółki jej udziały zostały objęte za wkład pieniężny stanowiący wspólność majątkową małżeństwo X. Umowa ta przewiduje, że rok podatkowy zawiązanej spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, co w praktyce oznacza, że pierwszy rok podatkowy obejmował okres od dnia 13 września 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. Na zasadzie art. 25 ust. 1e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) - z zachowaniem określonego w tym przepisie terminu - Spółka zawiadomiła Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyborze kwartalnych wpłat zaliczek na podatek dochodowy. W roku podatkowym trwającym od dnia 13 września 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000,00 euro. W konsekwencji stosownie do art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka w roku 2012 posiada status małego podatnika. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki w dniu 27 grudnia 2011 r. podjęło uchwałę o podwyższeniu dotychczasowego kapitału zakładowego w drodze objęcia nowych udziałów przez dotychczasowych wspólników w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa z wyjątkiem niektórych jego składników majątkowych (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) o wartości 5.000.000,00 zł, prowadzonego przez Panią X pod firmą Y, a stanowiącego przedmiot wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej jej i jej męża. W wykonaniu tej uchwały w dniu 31 grudnia 2011 r. pomiędzy Spółką a jej wspólnikami została zawarta umowa aportu, w wyniku której przeniesiona została na rzecz Spółki własność ww. przedsiębiorstwa z wyjątkiem jego niektórych składników majątkowych (zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wobec przedstawionego stanu faktycznego w kolejnych latach podatkowych, począwszy od roku podatkowego pokrywającego się z bieżącym rokiem kalendarzowym, Spółka na zasadzie art. 25 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo do wpłacania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy... (pytanie przedstawione we wniosku jako drugie)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 25 ust. 1b zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1c tej ustawy, oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Jednocześnie, jak wynika z art. 25 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do podatników rozpoczynających działalność, którzy zamierzają wpłacać zaliczki kwartalne, o których mowa w wyżej przytoczonym ust. 1b, przepis art. 16k ust. 11 tej ustawy stosuje się odpowiednio. W praktyce oznacza to, że w roku podatkowym, w którym nastąpiło rozpoczęcie działalności, brak możliwości wyboru wpłat zaliczek kwartalnych odnosi się do przypadków enumeratywnie wymienionych w art. 16k ust. 11 ww. ustawy. Natomiast, jeśli chodzi o lata kolejne, to możliwość wpłat zaliczek kwartalnych uzależniona jest jedynie od posiadania statusu małego podatnika. Wobec też takiego stanu rzeczy Spółka w 2012 r. ma prawo do wpłacania zaliczek kwartalnych i prawo to będzie jej przysługiwało w latach następnych o tyle, o ile w latach tych będzie w dalszym ciągu posiadała status małego podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „updop”), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Stosownie do postanowień art. 25 ust. 1b updop, podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1c, oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego.

W myśl art. 25 ust. 1c updop, zaliczki kwartalne, o których mowa w ust. 1b, podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 25 ust. 1d updop, do podatników rozpoczynających działalność, którzy zamierzają wpłacać zaliczki kwartalne, o których mowa w ust. 1b, przepisy art. 16k ust. 11 stosuje się odpowiednio.

Zaznacza się, iż stosownie do art. 25 ust. 1e updop, podatnicy, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek, o których mowa w ust. 1b, mają obowiązek w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody.

W myśl art. 25 ust. 2 updop, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1e, dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka została zawiązana w dniu 13 września 2011 r. Zgodnie z zawartą umową spółki jej udziały zostały objęte za wkład pieniężny stanowiący wspólność majątkową małżeństwo X. Umowa ta przewiduje, że rok podatkowy zawiązanej spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, co w praktyce oznacza, że pierwszy rok podatkowy obejmował okres od dnia 13 września 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. W roku podatkowym trwającym od dnia 13 września 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000,00 euro. W konsekwencji stosownie do art. 4a pkt 10 updop w 2012 r. Spółka posiada status małego podatnika. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki w dniu 27 grudnia 2011 r. podjęło uchwałę o podwyższeniu dotychczasowego kapitału zakładowego w drodze objęcia nowych udziałów przez dotychczasowych wspólników w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa z wyjątkiem niektórych jego składników majątkowych (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) o wartości 5.000.000,00 zł, prowadzonego przez Panią X pod firmą Y, a stanowiącego przedmiot wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej jej i jej męża. W wykonaniu tej uchwały w dniu 31 grudnia 2011 r. pomiędzy Spółką a jej wspólnikami została zawarta umowa aportu, w wyniku której przeniesiona została na rzecz Spółki własność ww. przedsiębiorstwa z wyjątkiem jego niektórych składników majątkowych (zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Zgodnie z art. 16k ust. 11 pkt 3 updop, przepisy ust. 7 nie mają zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro; wartość tych składników oblicza się stosując odpowiednio art. 14.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego Spółka została utworzona w dniu 13 września 2011 r., a pierwszy rok podatkowy Spółki zakończył się w dniu 31 grudnia 2011 r. Zatem 2012 r. nie jest rokiem, w którym podatnik rozpoczął działalność. Mając powyższe na uwadze, art. 16k ust. 11 pkt 3 updop, nie ma w niniejszej sprawie zastosowania.

Mając powyższe na uwadze, Spółka posiadająca status małego podatnika w myśl art. 25 ust. 1b updop, może w 2012 r. wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania drugiego jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytania przedstawionego we wniosku jako pierwsze wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj